Jos oikein haluaa kikkailla, niin valmistumista odottavan ympyrän voi siirtää esim. -1 -tasolle, eli laittaa sen risteyksen alle odottamaan sulkujen tai ajokieltojen kera (ajokiellot ehkä parempia koska sulku tekee näkymästä vielä sekavamman). Silloin tiet voi piirtää valmiiksi lähes oikeille paikoilleen eikä tule liikaa ylimääräisiä mutkia tiehen. Näyttää sekavalta, mutta toimii
kumiankka a.k.a. the rubber duck. Quack quack!
https://am3pap004files.storage.live.com/y4mhqDkQ8Udh6_Kr76IpAQ-phRyu3SXUR9Imut2svHGzqizc6KJetx7-Wdm2eu8Iqhl849v6CQ8aawk8gO53M_MrLGXkwDq9qyhNMnxGV2NfL-EZhIROSkhAdjBs7_cVmwDREISQcVobelrcrkvunnL-Ekiq67Mt2x0CtS0R44xL1HHVP7WpQKNE3nH9A1wZSff?width=64&height=64&cropmode=nonehttps://storage.googleapis.com/wazeopedia-files/e/e0/06_Area_manager.pnghttps://www.waze.com/forum/images/ranks/BetaTester_Badge.pnghttps://www.waze.com/forum/images/ranks/Localizer_Badge_63px.png
https://am3pap004files.storage.live.com/y4mhqDkQ8Udh6_Kr76IpAQ-phRyu3SXUR9Imut2svHGzqizc6KJetx7-Wdm2eu8Iqhl849v6CQ8aawk8gO53M_MrLGXkwDq9qyhNMnxGV2NfL-EZhIROSkhAdjBs7_cVmwDREISQcVobelrcrkvunnL-Ekiq67Mt2x0CtS0R44xL1HHVP7WpQKNE3nH9A1wZSff?width=64&height=64&cropmode=nonehttps://storage.googleapis.com/wazeopedia-files/e/e0/06_Area_manager.pnghttps://www.waze.com/forum/images/ranks/BetaTester_Badge.pnghttps://www.waze.com/forum/images/ranks/Localizer_Badge_63px.png
Ajoradat koukattu.flatologi wrote:Pitkästä aikaa muutoksia tiedossa. Jonkin sortin koukkaus uudelle ajoradalle noin parin sadan metrin matkalle.
https://vayla.fi/keha-i-laajalahti/hank ... arjestelyt
kumiankka a.k.a. the rubber duck. Quack quack!
https://am3pap004files.storage.live.com/y4mhqDkQ8Udh6_Kr76IpAQ-phRyu3SXUR9Imut2svHGzqizc6KJetx7-Wdm2eu8Iqhl849v6CQ8aawk8gO53M_MrLGXkwDq9qyhNMnxGV2NfL-EZhIROSkhAdjBs7_cVmwDREISQcVobelrcrkvunnL-Ekiq67Mt2x0CtS0R44xL1HHVP7WpQKNE3nH9A1wZSff?width=64&height=64&cropmode=nonehttps://storage.googleapis.com/wazeopedia-files/e/e0/06_Area_manager.pnghttps://www.waze.com/forum/images/ranks/BetaTester_Badge.pnghttps://www.waze.com/forum/images/ranks/Localizer_Badge_63px.png
https://am3pap004files.storage.live.com/y4mhqDkQ8Udh6_Kr76IpAQ-phRyu3SXUR9Imut2svHGzqizc6KJetx7-Wdm2eu8Iqhl849v6CQ8aawk8gO53M_MrLGXkwDq9qyhNMnxGV2NfL-EZhIROSkhAdjBs7_cVmwDREISQcVobelrcrkvunnL-Ekiq67Mt2x0CtS0R44xL1HHVP7WpQKNE3nH9A1wZSff?width=64&height=64&cropmode=nonehttps://storage.googleapis.com/wazeopedia-files/e/e0/06_Area_manager.pnghttps://www.waze.com/forum/images/ranks/BetaTester_Badge.pnghttps://www.waze.com/forum/images/ranks/Localizer_Badge_63px.png
Hattua pitää kyllä nostaa kaikille projektiin tähän mennessä osallistuneille. Olen joutunut tuota väliä ajelemaan, ja Wazen avulla toisaalta myös kiertämään kaukaa, mutta aina kun olen paikalle sattunut on kartta ollut ihan riittävän priimaa.
