סגירות זמן אמת History

בקרת זרימת התנועה

שיטות בקרה

קיימות מספר שיטות למניעת הניווט בדרכים מסויימות. השיטה שבה משתמשים תלויה בסיבה שהתנועה צריכה להיפסק בדרך הנדונה. להלן סקירה קצרה של השיטות הקיימות לבקרה של זרימת התנועה בדרך מסויימת. לפירוט כל אחת מהשיטות, יש לפנות לפי הקישור אל הדף המתאים בוויקי.

 • Closure arrow in WME active.png
  Closure report button in client.png
  סגירות זמן אמת (דף זה) — יש להשתמש כאשר הדרך לא ניתנת למעבר כלי רכב באופן זמני (לא קבוע), אך לא נדרש עדכון אחר (כולל הגבלות על פניות). סגירות אלה מוצגות באפליקציה ובמפה החיה עם סימני אזהרה ופסים אדומים ולבנים על המקטע על מנת להתריע בפני המשתמשים בדרך הסגורה בזמן אמת (אין צורך בהמתנה לבניית מפה), ומונעות ניווט בדרך הזו בתקופת הסגירה. עקב הבטיחות שלה (הגנת המפה), והניראות שלה (באפליקציה ובמפה החיה), שיטה זו היא השיטה המועדפת לסגירת דרך זמנית.

סגירות זמן אמת יכולות להיות מופעלות בשתי שיטות, כפי שמפורט בהמשך דף זה:

 • הוספת סגירה בעורך המפה
 • דווח סגירה באפליקציה במעבר ליד הסגירה
 • Restriction arrow yellow mouseover.png
  הגבלות חלקיות (ידועות גם כהגבלות זמניות או הגבלות מתוזמנות) - בשימוש כאשר פניות או דרכים מוגבלות במעבר בזמנים מסויימים ביום, ימים מסויימים בשבוע, לפי סוגי רכב, וכו'. שיטה זו יכולה להגביל לתקופה מסויימת אך אין להשתמש בה כתחליף לארועי תנועה גדולים (Mega Traffic Events), או לסגירות זמן אמת.
 • סוגי דרכים מספר סוגי דרכים (כביש פרטי, מגרש חניה, דרך עפר) ימנעו ניווט דרכם באופן אוטומטי, וצריך להשתמש בהם על פי התאמה לסוג הדרך בשטח במצבים קבועים. גם סוגי דרך בלתי עבירים לרכב (שביל הליכה, טיילת, מדרגות וכו') צריכים לשמש רק בהתאם למה שמצוי בשטח ועל פי ההגדרות של סוגי דרכים.
 • ניתוק מקטעים — צריך לנתק דרכים רק כאשר הדרך לא מתוכננת להתחבר בחזרה, או כאשר חלק מהדרך הוסר באופן קבוע בשטח. כאשר דרך מנותקת משני הצדדים, לא ניתן לנווט דרכה, וכל המידע הסטטיסטי שנאסף לגביה נאבד. רק עורך בכיר רשאי לבצע ניתוק כזה.

השוואת סגירות זמן אמת והגבלות חלקיות

להלן השוואה בין השיטות של סגירת זמן אמת, הכנסת מגבלה חלקית לפי זמן על מקטע (סגמנט) ועל פניות.

Restrictions and closures comparison.jpg


להלן מספר הבדלים שלא צויינו בטבלה:

 • סגירת זמן אמת משתנה בין מצב סגור לפתוח על פי מצב התנועה דרך המקטע הסגור כאשר לא מסומן במשבצת שהמקטע נמצא ליד נתיב רב תפוסה/כביש שירות.
 • לעיתים ניתן לסגור מקטע בפעולה בודדת, כאשר החלופה היא לחסום מספר פניות שקיימות לתוך המקטע הזה ממספר מקטעים המתחברים לצומת, שזה מצריך מספר פעולות (כלומר יש הבדל במספר הפעולות הנדרש לצורך הסגירה).
 • לעיתים חסימה של פניה אין לה חלופה על ידי סגירת מקטע (כאשר המקטע אינו סגור אלא רק פניה מרחוב מסויים לתוכו ומותר מרחובות אחרים המתחברים לצומת).


