Get a sneak peek at whats next for Permanent Hazards on our April 7th Office Hours!
Post by spookyx
Am creat o extensie pentru a veni în ajutorul editorilor de a da răspunsuri tipice mai rapid.

https://greasyfork.org/scripts/5372-wme ... ce-romania

Extensia a plecat de la extensia lui Myriades pentru Franța.
spookyx
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 2079
Has thanked: 53 times
Been thanked: 333 times
Send a message
[blur]Click here to see my signature[/blur]

Post by spookyx
Momentan nu avem posibilitatea de a răspunde sau a da un feedback, motivul închiderii... așadar, le închidem direct. În cazul prezentat de tine dăm Reject.
spookyx
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 2079
Has thanked: 53 times
Been thanked: 333 times
Send a message
[blur]Click here to see my signature[/blur]

Post by spookyx
Vă rog să păstrați discuțiile ce se referă la acest topic: Reguli și Etică referitor la problemele de hartă semnalate de utilizatori (Update Requests)!
spookyx
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 2079
Has thanked: 53 times
Been thanked: 333 times
Send a message
[blur]Click here to see my signature[/blur]

Post by spookyx
Da, mai este cu modificări.

Nu ai 4, ai un raport.
spookyx
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 2079
Has thanked: 53 times
Been thanked: 333 times
Send a message
[blur]Click here to see my signature[/blur]

Post by spookyx
Sunt câteva considerente și excepții pe care trebuie să le luăm în seamă.

Partea cu PROPRIETATEA unui raport e prost scrisă care fie trebuie eliminată, sau cel puțin rescrisă.

În schimb problema cea mare este cea referitoare la închiderea rapoartelor fără comunicare a rapoartelor, mai ales de cei de nivel editare mic care marchează rapoartele ca fiind rezolvate doar să acumuleze puncte. Din cauza lor au fost făcute aceste reguli. În acest sens trebuie rescris. Oricum, un editor nou în majoritatea cazurilor nu va ajunge pe forum... tot noi îl contactăm și le spunem să nu mai închidă rapoartele.

Editare ulterioară: regulile privind rapoartele sunt mai de demult, pe vremea când nu exista posibilitatea de a comunica cu raportorul. Pe atunci fiecare dintre noi care deschidea un raport se semna... de acolo s-a tras partea asta cu proprietatea raportului.

Referitor la acest punct 6, termenul de 7 zile a fost unul arbitrar și nu corespunde cu termenii de la punctele anterioare. Mai mult, punctul 6 nu interzice unui alt editor să se angreneze într-o discuție, eventual să o rezolve, iarăși un motiv în plus pentru eliminarea lui sau rescriere.

Sunt multe alte aspecte care ar trebui luate în considerare:
- administratorii desemnați pe zone: exemplu, eu nu mă bag în rapoartele din orașe care știu că au un manager care își face treaba: Iași (dacianova), Timișoara (twist3r), Cluj (elonex). poate ar fi util să facem o listă cu managerii de zone activi pe anumite zone.
- editori de rang mai mare sau corespunzator cu nivelul de blocare a unui drum (oricum, în viitorul apropiat editorul nu va mai permite închiderea unui raport dacă editorul nu are suficiente drepturi pe drumul respectiv).
- re-solicitarea de informații se practică și cum ziceam, nu este interzisă. eu am zeci/sute de rapoarte deschise în toată țara, mi-e greu să mă întorc la ele, cine dă peste ele e liber să resolicite/închidă raportul... și zilnic am multe rapoarte care sunt comentate de alți editori... chiar le-am zis editorilor dacă dau ei peste un raport mai vechi de 7 zile să îl închidă direct, cu posibilitatea de a ști cum să comunice cu noi ulterior (grup facebook, forum ... )
- Bucureștiul e oarecum o excepție. aici avem o aglomerație de rapoarte. majoritatea sunt rapoarte la care raportorul nu răspunde. Aici încerc ca la 2 zile să resolicit și încă după 2 zile să închid rapoartele. Dacă activezi stratul să afișeze și rapoartele închise ai să vezi cât de multe sunt care sunt închise recent.