Ensinnäkin kiitokset kauniista sanoista.kumiankka wrote:Ei se mahdottomuus ole Onttista tuntunut haittaavan. Piirtää ympyrän ja ohitustiet siihen viereen kellumaan, mahdollisesti ajokieltojen kera ja sitten kun kartta päivittyy, niin sulut ajokieltojen tilalle ja taas odottamaan kartan päivitystä. Kun ympyrä tulee käyttöön niin sulut pois ja alkuperäisille ajolinjoille sulut ja ajokiellot ja kun kartta on päivittynyt, niin suljetut osuudet voi poistaa (jos haluaa). Vaatii vaiheistusta, mutta on ihan tehtävissä, jos tekijällä on kovin kova reaaliaikaisuuden fiksaatio ja on liikkeellä ajoissa
En ole riittävän perehtynyt tuohon alueeseen ja suunnitelmiin, jotta voisin isommin jakaa ajatuksia mitä ja miten tuossa kannattaa menetellä. Risteyksen korvaaminen ympyrällä on aina katastrofi meille karttoja muokkaaville ihmisille. Sitä ei voi järkevästi ennakoida muutoin kuin harvoissa tapauksissa. Itsellä on nyt pari kertaa käynyt "hyvä munkki" siinä miten esim. Vihdintien ja Klaukkalantien liikenneympyrät oli toteutettu rinnakkaisella kiertotiellä. Mutta nyt on esimerkiksi tiedossa täysi pattitilanne Klaukkalassa kun normaali risteys korvataan ympyrällä, käytännössä hyvinkin 1:1.
Tuo nyt suunnitelmilla oleva konsepti vaikuttaa hyvältä. Ja kuten proffa totesi, heti kun tiet on kartalla kannattaa napata nuo ajorajoitukset pois ja korvata ne real time closureilla.
Noiden uusien "apu risteyksien" osalta kannattanee käydä pakottamassa kaikki ohjeistukset None:ksi, mikäli tilanne ei muuta vaadi. Suoralla tiellä "exit right" tai vastaava opaste on vähän harhaanjohtavaa. Kaikki mahdolliset "väärin" kääntymiset kannattaa estää jo etukäteen.
Torstaina tuosta ajoin ohi. Lääniä ympyrää varten on kyllä vallattu, mutta ideaa ympyrästä ei vielä paikalla ollut. Tuntuu kuitenkin olevan sen verran operaattoreita paikalla, että tilanteet ilmeisesti muuttuu hyvinkin nopealla syklillä.
Ympyrä ajokielloilla vs. ei ympyrää -tilanne on kartan päivittymisen kannalta täysin sama. Kumpikin odottaa korjautumistaan seuraavaan karttapäivitykseen. RTC:n saa heti pois ja korvaavat tilalle.kumiankka wrote:Jos oikein haluaa kikkailla, niin valmistumista odottavan ympyrän voi siirtää esim. -1 -tasolle, eli laittaa sen risteyksen alle odottamaan sulkujen tai ajokieltojen kera (ajokiellot ehkä parempia koska sulku tekee näkymästä vielä sekavamman). Silloin tiet voi piirtää valmiiksi lähes oikeille paikoilleen eikä tule liikaa ylimääräisiä mutkia tiehen. Näyttää sekavalta, mutta toimii
Koitin vielä poistella kaikki kääntymisopasteet ns. turhista kohdista. Koen, että mieluummin ohjeistetaan liian vähän kuin väärin. Paikalla lie kuitenkin opastetauluja poikkeusjärjestelyihin liittyen. Yllättävät exit right ja keep left yms opastukset voivat vaan aiheuttaa turhaa sekoilua muutenkin kaikille oudolla alueella, jonka paikalliset opasteetkaan eivät ole täydelliset (ajoratamaalaukset, kaistaopasteet tien yläpuolella, kaiteet, jne).