כאשר מקטע או פניה חסומים באופן קבוע בשעות מסויימות או בימים מסויימים או לפי סוג רכב (כיום עדיין לא פעיל), יש להשתמש בהכנסת מגבלה על המקטע או על הפניה. ראה הגבלות חלקיות.

סגירות זמן אמת

זו השיטה העדיפה לסגירה זמנית של דרכים עקב הבטיחות והנראות למשתמשים.
כנזכר לעיל, סגירות זמן אמת יכולות להיות מופעלות במספר שיטות:

 • הוספת סגירה בעורך המפה, כולל הגדרת אירוע תנועה, ע"י מי שיש לו הרשאה מתאימה (למי שאין הרשאה רצוי לבקש בפורום)
 • דווח סגירה באפליקציה במעבר ליד הסגירה
 • רק אם הנ"ל בלתי אפשרי: כתיבת דוא"ל אל Waze closures team אם יש אירוע תנועה (Major Traffic Event) אשר משפיע על מספר אנשים גדול (כגון חסימת כביש ראשי, מרתון בעיר, אסון טבע), ולציין בתוכו את הנתונים הבאים:
  • שם הארוע בעברית ואנגלית
  • שמות הרחובות שייסגרו בזמן הארוע והכיוון שייחסם או ששני הכיוונים ייחסמו
  • שמות הרחובות שבצומת איתם הסגירה מתחילה או מסתיימת
  • שעת ותאריך תחילת וסיום הסגירה לכל רחוב שנסגר

בטיחות ונראות

שיטת סגירה זו בטוחה יותר לבקרת זרימת התנועה מהסיבות הבאות:

 • היא מאפשרת לעורכים למנוע זמנית מעבר דרך מקטעים ספציפיים, בלי צורך לשנות או לקלקל את המקטעים הללו (סוג דרך, צמתים, הוראות פניה).
 • ההיסטוריה של המקטע נשמרת.
 • כאשר סגירת זמן אמת מוסרת, הניווט דרך המקטע מתחדש מיידית בלי צורך להמתין לבניית מפה.
 • כאשר במקטע הסגור באמצעות סגירת זמן אמת לא מסמנים שהוא נמצא ליד נתיב רב תפוסה/כביש שירות, אזי הוא מנוטר באופן רציף לצורך זיהוי תנועה זורמת. אם מתגלה תנועה מעל סף מסויים דרך המקטע הסגור, הסגירה מוסרת זמנית עד שמתגלה שהתנועה נפסקת. לכן, אם קורה ומוכנסת סגירת זמן אמת על מקטע פתוח, זה ישפיע רק במשך מספר דקות עד שתתגלה הבעיה והסגירה תוסר.
 • סגירות זמן אמת נראות בצורה בולטת במפה החיה, באפליקציה, ובעורך.

הדרכה לטיפול בסגירות זמן אמת בעורך המפה

הרשאות לביצוע סגירה

הכנסת סגירות זמן אמת בעורך מוגבלת בישראל לבעלי רמה 4 ומעלה, וכן ע"י שותפים של Waze (כגון משטרה, עירייה וכו').
החברה יכולה לתת לעורכים ברמה נמוכה יותר הרשאה לביצוע סגירה במקטעים ספציפיים או באזור. בנוסף, ניתן לבקש הכנסת סגירה על ידי פתיחת הודעה בפורום ומתן כל הפרטים הנדרשים, ועורך ברמה גבוהה יותר יכניס את הסגירה.

סרטון הדרכה

קיים סרטון הדרכה ב- Youtube, שבו יש תיאור של הטיפול באירועי תנועה וסגירות זמן אמת. מומלץ לצפות בו וניתן לבחור שם הצגת כתוביות בעברית. ניתן גם להאט את המהירות נניח ל- 0.75 כדי שיהיה קל יותר לעקוב, או לעצור ולחזור לפי הצורך (כי ההסבר מאד מהיר). הסרטון מציג את העורך כפי שהיה בעבר, ומאז חלו שינויים, אך ניתן בקלות להבין מה לעשות בעורך הנוכחי.
הסרטון כולל הסבר על יצירת אירוע תנועה, שלא תמיד נדרש להכניס כזה (ראו הסבר על אירועי תנועה גדולים). החלק החשוב בו הוא ההסבר על הכנסת הסגירות.

