מקום History

קישור קצר להעתקה: https://tinyurl.com/dwrya9yb
הערה: הביטוי ציון דרך הוא המונח שקדם לביטוי מקום ומופיע בדפים שעדיין לא עודכנו ובהודעות שונות בפורום. לפיכך ניתן להתייחס לציון דרך כאל מקום.

מקום הוא רכיב מפה שאינו חלק מדרך ומשמש רק כיעד ניווט או, במידה ואורכו או רוחבו גדולים מ 50 מטר, כעזר ניווט ויזואלי. ניתן להוסיף ולשנות פרטי מקום בעורך המפה או באפליקציה. ישנם שני סוגים של מקום:

 • מקום נקודתי - מסמן יעד נקודתי לניווט ולא ייראה במפת וייז באפליקציה. מקום נקודתי משמש בעיקר ליעדים קטנים אשר מנקודת מבטו של המנווט אינם נבדלים ויזואלית מסביבתם. למשל חנות, בית מגורים, מסעדה או כל בית עסק בודד אחר.
 • מקום אזורי - יעד לניווט אשר נבדל ויזואלית מסביבתו או שישנה משמעות לצורתו מנקודת מבטו של המנווט.

עקרונות מנחים לעריכת מקום

 1. כל יעד שיתכן וירצו לנווט אליו ("נקודת עניין") ראוי למקום, כולל בתי עסק ובתי מגורים אך לא יוכנסו למפה מקומות פרטיים שאנשים מחוץ למשפחה ולמכרים לא מנווטים לשם למעט במקרים חריגים. להלן דוגמאות שניתן להכניס מקום פרטי למפה:
  • ארוע רב משתתפים (כגון חתונה, אזכרה, כינוס) – יוכנס מקום נקודתי עם ציון תאריך הארוע והוא יימחק לאחר הארוע.
  • קבר של אדם מפורסם (כגון: ראשי מדינה, אנשי תרבות מפורסמים, אנשים מפורסמים בהיסטוריה של המדינה, אדמו"רים של קהילות גדולות)
  • מקום שאושר בפורום ע"י מובילי הקהילה מסיבות מיוחדות
 2. סוג המקום (נקודתי או אזורי) ייקבע על פי המופיע בטבלה בהמשך בהתאם לקטגוריה.
 3. במתחמים כגון קניונים, קמפוסים ואזורי תעשייה, ניתן לציין על גבי המקום של המתחם מקומות נוספים (לדוגמה חנויות הממוקמות בקניון). ראה לדוגמה קניון הגבעה בגבעת שמואל.
 4. במתחמים גדולים כגון אזורי תעשיה ואוניברסיטאות שבתוכם מוגדרים מקומות אזוריים, מומלץ להפוך את גיאומטריית המתחם הגדול ל"מקום היקפי" שהוא סוג של מקום אזורי שבו יש רצועה צרה שמקיפה את המתחם. דוגמה לכך ניתן לראות באוניברסיטת בר אילן.
 5. פרטי תכסית בולטים שנמצאים ליד דרכים לרכב או שהדרך לרכב חוצה אותם ועוזרים להתמצאות יצוינו במפה (נחלים, מאגרי מים, פארקים, יערות וכו'), אך נשאיר אותם ללא שם כאשר אין להם שם ייחודי, כלומר לא ניתן שמות כגון "יער", "אגם" וכו'. לא נסמן במפה: חורשה קטנה, שדה, בקעה, עמק, הר, מרחב, גוש, גליל, רמה, נגב, מדבר, חבל וכו'.
 6. גם מקום אזורי יוגדר בגודל האמיתי שלו. הגדלה מלאכותית כדי להבליט או כדי שהשם יוצג, אסורה בהחלט.
 7. רצוי ששם מקום יהיה שם ספציפי ולא שם כללי כגון גינה, מפעל, בית ספר, מוסך, מוזיאון וכו'. כאשר אין למקום שם ספציפי, והוא אינו פרט תכסית, ניתן להכניס שם כללי, אך יש לדאוג להכניס כתובת אשר בה אין עוד מקום נוסף עם אותו שם כללי.
 8. באזורים בהם המפה עמוסה במקומות אזוריים או במקרים בהם הופעת המקום אזורי על המפה עשויה לבלבל את המשתמש, יש לשקול שימוש במקום נקודתי.
 9. במקרים בהם כמה רחובות קרובים למקום ויש מספר אפשרויות לנווט למקום, יש לגרור את סימון נקודת הכניסה של המקום לאזור כביש הגישה הראשי. ניתן להוסיף מקומות נקודתיים לציון כניסות נוספות ולתת להן שם מתאים. ראה לדוגמה את המקום אוניברסיטת בר אילן בה נקודת הכניסה של האוניברסיטה נמצא על הכניסה הראשית ומקום נקודתי נוסף מציין שער להולכי רגל.
 10. במקרים בהם יש למקום מספר כניסות, וכל כניסה היא במיקום שונה, רצוי להגדיר נקודת כניסה נפרדת לכל כניסה אפשרית, ורצוי לתת שם ייחודי לכל כניסה כזו. הניווט במקרה כזה יגיע אל הכניסה שאליה ניתן להגיע הכי מהר (בשעת כתיבת שורות אלה לא ניתן לבחור לאיזו כניסה לנווט וכן זה עדיין לא עובד בבתי מגורים, והניווט תמיד מגיע אל הכניסה הראשית). לדוגמה מגדלי עזריאלי.
 11. מקום של בית עסק יכיל בשם שלו רק את המידע הבסיסי הדרוש לניווט. ברוב המקרים יהיה זה שם העסק וזהו. ללא פרסומת, סיסמה, טלפון, שעות פתיחה וכיוצא באלו. מידע נוסף יכול להיות רשום בשדות התיאור, הכתובת ושעות פתיחה. כמו כן ניתן להוסיף מידע שימושי של כתובת אתר ברשת, מספר טלפון ופרטים נוספים. ניתן להוסיף תמונה של המקום באמצעות האפליקציה. בכל מקרה, גם בתיאור אין לכלול פרסומות וטקסטים ארוכים.
 12. אין לסמן שכונות שלמות כמקום. זאת כיוון שבמקרים רבים אין לשכונות גבול ברור ובערים רבות שכונות למעשה מכסות את כל המפה, ו"מקום היקפי" נראה במפה כמו כביש וזה מטעה. כדי לאפשר ניווט אל שכונה, ניתן להוסיף מקום נקודתי במרכז השכונה או בכניסה אליה. ראה לדוגמה נווה גנים - מרכז השכונה בקריית מוצקין.
 13. מקום מסוג מגרש חניה יוכנס אך ורק עבור חניה שכלל הציבור רשאי לחנות בה עם או ללא תשלום (הסיבה לכך היא שבמפת האפליקציה רואים סמל של חניה כשמתקרבים לשם, ונהג עלול לחשוב שיש שם חניה שהוא יכול לחנות בה, כאשר בפועל הוא לא רשאי).
 14. מקום שמשמש למגורים בלבד (לא עסק) לא יוגדר כמקום מסוג שאינו מקום מגורים, למעט כאשר אין שם לרחוב, ואז ניתן להגדיר מקום עם שם כגון משק N, או חלקה N, אך לא עם שם פרטי ו/או משפחה של מי שגר שם, וגם לא כינוי כמו אבא וכו'.
 15. סוג של מקום מגורים משמש גם לצורך הגדרת כתובת מקום' שאינו משמש למגורים.
 16. יש להקפיד לשייך את המקום לעיר על ידי מילוי שדה הכתובת בעורך.

