Post Reply

care e regula indepartarii unui raport?

Post by gushpi
salut!
de cateva zile tot raportez gropi EXTREM DE PERICULOASE, precum si zone cu lucrari...
le raportez dimineata, iar dupaamiaza rapoartele DEJA nu mai exista :(

care e "durata de viata" pt un raport?

merci anticipat!
gushpi
Posts: 9
Has thanked: 2 times

POSTER_ID:16960936

1

Send a message

Post by gushpi
cine ar putea introduce urmatoarea regula:
-un raport sa fie prezent pe harta pana cand un utilizator, care trece prin zona, il infirma
-daca raportul initial este confirmat de alti utilizatori, normal ca va ramane "agatat" pe harta

CERT este ca e deranjant sa tot pui si sa tot pui aceleasi rapoarte pt aceleasi pericole...

Este vreun admin care sa citeasca si acest topic?!
gushpi
Posts: 9
Has thanked: 2 times
Send a message

Post by gushpi
multumesc pt informatii...

nu e greu ca sa faci un raport sa fie prelungit pana la o infirmare..., scriptul e unul banal!

intradevar pt gropi nu se merita, dar pt zone de lucrari??? in galati sunt zeci de santiere pe drumuri si rapoartele despre ele sunt sterse sistematic in cateva zeci de minute..., in conditiile in care lucrarile sunt pt multe saptamani incepute (normal, iarna, ca doar romanul este cel mai destept din lume... :( )

despre faptul ca vor unii sa adune puncte, io intreb : si ce drakku sa faca cu ele???!!! :O

apoi: am observat ca aveti responsabili pe zone! de ce nu-i rugati sa treaca o data de saptamana sa vada daca se mai lucreaza in zonele unde noi (fraierii de rand care nu avem credibilitate) semnalam lucrari???

stii la ce va duce inactivitatea voastra: la a ne fie lene sa TOT postam INCONTINUU aceleasi si aceleasi rapoarte, doar ca ele sa dispara INUTIL de pe harta... atunci cu ce e mai bun waze fata de alte harti?!?!?!
gushpi
Posts: 9
Has thanked: 2 times
Send a message

Post by gushpi
timp de viata 3 ore???!!!
pai cum sa dispara o groapa in 3 ore???
WAZE chiar nu intelege ca in RO doar nastase a facut sa dispara un combinat in 3 ore????

groapa IMENS DE PERICULOASA din intersectia "billa" DE PE CENTURA GALATIULUI - traieste acolo de 3 saptamani; abia de cateva zile wazebotro a postato permanent...

lucrarile de pe strada traian (galati) din zona puscariei sunt incepute si neterminate de doi ani - iar wazebotro NICIACUM nu a postato ca permanenta

lucrarea de pe Calea Prutului (in capatul dinspre Giurgiulesti) deja are doua saptamani si rapoartele se tot sterg la 3 ore...

dealtfel aceasta cale a prutului mai are inca fo' 5 gropi "periculoase" care se tot sterg fara a fi reparate...

sunt evidente care arata ca WAZE poate fi imbunatatit - la nivel de rapoarte

daca veti nevoie de ajutor de ce nu cereti; sunt convins ca sunt destui care vor sa ajute!

apoi, nu inteleg de unde atata "frica" de incepatori? sunt convins ca un utilizator de rang 2 DEJA poate fi considerat responsabil (cel putin pe portiunile de drum pe care merge zilnic - si asta waze o stie ffff bine!).

Cine stie mai bine o zona? un rang 2 ce trece zilnic pe ruta sa sau un rang 4/5 care trece pe acolo o data pe luna???!!!