שלבי הכנסת ועריכת הסגירה במפת העורך

 1. בחר את המקטע אותו נדרש לסגור.
 2. לחץ על לשונית Add Closure.png בלוח העריכה הצידי.
 3. לחץ על לחצן + Add Closure.png במידה ונדרש להוסיף סגירה במקטע זה, או על שורת הסגירה במידה וכבר קיימת סגירה ונדרש לערוך אותה, או על לחצן Closure delete button.png במידה ונדרש לבטל את הסגירה הקיימת בשורה זו.
 4. במידה ומכניסים או עורכים סגירה יופיע החלון הבא:
  Closure details in WME.jpg
 5. יש למלא את כל השדות:
  תיאור - יש להוסיף תיאור כללי של מהות הסגירה (למשל: הקמת הרכבת הקלה). נתון זה לא ניתן לצפיה באפליקציה אלא רק בעורך.
  כיוון - יש למלא בזהירות על פי הכיוון הנדרש או דו כיווני.
  התחלה/סיום - הכנס את זמני הסגירה הנדרשים.
  אירוע - אם הסגירה משוייכת לאירוע תנועה שהוגדר כבר (לוודא שאמנם הסגירה שייכת לאירוע שנבחר ושזה בדיוק באותו יישוב/כביש), אזי שמו יוכנס כאן מתוך תפריט הגלילה המציג את האירועים הקיימים באיזור בחודשים הקרובים, אם אין אירוע שניתן לשייך אליו אזי יש להשאיר ריק.
  נמצא ליד נתיב רב תפוסה/כביש שירות - יש לסמן כאשר יש כביש מקביל במקטע נפרד שפתוח לתנועה, מכיוון שתנועה זו עלולה לפתוח את הסגירה עקב טעויות בשיוך של כלי הרכב למקטע הנכון. כמוכן יש לסמן בכל מקרה בו יש ביטחון רב שהכביש יהיה סגור בשעות שנקבעו. החסרון בסימון זה הוא שאם הכביש ייסגר מאוחר יותר או ייפתח מוקדם יותר מהרשום, הוא לא ייפתח אוטומטית עקב התנועה שתעבור בו. אם אין סיבה טובה לסימון, אזי יש להשאיר ריק. במצבים מיוחדים בהם יש ביטחון בתחילת הסגירה אך שעת הפתיחה אינה ידועה, ניתן לפצל את הסגירה לשתי סגירות כאשר הראשונה היא עם סימון והיא תימשך בשעות בהן בביטחון רב יהיה סגור, והשנייה תהיה ללא סימון. לדוגמה: עקב עבודות בכביש צפוי שהכביש ייסגר בשעה 23:00 אך הוא צפוי להיפתח בין 3:00 ל- 5:00, אז נכניס סגירה אחת משעה 23:00 עד שעה 2:59 עם סימון, וסגירה שנייה מ- 3:00 עד 4:59 ללא סימון.
 6. יש ללחוץ על לחצן שמור/הוספה.
 7. יש לבדוק בעורך המפה שהסגירה מופיעה כנדרש. ראה תצוגת סגירות.

הערה - לא ניתן לבצע שינוי כלשהו נוסף אותו רוצים לשמור (גם לא במקטע אחר) במקביל להכנסת סגירה (בדומה להכנסת מספרי בתים). על כן, במידה ורוצים לבצע סגירה לאחר ביצוע שינויים אחרים שעוד לא נשמרו, צריך קודם לבצע שמירה ורק אז להתחיל בהכנסת הסגירה. במצב שבו מנסים להכניס סגירה לפני שמירת שינויים קודמים, תתקבל הודעה שנדרש לשמור את השינויים הקודמים.

