Post by spookyx
dacianova wrote:Salutare la toata lumea,

Eu sunt nou pe aici. Sincer mi se pare super ok programul. Dar, si exista un dar, vreau sa ma apuc sa cartografiez Iasiul. Numai ca degeaba incerc pentru ca harta pe care trebuie sa lucrez e o harta de la inceputurile lui Google. Nu se prea poate edita pe ea.
Mai exista si alta solutie?
Se poate updata cumva harta?
M-am uitat pe ea si se vede "birdeye" Falticeniul care e un mic orasel iar Iasi-ul nu.
Ce spuneti?
Imi puteti da ceva sfaturi?
Cum pot sa fac editare pe harta asta rudimentara?
Sau cum pot sa o schimb cu una mai noua?
Mercic
Am răspuns într-un post în celelălt subiect. Am facut o cerere de actualizare a zonei Iași-ului.
Actualizările pot fi cerute la adresa:
https://docs.google.com/spreadsheet/vie ... YWc6MQ&ifq

Dar, așa cum ziceam, ai suficient de muncă pentru a face din Iași utilizabil. În momentul de față nu e utilizabil. Sunt suficiente drumuri roșii și drumuri neconectate, fără permisiunile corespunzătoare etc.

La momentul în care eu am început editarea în București, a fost aceeași situație. Mai bine de un an de zile nu am avut imagini aeriene bune și ne-am concentrat pe editarea drumurilor roșii și a urmelor GPS existente. Ulterior când au apărut și imaginile aeriene s-a început adăugarea străzilor mici.

Spor la treabă.
spookyx
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 2081
Has thanked: 53 times
Been thanked: 333 times
Send a message
[blur]Click here to see my signature[/blur]

Post by spookyx
Se mai intampla. Am observat ca editorul a facut azi figuri. E bine sa il lasi asa si sa revii mai tarziu si sa mai incerci.

Daca iti zice ceva de genul ca in timp ce editai s-a modificat un segment, sa stii ca ai de-a face cu segmente fantoma. Lasa-le si trimite-le la waze pentru stergere ca nu vei avea nici o sansa.

Intre timp am luat si eu la puricat segmentul Iasi - Roman - Bacau. Am completat si reparat unde era cazul. Erau destul de multe bube pe acolo. Pe acolo mai editase si adil68 recent. Am corectat eu si adus la standarde conform conventiilor.
spookyx
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 2081
Has thanked: 53 times
Been thanked: 333 times
Send a message
[blur]Click here to see my signature[/blur]

Post by spookyx
Da, in ultimele zile a mers putin cam ciudat editorul...
spookyx
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 2081
Has thanked: 53 times
Been thanked: 333 times
Send a message
[blur]Click here to see my signature[/blur]

Post by spookyx
@adil68 si ceilalti.

haideti sa purtam discutiile in subiectele adecvate. De xemplu, discutia asta sa o mutam in threadul Bucuresti, ca acolo ii este locul.

pe scurt: referitor la intersectiile pe care le mentionezi, eu lucram mai devreme pe ele. si, da, am inceput blocarea bulevardelor principale sa nu avem neplaceri pe viitor ca unele intersectii sunt nerutabile, asta dupa ce le verific ca sunt ok. s-ar putea sa imi scape cate ceva, dar avem forum.

am verificat ce mi-ai zis tu si intr-adevar, de pe Piata Garii Filaret (am denumit-o mai devreme) spre Constantin Istrati nu se putea merge (nu stiu cum de), dar am reparat. in zona Sincai-Lanariei-Cuza Voda, acolo lipseau total permisiunile si le-am rezolvat.

