Post by dacianova
Da, se pare ca cineva le-a sters.
Vad ca ai pus in zona si vreo 2 parcari. Vezi ca s-a stabilit ca pe harta sa apara numai parcarile publice cu plata si cele de la centrele comerciale. Cele rezidentiale nu se pun pe harta. Sigur va veni cineva si ti le va sterge si pe acelea.
dacianova
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 1147
Has thanked: 38 times
Been thanked: 289 times
Send a message

Post by dacianova
E o eroare a editorului. Și eu pățesc de multe ori asta :(

Trimis de pe al meu SM-G900F folosind Tapatalk
dacianova
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 1147
Has thanked: 38 times
Been thanked: 289 times
Send a message

Post by dacianova
Emanuel-Petre wrote:eu iti inteleg punctul de vedere si nu zice nimeni sa nu treaca lumea blocurile si adresa.
Noi ce discutam aici e relevanta de a vedea blocurile si numarul lor pe harta.
Cati dintre oamenii care trec prin Titu, DB au nevoie sa vada exact toate acele blocuri?
Waze a recomandat ultima oara cand am citit wikiul sa fie marcare pe harta ca si area doar locatiile de interes general, care sa poata fi folosite ca reper in navigatie.
Ori cand ai 20-50-100 de blocuri pe harta, cu ce te ajuta, mai ales ca de mutle ori nici nu mai poti vedea numele strazilor.

Pentru a localiza blocul exista multe solutii, iar cea mai simpla ar fi locatie punct (point). astfel ea nu apare scrisa pe harta (deci nu o vezi cand treci pe acolo) dar daca dai search iti va aparea in lista de rezultate si poti negocia direct la ea.
Uite aici niste exemple ca sa intelegi: viewtopic.php?f=120&t=11649&start=50#p1438751

Nimeni nu zice ca nu e folositor sa bagam blocurile in waze. E foarte folositor. Dar faptul ca avem Blocul 7-9-11-13-15 nu ne ajuta, si s-ar putea ca daca cauti dupa blocul 15 nici sa nu-l gasesti in search results.

Nu stiu exact cum merge acolo cu blocurile. In Focsani avem o combinatie de fiecare bloc are numarul lui de strada, sau avem A si B. sau avem un bloc cu un nr de strada (care e de fapt acealsi cu nr blocului) si 5 scari sau avem blocul I9 cu 7 scari in 2 cladiri diferite.

asa daca pui frumos si discret un point cu BL. 15 (si alternative name: Blocul 15) si pui adresa completa, omul il va gasi in search results si harta nu va mai fi plina de BLOCUL XX_XX_XX_XX
Nu ma deranjeaza prea mult forma cladirilor (desi imi consum netul ca sa le descard degeaba) dar scrisul acopera numele de strazi, strazile, si alte lucruri relevante.

Oricum incerc sa ma dau batut, caci aparent la noi merge principiul citeste ghidurile in care nu scrie nimic, si 2-3-4 oameni si cativa flacai care nu stiu de unde au aparut hotarasc pentru toti editorii iar democratia sau un bun mers al lucrurilor nu prea mai merge de mult.
Salut Emanuel,

Paul va da un răspuns la problemele pe care le-ați pus voi. Eu n-am acces la calculator până la sfârșitul săptămânii. Văd că te tot "plângi" de paginile de wiki. Nu vrei să te implici în proiectul Wazeopedia? Să faci traducerea noii platforme în limba română?

Trimis de pe al meu SM-G900F folosind Tapatalk
dacianova
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 1147
Has thanked: 38 times
Been thanked: 289 times
Send a message

Post by dacianova
Salut,

Poți să-mi spui dacă ai văzut cine a mai făcut editări în zona? Spune-mi te rog cine a transformat blocurile din area în point? Din păcate nu știu cine a șters parcul. Oricum ceea ce spui tu nu e ok deloc.
Dacă reușești să-mi spui cine a făcut toate aceste modificări ar fi bine pentru că vreau să iau legătura cu el să vedem de ce face asta.

Trimis de pe al meu SM-G900F folosind Tapatalk
dacianova
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 1147
Has thanked: 38 times
Been thanked: 289 times
Send a message

Post by dacianova
Bună,

La fel de bine cum nu te interesează pe tine de blocuri, sunt alți useri cărora li se par utile! Chiar și eu m-am folosit o dată de Waze pentru a găsi un bloc!
Cum tu cauți un hotel pe hartă (pe care sunt convins că ai să-l găsești, la fel de bine poate fi un alt user care caută un bloc. Ți se pare ceva anormal?
De ce această îndârjire împotriva blocurilor eu n-am să înțeleg. Sincer.

LE: Pagina de Wiki la care faci referire este pagina creată de cei de la Waze. Ea are rolul de a învăța userii cum se lucrează cu harta. Fiecare comunitate o poate adapta la nevoile ei.
dacianova
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 1147
Has thanked: 38 times
Been thanked: 289 times
Send a message

Post by dacianova
La case este cu totul altceva. Acolo dacă folosești SIRUTA poți introduce numărul de stradă și s-a rezolvat problema. N-am auzit pe nimeni să caute casa nr. de pe strada X ;)
Cât despre blocuri sunt convins că până la urmă hotărârea va fi să le facem area.
În exemplul tău, blocul poartă numele de bloc 23-25? Am văzut că ai șters toate denumirile de la blocuri. Acum chiar că au devenit inutile! Vroiam să văd dacă ăla a fost un caz particular sau în Tg. Mureș găsești tot atâtea blocuri nr.23 la câte străzi sunt arondate.
dacianova
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 1147
Has thanked: 38 times
Been thanked: 289 times
Send a message

Post by dacianova
E normal ceea ce spui tu.
Dacă fiecare scară are un număr de bloc neapărat trebuie făcute area separat. Nici nu va apărea la căutare blocul 25 (să zicem) dacă el este în blocul 21-23-25-27-29-31! Nu există așa ceva. Cine le-a făcut nu le-a făcut bine. Dacă e blocul 25 cu scara 1, 2, 3 sau A, B, C atunci nu-l desfacem dar dacă fiecare scară e un număr de bloc neapărat trebuie separate.
dacianova
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 1147
Has thanked: 38 times
Been thanked: 289 times
Send a message

Post by dacianova
Le despărțim. Fiecare număr de bloc cu area lui.

Trimis de pe al meu SM-G900F folosind Tapatalk
dacianova
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 1147
Has thanked: 38 times
Been thanked: 289 times
Send a message

Post by dacianova
Îți răspund scurt: poți să te apuci să refaci toate locațiile. O să cautam să vedem cine le-a șters. Aștept un răspuns de la Emanuel dar sincer mă îndoiesc că el a făcut asta!

Trimis de pe al meu SM-G900F folosind Tapatalk
dacianova
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 1147
Has thanked: 38 times
Been thanked: 289 times
Send a message

Post by dacianova
Eu nu înțeleg disperarea unora de a avea o hartă cât mai aerisită! Cu ce te deranjează ca pe hartă apare un poligon pe care scrie Bl.X sau Hotelul Y? Te uiți la drum nu la telefon!
@Vreaubicicleta, poți face toate clădirile de interes din Brăila de tip ”area” până la noi ”ordine”.
Te asigur că niciun editor lvl 4, 5 sau 6 nu va șterge vreunul dintre ele. Iar dacă va șterge îți va spune și de ce l-a șters.
dacianova
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 1147
Has thanked: 38 times
Been thanked: 289 times
Send a message