No nyt en enää muista ihan varmaksi asiaa mutta joo olen samaa mieltä kyllä 130 tien työ mutta ihan kuin olisi ollut wazen kartassa siltikin väärässä paikassa...
"Cuius testiculos habes, habeas cardia et cerebellum"
Eikä nämä nyt oikein rokkaa... Kauklahdenväylällä espoossa on isot myllerrykset päällä mutta itse en ole huomannut "infotriplalta" tulevan asiasta mitään ilmoitusta... Ja haittaavat kyllä liikennettä...
Liikenneviraston kartassa kyllä ovat mutta eivät infotriplan kautta wazessa...
Liikenneviraston kartassa kyllä ovat mutta eivät infotriplan kautta wazessa...
"Cuius testiculos habes, habeas cardia et cerebellum"
Miksi ihmeessä tuo levelraja closureille on 5? Ei ihan tietyö, mutta olisin laittanut perjantaina lentonäytöksen takia Helsingissä suljetut tiet... no, suljetuiksi. Huomasin, että editorissa pystyin luomaan eventin, mutta add closure -nappia ei ilmesty tielle. Täällä foorumilla oli pyydetty lisäämään karttaan lippujuhlaparaatin sulkutiedot, jotka nyt olivat monta kertaa merkittävämmät kuin tämän lentonäytöksen sulut. Ei ollut ainakaan kukaan kuitannut tehdyksi. Eihän tässä ole mitään järkeä. Toki meillä on tuo major event -lomake... sekö nyt on se haluttu toimintatapa? Vinkiksi muuten, että Suomi löytyy sieltä maalistasta melkein lopusta, vaikka pääosin näyttää muuten olevan aakkosjärjestyksessä.
P.S. anteeksi, jos tästä oli jo jossain muualla keskusteltu, mutta foorumin haku on suunnilleen samalla tasolla maalistan aakkostuksen kanssa. Oikean subforumin hakeminen kilometrin pitkästä listasta ei ollut se, mihin halusin käyttää tarmoani.
P.S. anteeksi, jos tästä oli jo jossain muualla keskusteltu, mutta foorumin haku on suunnilleen samalla tasolla maalistan aakkostuksen kanssa. Oikean subforumin hakeminen kilometrin pitkästä listasta ei ollut se, mihin halusin käyttää tarmoani.
Kokeilumielessä raportoin yhdestä päättyneestä tietyöstä tiehallinnolle, koska heidänkin kartassa se vielä näkyi. Katsotaan onko vaikutusta tuohon Infotriplan feediin, mikäli sen korjaavat.
Sent from my iPhone using Tapatalk
Sent from my iPhone using Tapatalk
https://s.waze.tools/cm.pnghttps://s.waze.tools/betc.pnghttps://s.waze.tools/s0010.pnghttps://s.waze.tools/p0100.png
Mitään ei näköjään asian eteen tapahdu. Vastaus tuli vain, että asia on välitetty kyseisen aihealueen asiantuntijalle, mutta kartassa tuo tieto on edelleen väärin. Paluuviesti on tullut jo 23.3. Ei näköjään ole suurta halua pitää tuota liikenteen haittojen karttaa ajantasalla...
Sent from my iPhone using Tapatalk
Sent from my iPhone using Tapatalk
https://s.waze.tools/cm.pnghttps://s.waze.tools/betc.pnghttps://s.waze.tools/s0010.pnghttps://s.waze.tools/p0100.png
Totta... Infotriplaa tuosta ei voi syyttää, koska heidän feedinsä tulee todennäköisesti suoraan tuosta tiehallinnon kartasta, jossa näkyy tietyön haitta aivan missä sattuu.
