Teiden keskinopeudet?
Pari juttua mietityttää;
- Näkeekö noita teiden keskinopeuksia jostain kätevästi? Olen nähnyt, että ranttine ainakin kattelee niitä jostain, mutta ei ole osunut omaan silmään.
- Tuleeko noi keskinopeudet Googlelta (maps) vai Wazen käyttäjiltä? Mietin että sotkeeko noiden teiden nopeuksia jotkut maantiepyöräilijät tai mopoilija...?
Tästä on kulunut jo jonkin aikaa (lue=tapahtui aiemmin syksyllä), mutta ajelin Järvenpää-Jokela välillä (Vähänummentie-Jokelantie) ja Waze näytti matka-ajaksi joku 20min vaikka matkaa oli vain noin 12km. Ottaen huomioon, että tuo matka on 60/80 rajoitusta niin pikkasen menee yläkanttiin. Eikä ole edes liikennevaloja.
https://www.waze.com/fi/livemap?zoom=16 ... n=25.03256
- Näkeekö noita teiden keskinopeuksia jostain kätevästi? Olen nähnyt, että ranttine ainakin kattelee niitä jostain, mutta ei ole osunut omaan silmään.
- Tuleeko noi keskinopeudet Googlelta (maps) vai Wazen käyttäjiltä? Mietin että sotkeeko noiden teiden nopeuksia jotkut maantiepyöräilijät tai mopoilija...?
Tästä on kulunut jo jonkin aikaa (lue=tapahtui aiemmin syksyllä), mutta ajelin Järvenpää-Jokela välillä (Vähänummentie-Jokelantie) ja Waze näytti matka-ajaksi joku 20min vaikka matkaa oli vain noin 12km. Ottaen huomioon, että tuo matka on 60/80 rajoitusta niin pikkasen menee yläkanttiin. Eikä ole edes liikennevaloja.
https://www.waze.com/fi/livemap?zoom=16 ... n=25.03256
Re: Teiden keskinopeudet?