Tuusulanväylä -> Kehä I / Ääniopastus puuttuu
Posted: Sun Jul 02, 2017 12:50 pm
Moro!
Asia koskee ääniopastusta Tuusulanväylän ja Kehä I:n risteyksessä. Tein siitä pari raporttia jokin aika sitten, mutta asia taitaa olla monimutkaisempi kuin mitä raporttien keskusteluissa on mahdollista hoitaa.
Kyse on siis siitä, että ajettaessa Tuusulanväylää pohjoiseen ja siitä edelleen Kehä I:lle länteen, tässä pisteessä ei tule lainkaan ääniopastusta, vaan Waze pysyy mykkänä. Se on hämäävää, koska edeltävät ohjeet tulevat normaalisti ja kuulostavat järkeviltä, eli exit right silloin, kun pitää siirtyä rampille johtavalle kaistalle ja keep left silloin, kun pitää olla kääntymättä Kehä I:n itään vievälle rampille.
Länteen menevä ramppi, jolle pitää kääntyä, on piilossa sillan takana ja suoraan ajaville ei ole kieltomerkkejä, jolloin aluetta tuntematon ajaa helposti rampista ohi, jos ei katso kännykän ruutua jatkuvasti.
Olen antanut itseni ymmärtää, että näissä rampeissa on reititykseen liittyviä ongelmia, eli jos niitä ei tee oikein, niin Waze saattaa reitittää suoraa ajavatkin ramppien kautta. Tässä sitä on yritetty estää monenlaisilla kääntymisrajoituksilla (viimeisin), vaikka parempi, joskaan ei ilmeisesti helpompi, tapa olisi nimetä tiet ja rampit eri tavalla, tai käyttää junction boxia.
Asia koskee ääniopastusta Tuusulanväylän ja Kehä I:n risteyksessä. Tein siitä pari raporttia jokin aika sitten, mutta asia taitaa olla monimutkaisempi kuin mitä raporttien keskusteluissa on mahdollista hoitaa.
Kyse on siis siitä, että ajettaessa Tuusulanväylää pohjoiseen ja siitä edelleen Kehä I:lle länteen, tässä pisteessä ei tule lainkaan ääniopastusta, vaan Waze pysyy mykkänä. Se on hämäävää, koska edeltävät ohjeet tulevat normaalisti ja kuulostavat järkeviltä, eli exit right silloin, kun pitää siirtyä rampille johtavalle kaistalle ja keep left silloin, kun pitää olla kääntymättä Kehä I:n itään vievälle rampille.
Länteen menevä ramppi, jolle pitää kääntyä, on piilossa sillan takana ja suoraan ajaville ei ole kieltomerkkejä, jolloin aluetta tuntematon ajaa helposti rampista ohi, jos ei katso kännykän ruutua jatkuvasti.
Olen antanut itseni ymmärtää, että näissä rampeissa on reititykseen liittyviä ongelmia, eli jos niitä ei tee oikein, niin Waze saattaa reitittää suoraa ajavatkin ramppien kautta. Tässä sitä on yritetty estää monenlaisilla kääntymisrajoituksilla (viimeisin), vaikka parempi, joskaan ei ilmeisesti helpompi, tapa olisi nimetä tiet ja rampit eri tavalla, tai käyttää junction boxia.