Nämä nähdäkseni nyt tehty, laitoin sulut huhtikuun loppuun kun tarkempaa tietoa ei nyt tiedäflatologi wrote:Nopeuksia taas tiputettu:
50 km/h välillä vt1-Kalevalantie
50 km/h välillä Maarintie-Ruukinrannantie
Ruukinrannantie katkaistaan ma aamulla välillä Kehä 1- Elfvikinkuja
Kurkijoentie katkaistaan ma aamulla välillä Kehä 1-Räisäläntie/Tiurintie
Oletko jo käynyt Waze Finlandin Discordissa, rennompaa jutustelua ja muihin editoreihin tutustumista: https://discord.gg/GnqERGJUpB
https://i.ibb.co/YBXHRYv/Banner1-5-M-Megamapper.png
Global Champ
Country Manager
Community, Partner, Localization and Mentoring Coordinator
First Responder
Beta WME & Android
Finland
https://i.ibb.co/YBXHRYv/Banner1-5-M-Megamapper.png
Global Champ
Country Manager
Community, Partner, Localization and Mentoring Coordinator
First Responder
Beta WME & Android
Finland
Joo silta näköjään tulee. Laitoin nyt myös kääntymiskiellot eli muutaman päivän päästä kun kartta päivittynyt voi sulut ottaa pois niin saa ne tiet sitten irrotettua pysyvästi.kumiankka wrote:Nuo on käsittääkseni pysyviä. Eli siihen tulee silta, joka yhdistää Ruukinrannantien ja Kurkijoentien, mutta ei lainkaan ramppeja kehältä.proffa71 wrote:Nämä nähdäkseni nyt tehty, laitoin sulut huhtikuun loppuun kun tarkempaa tietoa ei nyt tiedäflatologi wrote:Ruukinrannantie katkaistaan ma aamulla välillä Kehä 1- Elfvikinkuja
Kurkijoentie katkaistaan ma aamulla välillä Kehä 1-Räisäläntie/Tiurintie
https://vayla.fi/keha-i-laajalahti/suunnitelmakartat
Oletko jo käynyt Waze Finlandin Discordissa, rennompaa jutustelua ja muihin editoreihin tutustumista: https://discord.gg/GnqERGJUpB
https://i.ibb.co/YBXHRYv/Banner1-5-M-Megamapper.png
Global Champ
Country Manager
Community, Partner, Localization and Mentoring Coordinator
First Responder
Beta WME & Android
Finland
https://i.ibb.co/YBXHRYv/Banner1-5-M-Megamapper.png
Global Champ
Country Manager
Community, Partner, Localization and Mentoring Coordinator
First Responder
Beta WME & Android
Finland
Eka muokattu, katsotaan kuinka nopeasti kartta päivittyy. Pitäis muistaa sit 17. päivä tehdä tuon toisen kaistan osalta vielä sama niin sen kanssa parempi mahdollisuus saada kartalle sinä päivänä kun muuttuu.flatologi wrote:Taas muutoksia: https://vayla.fi/keha-i-laajalahti/hank ... fHa-ZMzbcM
Tänä iltana tulee käyttöön kiertotie länteen päin ja viikon päästä torstaina itään päin.
Oletko jo käynyt Waze Finlandin Discordissa, rennompaa jutustelua ja muihin editoreihin tutustumista: https://discord.gg/GnqERGJUpB
https://i.ibb.co/YBXHRYv/Banner1-5-M-Megamapper.png
Global Champ
Country Manager
Community, Partner, Localization and Mentoring Coordinator
First Responder
Beta WME & Android
Finland
https://i.ibb.co/YBXHRYv/Banner1-5-M-Megamapper.png
Global Champ
Country Manager
Community, Partner, Localization and Mentoring Coordinator
First Responder
Beta WME & Android
Finland
Päivitetty loput, jos kartta päivittyy normaalisti niin toinen ajorata on clientissa käytössä samana päivänä kun siirtyy eli 19.12.proffa71 wrote:Eka muokattu, katsotaan kuinka nopeasti kartta päivittyy. Pitäis muistaa sit 17. päivä tehdä tuon toisen kaistan osalta vielä sama niin sen kanssa parempi mahdollisuus saada kartalle sinä päivänä kun muuttuu.flatologi wrote:Taas muutoksia: https://vayla.fi/keha-i-laajalahti/hank ... fHa-ZMzbcM
Tänä iltana tulee käyttöön kiertotie länteen päin ja viikon päästä torstaina itään päin.
Oletko jo käynyt Waze Finlandin Discordissa, rennompaa jutustelua ja muihin editoreihin tutustumista: https://discord.gg/GnqERGJUpB
https://i.ibb.co/YBXHRYv/Banner1-5-M-Megamapper.png
Global Champ
Country Manager
Community, Partner, Localization and Mentoring Coordinator
First Responder
Beta WME & Android
Finland
https://i.ibb.co/YBXHRYv/Banner1-5-M-Megamapper.png
Global Champ
Country Manager
Community, Partner, Localization and Mentoring Coordinator
First Responder
Beta WME & Android
Finland
Re: Kehä I Laajalahti