https://s.waze.tools/cm.pnghttps://s.waze.tools/betc.pnghttps://s.waze.tools/s0010.pnghttps://s.waze.tools/p0100.png
Itse en osaa noihin turhiin tietöihin kantaa ottaa, kun ei ole tullut suuremmin vastaan. Olisi vain hyvä tietää, kenelle noista voisi raportoida. Oma tapaus tuossa ylempänä on sellainen tietyömaa, joka päättyy vasta vuonna 2016. Tuleeko feedi liikenneonnettomuuksista samalta taholta, vai onko sitä enää edes olemassa?
https://s.waze.tools/cm.pnghttps://s.waze.tools/betc.pnghttps://s.waze.tools/s0010.pnghttps://s.waze.tools/p0100.png
Nostin taas tätä asiaa vähän pinnalle ja kokeilin uutta lähestymistapaa. Tälläkin alueella roikkuu edelleen jonkin verran tietyömerkintöjä, joilla ei ole enää mitään virkaa. Otin yhteyttä tuonne Infotriplaan siinä toivossa, että sieltä joku osaa parhaiten neuvoa, miten heidän merkintöjään voisi korjata tai poistaa. Odotellaan vastausta...
https://s.waze.tools/cm.pnghttps://s.waze.tools/betc.pnghttps://s.waze.tools/s0010.pnghttps://s.waze.tools/p0100.png
Sain alla olevan vastauksen Infotriplalta:
"Hei
1. Infotripla käyttää tietöiden osalta tiedonlähteenä lähinnä Liikenneviraston julkaisemia tiedotteita.
2. Infotripla toimittaa liikenneinformaatiota asiakkailleen mm. datana, jonka standardi on kehitetty nimenomaan liikenneinformaation välittämiseen. Infotripla ei voi vaikuttaa siihen, kuinka asiakasorganisaatiot osaavat tai haluavat käyttää ja esittää standardimuotoista liikenneinformaatiota palveluissaan.
3. Infotriplalla ei valitettavasti ole mahdollisuutta tarkistaa esim. kaikkien yksittäisten tietyötietojen paikkansapitävyyttä maastossa. Siksi arvostaisimme suuresti, jos Waze-yhteisö kertoisi havainnoistaan Infotriplalle sähköpostitse (yhteystiedot: www.infotripla.fi/helpdesk/). Näin myös Waze-palvelussa esitettävä informaatio olisi paikkansapitävämpää"
Toivottavasti tuo nyt vähän selkeyttäisi tätä tilannetta.
"Hei
1. Infotripla käyttää tietöiden osalta tiedonlähteenä lähinnä Liikenneviraston julkaisemia tiedotteita.
2. Infotripla toimittaa liikenneinformaatiota asiakkailleen mm. datana, jonka standardi on kehitetty nimenomaan liikenneinformaation välittämiseen. Infotripla ei voi vaikuttaa siihen, kuinka asiakasorganisaatiot osaavat tai haluavat käyttää ja esittää standardimuotoista liikenneinformaatiota palveluissaan.
3. Infotriplalla ei valitettavasti ole mahdollisuutta tarkistaa esim. kaikkien yksittäisten tietyötietojen paikkansapitävyyttä maastossa. Siksi arvostaisimme suuresti, jos Waze-yhteisö kertoisi havainnoistaan Infotriplalle sähköpostitse (yhteystiedot: www.infotripla.fi/helpdesk/). Näin myös Waze-palvelussa esitettävä informaatio olisi paikkansapitävämpää"
Toivottavasti tuo nyt vähän selkeyttäisi tätä tilannetta.
https://s.waze.tools/cm.pnghttps://s.waze.tools/betc.pnghttps://s.waze.tools/s0010.pnghttps://s.waze.tools/p0100.png
Oli taas aika tyhjä arpa tämäkin kokeilu... Tuolloin ilmoitin yhden tietyön, jota ei ole ollut pitkään aikaan ja aina vaan se kartalla kummittelee.
https://s.waze.tools/cm.pnghttps://s.waze.tools/betc.pnghttps://s.waze.tools/s0010.pnghttps://s.waze.tools/p0100.png
Re: Tietöitä