Search found 1429 matches
Tarkkuutta risteyksiin.
Jätin tän kohdan nyt korjaamatta toistaiseksi, kunnes kuulen, teenkö turhaa työtä? Mutta olenko väärässä jos väitän, että waze ei pysty ko paikassa reitittämään Herukantieltä Ojukkatielle. Tiet on kyllä piirretty, mutta risteyksiä tuossa ei ole siinä muodossa, mitä reititys tarvitsee. Alue täynnä va...
- Mon Sep 23, 2013 7:23 am
- Forum: WME editoriasiat
- Topic: Tarkkuutta risteyksiin.
- Replies: 14
- Views: 2164
Re: WME uudet ilmakuvat 2013
PS: teiden nimiin kuukkelia (jossa on virheitä) parempi lähde -> http://www.fonecta.fi/kartat
Oon tosta noiden teiden luokkia myös poiminu. Keltanen = primary street, Oranssi = vähintään minor highway, leveempi valkoinen = street, kapeempi valkonen menee sitten private road/dirt trail etc.
Oon tosta noiden teiden luokkia myös poiminu. Keltanen = primary street, Oranssi = vähintään minor highway, leveempi valkoinen = street, kapeempi valkonen menee sitten private road/dirt trail etc.
- Sun Sep 22, 2013 5:05 pm
- Forum: WME editoriasiat
- Topic: WME uudet ilmakuvat 2013
- Replies: 10
- Views: 2193
Re: WME uudet ilmakuvat 2013
Jep. Periferioihin tullut suhtkoht käyttökelpoista kuvaa. Olen viettänyt vapaahetkiä piirrellen teitä välillä Enontekiö - Espoo. Pohjoisesta lähdin ja nyt ehtinyt Iihin asti. Paljon saanut matkan varrella korjailla tunareiden jättämiä punaisia viivoja siellä sun täällä ja väärin kytkettyjä tai kytke...
- Fri Sep 20, 2013 8:30 pm
- Forum: WME editoriasiat
- Topic: WME uudet ilmakuvat 2013
- Replies: 10
- Views: 2193
Re: Suomi navigointiäänenä?
Luulisin, että ei kovin monimutkaista ole. Pitää äänitellä avainsanoja "yksi, kaksi, kolme" ja jotain tyyliin "käänny, oikealle, vasemmalle" jne. Jokuhan on Tomtomille tehnyt suomipuheet savoksi... "olet saapunut piämiärään" :p Mutta.. kuinka katujen nimet? Englanniksi ...
- Wed Sep 11, 2013 7:53 am
- Forum: Finland [suomi]
- Topic: Suomi navigointiäänenä?
- Replies: 62
- Views: 12891
Re: Teiden tyypit
Mikäs on linjaus hiekkateiden suhteen? Niitä tässä maassa piisaa. Wazen 4x4-trail tuntuu vähän liiottelulta parempiin hiekkateihin ja niissä tuntuukin usein tyyppinä olevan 'street'. Pistetäänkö näitä vähän kuin mutu-pohjalla soratien laadun suhteen vai onko jotain virallista linjausta? PS: "tu...
- Wed Sep 04, 2013 1:37 pm
- Forum: Finland [suomi]
- Topic: Teiden tyypit
- Replies: 78
- Views: 21152
Re: Miksi editorissa hävisi Areas?
Jep. Nyt toimii taas
- Sun Jul 28, 2013 8:30 pm
- Forum: WME editoriasiat
- Topic: Miksi editorissa hävisi Areas?
- Replies: 2
- Views: 708
Miksi editorissa hävisi Areas?
Tänään ajelin Espoosta Leville ja huomasin, että paljon on ongelmia ja puutteita kartassa pohjoisemmassa. Huoltoasemia puuttuu läjäpäin ja waze ei tahtonut kirveelläkään uskoa, että Ounasjoen itäpuolentietä pääsee leville. Mökille päästyäni rupesin tutkimaan asiaa ja huomasin, että tuo itäpuolentie ...
- Sun Jul 28, 2013 7:30 pm
- Forum: WME editoriasiat
- Topic: Miksi editorissa hävisi Areas?
- Replies: 2
- Views: 708
Re: Helisinki??
Lisäselvitystä: Kun kartalla tekee haun sanalla "helisinki", niin se pistää pointterin just tohon kohtaan. Pelkästään cities-layer päälle, niin kohdassa näkyy laatikko, mistä ilmeisesti tuo väärä nimi tulee. Millä noita kaupunkien rajoja voi editoida? Vaatinee enemmän leveliä, kun meikäläi...
- Wed Jul 03, 2013 1:03 pm
- Forum: WME editoriasiat
- Topic: Helisinki??
- Replies: 3
- Views: 1359
- Wed Jul 03, 2013 11:28 am
- Forum: WME editoriasiat
- Topic: Helisinki??
- Replies: 3
- Views: 1359