Post Reply

Bucuresti

Post by
Salutare,
Am si eu o intrebare, de ce in bucuresti sunt multe strazi impartite in 2 linii cu sens unic cand defapt nu ar trebui, dupa cum spune la regulament, doar strazile care au spatiu verde sau alte obstacole care nu pot fi circulate?
S-a stabilit undeva chestia asta pentru ca mi se pare ca s-a muncit mult si in zadar pe tema asta.

Multumesc

POSTER_ID:5212391

1

Send a message

Post by addrian20
Am discutat undeva p-aici http://www.waze.com/forum/viewtopic.php?f=120&t=1757 despre separarea sensurilor.

Eu n-am nici o problema cu separarea sensurilor pentru bulevardele mari si acolo unde chiar sunt separate (cum e Th Pallady) dar intr-adevar am gasit strazi inguste cu sensurile separate. Din pacate in urma schimbarilor la permisiunile de editare, doar pe traseele din ultimele 3 luni, nu mai am drepturi de editare decat in cateva locuri din Bucuresti.

Eu am doua nemultumiri:
- waze vede doua orase, București si Bucuresti. In topicul mentionat mai sus ne-am inteles sa folosim diacritice macar in denumirile oraselor si sa punem denumirea in engleza (in editorul vechi) fara diacritice. Problema se rezolva cu disciplina si un mail la waze (acum au schimbat un pic sistemul de suport, nu sunt sigur daca e alpha@waze.com sau altceva) ca sa uneasca cele doua orase.
- s-a convenit ca drumurile sa fie notate intr-un fel: http://www.waze.com/wiki/index.php/Cate ... e_denumire (e un wiki, puteti sa contribuiti si voi) in Bucuresti, Constanta, Ramnicu Valcea si alte cateva orase se foloseste notatia strazilor cu Str. si restul de abrevieri insa am observat ca unii editori din Bucuresti nu fac asta. Este doar o conventie, putem sa o dezbatem, dar as fi frumos ca toate strazile sa fie abreviate la fel.
addrian20
Posts: 142
Send a message
Area Manager for Constanta, Romania

Post by addrian20
Am niste intrebari legate de intersectia asta.
https://world.waze.com/editor/?zoom=6&l ... TTTFTTTTFT
Cand vii dinspre Otopeni, nu ai bretea de acces spre Chitila? E valabila indicatia aia prin care poti face stanga la capatul podului?

Sau ca informatie generala, ca sa te indrepti spre Targoviste, e o optiune buna sa iesi de pe centura spre Mogosoaia?
addrian20
Posts: 142
Send a message
Area Manager for Constanta, Romania

Post by adl68
Spookys,
referitor la discutia anterioara de pe "Drumuri si update", dupa modificarile tale de azi/ieri am mai gasit 2 cu probleme. Verifica si modifica te rog urmatoarele noduri:
--> D.Cantemir, nod inainte de Marasesti, e blocat Cantemir spre Unirii (vezi ca nu e sens unic acolo, se poate intra si din Cantemir, e o parcare) ;
--> Calea Rahovei - Int. Ghimes, e blocat accesul pe Rahovei

Thx.
adl68
Posts: 54
Has thanked: 3 times
Been thanked: 1 time
Send a message

Post by adl68
spookyx wrote:Atentie la delimitarile Bucuresti-ului.

Pentru o acuratețe cât mai bună privind denumirilor străzilor, folosiți Microsoft Bing Maps.
Delimitărilor localităților e mult mai precisă, plus că denumirile sunt mai exacte pe Bings (nu stiu daca peste tot), dar în mare parte pe unde am vazut eu.

PLUS, aveți avantajul de a avea aceeași imagine de fundal atât în Bing Maps cat și WME.
Salutare,
... de ce nu zici ca ai si modificat ... tot cautam si nu intelegeam despre ce e vorba ... :D

Lucrez atat cu Google cat si cu Bing , intradevar imaginea din Bing/Nokia este identica cu cea din WME si de multe ori iti este de ajutor.
Ca si delimitare de zona ma folosesc in special de Google ptr. ca se vede mult mai bine si mai clar ...
Pe zona respectiva sunt diferente mari intre cele doua harti, asa ca ori am mers pe Google ori am facut un mix intre ele ... :D
Cand ai zis Microsoft Bing Maps, te-ai referit la : www.bing.com/maps sau ai si o alta sursa mai buna ?
adl68
Posts: 54
Has thanked: 3 times
Been thanked: 1 time
Send a message

Post by adl68
salutare,

ref. la harti on-line - dupa cum se vede fiecare are propria varianta ...
Google si Nokia/Bing sunt cele mai prezente.
Wikimapia, nu stiam de el - interesant, dar ca si celelalte prezinta o ...alta versiune ...
Asa ca ...