הוספת מקום באפליקציה

הוספת מקום בעורך המפה

ראה סרטון הדגמה (לא עדכני אך בעברית) או סרטון באנגלית כיצד להוסיף מקום מסוג נקודה או מקום מגורים בעזרת עורך המפה, וכן סרטון באנגלית כיצד להוסיף מקום אזורי למפה.
אפשר להוסיף מקום (אך רק בתוך אזור העריכה) על ידי בחירת סוג המקום המתאים בתפריט "מקום" בסרגל הכלים.

Create place menu.png

על מנת לאפשר בחירה של הסוג הרצוי, נדרש לבחור את השכבה המתאימה ברשימת השכבות.
כדי ליצור מקום מגורים צריך לבחור בקטגוריה מקום מגורים (Residential place) ולתת כתובת מלאה כולל מספר בית ולבצע שמירה. מקום מגורים מוצג בעורך המפה באמצעות משולש קטן. כאשר מקום המגורים קרוב יותר אל מקטע אחר במפה יחסית למקטע שעליו צריך להימצא יעד הניווט, אזי יש להוסיף נקודת כניסה (הסבר בהמשך).
ניתן גם להחליף סוג של מקום נקודתי אחר למקום מגורים ובתנאי שיש לו כתובת המכילה שם רחוב ומספר, זאת עושים ע"י בחירה בהחלפת הסוג לבית מגורים בחלון הצידי של פרטי המקום על ידי לחיצה על Convert to residential.JPG ושמירה. ניתן גם לבצע החלפת סוג בכיוון ההפוך (ממקום מגורים למקום ציבורי).

Create landmark poly.png

בהכנסת מקום אזורי, יתווסף עיגול כחול לסמן העכבר. כל לחיצה נוספת על המפה תקבע קדקוד נוסף למצולע המסמן את המקום.

כדי לסיים את סימון המקום יש ללחוץ לחיצה כפולה ביצירת הקדקוד האחרון.
במקרה של הכנסת מקום נקודתי יש ללחוץ במיקום הרצוי במפה ואז יופיע הסימן Point place.png.

לאחר יצירת מקום יש לעדכן את פרטי המקום, בשלב זה ניתן גם לשנות את סוג המקום.

ניתן לקבוע נקודת כניסה למקום שזה מיקום יעד הניווט. לצורך כך יש בחור במקום, ובלוח העריכה הצידי לבחור בהוספת נקודה, ואז לגרור את הנקודה להיכן שרוצים שיהיה יעד הניווט למקום הזה. ההזזה של נקודת הכניסה מוגבלת בתוך ריבוע של 1Kmx1Km כשהמקום במרכזו. נקודת הכניסה צריכה להיות תמיד בצד הנכון של המקטע (אחרת תהיה שגיאה בהנחיה הסופית שמצביעה על הצד שבו נמצא המקום). ניתן לתת שם לנקודת הכניסה, וכן ניתן להוסיף נקודות כניסה נוספות, ואז הניווט יגיע אל נקודת הכניסה שהניווט אליה יהיה המהיר ביותר עבור המשתמש (בבתי מגורים זה תמיד מנווט לנקודת הכניסה הראשית בעת כתיבת שורות אלה).

