Tipy a triky History

Revision as of 20:56, 8 February 2017 by Wottem (talk | contribs) (naimportováno 74 revizí: legacy pages transfer)

WME - Waze Map Editor

WME byl původně navržen pro prohlížeč Chrome, ale je funkční ve Firefoxu, Opeře, Safari a v IE10+.

Waze je živý systém, stále se vyvíjí a postupy se časem mohou měnit, dogmata přestat platit. Proto se informace na Wiki mohou ze dne na den stát neaktuální. Pokud narazíte na nějakou nesrovnalost, nebo si nebude vědět s něčím rady, navštivte CZ/SK Fórum a tam hledejte a ptejte se. Žádný dotaz není hloupý.

Ivideo.png Videonávody pro WME

Obecné rady jak editovat

Přihlášení
Přihlašujete se na https://www.waze.com/cs/editor/.
Všechny mapy jsou na jednom serveru.
Úrovně (levely)
Waze rozlišuje uživatele podle zkušeností a určuje jim level, pod kterým mohou jednotlivé úseky cesty uzamknout a chránit je proti poškození. Nikdo s nižším levelem takové segmenty nemůže změnit. Pokud narazíte na chybu, budete potřebovat doplnit informace, nebo budete potřebovat k takovému úseku připojit novou cestu, založte ve fóru v příslušné sekci novou žádost o úpravu.
Nováček může editovat jen do vzdálenosti jedné míle od trasy, kterou projel. S vyšším levelem je vzdálenost větší.
Posunuté mapy
Před tím, než začnete měnit geometrii cest se ujistěte, že mapový foto podklad není posunut oproti skutečné GPS pozici. Nejsnadněji to uděláte tak, že v editoru vpravo nahoře v nabídce vrstev zapnete vrstvu GPS body, která zobrazí GPS stopy uživatelů Waze (hledejte hlavní tahy s více průjezdy, kde je menší pravděpodobnost chyby přesnosti GPS).
Jednoduchost
Řídíme se heslem méně je někdy více. Chceme mít přesnou a podrobnou mapu. Ale čím složitější mapa bude, tím komplikovanější budou hlasové povely a tím bude navigace pomalejší. Takže se zamyslete, než rozdělíte uličku v obytné čtvrti na dva jednosměrné pruhy, přidáte do složité křižovatky další odbočkou na pole, nebo jestli by se dvě protilehlé křižovatky typu T (které jsou od sebe vzdálené jen pár metrů) nemohly spojit v jednu tvaru +.
Nemazat
Nemažte bezhlavě to, čemu nerozumíte. Spíš se ptejte na fóru. Vše je možné nakreslit znovu, ale Waze přijde o zásadní informaci o průměrné rychlosti, kterou uživatelé segmentem projeli. Nový úsek ji nezdědí a bude se muset čekat, než po něm zase projede dostatek uživatelů se zapnutou navigací.
Neměnit skutečnost
Nepřísluší nám měnit nebo vylepšovat realitu. Pokud je např. ulice zdánlivě nelogicky přerušená nějakým úsekem, který se jmenuje odlišně, dodržte to i při editaci. Jestli je někam zakázáno odbočit, zakažte to i ve mapě. A naopak pokud je někam vjezd povolen (a není tam aktuálně nějaká dlouhodobá uzavírka) nezakazujte ho, byť by vám z jakéhokoli důvodu přišlo lepší, aby tudy nikdo nejezdil.
Nav.jpg
Ne vše je chyba
Některé detaily nebudou v mobilní aplikaci vidět, ale to neznamená, že jsou v mapě omylem. Např. kratičké zalomení těsně u křižovatky (obvykle viditelné při velkém zvětšení) tam sice může být omylem, ale může tam také být proto, že Waze hlásí navigační povely mj. podle úhlu mezi segmenty křižovatky. A editor chtěl, aby Waze při navigaci řeklo: "odbočte vpravo" místo hlášení "držte se vpravo".
Dokončit práci
Práci dokončete bez chyb, aby místo nemusel nikdo opravovat.
 1. Pojmenujte správně ulice, obce, a určete typ cesty.
 2. Zkontrolujte jestli máte všechny segmenty připojené a jestli máte správně povolené nebo zakázané odbočení.
 3. Soft turn.jpg
  Editujte tak aby po vás v mapě nezůstávaly takzvané "soft turn" - vznikají například tak, že Waze automaticky povolí nebo zakáže odbočení podle toho v jakém směru jste napojili nový segment, nebo projeli nově vyválcovanou cestu. Poznáte je podle otazníku u šipky. Waze v takovém případě čeká jakým směrem projede křižovatkou jiný wazer, a podle směru průjezdů může změnit povolení odbočit automaticky. Ve chvíli kdy kliknete na šipku, stane se z ní tzv. "hard turn", otazník zmizí a waze už konektivitu automaticky měnit nebude.
 4. Na závěr editace oblasti stiskněte Shift+Z, které zobrazí všechna zakázaná odbočení a může tak upozornit na chybu.
  Tudy ne.jpg
  Odstrašující příklad, jak by editování nemělo nikdy dopadnout
UR
V editoru můžete najít různobarevné ikony tzv. User Request (UR) UR. Vytvoříte je, když v navigaci ťapnete na pravé menu a zvolíte možnost Chyba mapy, vyberete možnost, která nejvíce odpovídá problému.
Pokud UR nerozumíte, případně jej neřešíte, neuzavírejte ho. Autor nebo řešitel se k němu během pár dní vrátí a problém vyřeší.

