Post Reply

[REGULAMENT] UR - Cereri Actualizare: Reguli și Etică

Post by spookyx
Salutare tuturor.

Am mai discutat despre acest subiect și cum ar trebui să abordăm problemele de hartă deschise de utilizatori.

Din păcate sunt nevoit să redeschid aici un subiect care să rămână vizibil pentru toți și pe care să încercăm să-l aplicăm și respectăm.

În trecut nu exista posibilitatea de a comunica cu raportorul unei probleme. Pe atunci aveam niște reguli astfel încât să dăm posibilitatea celor ce au ridicat anumite probleme să le rezolve. Pe atunci obișnuiam să ne „marcăm” problemele cu numele nostru de utilizator.

Acum, că avem acest instrument de a comunica cu raportorul problemei și de a afla exact care este problema... Nu uitați că majoritatea utilizatorilor nu știu că harta e creată de utilizatori și că noi ne ocupăm de administrarea ei. Mulți scriu la detalii în Engleză pentru că ei cred că Waze HQ se ocupă de hartă... sau mai nou că harta este defapt Google Maps. E un lucru îmbucurător. Chiar ieri vorbeam cu un utilizator nou și nu îi venea să creadă că harta are așa de multe detalii și că a fost făcută de la zero de noi, editorii. :)

Astfel propun următoarele reguli ce ar trebui respectate de toți editorii:
(actualizat 13 IUNIE 2017)

1) SOLICITAREA DE INFORMAȚII INIȚIALĂ Pentru orice problemă pe hartă (cerere actualizare) din partea utilizatorilor trebuie să comunicăm cu ei și să solicităm informații de la ei despre problema sesizată. De bază trebuie să fie solicitarea de informații, cu excepția cazurilor în care suntem 100% siguri de problema raportată. Nu trebuie să ne bazăm pe ce credem sau ce bănuim că este. E posibil ca noi să vedem o problemă și defapt utilizatorul a raportat altceva.

2) COMUNICAREA REZOLVĂRII Chiar dacă ne dăm seama exact de problema sesizată, tot trebuie să le comunicăm că am rezolvat problema și eventual ce anume am schimbat.

3) A DOUA SOLICITARE INFORMAȚII După solicitarea inițială așteptăm cel puțin 24 de ore răspunsul... dacă utilizatorul nu a răspuns, mai solicităm încă o dată informații suplimentare și mai așteptăm încă 24 de ore.

5) FĂRĂ RĂSPUNS Dacă după a doua solicitare de informații tot nu am primit răspuns, închidem problema ca fiind NE-IDENTIFICATĂ și îi comunicăm raportorului că nu am primit răspuns și că nu am identificat problema, iar dacă totuși vrea să comunice cu noi îi invităm pe Facebook sau pe Forum pentru a putea comunica cu noi.

6) Orice alt editor poate interveni în discuția pentru rezolvarea problemei cu câteva excepții prevăzute mai jos. Se interzice închiderea rapoartelor fără a rezolva problema cu marcarea ca fiind rezolvată problema, sau închiderea rapoartelor ca neidentificate fără a comunica acest lucru. Alți editori pot interveni pe problema respectivă cu condiția respectării punctelor de la 1 la 5.

Excepțiile și recomandări:
- Nu intrați pe un UR deschis de un editor decât dacă au trecut 7 zile de la ultima comunicare. Recomand totuși ca să închideți direct UR-ul cu mesaj de comunicare aferent (fără răspuns) - dacă acel UR nu se află în zona pe care o frecventați zilnic. Pe de o parte evităm bombardarea editorilor cu multe mesaje (notificări + emailuri) și dăm mesaje inutile utilizatorilor. Oricum, ei, utilizatorii, pot redeschide oricând o solicitare nouă... și vrem să evităm să avem multe rapoarte deschise și uitate prin țară.
- Fiecare oraș are câte un area manager care ar trebui să își facă treaba corespunzător, adică să intre zilnic (aproape) pe hartă. Așadar, încercați să lăsați UR-rile din orașe Area Managerilor din acel oraș. Nu vă băgați voi peste tot, dacă nu sunteți AM al acelui oraș, chiar dacă aveți drept de editare în toată țara. Exemplu: eu, spookyx, mă ocup de toate UR-rile din București și din țară, dar nu intru pe UR-rile din Iași (unde e dacianova AM), Cluj-Napoca (unde e eLoneX), Timișoara (twist3r și Acceler8ing) etc.


Întotdeauna fiți RESPECTUOȘI, tratați orice raportor ca pe un CLIENT. Puteți să folosiți forma de Salut. Salutare. Bună. ... nu trebuie să fim foarte formali, dar nici pe principiul „zi-mi și mie care e problema...”...

Facebook este mult mai la îndemână decât forumul, mai ales că vorbim de utilizatori mai puțin tehnici. Pe grupul de Facebook avem 4000 membri, iar pagina WazeRomania de pe Facebook are peste 5000 de Like-uri, care mulți au aflat de noi tocmai de pe urma comunicării cu ei și că le-am spus că suntem o comunitate cu care ei pot comunica. Sunt canale de comunicare foarte importante și care ne ajută să comunicăm mai ușor cu ei și ca informația să se propage mai ușor. Astfel vor ști și ei că există o comunitate mare și puternică. În definitiv noi suntem PR-ul Waze.