כמו בכל עריכת מפה, מומלץ לשמור את המקום תוך כדי עבודה. גם אחרי הוספתו וגם בסוף העדכון. השמירה מתבצעת על ידי לחיצה על לחצן Save.
לאחר השמירה, מקום נקודתי יקבל את הצורה Point place after save.png, ומקום אזורי יקבל את הצורה שנקבעה לו, למשל Area place.png. מקום מגורים מקבל את הצורה RPP after save.png.

הוספת מקום על דרך עפר

שימו לב: פסקה זו עדיין לא אושרה ליישום

כשמגדירים מקום על דרך עפר צריך לנקוט משנה זהירות, וזה כדי למנוע מצב שמשתמשים יקבלו ניווט בדרך שלא מתאימה לרכב פרטי. העריכה תתבצע בהתאם למצב הספציפי באחת מהשיטות הבאות:

 • אם קיים מסלול החל מצומת עם כביש ועד למקום, ורכב פרטי יכול לעבור במסלול הזה כל ימות השנה ללא חשש לנזק לרכב, אזי מגדירים סוג רחוב עם סימון "לא סלול" למקטעים במסלול הזה (וגם במקטעים נוספים בהמשך אם הם מתאימים להגדרת רחוב לא סלול).
 • אם כלל לא ניתן להגיע עם רכב פרטי אלא רק עם רכב שטח (חשש לשקיעת הרכב או בגלל סלעים וכד'), אז צריך להכניס בתיאור המקום את אחד הנוסחים הבאים:
  • אם יודעים שתמיד יש בעיה לרכב פרטי לעבור: היעד נמצא על דרך עפר המיועדת לרכבי שטח בלבד.
  • אם יודעים שאין בעיה לרכב פרטי לעבור למעט בימים גשומים: היעד נמצא על דרך עפר הניתנת למעבר גם עם רכב פרטי למעט בימים גשומים.
  • אחרת: היעד נמצא על דרך עפר המיועדת לרכבי שטח בלבד בימים גשומים ואולי גם בשאר ימות השנה (לא ידוע).
 • אם יש אפשרות להגיע למקום במספר מסלולים ובכולם קיימת בעיה לרכב פרטי לעבור, אבל רוצים לגרום לניווט לעבור באחד המסלולים שהוא באופן משמעותי פחות בעייתי, אזי ניתן להכניס מקטע קטן (2 מ') מסוג רחוב באמצע המקטע האחרון לפני שמגיעים למקום בכל אחד מהמסלולים הפחות רצויים ורק במסלול הרצוי לא יוכנס מקטע כזה.

עדכון פרטים

Place details.jpg
Private place details.png

כאשר לוחצים על מקום כדי לסמנו מופיעים בחלק השמאלי של העורך פרטי המקום (ראה דוגמת פרטים של מקום רגיל מצד ימין ומקום מגורים מצד שמאל).


לשונית כללי
הערה: עבור מקום מגורים קיימת אפשרות לשנות רק את הכתובת ואת רמת הנעילה.

 • כתובת - יש למלא את הכתובת או לסמן במשבצת שאין שם רחוב/עיר. במספר הבית ניתן להכניס גם תוספת אות, כאשר האות צמודה למספר כגון 3ב. יש לשים לב: ללא עדכון כתובת, המקום לא יופיע בחיפוש. (אך המקום יופיע גם אם סומן שאין עיר/רחוב).
 • שם - שם המקום הוא הנתון החשוב ביותר. לפי שם המקום ניתן לנווט אליו ובמקרים מסוימים יופיע השם במפה על סימון המקום. יש למלא את שם המקום הספציפי ולא כלום מעבר לשם. לגבי תחנות טעינה לרכב ראה הסבר נפרד בהמשך סעיף זה.
 • שם חלופי - במידה ויש למקום שמות נוספים, ניתן למלא עוד שמות, אך יש לשים לב לכך שבחיפוש יופיע השם הראשי בתוצאה גם אם מחפשים לפי שם החלופי. במידה ורוצים שהשם הנוסף יופיע בתוצאת החיפוש וכיעד הניווט, יש צורך ליצור מקום נפרד עם השם הנוסף (לדוגמה שם באנגלית).
 • קטגוריות (Categories) - סיווג המקום משפיע על דרך הצגתו במפה ומאפשר לשפר את החיפוש על ידי חיפוש לפי קטגוריה. הקטגוריות השונות מחולקות לקבוצות ראה סוגי מקומות. אפשר לבחור קטגוריה מהרשימה הנגללת או, כדי להקל על חיפוש הסיווג המתאים, ללחוץ תחילה על כפתור קבוצת הקטגוריות הרצויה ולאחר מכן לבחור את הקטגוריה המתאימה. הבחירה מתוך הרשימה הנגללת ניתנת לביצוע בקלות כאשר יודעים מהי הקטגוריה, ואז מתחילים להקליד את הקטגוריה הרצויה והיא מסוננת מתוך הרשימה הכללית.
 • תיאור - תיאור המקום מוצג באפליקציה בעת בחירתו מתוצאות החיפוש תחת הכותרת "אודות". אין להוסיף תיאורים שנועדו רק לעורכי מפה או להכביר במילים, או תיאור בעל אופי פרסומי. לגבי תחנות טעינה לרכב ראה הסבר נפרד בהמשך סעיף זה.
 • נקודת כניסה - משמשת לציון המיקום המדוייק אליו נדרש הניווט להגיע (ניתן להכניס יותר מנקודת כניסה אחת).
 • נעילה - ככל רכיבי המפה ניתן לנעול גם המקום לפי רמות עריכה.
 • חברה (עבור תחנות דלק)  - יש לבחור את אחת האפשרויות לשם החברה. ראה גם מיפוי דרכי גישה לתחנות דלק.
 • מפעיל (עבור מגרשי חניה) - ניתן לבחור את אחת האפשרויות לשם המפעיל.
 • סוג - גם לאחר יצירת המקום ניתן לבחור האם יהיה מקום נקודתי או מקום אזורי.
 • ספקים חיצוניים - ראה הסבר לגבי קישור מקום למפת גוגל.
 • הפוך למקום מגורים - ניתן לשנות מקום נקודתי למקום מגורים (אך לא להיפך) כאשר מוגדרת כתובת מלאה למקום.
 • כמו לכל רכיבי המפה בתחתית תצוגת הפרטים ניתן לראות את שם המשתמש האחרון שערך ושם המשתמש שייצר את המקום (לא במגורים), ביחד עם זמני העריכה ומספר הזיהוי של המקום. כמוכן ניתן לראות את היסטוריית העריכות של המקום.

