Tarkennuksena tähän, että reititys toimii aikasakkoperiaatteella ja siirtymä pysäköintialueen tieltä toiselle pysäköintialueen tielle ei saa aikasakkoa, vaikka mentäisiin tavallisen tien yli. Tästä seuraa, että Waze voi käyttää pysäköintialueita oikotienä, jos niiden läpi muodostuu yhtenäinen pysäköintialueen tie (ja se on joko reitin alussa tai lopussa):ranttine wrote:Parkkiteiden LÄPI ei reittiä synny. Se on estetty reitityspalvelimilla. Eli reitin saa joko sisään, tai ulos. Oikotienä parkkiteitä ei käytetä.
https://wazeopedia.waze.com/wiki/USA/im ... 7c/PLA.png
Kuvassa punaisella korostettu reitti
Olen yhden tuollaisen raportin korjannutkin Helsingin Itäkeskuksen suunnalla, kun käyttäjä ei jostain syystä halunnut Shelliltä lähtiessään ajaa viereisen Eastonin parkkihallin läpi
Pysäköintialueen tien läpi muodostuu reitti myös silloin, jos se on ainoa tapa päästä määränpäähän kulkematta yksityistien läpi. Siihen ei vaikuta, vaikka pysäköintialueen jälkeen olisi vielä tavallista tietä. Tästäkin on omakohtaista kokemusta. Kumpulan maauimala on läpiajokieltoalueen sisällä, joten Waze ajatti sinne kiertotietä pysäköintialueen tien kautta.
Re: Aloittelija muokkaamassa