Jäävinä vaikenen, mutta hiljaisesti nyökyttelen täällä
https://i.postimg.cc/4yzYYPL3/gc.pnghttps://i.postimg.cc/RhQ0SFh6/c6s.pnghttps://i.postimg.cc/RV4FPcpc/s0600.pnghttps://i.postimg.cc/pdT5skqc/Badge.png
Country Manager: Finland
Waze App, Editor and Routing Beta
Country Manager: Finland
Waze App, Editor and Routing Beta
Tämmöinen pitää myös ottaa huomioon tietyyppiä päätettäessä.
Degeröntiellä "Missing Road"-raportti, vaikka tie on ollut siinä jo viime maaliskuusta lähtien.
https://www.waze.com/editor/?env=row&lo ... 493&zoom=4
Ko paikassa degeröntie on juuri muuttunut dirt-roadiksi (tuossa malmintien risteyksen kohdalla).
Hävisi kuskin näytöstä, koska tää traktoripolkutietyyppi ei näy sillä nopeudella, millä tuossa ajetaan.
Muutan streetiksi ja kuittaan pois valituksen...
Degeröntiellä "Missing Road"-raportti, vaikka tie on ollut siinä jo viime maaliskuusta lähtien.
https://www.waze.com/editor/?env=row&lo ... 493&zoom=4
Ko paikassa degeröntie on juuri muuttunut dirt-roadiksi (tuossa malmintien risteyksen kohdalla).
Hävisi kuskin näytöstä, koska tää traktoripolkutietyyppi ei näy sillä nopeudella, millä tuossa ajetaan.
Muutan streetiksi ja kuittaan pois valituksen...
https://i.postimg.cc/4yzYYPL3/gc.pnghttps://i.postimg.cc/RhQ0SFh6/c6s.pnghttps://i.postimg.cc/RV4FPcpc/s0600.pnghttps://i.postimg.cc/pdT5skqc/Badge.png
Country Manager: Finland
Waze App, Editor and Routing Beta
Country Manager: Finland
Waze App, Editor and Routing Beta
Kuulin tovi sitten (mutta unohdin tänne vielä kertoa), että tien päällyste on mahdollisesti tulossa erilliseksi attribuutiksi, eriytettynä tietyypistä! Hienoa, jos tulee
https://i.postimg.cc/4yzYYPL3/gc.pnghttps://i.postimg.cc/RhQ0SFh6/c6s.pnghttps://i.postimg.cc/RV4FPcpc/s0600.pnghttps://i.postimg.cc/pdT5skqc/Badge.png
Country Manager: Finland
Waze App, Editor and Routing Beta
Country Manager: Finland
Waze App, Editor and Routing Beta
Joo heh! Se on kai tyyliin päällystetty/päällystämätön ainakin alkuun.
https://i.postimg.cc/4yzYYPL3/gc.pnghttps://i.postimg.cc/RhQ0SFh6/c6s.pnghttps://i.postimg.cc/RV4FPcpc/s0600.pnghttps://i.postimg.cc/pdT5skqc/Badge.png
Country Manager: Finland
Waze App, Editor and Routing Beta
Country Manager: Finland
Waze App, Editor and Routing Beta
Tänjuu bongauksesta. Nostelen luokan kohdilleen.
https://i.postimg.cc/4yzYYPL3/gc.pnghttps://i.postimg.cc/RhQ0SFh6/c6s.pnghttps://i.postimg.cc/RV4FPcpc/s0600.pnghttps://i.postimg.cc/pdT5skqc/Badge.png
Country Manager: Finland
Waze App, Editor and Routing Beta
Country Manager: Finland
Waze App, Editor and Routing Beta
Jos on keltaisena fonectan kartalla, niin primary, mutta 'unpaved' ruksittuna.latvamik wrote:Mitäpä raati sanoisi tämän tien luokituksesta? Fonectan kartalla keltainen, mä tiputtaisin hieman...
https://scontent-arn2-1.xx.fbcdn.net/t3 ... 5299_o.jpg
editti: laitetaan linkiksi kun kuva ei näy kuin vasemmasta reunastaan
https://i.postimg.cc/4yzYYPL3/gc.pnghttps://i.postimg.cc/RhQ0SFh6/c6s.pnghttps://i.postimg.cc/RV4FPcpc/s0600.pnghttps://i.postimg.cc/pdT5skqc/Badge.png
Country Manager: Finland
Waze App, Editor and Routing Beta
Country Manager: Finland
Waze App, Editor and Routing Beta
Missä tämä paikka on?