מילוי מאפיינים עבור תחנת טעינה:

 • סוג: מקום נקודתי
 • קטגוריה: תחנת טעינה
 • כתובת: שם עיר (אם יש), שם רחוב רצוי (אם יש), מספר להכניס רק אם ידוע
 • שם: תחנת טעינה אאא - בבב כאשר אאא זה שם חברת התחנה ו- בבב זה שם התחנה. אין להכניס בשם חלק מהכתובת (שם עיר, רחוב, מספר). כאשר ידוע שהתחנה לא פעילה, אזי בסיום השם יוכנס " - לא זמין". בתחנות טעינה ממקור חיצוני אין לשנות את השם שניתן להן ע"י ספק המידע.
 • שם חלופי: למלא זהה לשם הנ"ל רק עם המילה "עמדת" במקום "תחנת"
 • תיאור: ניתן להכניס פרטים נוספים חשובים (כגון - מיועד רק לרכב מסוג טסלה, או - מיועד רק לעובדי מת"ם), אך אין להכניס פרטים מיותרים (כגון קיום חנות נוחות סמוכה או פרסומת).
 • מיקום: יכיל הסבר מפורט היכן ממוקמת התחנה במדוייק (כגון: בחניון המזרחי קומה 3- בחניה מס' 312).
 • רשת: שם רשת התחנות מתוך מבחר אפשרויות בחלון נגלל (כגון Afcon)
 • עלות: לבחור: לא ידוע/חופשי/בתשלום
 • אופן תשלום: אפשרות בחירה מתוך תפריט בלחיצה על סימן +
 • נעילה: רמה 3.
 • ספקים חיצוניים: לקשר למקום גוגל המקביל (אם קיים).
 • לשונית מטענים: יכיל את כל הפרמטרים הידועים כגון הספק, מהירות טעינה, סוג מחבר, מספר עמדות. ייתכנו מספר שורות - רצוי אחת לכל סוג מחבר/הספק.
 • לשונית מידע נוסף: מכיל בחירה מבין ציבורי/פרטי/מוגבל (להלן ההגדרה), אתר אינטרנט, טלפון שירותים ושעות פתיחה.
  • ציבורי: הציבור הרחב יכול לבצע טעינה (גם אם זה נמצא במקום הדורש תשלום כדי להגיע לעמדה כגון חניון בתשלום)
  • מוגבל: הציבור הרחב יכול להגיע לעמדה, אבל לא כולם רשאים לבצע טעינה (כגון הרשאת טעינה ללקוחות בלבד או למתארחים במלון)
  • פרטי: לא כל הציבור יכול להגיע אל עמדת הטעינה (למשל תחנת טעינה בתוך מתחם פרטי או מפעל או בסיס צבאי)לשונית מידע נוסף

More info.png

הערה: עבור מקום מגורים לא קיימת לשונית כזו, ובמגרש חניה הפרטים הם שונים ממקום רגיל.

 • אתר- כתובת אתר באינטרנט (אם קיים) של המקום.
 • טלפון - מספר טלפון של המקום.
 • שירותים - קיום שירות על פי הסוג הרשום (יש ללחוץ על התיבה לצורך סימון).
 • שעות פתיחה - ניתן למלא שעות פתיחה, ובעקבות כך יוצג למשתמש אם המקום פתוח או סגור בעת הצגת תוצאת החיפוש, וכן ניתן יהיה לראות את שעות הפתיחה באפליקציה.

לשונית תמונות

 • בסוגריים מופיע מספר התמונות הקיימות למקום.
 • לחיצה על תמונה כלשהי או על ציור זכוכית מגדלת תציג תמונה גדולה יותר.
 • לחיצה על X בפינה העליונה השמאלית בתמונה וביצוע שמירה לאחר מכן תמחק את התמונה (במידה וקיימת הרשאה לעורך לבצע זאת).


שינוי צורה והזזה

Change place.JPG

ניתן לשנות צורתו של מקום אזורי, לאחר יצירתו, על ידי סימון המקום וגרירת ו/או תוספת של קודקודים.