העתקת סגירה

ניתן להעתיק את הסגירה הקיימת במקטע לזמן אחר על ידי לחיצה על 3 הנקודות בפינת חלונית הסגירה. בעת הלחיצה ייפתחו אפשרויות שבהן ניתן לבחור בהעתקה או ביצירת סגירה ליום נוסף. בבחירת סגירה ליום נוסף, ייפתח חלון עם נתוני הסגירה שהיו קודם מקודמים בתאריך ובבחירת העתקה ייפתח חלון עם נתוני סגירה זהים לאלה שקיימים. כל מה שנדרש לעשות לאחר מכן זה לעדכן את התאריך ו/או את השעות אם צריך ואז לשמור, ובכך יוצרים בקלות סגירה נוספת בזמן אחר נוסף באותו מקטע.

סגירת מספר מקטעים ביחד

ניתן לבצע סגירה של מספר מקטעים כאשר פרטי הסגירה זהים. ישנן 2 שיטות לבצע את זה:

 1. בתחילה בוחרים את כל המקטעים על פי אחת השיטות המתוארות במדריך לעריכת המפה, ולאחר מכן מכניסים את הסגירה ושומרים.
 2. מכניסים את הסגירה לאחד המקטעים ולאחר השמירה מבצעים את בחירת כל המקטעים שנדרש להכניס בהם את הסגירה, כולל המקטע שבו הסגירה כבר מוגדרת, ואז בריחוף עם העכבר על הסגירה הרלוונטית בלשונית הסגירות, לוחצים על Apply closure for all.jpg.


חייבים לוודא לאחר השמירה שהסגירות נכנסו לכל המקטעים בצורה תקינה כי היו מקרים בעבר שחלק מהמקטעים לא נסגרו או שנסגרו בכיוון שגוי.
כאשר נדרשת סגירה דו כיוונית, אז ניתן לבצע סגירה של מספר מקטעים, אפילו אם חלק מהמקטעים חד סטריים, וניתן להתעלם מהערת השגיאה שמקבלים בעת השמירה לגבי המקטעים החד סטריים (כי חסר להם הכיוון השני).
כאשר נדרשת סגירה חד כיוונית צריך לשים לב משום שחלק מהמקטעים עלולים להיות עם קצוות A,B בכיוונים הפוכים ממקטעים אחרים. יש לפעול בהתאם לסגירה הנדרשת כך:

 • אם כל הסגירות הן על מסלול אחד ובאותו כיוון של המסלול, אזי ניתן להכניס את הסגירה על כל המקטעים יחד באחת השיטות שנזכרו לעיל, כאשר הסגירות יחולו על כל המקטעים באותו כיוון כללי בלי תלות בכיוון של הקצוות A,B של מקטע כזה או אחר. לדוגמה אם המקטעים הם של רחוב שצריך להיסגר מצפון לדרום בלבד, אזי בעת בחירת כלל המקטעים יהיה סימון קצוות על כל המסלול והסגירה תתבצע בכיוון מצפון לדרום לכל המקטעים גם אם אחד או יותר מהמקעים הם עם כיוון A,B הפוך.
 • אם הסגירה היא לא באותו כיוון, או שהיא לא נמצאת על מסלול יחיד, אז עדיף להגדיר סגירה בנפרד לכל קבוצת מקטעים בכיוון משותף במסלול יחיד או שהם לא על מסלול יחיד אבל צריכים להיסגר בכיוון A,B משותף. מומלץ לבדוק היטב שאין טעות בכיוון הסגירה בככל מקטע.

סגירה של מקטע חדש

במידה ורוצים להכניס מקטע שיהיה סגור לתנועה עם סגירת זמן אמת, יש לפעול על פי השלבים הבאים:

 • יש להוסיף את המקטע כך שלא ניתן יהיה לעבור בו (או מסלול המראה או לאסור פניות לתוכו משום כיוון או להכניס בו TBR עם איסור תנועה)
 • רק לאחר בניית מפה יש להוסיף את סגירת זמן אמת הרצויה, ולפתוח את התנועה למקטע.
 • לאחר בניית מפה נוספת, המקטע יהיה סגור כך שניתן לפתוח אותו בזמן אמת.

