Post Reply

[FORMULAR] Utilizator de încredere: Gropi și alerte perm

Post by spookyx
În urma discuțiilor și solicitărilor avute în trecut referitor la raportarea gropilor de către utilizatori și preluarea acestora și repostarea pentru o perioadă de timp mai lungă (30 zile), am creat posibilitatea ca aceste gropi să fie preluate automat pe baza unei liste de utilizatori de încredere (trusted users).
În acest sens am creat un formular prin care voi puteți să vă adăugați numele de utilizator într-o listă de utilizatori de încredere:

http://goo.gl/forms/uVlzUE6HSV

Pe baza acestei liste WazeBotRo va prelua automat rapoartele voastre (de gropi) și le va republica automat pentru 30 zile. VĂ RUGĂM SĂ CITIȚI TERMENII ȘI CONDIȚIILE DE UTILIZARE.

Actualizare 13.07.2017
Ca utilizatori de încredere acum puteți pune LUCRĂRI PE DRUM / DRUM ÎN LUCRU pentru o perioade de lungi mai mari.
Implicit, ele stau pe hartă 3 ore.

Pentru a le face să stea pe hartă mai mult timp, trebuie să adăugați la descriere o comandă prin care sistemul va prelua alerta de lucrări pe drum și o va păstra pe hartă pentru timpul specificat, astfel:

Adaugă comentariul/descrierea aceasta când trimiți raportul de lucrări pe drum:
Forma: „+nt”
Unde n este o cifră de la 1 la 9 și t este una din: D, W, M, Y (adica de la Day, Week, Month, Year).

Mai exact una din următoarele valori sunt acceptate:
"+1D", "+2D", "+3D", "+4D", "+5D", "+6D", "+7D", "+1W", "+2W", "+3W", "+4W", "+5W", "+6W", "+7W", "+8W", "+9W", "+1M", "+2M", "+3M", "+4M", "+5M", "+6M", "+7M", "+8M", "+9M", "+1Y", "+2Y", "+3Y"
care corespund cu 1, 2, 3 ... 7 zile, 1, 2, 3 ... 9 săptămâni, 1, 2, 3... 9 luni, 1, 2 sau 3 ani.

Astfel, raportul tău de lucrări va fi preluat automat și pus pe hartă pentru timpul specificat în combinație.

NU faceți combinații. Trebuie să fie FIX una din valorile mai sus precizate între ghilimele. De exemplu, dacă dați +9d sau +10D nu va pune pentru 9 zile sau 10 zile.

Aceste comenzi de expirare sunt valabile și pentru GROPI.
spookyx
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 2081
Has thanked: 53 times
Been thanked: 333 times

POSTER_ID:1067056

1

Send a message
[blur]Click here to see my signature[/blur]

Post by spookyx
Actualizare 13.07.2017
Ca utilizatori de încredere acum puteți pune Lucrări pe drum pentru o perioade de lungi mai mari.
Implicit, ele stau pe hartă 3 ore.

Pentru a le face să stea pe hartă mai mult timp, trebuie să adăugați la descriere o comandă prin care sistemul va prelua alerta de lucrări pe drum și o va păstra pe hartă pentru timpul specificat, astfel:

Adaugă comentariul/descrierea aceasta când trimiți raportul de lucrări pe drum:
Forma: „+nt”
Unde n este o cifră de la 1 la 9 și t este una din: D, W, M, Y (adica de la Day, Week, Month, Year).

Mai exact una din următoarele valori sunt acceptate:
"+1D", "+2D", "+3D", "+4D", "+5D", "+6D", "+7D", "+1W", "+2W", "+3W", "+4W", "+5W", "+6W", "+7W", "+8W", "+9W", "+1M", "+2M", "+3M", "+4M", "+5M", "+6M", "+7M", "+8M", "+9M", "+1Y", "+2Y", "+3Y"
care corespund cu 1, 2, 3 ... 7 zile, 1, 2, 3 ... 9 săptămâni, 1, 2, 3... 9 luni, 1, 2 sau 3 ani.

Astfel, raportul tău de lucrări va fi preluat automat și pus pe hartă pentru timpul specificat în combinație.

NU faceți combinații. Trebuie să fie FIX una din valorile mai sus precizate între ghilimele. De exemplu, dacă dați +9d sau +10D nu va pune pentru 9 zile sau 10 zile.

