Tätä asiaa on kyllä ihan lähiaikoinakin koitettu nostaa esille Wazen suuntaan että nykyisen reititysalgoritmin toiminta ainakin Suomessa on lähinnä, ei sitä muuten voi oikein sanoa, naurettavaa pitkillä matkoilla kun vertaa muihin naveihin. Hiljattain keksittiin uusi vipu eli tehtiin ehdotus ympäristöystävällisen reitityksen tarpeesta koska nykyinen nopein reitti joka käyttää vain pääteitä ei sitä todellakaan ole. On löydetty hyviä esimerkkejäkin mutta saa nähdä miten käy.flatologi wrote:No tämä selventää asiaa paljonkin. Ongelman juurisyy on se, että Wazen seututiet ovat katu-luokan alla, mitä ne eivät todellisuudessa ole, vaan kuuluvat pääteihin. Jos tarkkoja ollaan, niin Suomessa tieluokat menevät numeroiden mukaan (1-39 valtatie, 40-99 kantatie, 100-999 seututie, 1000-19999 yhdystie), näitä jos käytetään menee koko pakka sekaisin.kumiankka wrote:Toinen reititykseen vaikuttava seikka on, että Petikko - Klaukkala -väli kehä kolmosen kautta on hw-luokan tietä koko matkan, kun taas Vihdintien kautta siinä on pitkä pätkä streetiä välissä. Jenkeissä tapahtuneiden sattumusten (lähiö täynnä läpikulkuliikennettä) ja niistä seuranneiden valitusten takia Waze on muuttanut reitityspainotusta niin, että ainakin ruuhka-aikana tunnutaan pysyvän erossa pikkuteistä. Eli sen takia, koska jenkeissä paikallishallinnot eivät ajoissa uskaltaneet säätää läpiajokieltoja asuntoalueille, niin Suomessa kärsitään huonosta reitityksestä.
Summa summarum, paikallistuntemus hakkaa tässä Wazen 6-0.
Kysyin myös yhdessä webinaarissa meinaako Waze olla perässähiihtäjä vai edelläkävijä ympäristöystävällisessä reitityksessä ja tajutaanko siellä lisäksi millaisen imagotappion vaara tuossa on, vastasivat pääpiirteissään että ympäristölle parempaa reititystä on tutkittu joten ehkä kaikkea toivoa ei ole vielä menetetty... Tuo mielestäni ratkaisisi suurimman osan meidänkin reititysongelmista koska sittenhän se osaisi myös käyttää alemman tieluokan teitä paremmin.
Re: Vihdintie 120