Deci: cum va ajutam?
gushpi
Posts: 9
Has thanked: 2 times
Send a message

Post by MindToAsk
Într-un timp exista un robot (spoofy) care reposta rapoartele pentru a le prelungi viața. Pentru gropi știu că perioada de viață era de câteva luni. Nu prea mai funcționează acel robot din câte văd... acum e de vreo 2 ore durata de viață. Mai mult am observat că dă erori în sensul că repostează rapoarte care au fost deja șterse... Săptămâna trecută am observat că reposta poliție care am șters-o eu.
MindToAsk
Area Manager
Area Manager
Posts: 176
Has thanked: 38 times
Been thanked: 14 times
Send a message

Post by MindToAsk
Cel puțin pentru poliție ar fi foarte eficientă o evaluare a rapoartelor similare din imediata vecinătate. Cum spuneai, lumea nu prea interacționează cu avertizările și în loc să mulțumească mai bine raportează din nou (probabil pentru puncte în special). Așa se face că avem tot câte două rapoarte de poliție unul lângă altul din care putem invalida doar unul, iar la celălalt să dăm comment că nu mai e acolo (comentariu care oricum nu se vede decât dacă intri în detalii).
Nu m-am uitat la SUG-uri, poate deja exista voturi pentru a invalida deodată mai multe rapoarte foarte apropiate.
MindToAsk
Area Manager
Area Manager
Posts: 176
Has thanked: 38 times
Been thanked: 14 times
Send a message

Post by MindToAsk
Lista de sugestii de pe forumul de beta...
MindToAsk
Area Manager
Area Manager
Posts: 176
Has thanked: 38 times
Been thanked: 14 times
Send a message

Post by spookyx
gushpi wrote:salut!
de cateva zile tot raportez gropi EXTREM DE PERICULOASE, precum si zone cu lucrari...
le raportez dimineata, iar dupaamiaza rapoartele DEJA nu mai exista :(

care e "durata de viata" pt un raport?

merci anticipat!
Durata de viață a unui raport, pe scurt TTL (Time To Live) este de 60 de minute.
Fiecare mulțumire/apreciere a unui raport atrage după sine prelungirea lui cu 10 minute.
Un raport rezistă în sistemul Waze maxim 3 ore, indiferent cât mulțumiri a primit.

De aceea eu am creat niște scripturi care preiau și repostează automat anumite rapoarte de la utilizatori: lucrări și gropi. Dacă în cazul lucrărilor repostările făcute prin intermediul WazeBotRo (prin serverul special al waze Feed The Waze - rapoarte permanente) sunt relativ simple, pentru că ele nu generează nicio alertă pentru utilizatori le considerăm destul de sigure/nepericuloase.

Cu gropile e altă poveste... majoritatea utilizatorilor postează aiurea gropile. Nu poți să ai încredere în cine ce postează. Mai ales cei noi. Fiecare utilizator are un rating al raportărilor. Cu cât e mai vechi cu atât are un rating mai mare. Momentan wazebotro preia doar rapoartele de la utilizatori rating 4 si 5, urmand ca probabil sa limitez la 5.

...to be continued...
spookyx
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 2081
Has thanked: 53 times
Been thanked: 333 times
Send a message
[blur]Click here to see my signature[/blur]

Post by spookyx
Mă citez din alte postări:
Rapoartele au timp de viață o oră. Fiecare apreciere/mulțumiri aduce o prelungire a raportului de 10 minute. Raportul are viață maximă de 3 ore. Există rapoarte permanente trimise de WazeBotRo și un sistem dezvoltat de mine de a prelua de exemplu gropile și a le repune pe hartă, dar se face acest lucru selectiv... nu putem prelua toate gropile de la toți. Unii raportează o crăpătură pe asfalt ca fiind groapă... tocmai din acest motiv am completat la rapoarte cu „Groapă periculoasă” tocmai ca să descurajăm utilizatorii să raporteze orice denivelare ca fiind groapă. În plus, e frustrant ca să ai pe porțiuni foarte scurte zeci de atenționări de gropi. Una e suficient la fiecare 500 metri să zicem... dar mulți pun gropi oricât de des pot... Așadar, tot sistemul trebuie să fie într-un echilibru. Înțeleg frustrarea ta... Soluția este ca eu să termin de implementat un sistem nou de preluare a rapoartelor de gropi, unul bazat pe liste albe și liste negre.
Mai e un aspect... utilizatorii nu prea știu să dea mulțumiri la rapoarte... probabil cei mai mulți trec pe lângă ele fără să interacționeze în vreun fel...
spookyx
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 2081
Has thanked: 53 times
Been thanked: 333 times
Send a message
[blur]Click here to see my signature[/blur]

