Antiikkisesta windows-versiosta btw ->
https://i.postimg.cc/4yzYYPL3/gc.pnghttps://i.postimg.cc/RhQ0SFh6/c6s.pnghttps://i.postimg.cc/RV4FPcpc/s0600.pnghttps://i.postimg.cc/pdT5skqc/Badge.png
Country Manager: Finland
Waze App, Editor and Routing Beta
Country Manager: Finland
Waze App, Editor and Routing Beta
E-kylttejä tuskin nähdään.. tai sitten se E-nimi pitää rukata ennen kotimaista numeroa. Eli 1/E18 -> E18/1
Kokeilen jollain pätkällä.
Kokeilen jollain pätkällä.
https://i.postimg.cc/4yzYYPL3/gc.pnghttps://i.postimg.cc/RhQ0SFh6/c6s.pnghttps://i.postimg.cc/RV4FPcpc/s0600.pnghttps://i.postimg.cc/pdT5skqc/Badge.png
Country Manager: Finland
Waze App, Editor and Routing Beta
Country Manager: Finland
Waze App, Editor and Routing Beta
Noita nimeämiskäytäntöjä on useita. Saksassa on tyyliin E45 - 67 - 1 - nimi. Virossa tuo ylläoleva. Italiassa sama kuin meillä. Kaikissa yhteistä se, että numero(t) on ennen nimeä.
https://i.postimg.cc/4yzYYPL3/gc.pnghttps://i.postimg.cc/RhQ0SFh6/c6s.pnghttps://i.postimg.cc/RV4FPcpc/s0600.pnghttps://i.postimg.cc/pdT5skqc/Badge.png
Country Manager: Finland
Waze App, Editor and Routing Beta
Country Manager: Finland
Waze App, Editor and Routing Beta
https://i.postimg.cc/4yzYYPL3/gc.pnghttps://i.postimg.cc/RhQ0SFh6/c6s.pnghttps://i.postimg.cc/RV4FPcpc/s0600.pnghttps://i.postimg.cc/pdT5skqc/Badge.png
Country Manager: Finland
Waze App, Editor and Routing Beta
Country Manager: Finland
Waze App, Editor and Routing Beta
Linkki kuvankaappaukseen
Näköjään pidemmät tiennimet jää näkymättä ruudulla, kun tien numero vaihtui nimen eteen. Mutta haittaako se muita kuin minua? Mielummin näkisin tien nimen kuin numeron.
Näköjään pidemmät tiennimet jää näkymättä ruudulla, kun tien numero vaihtui nimen eteen. Mutta haittaako se muita kuin minua? Mielummin näkisin tien nimen kuin numeron.
Otsikosta poiketen nimeämiskäytännön muutos koskee toki kaikkia numeroituja teitä, siis myös kanta-, seutu- ja yhdysteitä. Rampeilla säilyy ainakin toistaiseksi nimeäminen vanhaan tyyliin, eli tien numero suluissa nimen lopussa.
LC/CM Finland (L5)
OP6 / Stock Android 8.1.0
OP6 / Stock Android 8.1.0
Juuri tämän vuoksi aiemmassa nimeämiskäytännössä Suomessa tien numero(t) olivat nimen jälkeen. Wazelta kysyttiin voisiko tiekyltit saada aiemman nimeämiskäytäntömme mukaan, mutta eivät siihen suostuneet. Ehkäpä jossain tulevassa versiossa tuota tienniminäyttöä saadaan paremmaksi, nykyinenhän on suorastaan surkea, kuten tuosta kuvakaappauksestakin näkee. Toki aiemmin ei nykyisen tien nimeä näkynyt ollenkaan, eli on tuokin edistystä.speedking1x wrote:Näköjään pidemmät tiennimet jää näkymättä ruudulla, kun tien numero vaihtui nimen eteen. Mutta haittaako se muita kuin minua? Mielummin näkisin tien nimen kuin numeron.
LC/CM Finland (L5)
OP6 / Stock Android 8.1.0
OP6 / Stock Android 8.1.0
Mulla näkyy Galaxy S4 5.0.1
Tosiaan riippuu zoom tasosta. Joskus näkyy kyltit hyvin joskus huonosti(käytän auto zoomia)
Mutta ne E kyltit eviät toimi. Ne kyllä olisi tarpeen, varsinkin turisteille.
Tosiaan riippuu zoom tasosta. Joskus näkyy kyltit hyvin joskus huonosti(käytän auto zoomia)
Mutta ne E kyltit eviät toimi. Ne kyllä olisi tarpeen, varsinkin turisteille.
https://www.waze.com/wiki/images/3/3b/Live-wazer.pnghttps://wiki.waze.com/wiki/images/d/d9/ ... anager.pnghttps://www.upload.ee/image/5767145/flgs1.png
Re: Valtateiden nimeämiskäytöntöön muutosta