Post Reply

estimare timp pana la destinatie total aiurea

Post by MarcelPreda007
Ieri (23 Feb 2015) si azi (24 Feb 2015) in Bucuresti, waze mi-a estimat total de aiurea minutele pana la destinatie , la fel si ETA (Estimated Time to Arrival).

Am versiune beta 3.9.3.905 .

Ce se intampla: dau search , setez destinatia ~ 9 km si imi zice aproximativ 28 minute (ora de varf 8:00 AM sau 18:00PM).
Merg 3-4 minute, apoi waze imi zice ca traseul s-a eliberat si in loc de 24 minute pana la destinatie mai am 8 minute.
Noul timp e total aiurea, pina la urma am ajuns conform estimarii initiale.


Am facut numeroase teste:
- am deviat traseul intentionat, din nou imi estimeaza un timp OK, dupa care in 3-4 minute scade brusc.
- setez din nou acceasi detinatie, timpul estimat din nou e OK; dar dupa cateva minute din nou problema.
Practic nu ma mai pot baza pe estimarile de timp.

Sunt curios daca s-a mai intamplat cuiva.
MarcelPreda007
Posts: 64
Has thanked: 2 times

POSTER_ID:16977504

1

Send a message
Android 4.4.2
LG L70 Dual SIM (D325)

Post by MarcelPreda007
MindToAsk wrote:Încearcă pe forumul de beta. Există un disclaimer cu care ai fost de acord să nu comunici nici o informație despre versiunile beta pe forumul public. (știu că și eu am făcut greșeala asta). Și da, erori există, oricum niciodată estimările de timp și distanță nu sunt corecte la început... se modifică după ce începi navigarea. Cel mai frustrant e la căutare când îți arată cu eroare foarte mare distanța până la destinație (de parcă ar calcula în linie dreaptă) și trebuie să începi navigarea ca să vezi distanța reală.
Merci de info referitor la disclimer, trebuie sa admit ca ca nu am citit acolo chiar tot :(
MarcelPreda007
Posts: 64
Has thanked: 2 times
Send a message
Android 4.4.2
LG L70 Dual SIM (D325)

Post by MindToAsk
Încearcă pe forumul de beta. Există un disclaimer cu care ai fost de acord să nu comunici nici o informație despre versiunile beta pe forumul public. (știu că și eu am făcut greșeala asta). Și da, erori există, oricum niciodată estimările de timp și distanță nu sunt corecte la început... se modifică după ce începi navigarea. Cel mai frustrant e la căutare când îți arată cu eroare foarte mare distanța până la destinație (de parcă ar calcula în linie dreaptă) și trebuie să începi navigarea ca să vezi distanța reală.
MindToAsk
Area Manager
Area Manager
Posts: 176
Has thanked: 38 times
Been thanked: 14 times
Send a message

Post by spookyx
Dacă ai beta, cel mai bun loc de raportat e pe centercode.

Eu ieri la ora 18 am traversat orașul și waze s-a comportat exemplar: ETA corect, schimbări de rute de câteva ori... mai rar... și tot beta 905 am.
spookyx
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 2081
Has thanked: 53 times
Been thanked: 333 times
Send a message
[blur]Click here to see my signature[/blur]