Paikallistuntemus voi tietty mennä referenssimateriaalin edelle.
Paikallistuntemus voi tietty mennä referenssimateriaalin edelle.
https://i.postimg.cc/4yzYYPL3/gc.pnghttps://i.postimg.cc/RhQ0SFh6/c6s.pnghttps://i.postimg.cc/RV4FPcpc/s0600.pnghttps://i.postimg.cc/pdT5skqc/Badge.png
Country Manager: Finland
Waze App, Editor and Routing Beta
Country Manager: Finland
Waze App, Editor and Routing Beta
Tuossa pitää miettiä reititystä. Jos esimerkiksi olet tulossa Fagervikintien suunnasta (myös hiekkatie) ja kohteena on Käenpolku (Gökstigen), niin pätkän luokitusta jos tiputtaa, voi olla että reititin ei enää tarjoa tuota lyhintä reittiä ko välille, vaan kierrättää Storkyrkovägen+Västerläden kautta.
Ja.. tälläinen paikka, jos riittävän pitkältä tulee ja riittävän pitkälle jatkuu vielä tämän paikan jälkeen: reittiä ei löydy ollenkaan, kun reititin ei tietyn etäisyyden jälkeen enää näe pienempiä teitä kuin primary street.
Mitä tässä voisi harkita: Nostaa Västerlädenin luokitusta välillä Storkyrkovägen - Bastubackavägen. Se varmistaisi järkevän reitin idästä päin tultaessa.
Ja.. tälläinen paikka, jos riittävän pitkältä tulee ja riittävän pitkälle jatkuu vielä tämän paikan jälkeen: reittiä ei löydy ollenkaan, kun reititin ei tietyn etäisyyden jälkeen enää näe pienempiä teitä kuin primary street.
Mitä tässä voisi harkita: Nostaa Västerlädenin luokitusta välillä Storkyrkovägen - Bastubackavägen. Se varmistaisi järkevän reitin idästä päin tultaessa.
https://i.postimg.cc/4yzYYPL3/gc.pnghttps://i.postimg.cc/RhQ0SFh6/c6s.pnghttps://i.postimg.cc/RV4FPcpc/s0600.pnghttps://i.postimg.cc/pdT5skqc/Badge.png
Country Manager: Finland
Waze App, Editor and Routing Beta
Country Manager: Finland
Waze App, Editor and Routing Beta
Jätä ennalleenlatvamik wrote:edit: Ja siis tiputtaisi tuon ongelmakadun Streetiksi? Vaiko jättää ennalleen?
https://i.postimg.cc/4yzYYPL3/gc.pnghttps://i.postimg.cc/RhQ0SFh6/c6s.pnghttps://i.postimg.cc/RV4FPcpc/s0600.pnghttps://i.postimg.cc/pdT5skqc/Badge.png
Country Manager: Finland
Waze App, Editor and Routing Beta
Country Manager: Finland
Waze App, Editor and Routing Beta
Linja on periaatteessa, että on aivan turha piirtää tietä, millä ei autolla voi ajaa. Kuitenkin, jos on tuolleen irti, niin ei ne paljoa haittaa.
https://i.postimg.cc/4yzYYPL3/gc.pnghttps://i.postimg.cc/RhQ0SFh6/c6s.pnghttps://i.postimg.cc/RV4FPcpc/s0600.pnghttps://i.postimg.cc/pdT5skqc/Badge.png
Country Manager: Finland
Waze App, Editor and Routing Beta
Country Manager: Finland
Waze App, Editor and Routing Beta
Re: Teiden tyypit