Nu stiu daca stii, dar exista o metoda rapida de a verifica. Dai click pe o intersectie si iti apare la propietati allow/disallow all connections. Daca Disallow e subliniat, atunci e ok, bine, asta daca nu exista niste restrictii de viraje cum e de pe lanariei pe Bd. Dimitrie Cantemir, care, apropo, l-am adus la drum cu doua benzi pe sens (erau 2 sensuri separate si nu (mai) e justificata sa fie 2 sensuri). probabil o sa procedez asa si cu alte bulevarde, conform bunelor practici de editare.
spookyx
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 2081
Has thanked: 53 times
Been thanked: 333 times
Send a message
[blur]Click here to see my signature[/blur]

Post by spookyx
Am mai actualizat si eu Wiki.

iata, vesti bune de la echipa de infrastructura a Waze:
INTL SERVER : The next tiles build process has started (using the new infrastructure)

Hi Wazers,

The next INTL tiles build has started, using the new infrastructure. We will need to extensively test the new tiles once the build completes. Once tile building will be completed and tested the map will be updated as of November 12th 2012.

We will keep posting updates on the progress.

Infrastructure Team
Cu ocazia asta, de acum vom avea si noi actualizari, cel putin, o data pe saptamana. :)
spookyx
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 2081
Has thanked: 53 times
Been thanked: 333 times
Send a message
[blur]Click here to see my signature[/blur]

Post by spookyx
RobertBP wrote:Ce se intampla cu E68 de la Brasov pana la Nadlac prin Sibiu, peste tot in gmaps este denumita Calea Zarandului? In Waze am observat chiar preluata denumirea in zona Sibiului (Cristian), oare e bine sa denumim o sosea asa de lunga?
Nu stiu cine a pus denumirea aia, dar nu e ok deloc. Am corectat.
Calea Zarandului e drumul de trafic greu, DN-ul ce trece prin Deva si atat!
Restul si aberatiile gmaps... pentru ca are foarte multe, nu stiu de ce face asa, dar de ceva luni am vazut peste tot in tara tot felul de denumiri care nu au nici o treaba, inclusiv denumiri de drumuri din ungaria gen M19!!!
spookyx
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 2081
Has thanked: 53 times
Been thanked: 333 times
Send a message
[blur]Click here to see my signature[/blur]

Post by spookyx
twist3r wrote:Cele din editor vor apărea la următorul update al serverului INTL (din care face parte și România) poți afla când se întâmplă asta urmărind status.waze.com Eu mă aștept ca mâine să facă update.
Ieri au facut update la harta si contine editarile de pana la 16 februarie ora 00:32. Asa ca, probabil in 2-3 zile va fi noua actualizare.
spookyx
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 2081
Has thanked: 53 times
Been thanked: 333 times
Send a message
[blur]Click here to see my signature[/blur]

Post by spookyx
twist3r wrote:Acum observ ca pe live intradevar e trecuta data ultimei actualizari 16. Dar pe status ultimul update la INTL apare data de 15 la ora 22:32
E ora 22:32 ora UTC, 15 februarie, ... adica16 febaruarie ora 00:32 ora Romaniei. LiveMap-ul oricum e in urma.
spookyx
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 2081
Has thanked: 53 times
Been thanked: 333 times
Send a message
[blur]Click here to see my signature[/blur]

Post by spookyx
Juvete wrote:Salutare !

Sunt unele erori prin editari, si pentru ca nu am drepturi va rog sa indreptati drumurile din Vama Veche, care nu-i in Bulgaria, cum apare acum (o parte !).

Cu stima !
Salutare!

Se pare ca tu ai prins exact momentul dinainte ca eu sa repara problema in zona acum 2-3 zile, inainte sa mentionezi. Intre timp am completat cam cu toate strazile ce exista in Vama Veche.
spookyx
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 2081
Has thanked: 53 times
Been thanked: 333 times
Send a message
[blur]Click here to see my signature[/blur]

Post by spookyx
Da, erau vreo 2 străzi ce rămăseseră în Bulgaria, de aceea apărea 2 Vama Veche. Cred că am stabilit toate străzile ca fiind neasfaltate. Dar nu am înțeles despre ce zici cu diacriticile...

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk 4 Beta
spookyx
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 2081
Has thanked: 53 times
Been thanked: 333 times
Send a message
[blur]Click here to see my signature[/blur]