Hai să încercăm să lucrăm împreună și să avem ca scop principal rezolvarea cu adevărat a problemelor pe hartă și schimbărilor din teren care se produc...

Că pot să dau exemple de un raport la care ai răspuns, nu ai făcut nimic, problema a rămas în coadă de pește și utilizatorul nu are cum acum să mai comunice cu tine/noi. E foarte posibil ca utilizatorul să nu știe de existența noastră. De aceea e bine să le dăm canale de comunicare unde să-i strângem și să-i facem să interacționeze (gen grupul de discuții de pe facebook care e la îndemâna multora). Este vorba de acest raport închis:
https://www.waze.com/ro/editor/?env=row ... st=4473046
Raportorul a sesizat că nu se poate face stânga și tu ai zis că știai că se poate face stânga, dar e posibil să fi pus mai nou linie continuă. Și eu ști ca și tine, dar e posibil așa cum ai zis să fie linie continuă.

Noi trebuie să avem încredere în cele spuse de utilizatori și să rezolvăm problema, altfel riscăm ca să mai apară alte sesizări. Peste raport am dat acum pur și simplu întâmplător când mă gândeam să fac o poză la câte rapoarte sunt în București, închise și deschise, excluzând cererile de actualizarea a locurilor unde și acolo sunt cu zecile zilnic.

Referitor la rapoartele peste care m-am băgat, așa cum ți-am scris în PM, erau două în apropiere care făceau referire la aceeași problemă și cum am zis, nu observasem că tu ai inițiat comunicarea deja deja la ambele (în spate la poliția capitalei). O fi fost la momentul respectiv o întârziere de sincronizare a eidtorului cu serverul ceea ce a făcut să nu îmi apară comentariul, iar din reflex și viteză am dat comentariul nou folosind extensia pe care o găsești aici. La celălalt raport, din zona delfinului, la fel, eu am un filtru de la URO+ care îmi arată rapoartele care au comentariu mai vechi , și nu e de la raportor, de 2 zile și re-solicit informații.

În schimb, dacă tot vrei să te implici, recomand să îți alegi o zonă pe hartă (cu zone rurale mai ales) pe care să o iei în administrare și să înveți să editezi, astfel vei putea acumula puncte și să crești în rang... mă gândeam zilele trecute la asta pentru că din ce în ce mai mulți îmi zic că ei în București nu mai au ce face.

Eu îmi doresc și sper ca să putem comunica cât mai eficient și bine toți editorii între noi, atâta timp ca treaba la care ne înhămăm o facem corespunzător până la bun sfârșit.

Cu prietenie,
Paul
spookyx
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 2079
Has thanked: 53 times
Been thanked: 333 times
Send a message
[blur]Click here to see my signature[/blur]

Post by spookyx
Da, cum ziceam, exprimarea în cele inițiale lasă de dorit și o să o reactualizez aceste reguli pentru a reflecta situația actuală. Nu vrem să interzicem utilizatorilor să nu editeze harta, regulamentul e mai mult pentru cei noi ca să înțeleagă că e bine să se comunice.

Cât despre raportul acela, nu trebuia închis fără a efectua modificări pe hartă. Așteptăm confirmările dacă e cazul, rezolvăm problema și apoi îl închidem. Dacă nu poți efctua o modificare soliciți ajutorul pe forum ca cineva să rezolve problema, dar nu o închizi. Eu nu văzusem postul de pe forum când am scris despre acest UR închis depistat pur și simplu întâmplător când răspundeam aici.

Dar nu e contradicție. Punctul acela nu interzice ca un alt utilizator să se implice în rezolvarea raportului. Dar cum ziceam, acestea au fost niște reguli care s-au transformat.

Iar referitor la închiderea rapoartelor, cum am zis... cifra de 7 zile a fost una arbitrară care se contrazice cu cele de 2-3 zile de la punctele anterioare... iar pentru București, repet, e o junglă... dacă le-aș păstra 7 zile pe hartă ar fi o aglomerație incredibilă și ar deveni mai greu de urmărit aceste rapoarte.