(ראו גם בסעיף מתי ניתן לבצע סגירת זמן אמת בעורך המפה).

מחיקת מקטע סגור

כאשר יש מקטע עם סגירת זמן אמת פעילה, ונדרש למחוק את המקטע יש לפעול על פי השלבים הבאים:

 • יש להחליף לסוג מסלול המראה או להוסיף איסורי פנייה למקטע מכל כיוון אפשרי או להוסיף TBR כך שהמקטע יהיה חסום לתנועה.
 • לאחר בניית מפה ניתן למחוק את המקטע (אם המקטע יימחק לפני בניית מפה, הוא יהיה פתוח לתנועה עד בניית המפה ולא ניתן יהיה להוסיף סגירה שלו).

מתי ניתן לבצע סגירת זמן אמת בעורך המפה

ניתן להכניס סגירת זמן אמת בעורך המפה אך ורק אם המפה במיקום הסגירה לא השתנתה באופן מהותי* מאז בניית המפה האחרונה. המשמעות היא שלא ניתן למשל לסגור מקטע שזה עתה הוכנס למפה. כמו-כן אם מעדכנים מקטע בצורה מהותית* לא ניתן לאחר מכן לסגור אותו, אלא רק לאחר שמבוצעת בניית מפה.
מכיוון שלא ניתן לערוך מקטע סגור (למעט שינוי היתרי פניה ממנו ואליו), אזי ברגע שמורידים את הסגירה ועורכים אותו בצורה מהותית*, לא ניתן לסגור אותו בחזרה, אלא לאחר בניית מפה. כן ניתן לבצע עריכות שאינן מהותיות* לאחר הורדת הסגירה ומייד אחרי העריכה לסגור מחדש (זה ניתן לביצוע ללא פתיחה של הסגירה בשטח כאשר יש מספר סגירות שביטול אחת מהן עדיין לא מאפשרת מעבר בגלל הסגירות שמסביב). לאור הנאמר כאן רצוי לדחות עריכה של מקטע סגור עד אחרי תום זמן הסגירה אם זה אפשרי, ולהיפך - רצוי לא לסגור מקטע בסגירה עתידית כאשר נדרש לבצע בו עריכה, אלא קודם לבצע את העריכה, להמתין עד בניית מפה ואז לסגור אותו. לעיל יש תאור איך לסגור או לפתוח מקטע חדש או שנדרש למחוק.
* שינוי מהותי של מקטע: שינוי שגורר שינוי ID של המקטע (כגון באיחוד או בחלוקת מקטעים).

תצוגת סגירות

סגירה פעילה מופיעה מיידית במפה החיה ובעורך המפה ובאפליקציה.
סגירה שזמן ההתחלה שלה עדיין לא הגיע מופיעה רק בעורך המפה עם סימן אפור.

תצוגת סגירות
Closure arrow in Live Map active.jpg Client Closure Display.png Closure arrow in WME inactive.jpg Closure arrow in WME active.png
סגירה פעילה במפה החיה סגירה פעילה באפליקציה סגירה עתידית בעורך סגירה פעילה בעורך


על מנת להציג את הסגירות בעורך המפה יש לסמן את השכבה הזו בלוח השכבות.

שם משתמש אשר הכניס סגירה

Closure user name.jpg Closure details in client.png Closure details in WME.jpg


הכנסת סגירת זמן אמת לא מעדכנת את שם העורך האחרון ותאריך העדכון האחרון של המקטע כפי שרואים בלוח העריכה הצידי בעת סימון המקטע בעורך המפה, אך ניתן לראות מי הכניס את הסגירה על ידי לחיצה על סימן הסגירה במפה החיה או באפליקציה או כניסה לפרטי הסגירה בעורך המפה. ביצוע הסגירה מופיע גם בהיסטוריית העריכה של המקטע.

