פוליגון צומת History

פוליגון צומת המכונה גם קופסת צומת (Junction Box או בקיצור JB) משמש לשיפור חישובי ה- ETA והניתוב דרך צמתים ומחלפים מורכבים. ניתן להתייחס אל פוליגון צומת כאל צומת אחד גדול שמאפשר קבלת מסלול יחיד מכל כניסה לכל יציאה שמותר להגיע אליה מהכניסה הזו. פוליגון צומת מאפשר הכנסת הגבלות על המעבר מכניסה ליציאה וכן להכניס אילוצי הנחיה קולית על המעבר מכניסה מסויימת ליציאה מסויימת [1].

  1. צריך להשתמש באילוץ כזה רק אם זה הפתרון היחיד וזאת עקב קבלת ההנחיה כבר בצומת הראשון של המסלול בתוך הפוליגון כשמייד אחריו כבר מופיעה ההנחיה של הפניה הבאה לאחר היציאה מהפוליגון, וכן עקב ביטול כל שאר ההנחיות במסלול הזה כמוסבר בוויקי האמריקאי.

מתי להכניס פוליגון צומת

ניתן להכניס פוליגון צומת כאשר מתקיים אחד המצבים הבאים:

  1. צומת או שני צמתים סמוכים שנדרש להכניס מקטע עזר כדי למנוע פניה אחת או יותר, ולא נדרש להכניס מקטע כזה בשימוש בפוליגון צומת. דוגמאות למקרים כאלה: איסור פרסה בצומת # או צומת H, או שני צמתים סמוכים בהם קיים איסור פניה שמאלה בצומת השני למי שמגיע מימין בצומת הראשון). במילים אחרות: כאשר צריכים למנוע מסלול אסור בצומת שהוא תלוי כניסה.
  2. כאשר קיימת בעיית ETA חמורה (יש קפיצת ETA מעל 3 דקות בעת מעבר הצומת לכיוון כלשהו באופן תדיר). מקרה כזה מחייב רישום בהערת מפה מדוע הוכנס פוליגון הצומת.
  3. כאשר מתקבלים מסלולים לא הגיוניים בתוך הצומת (כגון פנייה שמאלה 3 פעמים ברצף בצומת #). מקרה כזה מחייב רישום בהערת מפה מדוע הוכנס פוליגון הצומת.

איך לערוך פוליגון צומת

תאור מפורט של נושא פוליגון צומת קיים בוויקי האמריקאי. להלן נקודות נוספות שצריך לשים לב אליהן:

  • כאשר יש פרסה במסלול העובר בתוך פוליגון צומת ולא מוגדרת הנחיית נתיבים, אזי לא פועלת ההיוריסטיקה שהופכת שתי הוראות רציפות לפנייה שמאלה בצומת # או H להוראת פניית פרסה (ראה פתרון בדף על הנחיית נתיבים).
  • לפני הכנסת הפוליגון, רצוי לבחון אם הצמתים בתוך ומחוצה לפוליגון המתוכנן נמצאים במקום הנכון ולעדכן לפי הצורך.
  • בעת יצירת הפוליגון, מומלץ להימנע כמה שניתן מכך ששפת הפוליגון תעבור פחות מ- 5 מטר מצומת בתוך או מחוץ לפוליגון, אך מצד שני לא יותר מ- 20 מ' מצומת פנימי לפוליגון. כאשר צומת חיצוני ופנימי מאד קרובים (פחות מ- 10 מ'), אזי רצוי ששפת הפוליגון תעבור בערך באמצע בין שני הצמתים.

פוליגון על כיכר

ניתן להכניס "פוליגון כיכר" (JUBRA) אשר הוא כמו "פוליגון צומת" (JB) על כיכר, וזאת על מנת לשנות את ההנחיות הקוליות המתקבלות (הנחיות נורמליות או ספירת יציאות). הפוליגון צריך לכלול אך ורק את המקטעים של הכיכר עם הצמתים הנמצאים על הכיכר, ולא לכלול צמתים הנמצאים מחוץ לכיכר.
כאשר מכניסים פוליגון כיכר, יש גם אפשרות לשלוט על ההנחיה הויזואלית והקולית בקליינט כמו באילוץ כזה על JB רגיל, אך מומלץ לשלוט רק על ההנחיה הבסיסית של סוג הפנייה ואילו את אילוץ התצוגה וההנחיה הקולית לגבי היעדים, לבצע על החץ היוצא מן הכיכר.
לגבי ההחלטה על סוג ההנחיות (נורמליות או ספירה), ראו ההנחיות בכיכר. להרחבה ראו גם בווייזופדיה באנגלית.