Repet, nu e vorba să te ții departe de ele. Tu ai acționat conform celor scrise aici, dar nu e literă de lege, sunt niște convenții pe care să încercăm să le respectăm și apreciez sesizarea făcută de tine.

Sunt conștient că toți dintre noi nu acționează exact conform convențiilor și regulilor... e ca și cu limita de viteză... e acolo, dar nu tot timpul o respectăm ad literam. La fel și aici... nu e că eu caut o scuză sau o explicație... dar sunt situații și situații. Eu unul cel puțin nu închid rapoarte înainte să aștept în jur 48 de ore în București. Nu închid un raport fără să dau o explicație... dacă îl marchez ca rezolvat, trebuie să fi rezolvat problema. Altfel o marchez ca neidentificat. Cred că ai înțeles ideea și nu trebuie să mai reiau aceste aspecte.

Repet, nu trebuie să stai departe... dar așteaptă-te ca pentru București cel puțin, ca eu cel puțin, să fiu mai agresiv... iar sesizarea ta cu modificarea acestor reguli e binevenită pentru a elimina aceste confuzii.

Din păcate sau din fericire în București nu prea mai ai ce face în afară de a mai adăuga un segment de câțiva metri uitat de dzeu și a administra locurile... după cum vezi, dacă vezi, sunt cu zecile zilnic.

Cum ziceam, dacă tot vrei să te implici, recomand să te duci în zonele rurale unde e mult de muncă și unde încercăm să ne concentrăm energia... sau de ce nu alte orașe care duc lipsă de un administrator constant.
spookyx
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 2079
Has thanked: 53 times
Been thanked: 333 times
Send a message
[blur]Click here to see my signature[/blur]

Post by spookyx
Am modificat postul inițial (OP). Aștept recomandări.
spookyx
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 2079
Has thanked: 53 times
Been thanked: 333 times
Send a message
[blur]Click here to see my signature[/blur]

Post by spookyx
Regulile sunt ajustabile și mai mult să nu ne călcăm în picioare.

Cum am zis și altă dată, cele 7 zile sunt pentru non-interferență.

Da, poate ar trebui să mai schimbăm sus regulilele să fie mai clare.

De exemplu eu pe București, depinde de raport păstrez rapoartele 24 sau 48 de ore!
Dacă nu observ nimic care să mă facă că raportorul chiar a semnalat o problemă, închid după 24 de ore. Evident, el poate veni pe facebook sau pe forum să explice... sau să reposteze.
Pe București sunt mult prea multe rapoarte și majoritatea trimise aiurea...
În același timp am mai zis, pe București și orașele care au admini consacrați, lăsați rapoarte în seama celor care s-au ocupat și se ocupă de, mai ales dacă nivelul nu vă permite.
Nu o dată m-am trezit cu modificări în București de la un editor de nivel mai mare care a fost solicitat de X sau Y din București în urma unui UR. La fel și eu personal nu mă bag în UR-urile sau rezolvarea unor probleme în alte orașe pentru că nu le cunosc așa de bine. Bucureștiul îl visez și noaptea și rog pe ceilalți să încerce să îmi lase mie rezolvarea problemelor. Sunt utilizatori care intervin și comentează cot la cot cu mine în București, cu fiecare am încercat să vorbesc personal și să le explic viteza cu care eu închid rapoartele în București.
spookyx
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 2079
Has thanked: 53 times
Been thanked: 333 times
Send a message
[blur]Click here to see my signature[/blur]

Post by spookyx
Avem extensie nouă pentru comentarea și managementul mai ușor al UR-urilor:

URComments
https://greasyfork.org/en/scripts/5592- ... nts-stable

și lista cu traducerile și răspunsurile în română pentru URComments:
https://greasyfork.org/en/scripts/25024 ... anian-list
spookyx
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 2079
Has thanked: 53 times
Been thanked: 333 times
Send a message
[blur]Click here to see my signature[/blur]

Post by Uncas07
Felicitări wazerului pentium10 pentru seriozitatea si disponibilitatea de care a dat dovadă în rezolvarea unei mici probleme a harţii.
Uncas07
Posts: 1
Been thanked: 2 times
Send a message