צמתים ותנועה חוצה

Close nodes.PNG

כאשר מכניסים סגירת זמן אמת יש לשקול האם התנועה החוצה את הדרך הסגורה צריכה גם היא להיסגר (לדוגמא אם נחפרה תעלה לאורך רחוב סגור).
בתחתית חלון פרטי הסגירה מופיעה רשימת הרחובות החוצים את הדרך הסגורה, כאשר כל הצמתים הפנימיים (שבשני צידי הצומת יש מקטעים סגורים) נסגרים אף הם כברירת מחדל, והצמתים בקצוות נשארים פתוחים כברירת מחדל. ניתן לשנות את מצב הסגירה של כל צומת בעזרת המתג שלידו. כאשר צומת סגור, ניתן לראות את הסימן Closed node.PNG בצומת, וכאשר הצומת פתוח ניתן לראות את הסימן Open node.PNG. בצומת סגור לא יהיה ניתוב דרכו שחוצה את הדרך הסגורה.

הערות:

 • כאשר סוגרים דרך דו סטרית רק בכיוון אחד, לא ניתן לסגור צמתים על הדרך הזו.
 • כאשר פותחים סגירה רק בצד אחד של צומת סגור והצד השני נשאר סגור, הצומת יישאר סגור.
 • כאשר בוחרים במקטע סגור באחד הצדדים של הצומת ומסמנים בו שהצומת פתוח ובצידו השני של הצומת לא מסמנים שהצומת פתוח, אז הצומת יישאר סגור.
 • כאשר יש צומת סגור בדרך העוברת ממזרח למערב, אז גם מעבר בצומת הסגור ממקטע הנמצא בצידו הדרומי אל מקטע אחר הנמצא בצידו הדרומי יהיה בלתי אפשרי.
Impossible route through closed node.jpg

ניתן לצפות בסרטון וידאו המדגים את הנושא הזה.

זמני סגירה

זמני הסגירה מורכבים מהתחלה וסיום, כשכל אחד מורכב מתאריך ושעה. התאריך נקבע מתוך לוח שנפתח בעת לחיצה על התאריך, ואילו השעה נכתבת בצורת hh:mm. השעה 23:59 היא הדקה האחרונה ביום, ואילו השעה 00:00 היא הדקה הראשונה ביום. לדוגמה, אם סגירה מסתיימת ב- 1 בינואר בשעה 00:00, זה אומר שכל היום של 1 בינואר הכביש כבר יהיה פתוח למעט הדקה הראשונה אחרי חצות, ואילו סיום סגירה ב- 1 בינואר בשעה 23:59 אומר שהכביש יהיה סגור בכל ה- 1 בינואר. כדי להימנע משגיאות, מומלץ מאד לא להתחיל או לסיים סגירות בדיוק בחצות הלילה. ניתן להוסיף או להוריד דקה, כלומר לרשום 00:01 או 23:59 ואז יש סיכוי קטן יותר לטעות. יש לשים לב שהדקה שרשומה, כוללת את כל הדקה עד המעבר לדקה הבאה. לדוגמה: סיום סגירה ב- 23:59 אומר שהסגירה תוסר בדיוק בחצות.
השעות שנכתבות הן לפי זמן מקומי (ישראל), כאשר בקיץ זה על פי השעה של שעון קיץ ובחורף לפי שעון חורף.
תאריך תחילת הסגירה מוגבל לשנה אחת מתאריך ההכנסה של הסגירה. אין מגבלה על משך הסגירה.

סגירות עם תאריך סיום בשנת 1970

לעיתים ניתן לראות סגירת זמן אמת בעורך המפה עם זמן סיום בתאריך 1/1/1970 בשעה 00:00 (וייתכן יום אחד לפני או אחרי תאריך זה).
סגירות אלה ייתכן ולא יופיעו במפה החיה ובאפליקציה ולא משפיעות על הניווט. ייתכן גם שיהיו יותר מסגירה אחת כזו המוגדרת עבור אותו מקטע.
הסגירות הללו נוצרות מדיווח על סגירה דרך האפליקציה ע"י משתמש ברמה כלשהי. זה נגרם מכיוון שלא ניתן להגדיר באפליקציה מועד סיום לסגירה. התאריך המוצג בעורך המפה הוא הפירוש של זמן לא מוגדר כשהוא מתורגם לזמן המקומי.
מכיוון שסגירות אלה נוצרו באפליקציה, הן לא ישפיעו על הניווט כל עוד לא דווחו מספר סגירות כאלה עם פרטים זהים.
לאחר ביצוע עריכה לסגירות מסוג זה על ידי עורך ברמה 4 ומעלה, הן ייכנסו לתוקף באופן מיידי. יש להקפיד לבטל סגירות מיותרות שהוגדרו כדי שלא תיווצר חפיפת זמן בין הסגירות על אותו מקטע.

