Kuten sanoin, tein konservatiivisemman mallin tuonne toistaiseksi. Seuraava evo-versio tästä olisi yhtenäistää Mannerheimintie risteyksen eteläpuolella erkanemiskaistaan asti ja toteuttaa risteys muutoin kuvasi kaltaisena (tuolla eteläpuolen kahdennuksella ei ole funktiota kun tieltä ei voi kääntyä ja tie on tuossa kohdin kapea). Tässä vaan tulee ylitsepääsemätön kiusaus yhdistää Hesarit, jolloin taas erkanemiskaistasta tulee risteysnode Hesariin sotkemaan ruuhkatietoa. Ja jokatapauksessa JB:tä ei voi oikein välttää Oopperankujasta johtuen, se kun tällä hetkellä toimii lähimpänä pisteenä kääntymissuunnat toisistaan erottavana nodena (ts. ruuhkatietoa olisi hyvä saada vähän venytettyä).
Ja ryhdyin konservatiiviksi (once in a Waze-lifetime?) johtuen Speedy 'ranttine' Gonzalesin nopeiden ensireaktioiden ja "apua JB mulle heti tänne" -kiljahduksien myötä. Plus totesin etten voi voittaa sotaa JB:tä vastaan.
You can run but you can't hide, siellähän se JB lepää.
Pitäisiköhän tuo venyttää lännessä Ruusulankadun yli?
Edit: eipä se kyllä mitään muuta. Hyvä on.
Pitäisiköhän tuo venyttää lännessä Ruusulankadun yli?
Edit: eipä se kyllä mitään muuta. Hyvä on.
En tunnusta kyllä tuota Continue -opastetta tuohon laittaneeni. Ajoin tuosta suoraan yli viime viikolla ja ihmettelin tuota Continue opastusta, joka toki olisi ihan ok jos sen tuohon risteykseen voisi laittaa. Sen jälkeen kyllä heti olisi pitänyt tulla Turn Left kun paikkaa katson.
Juurikin tuota tarkoitin. Historyssä näkyy "Updated turn" 21.12.2018, samalla tavalla kuin äskeinen edittisi.
Joku minimimitta segmentille on jotta se huomioidaan. Enpä vaan tiedä mikä. Noissa kahdennettujen teiden U-käännöshommissa huomannut saman, että käyttäjä opastetaan vain kääntymään vasemmalle vaikka pitäisi tehdä vasen+vasen eli U.ranttine wrote:Juu niin olisi pitänyt, mutta ei opastus sanonut. Ilmeisesti liian lähekkäin olevista opastuksista sanotaan vain se ensimmäinen? tjsp.OnttoKaiku wrote:Sen jälkeen kyllä heti olisi pitänyt tulla Turn Left kun paikkaa katson.
Ja ennen kuin kukaan kommentoi, niin en ole täysin varma nykytilasta. Jossakin oli mielestäni sen suuntaista mainintaa, että kahdennettujen teiden vasen+vasen käännökset sanottaisiin U-käännöksinä. Ajan nykyään ilmeisen paljon vain hyviksi rakennettuja segmenttejä (=kahdennukset on poistettu koska ne ovat turhia ).
Nopeudet tulee wazelta. Segmenteille tallentuu keskinopeudet eri aikoina ja vielä omansa riippuen siitä, mille segmentille mennään seuraavaksi. Eli tulee eri keskinopeudet riippuen, ajetaanko seuraavasta nodesta suoraan vai käännytäänkö johonkin.
Niitä pääsee näkemään lisäosalla WME Route Speeds.
Nopeuksia voi sotkea wazea käyttävät matelijat. Espoon alueella esimerkiksi bussia ajava wazettelija aiheuttaa "ruuhkia", kun pysähtelee pysäkeillä.
Niitä pääsee näkemään lisäosalla WME Route Speeds.
Nopeuksia voi sotkea wazea käyttävät matelijat. Espoon alueella esimerkiksi bussia ajava wazettelija aiheuttaa "ruuhkia", kun pysähtelee pysäkeillä.
https://i.postimg.cc/4yzYYPL3/gc.pnghttps://i.postimg.cc/RhQ0SFh6/c6s.pnghttps://i.postimg.cc/RV4FPcpc/s0600.pnghttps://i.postimg.cc/pdT5skqc/Badge.png
Country Manager: Finland
Waze App, Editor and Routing Beta
Country Manager: Finland
Waze App, Editor and Routing Beta
Mä oon miettiny ihan tota samaa paikka latvamik. Sattuneesta syystä seison siinä piiiitkässä kakkoselle menevässä jonossa lähes päivittäin.
Tämä segmentti kyllä tietää kyllä eron rampille ajavien ja suoraan ajavien välillä - koska segmenteille tallentuu nopeustieto erikseen jokaiselle mahdolliselle käännökselle.
Ongelmana on hyvin tyypillinen viiden ruuhka, jolloin kakkoselle/kiloon jonotetaan jo pitkälti ennen tuota segmenttiä ja sen takia ei tiedetä kaistojen välisestä erosta ennen Kauniaisten liittymää vaan sekä turkuun päin ajavat, että kakkoselle ajavat menevät saman nopeustiedon alla.
