Noi tulee varmaan 8-tien osalta tarkentumaan lähiaikoina kunhan saan uuden puhelimen johon saa nopeusrajoitukset näkyviin clientissa. Ihan tarkalleen tosin en aina laita tarkoituksellakaan koska ainakin aiemmin on kerrottu että Wazen reititys laskee jokaisen risteysnoden eli reitityksen laskenta pitenee jokaisen risteysnoden takia. Tämän takia voin laittaa rajoituksen alkamaan tai loppumaan olemassaolevaan tienristeykseen jossa heittoa todelliseen rajoituksen vaihtumispaikkaan joku muutama kymmenen metriä koska sillä ei ole paljoa merkitystä.
Oletko jo käynyt Waze Finlandin Discordissa, rennompaa jutustelua ja muihin editoreihin tutustumista: https://discord.gg/GnqERGJUpB
https://i.ibb.co/YBXHRYv/Banner1-5-M-Megamapper.png
Global Champ
Country Manager
Community, Partner, Localization and Mentoring Coordinator
First Responder
Beta WME & Android
Finland
https://i.ibb.co/YBXHRYv/Banner1-5-M-Megamapper.png
Global Champ
Country Manager
Community, Partner, Localization and Mentoring Coordinator
First Responder
Beta WME & Android
Finland
Sulla ei ilmeisesti ole käytössä WME Speedhelper?latvamik wrote:Huomasin muuten joskus, että tuollainen käpy käy aika helposti jos sormi lipsahtaa nuolinäppäimille tuossa kohdassa.
Oletko jo käynyt Waze Finlandin Discordissa, rennompaa jutustelua ja muihin editoreihin tutustumista: https://discord.gg/GnqERGJUpB
https://i.ibb.co/YBXHRYv/Banner1-5-M-Megamapper.png
Global Champ
Country Manager
Community, Partner, Localization and Mentoring Coordinator
First Responder
Beta WME & Android
Finland
https://i.ibb.co/YBXHRYv/Banner1-5-M-Megamapper.png
Global Champ
Country Manager
Community, Partner, Localization and Mentoring Coordinator
First Responder
Beta WME & Android
Finland
Tottakai sekin on käytössäkumiankka wrote:Nopeusrajoitusten teossa auttaa myös WME Color Speeds. Säätämällä värit oikein sillä näkee hyvin missä kohtaa nopeusrajoitus muuttuu ja myös jos seassa on tuollaisia off-by-one-virheitä.
Oletko jo käynyt Waze Finlandin Discordissa, rennompaa jutustelua ja muihin editoreihin tutustumista: https://discord.gg/GnqERGJUpB
https://i.ibb.co/YBXHRYv/Banner1-5-M-Megamapper.png
Global Champ
Country Manager
Community, Partner, Localization and Mentoring Coordinator
First Responder
Beta WME & Android
Finland
https://i.ibb.co/YBXHRYv/Banner1-5-M-Megamapper.png
Global Champ
Country Manager
Community, Partner, Localization and Mentoring Coordinator
First Responder
Beta WME & Android
Finland
Moro, tuo joku muu on se keino, millä saa syötettyä muita kuin tarjottuja arvoja.
Mutta: nopeusrajoituskylttien klikkailu tuolleen helposti ei oikeasti tee yhtään mitään tällä hetkellä. Niistä ei tule edes raporttia editoriin.
Aluksi niistä syntyi raportteja, mutta koska raporttien määrä kasvoi tolkuttomaksi, waze disabloi tuon ja rupesi kehittelemään jotain muuta keinoa. Ajatuksissa oli, että karttaeditoriin asti raportiksi tulee vain eniten "äänestetty" lukema, mutta tuo on vielä toistaiseksi toteuttamatta.
Elikkä keino millä nopeusrajoituksia saa oikeasti kohdalleen kääriä hihat ja editoida ne WME:llä kohdilleen tai ainakin pistää normaali "karttavirhe" raportti ja siihen tekstillä se oikea lukema, niin joku muu käy hoitamassa.
Mutta: nopeusrajoituskylttien klikkailu tuolleen helposti ei oikeasti tee yhtään mitään tällä hetkellä. Niistä ei tule edes raporttia editoriin.
Aluksi niistä syntyi raportteja, mutta koska raporttien määrä kasvoi tolkuttomaksi, waze disabloi tuon ja rupesi kehittelemään jotain muuta keinoa. Ajatuksissa oli, että karttaeditoriin asti raportiksi tulee vain eniten "äänestetty" lukema, mutta tuo on vielä toistaiseksi toteuttamatta.
