Get a sneak peek at whats next for Permanent Hazards on our April 7th Office Hours!

Post Reply

Routing

Post by aygo33
Pozdrav svima,

Jutros sam kalkulirao routu Banja Luka - Mostar i dobio ovo https://www.waze.com/livemap?zoom=7&lat ... n=16.70925

Mislim da ovo nije jedini primjer "izoblicenog" routiranja ali barem znacajnije route moramo ustimati.

Lp,
Danko
aygo33
Area Manager
Area Manager
Posts: 6
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

POSTER_ID:9657155

1

Send a message
Attachments

Post by CreekOfJohn
Koliko ja vidim ovdje da nedostaje najkraca ruta (preko Jajca, Prozora i Jablanice). Na prvi pogled mi nije jasno zasto je ruta preko Tomislavgrada preporucena, a ova preko Prozora nije.

Znam da Waze algoritmi preferiraju glavne magistrale i autoputeve na udaljenosti od preko 200km, tako da me ne cudi da je prva preporuka M16-M5-A1-M17, ali u ovom slucaju i M16.2 i M16 su obje oznacene kao sporedne magistrale, tako da bi trebalo biti svejedno s tog aspekta.

Mislim da je problem bas u ovom algoritmu koji se koristi na rute od preko 200km, a evo i zasto: Kad sam umjesto Banja Luke, postavio Jajce kao polaznu tacku, primarna ruta je isla preko Prozora i to je bila najkraca i najbrza preporuka. Razlika je u tome da je BL-MO preko 200km, a JC-MO ispod 200km.
CreekOfJohn
Coordinators
Coordinators
Posts: 205
Answers: 1
Has thanked: 195 times
Been thanked: 58 times
Send a message

Post by CreekOfJohn
Sada je vecina magistrala oznacene kao sporedne, osim onih koje nose medjunarodni tranzitni saobracaj (M5, M16, M17, M19, M20). Postoje neki iznimci gdje su neke bolje regionalne ceste takodje oznacene kao sporedne magistrale (R411, R413, R412, R418, R424, R427).

Ono sto nam ovako oznacavanje daje je navodjenje medjunarodnog saobracaja na izabrane glavne magistrale i sprijecava navodjenje tranzitnog saobracaja mimo primarnih ruta. Npr, dok je M18 od Tuzle do Sarajeva bila oznacena kao glavna magistrala, turistima iz Madjarske je ova ruta bila ponudjena za putovanje prema Jadranu, zato sto je malo kraca od puta preko Doboja i Zenice.

Sto se tice ovog primjera izmedju BL i MO, ne mislim da je ovdje problem sto M16.2 nije glavna magistrala, jer je istog ranga kao i M16, ali opet je M16 opcija, iako je duza, a M16.2 nije.
CreekOfJohn
Coordinators
Coordinators
Posts: 205
Answers: 1
Has thanked: 195 times
Been thanked: 58 times
Send a message

Post by ivanskoko
Stara boljka uređivanja hijerarhije važnosti cesta. Po meni sve M ceste bi trebale biti istog ranga tj glavne magistrael a sve R sporedne magistrale i onda bi rutalo kako treba. Uglavnom postoji upravo ta podjela te auto karte i google kao referentne stvari ali toga se nitko nije drzao od pocetka samog, u zadnje vrijeme manje uređujem mape u BiH i Hr pa nisam ni obraćao pozornost niti citao postove jeli napokon precizno definirano označavanje važnosti cesta ...
ivanskoko
Posts: 39
Been thanked: 1 time
Send a message