 • הנקודות הגדולות על גבול המקום מסמנות את קדקודיו וניתנים להזזה.
 • הנקודות הקטנות בין נקודות הקדקוד משמשות להוספת קדקודים נוספים.
 • הנקודה העגולה הגדולה עם חיצים מסביבה מופיעה כאשר קיימת כבר נקודת כניסה או כאשר לוחצים על הכנסת נקודת כניסה והיא משמשת לקביעת נקודת הכניסה/הגעה אל המקום, לכן יש לוודא שהצלב ממוקם ליד דרך הגישה העדיפה (ניתן להכניס כמה נקודות כניסה).


כדי להזיז מקום אזורי בשלמותו ניתן להזיז את הצלב עם הרקע האפור שמעל למקום.

כדי לשנות את מיקומו של מקום נקודתי יש לסמן את המקום על ידי לחיצה אחת ואז לגרור אותו למקומו החדש (ההזזה מוגבלת לטווח מסוים, אך ניתן להזיז ולשמור ואז להזיז שוב).

מחיקת מקום

אין למחוק מקום (רגיל או מגורים) שמישהו אחר יצר אלא במקרים הבאים:

 • המקום גורם לנזק בניווט ולא ניתן לתקן אותו
 • המקום נסגר או עבר למרחק גדול שלא מאפשר גרירה
 • המקום שנוצר אינו קיים במציאות
 • המקום שגוי ו/או אינו תקין, ולא ניתן לתקנו
 • הוכנס מקום מגורים עם תמונה טובה יותר מאשר קיימת במקום המגורים הקיים (או שאינו מכיל תמונה כלל), אז ניתן למחוק את הפחות טוב (כל עוד לא ניתן למזג מקומות מגורים)
 • הוכנס מקום רגיל (לא מגורים) כאשר קיים כבר מקום כזה ובמקום החדש אין שום מידע נוסף (כאשר במקום החדש יש מידע נוסף אזי יש לבצע מיזוג ולא מחיקה)

קישור מקום למפת גוגל

כאשר קיימת תוצאת חיפוש שמקורה ממפת גוגל והמיקום של מפת גוגל שגוי, ניתן לפנות בבקשת תיקון במפת גוגל, אך רצוי שיהיה מקום כזה במפת ווייז שממוקם נכון עם קישור למפת גוגל. קישור כזה יגרום לכך שגם אם משתמש בוחר בתוצאה שמגיעה ממפת גוגל, הוא יקבל הכוונה למקום שמוגדר בווייז עם הקישור למקום השגוי ממפת גוגל.
על מנת ליצור קישור כזה (קיימת מגבלת רמה) יש ללחוץ על "הוסף קישור למקום בגוגל מפות" בחלונית פרטי המקום, ולהכניס בתוך "ספקים חיצוניים" מצביע למקום ממפות גוגל. יש להיזהר לא לקשור לאותו מקום במפת גוגל יותר ממקום אחד במפת ווייז. ניתן למחוק קישורים כאלה על ידי לחיצה על סימן ה-x ליד הקישור.
במידה והמשתמש ברמה 1 או קיימת נעילה מעל לרמת העריכה של המשתמש, ניתן לפנות בבקשת עזרה בפורום בקשות עדכון מפה.

מיזוג מקומות

ניתן למזג בין מספר מקומות שקיימים במפה (לא מקומות מגורים), כאשר הם למעשה מקום אחד, ואין סיבה מיוחדת שיישמרו בנפרד (למשל כאשר רוצים שניתן יהיה להציג תוצאת חיפוש עם שם שונה לאותו מקום). להלן אופן ביצוע איחוד מקומות:

 • בוחרים בכל המקומות שרוצים לאחד אותם תוך לחיצה רציפה על מקש CTRL תוך כדי הבחירה שלהם.

Places selected.PNG

 • לוחצים על "מזג כאן" במקום שאליו רוצים למזג את המקומות האחרים.
 • מופיע חלון עם הפרטים של כל המקומות שנבחרו

Merge places.PNG

 • עבור כל נתון (שם, תיאור, נעילה...) בוחרים מה רוצים שיישאר במקום הממוזג, ובסיום לוחצים על לחצן "מיזוג".

טיפול בבקשת עדכון מקום

מקום מסוג נקודה אשר נוסף או עודכן באמצעות האפליקציה מופיע בעורך המפה עם סימן בצורה New Place Icon.png או Point place update.png בהתאמה (כאשר שכבת עדכון מקומות פעילה) וללא הבועה כאשר שכבת עדכון מקומות לא פעילה (אך עדיין יהיה עיגול היקפי כחול מסביב לנקודה לסימון בקשת העדכון). במידה והמקום שנוסף או עודכן הוא מסוג אזור, יופיע קווקוו תכלת מסביב לסימון המקום בעורך. במידה ובוחרים במקום שנוסף או עודכן תופיע ההודעה הבאה (מעל פרטי המקום):

Place update notice.jpg

על מנת שהעדכון ייכנס למפה, יש לבצע אישור על ידי עורך ברמה 2 לפחות. לחיצה על ההודעה או על סימן בקשת העדכון תפתח חלון הכולל את הפרטים על פי בקשת העדכון או ההוספה (למשל תמונה של המקום או שינוי פרט אחר כלשהו). להלן מצד ימין זו בקשה להוספת תמונה למקום קיים, ומצד שמאל זו בקשה חדשה של מקום מגורים עם תמונה.

