Get a sneak peek at whats next for Permanent Hazards on our April 7th Office Hours!
Post by spookyx
Adi, facem facem drumurile, dar conteaza sa fie si corecte.

Hai sa luam strada Toamnei si un utilizator cauta aceasta strada in Waze.
Unde o sa-l duca Waze? In Ghencea/Bragadiru sau pe in zona Bd. Dacia?

Corectitudinea datelor e foarte importanta pentru ca altfel, ai pierdut un utilizator, poate mai multi. Pe dcarpiuc nu o sa-l pierdem, dar nefiind din Bucuresti probabil o sa fie nedumerit de ce nu a ajuns la destinatie, asta in cazul in care nu stie unde e strada pe care o cauta.

Daca tot facem aceste drumuri pe care cine stie ce utilizator o sa mearga si cand, ca doar nu le facem pentru noi... noi, eu, tu si cei de editam strazile, probabil ca nu ne deplasam nici pe 1% din drumurile create de noi, dar cu toate acestea asta nu inseamna ca ele nu trebuie sa fie corecte. Pentru Bucuresti, fiind o zona metropolitana aglomerata, dinamica, unde granitele sunt in continua schimbare si extindere, zic ca e important sa fim in pas cu ce sa intampla astfel incat sa reflectam cat mai mult realitatea.

Acum, daca includem o strada in Bragadiru sau in Clinceni, nu cred ca e asa mare tragedie fata daca am include strada in Bucuresti (ea mai existind undeva cu siguranta)... cum capitala are cele mai multe strazi, cu siguranta exista riscul mare ca o coumuna limitrofa si de granita cu Bucuresti sa aiba strazi comune.

Oricum, e bine sa fim informati cu privire la aceste situatii si sa le adresam in timp util de la momentul sesizarii si poate asa reusim pe viitor sa incercam sa facem separatia mai buna. O mare provocare este, iarasi, zona ce delimitea Bucuresti de Chiajna (cu resedinta in Chiajna + Rosu si Dudu, comuna ce se intinde dincolo de centura si la sud de A1)... si ar mai fi si alte exemple asemanatoare.

Sincer, eu visez la ziua cand o sa avem Romania impartita pe judete sa scapam de blestemul asta cu sufixele localitatilor. Tot atunci ar fi o provocare sa impartim si Bucurestiul in cele 6 sectoare.
spookyx
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 2079
Has thanked: 53 times
Been thanked: 333 times
Send a message
[blur]Click here to see my signature[/blur]

Post by spookyx
Impactul minim a unei erori noi il putem calcula in utilizatori pierduti.
Cred ca orice utilizator pe care nu il pierdem e un mare castig.

Asta e crucial pentru reusita Waze in Romania. Daca nu se pastreaza un trend ascendent al utilizatorilor ce folosesc aceasta aplicatie, atunci nu avem sanse ca Waze sa se impuna si e posibil ca usor usor utilizatorii sa plece pentru ca nu considera ca sunt suficient de multi utilizatori (nu exista acea masa critica) care sa contribuie cu date in timp real.

Orice greseala ramasa neadresata, este uitata si nu se stie cine si cand o va repara. De aceea, asa cum recomanda si Waze, a fi Area Manager presupune o munca migaloasa, aceea de a reverifica constant zonele administrate pentru a descoperi erori si probleme noi aparute.

Cum ziceam intr-un alt post, din cel al ghidului de editare, eu mereu vad cate o problema care trebuie reparata adresata si fac efortul sa mai si contribui cu lucruri noi la sistem, dar timpul nu imi permite. Nu mai zic ca acum m-am angajat si in acest proces de mentinere a alertelor pe harta, in fiecare zi, de mai multe ori pe zi vanez probleme si situatii din trafic (de la infotrafic si din alte surse) sa le actualizez sau sa le elimin. Inclusiv acum cu drumurile acestea blocate de ninsoare am incercat sa pun alerte pe harta pentru a avertiza utilizatorii ca sunt drumuri inzapezite. Poate pentru cineva nu pare util, mai ales ca nu circula pe acolo, dar e important, zic eu, ca restul utilizatorilor, chiar daca din Bucuresti, ei vad ca exista aceste alerte intr-o dinamica continua si ca aceasta aplicatie ii poate ajuta la greu, salva timp si bani.