Tämä segmentti kyllä tietää kyllä eron rampille ajavien ja suoraan ajavien välillä - koska segmenteille tallentuu nopeustieto erikseen jokaiselle mahdolliselle käännökselle.
Ongelmana on hyvin tyypillinen viiden ruuhka, jolloin kakkoselle/kiloon jonotetaan jo pitkälti ennen tuota segmenttiä ja sen takia ei tiedetä kaistojen välisestä erosta ennen Kauniaisten liittymää vaan sekä turkuun päin ajavat, että kakkoselle ajavat menevät saman nopeustiedon alla.
https://i.postimg.cc/4yzYYPL3/gc.pnghttps://i.postimg.cc/RhQ0SFh6/c6s.pnghttps://i.postimg.cc/RV4FPcpc/s0600.pnghttps://i.postimg.cc/pdT5skqc/Badge.png
Country Manager: Finland
Waze App, Editor and Routing Beta
Country Manager: Finland
Waze App, Editor and Routing Beta
Jooh.. mulle ennustetaan liian nopeata aikaa ja sulle liian hidasta.
Ei tuohon oikein mitään eleganttia (kaunista) ratkaisua ole. Ensimmäinen, mitä tulee mieleen on turuntien tuplaaminen välillä kehä kakkosen liittymä - Nuijalan liittymä. Niin että alkuperäisestä turuntiestä irroittaa kehä kakkosen ja kauniaisten liittymät - vetää ne kiinni vain tuohon uuteen tuplattuun turuntien segmenttiin.
Näin pitäisi landelle ajaville tulla reitti ilman kehä kakkosen häiriötä ja kehä kakkoselle ajavat taas saavat reitin tuota tuplattua pitkää segmenttiä pitkin.
Tuskin toimii. Jos ajelee ilman navigointia, wazella ei ole keinoa päätellä, kumpaa pitkin käyttäjä ajaa...
Ei tuohon oikein mitään eleganttia (kaunista) ratkaisua ole. Ensimmäinen, mitä tulee mieleen on turuntien tuplaaminen välillä kehä kakkosen liittymä - Nuijalan liittymä. Niin että alkuperäisestä turuntiestä irroittaa kehä kakkosen ja kauniaisten liittymät - vetää ne kiinni vain tuohon uuteen tuplattuun turuntien segmenttiin.
Näin pitäisi landelle ajaville tulla reitti ilman kehä kakkosen häiriötä ja kehä kakkoselle ajavat taas saavat reitin tuota tuplattua pitkää segmenttiä pitkin.
Tuskin toimii. Jos ajelee ilman navigointia, wazella ei ole keinoa päätellä, kumpaa pitkin käyttäjä ajaa...
https://i.postimg.cc/4yzYYPL3/gc.pnghttps://i.postimg.cc/RhQ0SFh6/c6s.pnghttps://i.postimg.cc/RV4FPcpc/s0600.pnghttps://i.postimg.cc/pdT5skqc/Badge.png
Country Manager: Finland
Waze App, Editor and Routing Beta
Country Manager: Finland
Waze App, Editor and Routing Beta
Naulan kantaan taas^
Monasti ihmetellyt kakkoskehällä seistessä, että mistä ihmeestä se jumi siihen syntyy. En vaan keksi.. aamulla kohti Turuntietä mentäessä se jumittaa Olarinluoman liittymästä alkaen, vaikka edessäpäin on moottoritie, mikä vetää. En vain tajua, miksi liikenne jotenkin vain hidastuu mentäessä pienemmältä tieltä isommalle..
Sitten iltapäivällä sama juttu toiseen suuntaan. Turuntien oikeanpuoleinen kaista menee täysin jumiin, mutta heti kun ollaan kakkosen rampilla se kaasupoljin yllättäen löytyykin ja ruuhka taianomaisesti häviää.
Ei ymmärrä, ei.
Monasti ihmetellyt kakkoskehällä seistessä, että mistä ihmeestä se jumi siihen syntyy. En vaan keksi.. aamulla kohti Turuntietä mentäessä se jumittaa Olarinluoman liittymästä alkaen, vaikka edessäpäin on moottoritie, mikä vetää. En vain tajua, miksi liikenne jotenkin vain hidastuu mentäessä pienemmältä tieltä isommalle..
Sitten iltapäivällä sama juttu toiseen suuntaan. Turuntien oikeanpuoleinen kaista menee täysin jumiin, mutta heti kun ollaan kakkosen rampilla se kaasupoljin yllättäen löytyykin ja ruuhka taianomaisesti häviää.
Ei ymmärrä, ei.
https://i.postimg.cc/4yzYYPL3/gc.pnghttps://i.postimg.cc/RhQ0SFh6/c6s.pnghttps://i.postimg.cc/RV4FPcpc/s0600.pnghttps://i.postimg.cc/pdT5skqc/Badge.png
Country Manager: Finland
Waze App, Editor and Routing Beta
Country Manager: Finland
Waze App, Editor and Routing Beta
Re: Teiden keskinopeudet?