Aceste comenzi de expirare sunt valabile și pentru GROPI.
spookyx
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 2081
Has thanked: 53 times
Been thanked: 333 times
Send a message
[blur]Click here to see my signature[/blur]

Post by spookyx
Pelerinul2374 wrote:Salut,

Cum a ramas cu trecerile la nivel cu calea ferata ? Le raportam ca si gropi sau nu ?

Stiu eu citeva pe drumurile nationale unde rupi masina in doua, si de la distanta pare totul ok.

Sa aveti o zi buna.
Nu, doar dacă sunt formate gropi în zona lor. Am mai șters utilizatori de pe lista de încredere că raportează gropi la o banală trecere de CF cu mici denivelări pe care le traversezi în viteză de abia le simți.
spookyx
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 2081
Has thanked: 53 times
Been thanked: 333 times
Send a message
[blur]Click here to see my signature[/blur]

Post by spookyx
Nu e ignorată. Nu le-am procesat eu. Lipsă de timp, a trebuit să facă niște schimbări și nu am apucat. Am vreo 1000 de useri de adăugat și trebuie să fac niște modificări și să fac un script care să îmi detecteze dublurile (cum ești tu) ca să nu-mi dea eroare la introducere. Înainte introduceam de mână pe cei ce aplicau. Acum că sunt 1000, nu mai pot unul câte unul. O să anunț când am procesat.
spookyx
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 2081
Has thanked: 53 times
Been thanked: 333 times
Send a message
[blur]Click here to see my signature[/blur]

Post by spookyx
am modificat experimental la 30 de zile gropile. daca nu se aduna foarte multe, le lasam asa.

da, o sa vin cu o solutie si pentru lucrari pe termen mai lung... va trebui sa dai o comanda catre wazebotro... de genul +1M (o luna) +1W (o saptamana) ... cat sa stea pe harta... o sa anunt cand e gata
spookyx
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 2081
Has thanked: 53 times
Been thanked: 333 times
Send a message
[blur]Click here to see my signature[/blur]

Post by spookyx
rangul tau de user, nu de editor. max e 5
spookyx
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 2081
Has thanked: 53 times
Been thanked: 333 times
Send a message
[blur]Click here to see my signature[/blur]

Post by spookyx
Înțeleg aspectul vostru, dar nu pot fi de acord să avertizăm trecerile de tramvai/cale ferată ca și gropi... majoritatea le vezi, trecerile de tren cred că mai toate sunt semnalizate. Ai timp să frânezi în multe cazuri. Ar fi util să avem și „denivelări”. Ca localnic le cam știi, alea nu apar și dispar peste noapte. Ca străin e mai aiurea așa e, dar un șofer nici nu ar trebui să o calce pe acolo unde nu știe drumul.

Dar dacă permitem astfel de excepții, canibalizăm sistemul și vom avea gropi și pentru borduri. Utilizatorii sunt în stare.

Deci oficial nu...
spookyx
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 2081
Has thanked: 53 times
Been thanked: 333 times
Send a message
[blur]Click here to see my signature[/blur]

Post by spookyx
da, o sa fac si un blacklist :)
spookyx
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 2081
Has thanked: 53 times
Been thanked: 333 times
Send a message
[blur]Click here to see my signature[/blur]

Post by Pelerinul2374
Salut,

Cum a ramas cu trecerile la nivel cu calea ferata ? Le raportam ca si gropi sau nu ?

Stiu eu citeva pe drumurile nationale unde rupi masina in doua, si de la distanta pare totul ok.

Sa aveti o zi buna.
Pelerinul2374
Posts: 2
Send a message

Post by MindToAsk
Nu prea își are locul aici, dar dacă tot lucrezi la scripturi verifică te rog și cel pentru rapoartele permanente de poliție. De exemplu aici: https://www.waze.com/ro/livemap?zoom=17 ... n=24.55325 pe podul Mureș se adună frecvent câte 4-5 rapoarte pe lângă cele 2 permanente de la capetele podului și persistă aproape o săptămână pe hartă fără posibilitatea de anulare. Treaba asta se întâmplă de când ai pus acolo raportul permanent.

Mersi.
MindToAsk
Area Manager
Area Manager
Posts: 176
Has thanked: 38 times
Been thanked: 14 times
Send a message