Imi propun ca luna aceasta sa adaug aproape toate benzinariile din Romania sa putem debloca si noi functia de pret al benzinariilor la pompa.

Dar, revenind pe subiect, ce sa alegem, cred ca Google Maps s-a dovedit, pe langa ca e foarte blamat (si pe buna dreptate in multe situatii), si cel mai actualizat ce reflecta realitatea cat mai bine. Dar in momentul in care nu suntem siguri de informatia pe care ne-o ofera Google Maps sa apelam si la Bing/Nokia sa vedem ei ce zic. Eu cel putin m-am obisnuit sa am ambele deschise si sa confrunt informatia cu cele 2 de mai sus mentionate.
spookyx
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 2079
Has thanked: 53 times
Been thanked: 333 times
Send a message
[blur]Click here to see my signature[/blur]

Post by spookyx
Google Maps are tendinta sa fie la zi cu realitate, o spun, chiar daca uneori blamezi ca nu e asa. Ei, se pare, urmaresc indeaproape, toate proiectele referitoare la dezvoltarea/modernizarea drumurilor si le includ. Daca un drum e programat sa fie asfaltat anul acesta si termenul de executie e 30 mai, ei bine, la 1 iunie o sa vedeti drumul pe Google Maps. Dar daca lucrarea nu s-a executat, o sa dureze ceva timp pana corecteaza si ei problema. Asa cum ziceam mai demult, nu o data am mers pe drumuri judetene, care unele erau partial asfaltate, in curs de asfaltare, altele erau programate a fi asfaltate candva, dar exista un drum neasfaltat si am dat si de un drum care nici macar drum neasfaltat nu era... ci doar camp agricol :) so...
spookyx
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 2079
Has thanked: 53 times
Been thanked: 333 times
Send a message
[blur]Click here to see my signature[/blur]

Post by spookyx
Referitor la Landmarkuri, e de preferabil sa ele se sa nu suprapuna (overlap) sau sa fie lipite (snapped) de artere pentru a nu afecta raportarea valorilor de trafic.

Cat poti, modifica si tu aceste landmark-uri sa nu mai fie lipite de drumuri (cu exceptia drumurilor de tip service road si parking lot road).

Si noi, ca si tine, am invatat din mers. ;)

Iti multumesc de aceasta sesizare.

Sincer, nu sunt decis daca sa pastram landmarkurile de tip parking lot sau nu, la o parte ma refer. Vad pe forum ca exista multe dezbateri pe aceasta tema si unii le sterg si pastreaza doar pe unele.
spookyx
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 2079
Has thanked: 53 times
Been thanked: 333 times
Send a message
[blur]Click here to see my signature[/blur]

Post by spookyx
Ma ocup de ele acum. Apropo de parcarile de resedinta, hai sa nu punem acestea ca si landmark-uri.
Tot citind am vazut ca nu e bine, plus ca or sa apara ca si Puncte de Interes la cautari.

In curand va exista o optiune in Waze de a gasi parcari libere sau cu plata, in functie de tarif si ore de functionare.
spookyx
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 2079
Has thanked: 53 times
Been thanked: 333 times
Send a message
[blur]Click here to see my signature[/blur]

Post by spookyx
http://www.waze.com/wiki/index.php/Best ... rking_Lots
http://www.waze.com/wiki/index.php/How_ ... #Car_Parks
Landmarks types that should NOT be added to the Map

Landmarks smaller than about 1600m² (40m x 40m) won't appear on the client, so there's no point adding them to the map. (A standard build McDonald's with Drive-thru is approximately 1000m²)

It is not necessary to add individual businesses, as they are likely to change over time. Waze search results will be available from external providers and this negates the need to maintain landmarks within the editor.
Deci, landmarkurile mai mici de 1600mp nu apar pe Waze... nu e de mirare de ce nu am vazut pe harta multe landmark-uri, inclusiv benzinarii. Ar trebui sa avem asta in vdere.