Číslování domů

Funkce číslování domů je sice v editoru dostupná, ale není příliš dobře vyřešená a v našich podmínkách je těžko použitelná. Je totiž navržená především pro USA, kde mají na jedné straně ulice čísla sudá a na druhé čísla lichá a navíc čísla trvale rostou. Problém nastane, když např. mezi existující čísla 4 a 6 potřebujeme přidat číslo 11.

Pokud vám byla přidělena Area Manager práva (level 3), nebo jste již překročili hranici počtu editací pro přidělení levelu 4 EN, tak vám editor nabídne možnost uložit takové číslo jako "forced" (něco jako násilím). Proto doporučujeme se čísly domů nezabývat.


Další pravidla a omezení číslování domů:

 • Zadáváme čísla orientační (modrá čísla).
 • Domovní čísla nelze editovat dokud nejsou uloženy ostatní úpravy.
 • Domovní čísla lze upravovat a přidávat pouze 100 m od označené ulice.
 • Čísla nelze přidat do segmentů bez názvu ulice (názvy ulic si nevymýšlíme jen kvůli zadání čísel).
 • Domovní čísla nesmí obsahovat žádné jiné znaky než číslice.
 • Segment nemůže být odstraněn, pokud jsou k němu připojena domovní čísla.

Aktualizace map

Aneb kdy se moje editace objeví v klientu (mobilní aplikaci).

Aktualizace map klienta

Změny mapy se v klientovi obvykle projeví během několika dní. Nejprve musí na straně serverů Waze proběhnout aktualizace mapových dlaždic. Obvykle se to děje jednou denně, ale v případě potíží se interval aktualizací může prodloužit. Informaci, kdy proběhla aktualizace mapových dlaždic, můžete najít na stránce Waze Status. Nás v Evropě zajímá aktualizace INTL serveru, NA server je pro Severní Ameriku.

Aktualizace Live Mapy

Tady je situace mnohem složitější. Aktualizace Live Map neprobíhají v plném rozsahu. Jednotlivé zoomy se aktualizují nezávisle. Některé zoomy nejsou aktualizované třeba i půl roku. Naštěstí routování funguje i nad neviditelnými segmenty (Waze o nich ví, ale nezobrazí je).

Kopírování informací, licenční podmínky

Nekopírujte informace ze zdrojů, které jsou chráněny autorskými právy (mapy Seznam apod.). Zejména je zakázáno používat nebo vytvářet jakékoli scripty které nahradí vrstvu fotomapy od Google jinou mapou. V minulosti už kvůli tomu muselo Waze smazat celou mapu na území větším než je ČR. Informace, například názvy ulic, si ověřujte z více zdrojů.

Pomůcky - scripty pro prohlížeč