Parerea mea este sa facem drumurile, chiar daca pe alocuri unele dintre ele nu vor fi incadrate prea corect ca si apartenenta la o localitate anume - asta sa fie singura noastra problema ...
adl68
Posts: 54
Has thanked: 3 times
Been thanked: 1 time
Send a message

Post by adl68
salut,
ok, ai dreptate, totusi eu zic ca deocamdata, eroarea va fi una cu impact minim...

dupa cum am vazut din exemplele date, fiecare harta are propriile delimitari, hai sa lucram toti dupa aceeasi, care crezi tu / voi ca ar trebui sa fie aceea ?
google - este blamata de cei mai multi. ...
bing - personal am zeci de exemple in care ori trece o localitate aiurea ori nu e marcata de loc ...
nokia - sta atat la baza bing cat si la baza imaginii waze. ...
wikimapia - la prima vedera promitea, dar dupa ce am inceput sa lucrez mi-am schimbat parerea. ...
a mai ramas ceva semnificativ de analizat ? mai exista si alte pareri ?

personal am mai incercat (ocazional) si alte harti dar rezultatul final a fost acelasi : fiecare are la un moment dat interpretari, delimitari sau denumiri diferite, asa ca am revenit la cele mai uzitate, adica bing si google, numai ca exista situatii in care cele doua difera asa ca apelez la a 3-a sursa -surpriza a venit cand asta avea alta varianta. ...

deci cum ramane, putem stabili un etalon ?
adl68
Posts: 54
Has thanked: 3 times
Been thanked: 1 time
Send a message

Post by adl68
spookyx wrote: Dar, revenind pe subiect, ce sa alegem, cred ca Google Maps s-a dovedit, pe langa ca e foarte blamat (si pe buna dreptate in multe situatii), si cel mai actualizat ce reflecta realitatea cat mai bine. Dar in momentul in care nu suntem siguri de informatia pe care ne-o ofera Google Maps sa apelam si la Bing/Nokia sa vedem ei ce zic. Eu cel putin m-am obisnuit sa am ambele deschise si sa confrunt informatia cu cele 2 de mai sus mentionate.
Super ! deci nu mai ramane dacat ca si ceilalti editori sa urmeze aceasta ideie...
Din experienta va zic ca va mai trebui si a 3-a "parere" ptr ca de mai multe ori cele 2 (google si bing/nokia) aveau "pareri" diferite ... si apoi a 4-a ... si posibil ... dar aici m-am oprit ...

Eu cred ca e un punct de plecare/orientare foarte bun !

Thx.
adl68
Posts: 54
Has thanked: 3 times
Been thanked: 1 time
Send a message

Post by AlexStrimbeanu
Segmentul din poza atasata este denumit incorect. Acolo este Bd. Mihail Kogalniceanu, nu Bd. Regina Elisabeta.

Regina Elisabeta se termina exact inainte de statuia din Piata Mihail Kogalniceanu. De acolo si pana la Opera este Bd. Mihail Kogalniceanu.

Segmentul este lock 5.

kogalniceanu.jpg
(169.09 KiB) Downloaded 498 times
AlexStrimbeanu
Posts: 8
Has thanked: 3 times
Been thanked: 1 time
Send a message

Post by AlexStrimbeanu
Mai am una:


Sos. Pandurilor nu e cumva Sos. Panduri?

Google maps si diverse site-uri ale business-urilor din zona o denumesc Sos. Panduri. Pe de alta parte Apple Maps o denumeste Sos. Pandurilor. Nu imi dau seama 100% cum e corect, dar cred ca ar trebui sa aflam cumva si sa corectam daca este necesar.
AlexStrimbeanu
Posts: 8
Has thanked: 3 times
Been thanked: 1 time
Send a message

Post by AlexStrimbeanu
@dacianova: Vad ca a redenumit spookyx strada acum 2 zile. Thanks oricum.
AlexStrimbeanu
Posts: 8
Has thanked: 3 times
Been thanked: 1 time
Send a message