În acest sens am creat o extensie pentru editor care poate fi instalată:
URComments (Stable)
și URComments Romanian List

Orice sugestie e binevenită.
spookyx
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 2081
Has thanked: 53 times
Been thanked: 333 times

POSTER_ID:1067056

1

Send a message
[blur]Click here to see my signature[/blur]

Post by mihaianu
acest... "individ" a preferat sa faca un mare taraboi ca "m-am bagat" peste raportul lui dupa 5 zile nu dupa 7 "cum scrie la regulament"
frustratu.jpg
(223.71 KiB) Downloaded 1087 times
au trecut 12 zile si raportul este tot acolo abandonat, nu a mai cerut detalii de la user, nu a mai facut nimic
mihaianu
Map Raider
Map Raider
Posts: 44
Has thanked: 8 times
Been thanked: 3 times
Send a message
Last edited by mihaianu on Tue Feb 16, 2016 4:26 pm, edited 1 time in total.

Post by mihaianu
DariaBogdanVeronica wrote:Regula aia cu 7 zile nu prea se respecta, ar trebui scazut timpul la 3 zile. Daca nu ai mai primit raspuns de la raportor trebuia sa il inchizi.
PS. Puteai sa dai alt nume la fisierul Jpg
da... am gresit aici, nu stiam ca va aparea si numele fisierului...
mai "amabil" de atat nu pot sa fiu :)
mihaianu
Map Raider
Map Raider
Posts: 44
Has thanked: 8 times
Been thanked: 3 times
Send a message

Post by MindToAsk
Oops. Îmi cer scuze celor ce le-am preluat raportul în județele Mureș și Bistrița-Năsăud.

Și, probabil că trebuia un topic nou, dar, ce facem cu locurile adăugate aiurea? Le închidem brutal sau există vreo opțiune de comunicare cu cel ce a postat?
MindToAsk
Area Manager
Area Manager
Posts: 176
Has thanked: 38 times
Been thanked: 14 times
Send a message
Attachments

Post by MindToAsk
Da, nu degeaba a fost promovat.
MindToAsk
Area Manager
Area Manager
Posts: 176
Has thanked: 38 times
Been thanked: 14 times
Send a message

Post by Regele_Mihai
Dragi colegi editori, de ce unii dintre noi au obiceiul (prost) de a inchide anumite rapoarte inainte de solutionare? Nu este prima oara cand intalnesc rapoarte inchise de editori (lvl 3-4-5) desi eu am inceput discutiile cu raportorul si nu au trecut nici macar 2-3 zile de la ultima comunicare. Sa fie goana dupa puncte de vina? Sunt foarte multe lucruri de rezolvat pe harta astfel incat nu vad niciun mare castig de a inchide niste rapoarte care nu s-au clarificat.
Regele_Mihai
Posts: 33
Has thanked: 2 times
Send a message

Post by spookyx
vectra96 wrote:Cati editori de nivel 5 exista in Ro?
eu și shmupi suntem level 6.
twist3r și dacianova sunt level 5.
au mai fost și alți level 5, dar din alte țări, pe care i-am văzut că au mai editat la noi.
spookyx
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 2081
Has thanked: 53 times
Been thanked: 333 times
Send a message
[blur]Click here to see my signature[/blur]

Post by spookyx
Ca și completări care să ne ajute să nu ne călcăm în picioare și să evităm de multe ori să fim notificați extraordinar de mult.

Dacă un editor a inițiat o conversație cu un raportor, atunci vom considera că respectivul editor este proprietarul acelui raport și are obligația să ducă până la sfârșit discuția și rezolvarea problemei.
Dacă editorul care inițiază discuția nu mai revine asupra raportului în termen de 7 zile, fie să mai solicite a 2-a oară informații sau să închidă/rezolve problema, un alt editor poate prelua raportul și să resolicite informații sau să închidă corespunzător raportul.
spookyx
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 2081
Has thanked: 53 times
Been thanked: 333 times
Send a message
[blur]Click here to see my signature[/blur]

Post by spookyx
Simplu, mergi pe problema în cauză și deschizi conversația...
spookyx
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 2081
Has thanked: 53 times
Been thanked: 333 times
Send a message
[blur]Click here to see my signature[/blur]

Post by spookyx
IanYq wrote:sa zicem ca am initiat mai multe discutii pentru mai multe probleme raportate. cum le urmaresc? trebuie sa pastrez permalink-ul la fiecare? sau sunt undeva centralizate sa le pot vedea mai usor. Ca un Inbox.
Nu ai cum momentan. Pe viitor vei avea un centralizator a problemelor. Momentan recomand sa tii minte pe unde ai fost si sa revii constant la 2-3 zile.

Altfel spus, poti incerca si extensia URO+
https://wiki.waze.com/wiki/Community_Pl ... 8URO.2B.29
viewtopic.php?t=29054

Precum si LiveMap UR Overlay
https://wiki.waze.com/wiki/Community_Pl ... .28LMUR.29

Si WME UR-MP Tracking
https://greasyfork.org/scripts/1776-wme-ur-mp-tracking
Help to manage UR (user requests) and MP (map problems) in your editable area.
spookyx
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 2081
Has thanked: 53 times
Been thanked: 333 times
Send a message
[blur]Click here to see my signature[/blur]