New picture.png New private place.png

באפשרות הבודק לאשר את הבקשה או לדחות אותה.

להלן רשימת תיוג (checklist) שהמאשר צריך לבדוק לפני מתן האישור:

 • האם הכתובת מלאה? אם לא, אז רצוי להשלים.
 • האם המקום נמצא במיקום הנכון? אם לא, אז צריך להזיז למיקום הנכון.
 • האם השם נכון?
 • האם הסיווג לקטגוריה נכון?
 • האם התמונה רלוונטית ועומדת בכללים לתמונות מקום?
 • האם המקום הוא בעצם פרסומת מוסווית או לא מוסווית?
 • האם המקום בעצם צריך להיות מקום מגורים?
 • האם יש כבר מקום כזה וזו כפילות (ראו בהמשך)?
 • האם כדאי לנעול ברמה יותר גבוהה?
 • האם פרטי המקום נכונים?

יש לשים לב במיוחד כאשר מאשרים בקשת מחיקה של מקום, כי אין דרך חזרה. רק כאשר בטוחים שהמקום לא קיים באמת או שקיימת כפילות, ניתן לאשר בקשה כזו.
במקרה וקיימת בקשה להוסיף מקום שכבר קיים כזה במפה, לעיתים כדאי לאשר את הבקשה ולאחר מכן לבצע מיזוג מקומות. זה מומלץ כאשר במקום שנוסף יש למשל תמונה טובה או פרטים רבים שרצוי להכניסם למקום הממוזג.

מקום מגורים לעומת שכבת מספרי הבתים

להלן רשימת ההבדלים בין מקומות מגורים לשכבת מספרי הבתים, כאשר מודגש הסוג שיש לו יתרון יחסי.

 1. למקום מגורים ניתן להגדיר נקודת כניסה שיכולה להיות גם ברחוב אחר אם נדרש.
 2. למקום מגורים אפשר להוסיף תמונות.
 3. במקומות מגורים לא מתבצעת אינטרפולציה או אקסטרפולציה אם חסר מקום מגורים. בשכבת מספרי הבתים מתבצעת אינטרפולציה או אקסטרפולציה כאשר חסר מספר, ובאותו צד של המקטע הספציפי שבו חסר המספר יש לפחות 2 מספרים.
 4. שינוי מספרי בתים בשכבת מספרי הבתים או יצירת מספר חדש מצריך רמת עריכה על פי רמת הנעילה של המקטע, ואילו למקום מגורים יש נעילה נפרדת, וגם כל אחד יכול ליצור מקום כזה (אם עדיין לא אושרו לו מספיק מקומות לפני כן אז יידרש אישור).
 5. כאשר משנים מקטע שיש עליו מספור בתים, צריך לדאוג להזיז גם את מספרי הבתים (למשל פיצול של רחוב או הזזת צומת או הזזת כיכר שמתחברת לרחוב עם המספרים). לפעמים כשלא שמים לב אז הבתים מקבלים יעד לא נכון על הרחוב. בעיה זו לא קיימת במקום מגורים.
 6. מחיקת מקטע היא בלתי אפשרית כאשר יש עליו מספרי בתים.
 7. שינוי במקום מגורים מופיע במפה מהר יותר מאשר מספר בשכבת המספרים (כי בשכבת המספרים זה תלוי בניית מפה).
 8. כאשר יש מקום מגורים וגם מספר בשכבת המספרים, אז למקום המגורים יש עדיפות ורק הוא מופיע בתוצאות החיפוש.
 9. בתים שיושבים על שביל הליכה או טיילת צריכים להיות מקומות מגורים תמיד כי אחרת הניווט עלול להביא את המנווט לנקודה לא נכונה.
 10. כאשר מספרי בתים לא מסודרים לפי זוגי ואי זוגי משני צידי הרחוב ולפי מספרים עולים (כלומר יש סדר מיוחד) אז נדרשת רמה גבוהה יותר על מנת לאשר את מספרי הבתים בשכבת המספרים. לעומת זאת במקומות מגורים זה קל לביצוע ע"י כל אחד.
 11. היסטוריית העריכה של מקום מגורים נשמרת לתמיד בעוד שבמקרה של מספרי בתים ההיסטוריה נמחקת כאשר יש שינוי ב- ID של המקטע שעליו יושבים המספרים (כי כל היסטוריית העריכות במקטע נמחקת).
 12. כאשר משנים את שם הרחוב אז בשכבת מספרי הבתים המספרים באופן אוטומטי משוייכים לשם החדש ואילו במקומות מגורים יש לשנות ידנית לכל מקום מגורים את שם הרחוב.
 13. בשכבת מספרי הבתים, המספרים משוייכים גם לשם הרחוב החלופי במידה ומוגדר כזה.
 14. בשכבת מספרי הבתים ניתן לצפות במספרי הבתים בעורך המפה בצורה ישירה, ואילו במקומות מגורים צריך לבחור במקום כדי לראות את מספרו.

