Börja som kart redigerare

Hej, välkommen som Wazeredigerare, du hittar mycket på vår wiki som @mahava delvis pekat på, huvudsidan börjar här: Sweden/Redigera

Adresshantering är kanske inte det du ska börja med som nybörjare, det tyvärr lite stökigt i Waze. Men om du håller dig inom tätorter så ska det gå bra.

Som nybörjare på nivå 1 kan du bara redigera i det område du nyligen kört i med Waze påslagen. Med tiden tappar du redigeringsmöjligheten om du inte kör i området regelbundet.

En ganska ny funktion är att du kan föreslå en ändring var som helt på kartan, den granskas då av någon med högre redigeringsnivå som får editera i det området. Det verkar dock finnas en bugg, om ditt förslag avslås, kommer inte eventuella kommentarer med från den som avslog. Men du kan alltid kontakta oss här eller i Waze-chatten

1 Like