Post by spookyx
MindToAsk wrote:Într-un timp exista un robot (spoofy) care reposta rapoartele pentru a le prelungi viața. Pentru gropi știu că perioada de viață era de câteva luni. Nu prea mai funcționează acel robot din câte văd... acum e de vreo 2 ore durata de viață. Mai mult am observat că dă erori în sensul că repostează rapoarte care au fost deja șterse... Săptămâna trecută am observat că reposta poliție care am șters-o eu.
Robotul spoofy* e defapt un script care rulează pe serverul meu și care trimite aprecieri la anumite rapoarte, nu la toate. Mai demult un raport stătea pe hartă 15 mintue și 7 minute fiecare apreciere... ceea ce făcea total ineficient waze pentru o zonă cu puțini utilizatori. Soluția implementată de mine a convins până și cei din managementul waze că e nevoie ca rapoartele să stea mai mult pe hartă.

Spoofy nu repostează rapoarte. Repostarea rapoartelor este făcută de un alt script de management și urmărire a rapoartelor în timp real, astfel încât anumite rapoarte sunt repostate și apar ca fiind din partea WazeBotRo, cum ziceam mai sus.

Atenție: WazeBotRo nu repostează poliția!!!
Mai demult acum un an și ceva wazebotro reposta poliția dar în anumite situații: când serverul waze pierdea toate rapoartele existente la un moment dat. După multe insistențe de câteva luni au înțeles într-adevăr că au un glitch undeva și au identifica problema și au rezolvat-o.

Este într-adevăr posibil ca să reposteze anumite rapoarte care ele au fost invalidate de utilizatori. E greu de determinat pentru că nu am mecanisme de a ști că un raport a fost invalidat. Eu calculez timpul maxim cât e configurat ca un raport (groapă sau lucrări) trebuie să stea pe hartă (maxim 3 ore) și când detectez că raportul a stat mai puțin de 3 ore, nu îl repostez. Dar există o zonă de buffer. Neștiind la milisecundă când a dispărut, îmi iau o marjă de eroare de câteva minute.
Astfel, e posibil ca un raport care are 2h și 55 minute de viață să fie invalidat de un alt utilizator, dar pentru mine e cam târziu să îmi dau seama de acest lucru și atunci îl repostez.

Voi încerca în perioada ce urmează să implementez acel sistemde liste albe/negre în privința gropilor, inclusiv să mă folosesc mai multe de alte determinări, câte aprecieri reale primește un raport de la utilizatori efectiv. Întotdeauna vor putea apărea mici erori din cauza limitărilor și uneltelor propii cu care lucrăm.

Waze nu ne-a oferit nicio unealtă în acest sens. toată această muncă de a înțelege ce se întâmplă acolo în spate de waze a fost făcută după ce am studiat și am ghicit ce se întâmplă și cum funcționează lucrurile și datele publice la care avem access (din livemap în special)... da, eu preiau datele din harta livemap de pe web, de pe serverul waze.

Singura unealtă pusă la dispoziție de waze este serverul Feed The Waze pentru injectarea de rapoarte și trafic... ele sunt postate de acești „boți” WazeBot (restul lumii) / WazeBotRo (special pentru România).

Cu WazeBotRo mai injectez date de trafic preluate de la Primăria Municipiului București și CNADNR via site-ul trafficguide.ro care a reușit acum mai mulți ani să preia în mod gratuit aceste date.
spookyx
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 2081
Has thanked: 53 times
Been thanked: 333 times
Send a message
[blur]Click here to see my signature[/blur]