קטגוריות וסוגי מקומות

בטבלה להלן מופיעים כל קטגוריות המקומות המופיעים במפה בעברית ובאנגלית.
ניתן למיין את השורות לפי כל אחת מן העמודות בלחיצה על החיצים בראש העמודה.
(בסוגריים מופיעים תרגומים מוצעים במקום התרגום הקיים או כאשר חסר תרגום).
הסוג (נקודה/אזור) של קטגוריה חסרה ייקבע באופן הבא:

 • אם הקטגוריה קיימת בטבלה התואמת באנגלית אזי יש להשתמש בסוג המוגדר שם ובמקביל לדאוג להכנסת הקטגוריה החסרה לטבלה בעברית.
 • אם הקטגוריה חסרה גם באנגלית או לא מוגדר אם להשתמש בנקודה או אזור, אזי הסוג יהיה אזור כאשר רוחב המקום (כפי שנצפה מבחוץ או בתצ"א) גדול מ- 50מ' וגם אורכו גדול מ- 50מ'.


יכול להיות שחסרות קטגוריות של מקומות, ניתן להציע אותם בדף שיחה או בפורום.

קטגוריה קבוצה סוג Category Parent
שטיפת רכבים שירותי רכב נקודה Car Wash Car Services
תחנת טעינה שירותי רכב נקודה Charging Station Car Services
מוסך / חנות למוצרי רכב שירותי רכב נקודה Garage / Automotive Shop Car Services
תחנת דלק שירותי רכב אזור Gas Station Car Services
מגרש חניה שירותי רכב אזור Parking Lot Car Services
גלריה תרבות ובידור נקודה Art Gallery Culture & entertainment
קזינו תרבות ובידור נקודה Casino Culture & entertainment
מועדון תרבות ובידור נקודה Club Culture & entertainment
מועדון חברתי תרבות ובידור נקודה Game Club Culture & entertainment
בית קולנוע תרבות ובידור נקודה Movie Theater Culture & entertainment
מוזיאון תרבות ובידור תלוי גודל Museum Culture & entertainment
היכל מוסיקה תרבות ובידור נקודה Music Venue Culture & entertainment
היכל הופעות תרבות ובידור תלוי גודל Performing Arts Venue Culture & entertainment
מסלול מרוצים תרבות ובידור אזור Racing Track Culture & entertainment
אצטדיון תרבות ובידור אזור Stadium / Arena Culture & entertainment
תיאטרון תרבות ובידור תלוי גודל Theater Culture & entertainment
פארק שעשועים (לונה פארק) תרבות ובידור אזור Theme Park Culture & entertainment
אתר תיירות / אתר היסטורי תרבות ובידור תלוי גודל Tourist Attraction / Historic Site Culture & entertainment
גן חיות / אקווריום תרבות ובידור תלוי גודל Zoo / Aquarium Culture & entertainment
מאפייה אוכל ומשקאות נקודה Bakery Food and drink
בר אוכל ומשקאות נקודה Bar Food and drink
בית קפה אוכל ומשקאות נקודה Coffee shop Food and drink
קינוח אוכל ומשקאות נקודה Dessert Food and drink
מזון מהיר אוכל ומשקאות נקודה Fast Food Food and drink
אזור הסעדה אוכל ומשקאות נקודה Food Court Food and drink
גלידה אוכל ומשקאות נקודה Ice Cream Food and drink
מסעדה אוכל ומשקאות נקודה Restaurant Food and drink
בד אנד ברקפסט (לינה וארוחת בוקר) לינה נקודה Bed & Breakfast Lodging
אתר קמפינג / חניון קראוונים לינה תלוי גודל Camping / Trailer Park Lodging
קוטג' / בקתה לינה נקודה Cottage / Cabin Lodging
הוסטל (אכסניה) לינה תלוי גודל Hostel Lodging
מלון לינה תלוי גודל Hotel Lodging
תעלה טבע אזור Canal Natural features
סכר טבע אזור Dam Natural features
חווה טבע תלוי גודל Farm Natural features
יער/חורשה טבע אזור Forest / Grove Natural features
אי טבע אזור Island Natural features
נחל / נהר טבע אזור River / Stream Natural features
ים / אגם / בריכה טבע אזור Sea / Lake / Pond Natural features
ביצה טבע אזור Swamp / Marsh Natural features
אתר בנייה אחר תלוי גודל Construction Site Other
חוף שטח פתוח אזור Beach Outdoors
מגרש גולף שטח פתוח אזור Golf Course Outdoors
פארק שטח פתוח אזור Park Outdoors
מגרש משחקים שטח פתוח תלוי גודל Playground Outdoors
כיכר העיר שטח פתוח תלוי גודל Plaza Outdoors
בריכה שטח פתוח תלוי גודל Pool Outdoors
טיילת שטח פתוח נקודה Promenade Outdoors
אזור תצפית שטח פתוח נקודה Scenic Lookout / Viewpoint Outdoors
אתר סקי שטח פתוח אזור Ski Area Outdoors
מגרש ספורט שטח פתוח תלוי גודל Sports Court Outdoors
בית עלמין מוסדות מקצועיים וציבוריים אזור Cemetery Professional and public
עירייה מוסדות מקצועיים וציבוריים תלוי גודל City Hall Professional and public
מכללה / אוניברסיטה מוסדות מקצועיים וציבוריים אזור College / University Professional and public
מרכז כנסים / מרכז אירועים מוסדות מקצועיים וציבוריים תלוי גודל Conventions / Event Center Professional and public
בית משפט מוסדות מקצועיים וציבוריים תלוי גודל Courthouse Professional and public
רופא / מרפאה מוסדות מקצועיים וציבוריים נקודה Doctor / Clinic Professional and public
שגרירות מוסדות מקצועיים וציבוריים תלוי גודל Embassy / Consulate Professional and public
מקלט חירום מוסדות מקצועיים וציבוריים תלוי גודל Emergency shelter Professional and public