סגירות זמן אמת באמצעות האפליקציה

כאשר כביש נחסם באופן בלתי צפוי, משתמשים באפליקציה יכולים לסמן אותו כסגור בעת נסיעה במקום. אפשרות זו מיועדת לסגור סגירות בלתי צפויות ולזמנים קצרים (עד מספר ימים). אפשרות זו דורשת שמספר משתמשים יהיו במקום וידווחו על אותה סגירה באותו מקום עם אותם נתוני סגירה ורק אז הסגירה תופיע גם אצל שאר המשתמשים. מספר המשתמשים הנדרש משתנה בהתבסס על סוג הכביש, דרגת המשתמש והמדינה.
הוראות כיצד להפעיל סגירה באמצעות האפליקציה מפורטות באתר התמיכה של ווייז.
הכביש ייפתח כאשר מספר מסוים של משתמשים ייסעו דרך הכביש.

סגירות זמן אמת שהוכנסו באפליקציה מוצגות בעורך המפה החל מהדיווח הראשון על הסגירה. למרות שאין עדיין השפעה על הניווט דרך המקום הסגור לפני שהיה דיווח של מספיק משתמשים שעברו שם, אם מישהו שרואה את הסגירה בעורך המפה מבצע עריכה של הסגירה, הסגירה תיכנס לתוקף באופן מיידי ללא צורך בהמתנה לדיווחים נוספים, אך מומלץ לא לערוך סגירה שמקורה בסגירה מהאפליקציה אלא למחוק את הסגירה ולסגור מחדש דרך עורך המפה. ראה לעיל הסבר לגבי סגירות שהוכנסו באפליקציה המופיעות עם תאריך סיום בשנת 1970 וטיפול בהן בעורך המפה.

אירועי תנועה גדולים (MTE)

האם להכניס אירוע תנועה?
במקרים בהם סגירת רחוב היא כתוצאה מאירוע גדול המשפיע על מספר גדול מאד של משתמשים יש להגדיר אירוע תנועה. אין להגדיר אירוע תנועה על סגירה שמתמשכת זמן מעל מספר ימים מועט (אבל ראה דוגמה להלן), או סגירה שמשפיעה על מספר משתמשים מצומצם. דוגמאות למקרים שבהם מומלץ להכניס אירוע:

 • תהלוכה ברחוב ראשי של עיר גדולה
 • מרתון
 • משחק כדורגל שבעטיו נסגרים כבישים ראשיים
 • ביקור נשיא ארה"ב שבעטיו נסגרים כבישים ראשיים
 • סגירת כביש ראשי לתקופה ארוכה - נגדיר אירוע לימים הראשונים של הסגירה
 • עבודות בכבישים ראשיים בעיר שבעטיים נסגרים כבישים עמוסי תנועה (למשל עבודות הרכבת הקלה בת"א)


דוגמאות למקרים שבהם מומלץ שלא להכניס אירוע:

 • עבודות בכביש בעיר שמשפיע בעיקר על תושבי האזור
 • סגירת רחוב ראשי בעיר בקטע מסויים לחצי שנה
 • סגירת כביש דליל תנועה
 • עצרת זיכרון לחללי צה"ל שבעטיה סוגרים מספר רחובות ביישוב באזור העצרת


הגדרת אירוע תנועה יכולה להתבצע בכל רמה של עורך מפה. אם מסיבה כלשהי לא ניתן להגדיר את האירוע, ניתן גם לדווח על האירוע באמצעות טופס אירועי תנועה גדולים. את רשימת האירועים שדווחו ניתן לראות בלשונית אירועי תנועה וכן בחלוקה לפי ארצות בריכוז אירועי תנועה גדולים (לא עובד בעת כתיבת שורות אלה).
הסגירה של הרחובות עצמה תתבצע לאחר קבלת טופס למילוי בעקבות הדיווח על האירוע. לאחר הדיווח בטופס, הרחובות יסגרו בזמן הרצוי.

