Post Reply

Problema drum cu bariera

Post by xprt64
Salut,

Weekendul asta am vrut sa folosesc Waze sa ma ghideze la resedinta unor prieteni si m-a "bagat" pe un drum care avea bariera, asa ca m-am hotarat sa editez harta pentru a-l instrui pe Waze sa nu mai trimita oameni pe acolo. Problema este ca nu stiu cum este cel mai bine pentru a pune bariera la capatul unui drum. Am impartit drumul respectiv in doua parti si uneia dintre ele i-am adaugat restrictii. Mai trebuie editate restrictiile de intoarcere, la care cred ca nu am acces. ID-ul drumului este: 264768474 (Lucky Residence, Berceni, Bucuresti)

Multumesc.
xprt64
Posts: 13
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

POSTER_ID:16936223

1

Send a message
Attachments
Insane driver@Skoda Octavia 3/2.0 TDI

Post by cristian_lungu
xprt64 wrote:Salut,

Weekendul asta am vrut sa folosesc Waze sa ma ghideze la resedinta unor prieteni si m-a "bagat" pe un drum care avea bariera, asa ca m-am hotarat sa editez harta pentru a-l instrui pe Waze sa nu mai trimita oameni pe acolo. Problema este ca nu stiu cum este cel mai bine pentru a pune bariera la capatul unui drum. Am impartit drumul respectiv in doua parti si uneia dintre ele i-am adaugat restrictii. Mai trebuie editate restrictiile de intoarcere, la care cred ca nu am acces. ID-ul drumului este: 264768474 (Lucky Residence, Berceni, Bucuresti)

Multumesc.
Salut. Din pacate nu exista optiune pentru a semnaliza ca intri pe un drum cu bariera. Daca drumul era "Privat" in mod normal nu trebuia sa te ruteze pe el. daca era "Strada" atunci era normal sa te ruteze pe el. iar daca era strada trebuia schimbat tipul drumului in "Drum privat". Ar fi trebuit sa raportezi o eroare de rutare sau eroare generala direct de pe telefon si astfel nu mai era nevoie sa creezi postul asta.

Atentie: la editarea unei strazi -> Editare -> Strada -> se trece denumirea oficiala a strazii (daca se cunoaste), iar daca nu se cunoaste se bifeaza "Fara".

Daca vrei sa editezi corect hartile waze, ar trebui sa urmaresti clipurile de pe youtube: si sa citesti cu atentie ghidul de editare waze: https://wiki.waze.com/wiki/Romania si sa pui cat mai multe intrebari, daca ai nelamuriri, pe forum sau pe chatul waze, editorilor cu level mai mare. :)
cristian_lungu
Area Manager
Area Manager
Posts: 29
Has thanked: 7 times
Send a message