Trasee lungi
Salut,
Nu stiu daca aplicatia este facuta doar pentru navigatia in orase, insa stiu ca atunci cand am descarcat-o din Google Play nu era specificat niciunde asa ceva. Deci ma gandesc ca ea a fost realizata sa fie folosita si pe distante mai mari.
Problema e ca, pe distante lungi, Waze este, de departe, cea mai slaba aplicatie pentru navigatie.
De exemplu, pe traseul Craiova - Constanta https://www.waze.com/ro/livemap?zoom=17 ... n=28.63833 cea mai scurta distanta oferita este de 574 km, fata de 450 km, cat ar fi normal. In plus, aplicatia ocoleste autostrada Pitesti - Bucuresti!!! Daca ma iau dupa Waze, pana la Constanta as face de voie 2-3 ore in plus.
Am verificat si traseul Craiova - Baile Felix si am observat ca traseul recomandat este pe Transalpina Niciun traseu nu este prin Petrosani, asa cum ar fi normal.
La fel am patit cu majoritatea traseelor lungi. Am mai observat ca la intrarea in orasele Slatina si Targu Jiu drumurile nationale isi schimba culoarea. Nu stiu prea bine ce inseamna asta, insa ma gandesc ca de aici ar fi problemele.
Daca nu este asta problema si este ceva normal la Waze, cel mai indicat ar fi ca aplicatia, atunci cand faci un traseu mai lung de 200 km, decat sa-ti recomande turul Romaniei, mai bine ar recomanda folosirea Google Maps.
Sper totusi sa fie ceva care se poate rezolva, pentru ca ar fi pacat de potentialul pe care-l are aplicatia.
Nu stiu daca aplicatia este facuta doar pentru navigatia in orase, insa stiu ca atunci cand am descarcat-o din Google Play nu era specificat niciunde asa ceva. Deci ma gandesc ca ea a fost realizata sa fie folosita si pe distante mai mari.
Problema e ca, pe distante lungi, Waze este, de departe, cea mai slaba aplicatie pentru navigatie.
De exemplu, pe traseul Craiova - Constanta https://www.waze.com/ro/livemap?zoom=17 ... n=28.63833 cea mai scurta distanta oferita este de 574 km, fata de 450 km, cat ar fi normal. In plus, aplicatia ocoleste autostrada Pitesti - Bucuresti!!! Daca ma iau dupa Waze, pana la Constanta as face de voie 2-3 ore in plus.
Am verificat si traseul Craiova - Baile Felix si am observat ca traseul recomandat este pe Transalpina Niciun traseu nu este prin Petrosani, asa cum ar fi normal.
La fel am patit cu majoritatea traseelor lungi. Am mai observat ca la intrarea in orasele Slatina si Targu Jiu drumurile nationale isi schimba culoarea. Nu stiu prea bine ce inseamna asta, insa ma gandesc ca de aici ar fi problemele.
Daca nu este asta problema si este ceva normal la Waze, cel mai indicat ar fi ca aplicatia, atunci cand faci un traseu mai lung de 200 km, decat sa-ti recomande turul Romaniei, mai bine ar recomanda folosirea Google Maps.
Sper totusi sa fie ceva care se poate rezolva, pentru ca ar fi pacat de potentialul pe care-l are aplicatia.
Re: Trasee lungi