Pentru parcarile rezidentiale e suficient sa punem drumurile de tip Parking Lot Road.

Pentru parcarile din zonele comerciale, nu sunt sigur daca e bine sa le avem sau nu. Conform Best Practice, se zice a nu se pune, ca sunt suficiente drumurile de tip Parking Lot Road si de a pune doar delimitarea si medianele principale... si sa pastram landmarkurile de tip parking lot pentru parcarile publice cu taxa.
spookyx
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 2079
Has thanked: 53 times
Been thanked: 333 times
Send a message
[blur]Click here to see my signature[/blur]

Post by spookyx
Ca tot veni vorba, va intreb si eu...

se da urmatoarea problema:
https://world.waze.com/editor/?zoom=7&l ... =188990133

Se vine pe Str. Marțișor înspre Calea Văcărești.
Există semnul de obligatoriu dreapta. Zona mediană, facută din niște jaloane mici, este distrusă si majoritatea fac stânga acolo în jos (directia Nord) pe Văcărești.
Eu am ignorat multă vreme si nu am pus nici o stradă de traversare. În mod normal Waze nu ar trebui să permită traversarea pe acolo, ci să forțeze intrarea în sensul giratoriu și întoarcerea.

Waze detectează automat această problemă. Eu am pus de test acum traversare, dar ca drum de tip Service Road. În mod normal nu ar trebui să ruteze pe acolo, dar nici nu ar trebui să mai genereze automat un UR... deși am văzut zile când Waze o lua razna și mă ruta pe Service Roads prin benzinării.

Acesta e un caz la limită, unde un utilizator ar putea primi o amendă pentru nerespectarea acelui indicator de obligatoriu la dreapta.


Există și situații „ușoare” aș spune, unde, o straduță mică dă într-un bulevard și unde există obligatoriu la dreapta, dar nu prea există motiv să fie acel obligatoriu la dreapta, nefiind nici o intersecție semaforizată... nu știu dacă există vreun șofer care să respecte indicatorul. Nici poliția nu o face. E un semn ce trebuie scos de acolo, din punctul meu de vedere. Eu am lăsat acolo permisiunea de a merge înainte (pentru a traversa bulevardul peste șina de tramvai până la celălalt sens de a merge stânga sau a continua înainte pe o altă straduță.
Exemplu:
https://world.waze.com/editor/?zoom=6&l ... TTTFTTTTFT
Pe str. Mizil există indicator de obligatoriu la dreapta pe bd. THeodor Pallady

Intrebarea e, cum ar trebui sa procedam?
spookyx
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 2079
Has thanked: 53 times
Been thanked: 333 times
Send a message
[blur]Click here to see my signature[/blur]

Post by spookyx
Corect. Sunt de acord cu tine. Acel viraj e periculos si Waze nu ar trebui sa-l recomande, ci sa dea varianta cu executarea girului.

Totusi, as vrea sa lasam putin acel service road de proba sa vedem daca Waze ruteaza pe acolo. E posibil sa ruteze, iar daca e asa, o sa-l trecem in altceva... care sa nu ruteze pe acolo.
spookyx
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 2079
Has thanked: 53 times
Been thanked: 333 times
Send a message
[blur]Click here to see my signature[/blur]

Post by spookyx
Rog editorii sa nu modifice nimic aici:
https://world.waze.com/editor/?zoom=5&l ... =102262073

am trimis catre R&D de la Waze aceasta problema.
spookyx
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 2079
Has thanked: 53 times
Been thanked: 333 times
Send a message
Attachments
[blur]Click here to see my signature[/blur]

Post by spookyx
@aviadrian

a facut varza bulevardul decebal...
spookyx
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 2079
Has thanked: 53 times
Been thanked: 333 times
Send a message
[blur]Click here to see my signature[/blur]