אין למלא אירוע תנועה מתוך רשימה של אירועים קיימים, אלא אם בטוחים שאמנם מדובר בדיוק על האירוע הספציפי הזה (באותו יישוב/כביש).

אופן הכנסת אירוע תנועה
רצוי להכניס את האירוע לפני הכנסת הסגירות הקשורות לאירוע. להלן שלבי הכנסת האירוע:

 1. היכנסו לעורך המפה לאזור האירוע
 2. לחצו על הלשונית MTE tab.PNG
 3. ליחצו על לחצן Add new MTE.PNG
 4. הוסיפו את שם האירוע באנגלית (עד 24 תווים) ולחצו על הוסף שפה אם נדרש בשפות נוספות כגון עברית
 5. ביחרו קטגוריה המתאימה ביותר לאירוע
 6. ביחרו את המיקום בו מתרחש האירוע מתוך הרשימה של הערים והמדינות וליחצו "בצע"
 7. מלאו את שעת ותאריך האירוע - התחלה וסיום (כל זמני הסגירות הקשורות באירוע יהיו תמיד בטווח הזמן המוגדר לאירוע).
 8. הוסיפו את אתר האינטרנט, אם קיים, שבו יש פירוט לגבי האירוע
 9. ליחצו על לחצן "שמור"
 10. ליחצו על לחצן MTE search.PNG
 11. ליחצו על הארוע החדש, ואז לחצו "אשר"

מחיקת אירוע

 1. אם לא נמצאים בלשונית אירועים, לחצו על הלשונית MTE tab.PNG
 2. אם נמצאים במצב עריכת אירוע, ליחצו על לחצן MTE search.PNG
 3. יש לבחור את האירוע, ללחוץ על לחצן Delete.jpg ולאחר מכן ללחוץ על לחצן "שמור"

עריכת אירוע
בדומה להוספת אירוע, לאחר כניסה לאופן יצירת אירוע, ניתן לבחור את אחד האירועים באזור שבו נמצאים בעורך המפה, ולשנות את הנתונים ובסיום לשמור.

תצוגת סגירות של אירועים
לאחר שמוגדר אירוע עם סגירות, ניתן להציג מספר תצוגות:

 • באופן יצירת אירוע ניתן לחפש את האירועים באזור המוצג על המסך על פי שם האירוע או שם העיר וכן ניתן להגדיר באיזה טווח זמן עתידי רוצים לחפש (השבוע, החודש, שלושת החודשים הקרובים, שנה הבאה)
 • בבחירת האירוע פרט לאפשרות עריכתו, ניתן לראות את נתוני האירוע שהוזנו בלשונית "כללי", וניתן לראות את הסגירות שהוגדרו בלשונית "סגירות כבישים", וניתן לראות את רשימת העורכים שתרמו לסגירה בלשונית "שותפים"
 • בלשונית "סגירות כבישים" רואים את רשימת הסגירות, ובריחוף עם הסמן מעל לסגירה כלשהי רואים אייקון בצורת מטרה ולחיצה עליו מציגה במפה את כל המקטעים הסגורים בסגירה הזו.
 • בלשונית "כללי" יש לחצן בשם "עמוד האירועים של Waze". בלחיצה עליו עוברים לעמוד האירועים של Waze ובעמוד זה מקבלים תצוגה של הסגירות באדום/לבן על פני מפה בשחור/לבן, כאשר בצד ניתן לשנות את התאריך על מנת לראות את הסגירות בתאריך כלשהו, וכמו כן ניתן לקבל רשימה של הסגירות באירוע זה בחלון הצדדי ואת שמות התורמים לסגירות באירוע, וניתן לצפות בכלל האירועים בישראל עם ביצוע זום החוצה והזזה של המפה.