מפעל / תעשייה מוסדות מקצועיים וציבוריים תלוי גודל Factory / Industrial Professional and public
מכבי אש מוסדות מקצועיים וציבוריים תלוי גודל Fire Department Professional and public
ממשל מוסדות מקצועיים וציבוריים תלוי גודל Government Professional and public
בית חולים / טיפול רפואי דחוף מוסדות מקצועיים וציבוריים אזור Hospital / Urgent Care Professional and public
מודיעין מוסדות מקצועיים וציבוריים נקודה Information Point Professional and public
גן ילדים מוסדות מקצועיים וציבוריים תלוי גודל Kindergarten Professional and public
ספרייה מוסדות מקצועיים וציבוריים נקודה Library Professional and public
צבא מוסדות מקצועיים וציבוריים אזור Military Professional and public
משרדים מוסדות מקצועיים וציבוריים תלוי גודל Offices Professional and public
ארגון או איגוד מוסדות מקצועיים וציבוריים נקודה Organization or Association Professional and public
תחנת משטרה מוסדות מקצועיים וציבוריים תלוי גודל Police Station Professional and public
דואר מוסדות מקצועיים וציבוריים תלוי גודל Post Office Professional and public
בית סוהר מוסדות מקצועיים וציבוריים אזור Prison / Correctional Facility Professional and public
מרכז דתי מוסדות מקצועיים וציבוריים נקודה Religious Center Professional and public
בית ספר מוסדות מקצועיים וציבוריים אזור School Professional and public
אשפה ומתקני מיחזור מוסדות מקצועיים וציבוריים תלוי גודל Trash & recycling facility Professional and public
אומנויות ומלאכות יד קניות ושירותים נקודה Arts & Crafts Shopping and services
כספומט קניות ושירותים נקודה ATM Shopping and services
בנק / פיננסי קניות ושירותים נקודה Bank / Financial Shopping and services
חנות ספרים קניות ושירותים נקודה Bookstore Shopping and services
סוכנות רכב קניות ושירותים תלוי גודל Car Dealership Shopping and services
השכרת רכב קניות ושירותים נקודה Car Rental Shopping and services
חנויות נוחות קניות ושירותים נקודה Convenience Store Shopping and services
המרת כספים קניות ושירותים נקודה Currency Exchange Shopping and services
חנות כלבו קניות ושירותים תלוי גודל Department Store Shopping and services
אלקטרוניקה קניות ושירותים תלוי גודל Electronics Shopping and services
אופנה והלבשה קניות ושירותים נקודה Fashion and Clothing Shopping and services
פרחים קניות ושירותים נקודה Flowers Shopping and services
ריהוט / חנות למוצרי בית קניות ושירותים נקודה Furniture / Home Store Shopping and services
מתנות קניות ושירותים נקודה Gifts Shopping and services
מכון כושר קניות ושירותים נקודה Gym / Fitness Shopping and services
חנות כלי עבודה קניות ושירותים נקודה Hardware Store Shopping and services
תכשיטים קניות ושירותים נקודה Jewelry Shopping and services
מכבסה / ניקוי יבש קניות ושירותים נקודה Laundry / Dry Cleaning Shopping and services
משוק קניות ושירותים תלוי גודל Market Shopping and services
חנות מוסיקה קניות ושירותים נקודה Music Store Shopping and services
טיפוח אישי קניות ושירותים נקודה Personal Care Shopping and services
חנות חיות / שירותי וטרינריה קניות ושירותים נקודה Pet Store / Veterinarian Shopping and services
בית מרקחת קניות ושירותים נקודה Pharmacy Shopping and services
צילום קניות ושירותים נקודה Photography Shopping and services
מרכז קניות קניות ושירותים אזור Shopping Center Shopping and services
מוצרי ספורט קניות ושירותים נקודה Sporting Goods Shopping and services
סופרמרקט/מכולת קניות ושירותים תלוי גודל Supermarket / Grocery Shopping and services
בריכת שחייה קניות ושירותים תלוי גודל Swimming Pool Shopping and services
חנות צעצועים קניות ושירותים נקודה Toy Store Shopping and services
סוכנות נסיעות קניות ושירותים נקודה Travel Agency Shopping and services
טלקום קניות ושירותים נקודה Telecom Shopping and services
נמל תעופה תחבורה אזור Airport Transportation
גשר תחבורה אזור Bridge Transportation
תחנת אוטובוס תחבורה נקודה Bus Station Transportation
נקודת מפגש לקארפול תחבורה נקודה Carpool spot Transportation
רציף מעבורת תחבורה נקודה Ferry Pier Transportation
צומת / מחלף תחבורה אזור Junction / Interchange Transportation
אזור מנוחה תחבורה אזור Rest area Transportation
נמל / מרינה / מעגן תחבורה תלוי גודל Seaport / Marina / Harbor Transportation
תחנת רכבת תחתית תחבורה נקודה Subway Station Transportation
תחנת מוניות תחבורה נקודה Taxi Station Transportation
תחנת רכבת תחבורה נקודה Train Station Transportation
מנהרה תחבורה אזור Tunnel Transportation