Elikkä keino millä nopeusrajoituksia saa oikeasti kohdalleen kääriä hihat ja editoida ne WME:llä kohdilleen tai ainakin pistää normaali "karttavirhe" raportti ja siihen tekstillä se oikea lukema, niin joku muu käy hoitamassa.
https://i.postimg.cc/4yzYYPL3/gc.pnghttps://i.postimg.cc/RhQ0SFh6/c6s.pnghttps://i.postimg.cc/RV4FPcpc/s0600.pnghttps://i.postimg.cc/pdT5skqc/Badge.png
Country Manager: Finland
Waze App, Editor and Routing Beta
Country Manager: Finland
Waze App, Editor and Routing Beta
Reititykseen ne nopeusrajoituskyltit ei vaikuta mitenkään. On puhtaasti visuaalista karkkia. Reititykseen waze käyttää niitä nopeuksia, mitä se on havainnut, että teillä ajetaan ko ajankohtana.
Nopeusrajoitusrapsat, mitä sai aikaan klikkaamalla nopeusrajoituskylttiä eivät btw ole täysin hukassa. Niitä näkee WME:n beta-versiossa. Niitä onkin muuten karmea määrä... töitä piisaa, jos tuo tulee normi WME:n puolelle.
Nopeusrajoitusrapsat, mitä sai aikaan klikkaamalla nopeusrajoituskylttiä eivät btw ole täysin hukassa. Niitä näkee WME:n beta-versiossa. Niitä onkin muuten karmea määrä... töitä piisaa, jos tuo tulee normi WME:n puolelle.
https://i.postimg.cc/4yzYYPL3/gc.pnghttps://i.postimg.cc/RhQ0SFh6/c6s.pnghttps://i.postimg.cc/RV4FPcpc/s0600.pnghttps://i.postimg.cc/pdT5skqc/Badge.png
Country Manager: Finland
Waze App, Editor and Routing Beta
Country Manager: Finland
Waze App, Editor and Routing Beta
OnttoKaiku wrote:Piti avata Wazen foorumi, mutta ilmeisesti klikkasin viereistä kuvaketta ja päädyinkin tinderiin...
https://i.postimg.cc/4yzYYPL3/gc.pnghttps://i.postimg.cc/RhQ0SFh6/c6s.pnghttps://i.postimg.cc/RV4FPcpc/s0600.pnghttps://i.postimg.cc/pdT5skqc/Badge.png
Country Manager: Finland
Waze App, Editor and Routing Beta
Country Manager: Finland
Waze App, Editor and Routing Beta
Hyvänä tuota pitäisin^ Ei tarvitsisi arvailla ja interpoloidaArtziMTB wrote:"Parempi taitaisi olla klikata joka ikinen nopeusrajoitus-merkki niin olisi ainakin kaikki oikein sitten? "
Mitä mieltä tuosta, te jotka joudutte niitä siellä korjaaamaan?
https://i.postimg.cc/4yzYYPL3/gc.pnghttps://i.postimg.cc/RhQ0SFh6/c6s.pnghttps://i.postimg.cc/RV4FPcpc/s0600.pnghttps://i.postimg.cc/pdT5skqc/Badge.png
Country Manager: Finland
Waze App, Editor and Routing Beta
Country Manager: Finland
Waze App, Editor and Routing Beta
Yrittänyt vältellä peltipoliiseihin puuttumista viimeaikoina - koska sitten ne menee sellaiseen lukkoon, että kukaan muu ei voi niihin enää koskealatvamik wrote:Peltipoliisien kanssa olen kyllä tehnyt poikkeuksia, mutta muuten rajoitukset menevät pääsääntöisesti olemassa olevien segmenttien mukaisesti. Jos nyt oikein pitkä pätkä on ollut, niin silloin splittailen. Toki ranttine käy ne sitten korjaamassa takaisin hetken kuluttua...
https://i.postimg.cc/4yzYYPL3/gc.pnghttps://i.postimg.cc/RhQ0SFh6/c6s.pnghttps://i.postimg.cc/RV4FPcpc/s0600.pnghttps://i.postimg.cc/pdT5skqc/Badge.png
Country Manager: Finland
Waze App, Editor and Routing Beta
Country Manager: Finland
Waze App, Editor and Routing Beta
Itse ajelin noin 700-800 km ympäri Pohjanmaata, pääosin kolmenumeroisia teitä. Tein aikamoisen kasan nopeusrajoituskorjauksia ja nyt äskeiset kommentit luettuani tuntui että teinkö turhaa duunia? Tuolla oli mm. joitain teitä joissa oli näköjään 80 km/h nopeus Wazessa, mutta käytännössä 60 km/h taulut. Reititys olisi saaattanut mennä hieman toisin jos nopeus olisi ollut kohdallaan..
Myös 40 km/h ja 30 km/h olisi kiva saada suoraan pikavalinnoista. Samoin olisi kiva tietää, pitäisikö väärä nopeus ilmoittaa Wazelle joka segmentin (= risteyksen) jälkeen..
Myös 40 km/h ja 30 km/h olisi kiva saada suoraan pikavalinnoista. Samoin olisi kiva tietää, pitäisikö väärä nopeus ilmoittaa Wazelle joka segmentin (= risteyksen) jälkeen..
Re: Nopeusrajoituksen merkintä muuttui?