Post by spookyx
Se poate deconecta o strada de level 1 de la o strada de level superior, in cazul in care tu esti level 1 de exemplu.

Corect, de aceea nu incerc sa blochez tot, dar ici-colo esentialul, sa zic asa strazile semi-principale, ca deja, in mare, strazile sunt adaugate, mai lipsesc micile alei dintre blocuri. Zilnic adaug astfel de alei pe unde prind. zilnic gasesc probleme de la editori incepatori...
spookyx
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 2081
Has thanked: 53 times
Been thanked: 333 times
Send a message
[blur]Click here to see my signature[/blur]

Post by spookyx
Salut. Nu e nevoie să deschizi un subiect nou pentru acest lucru.

Am făcut de ieri modificările și am închis și drumul (doar sensul anulat) pentru a intra în efect începând cu miezul nopții.

http://www.waze.ro/2014/09/sensuri-unic ... ei-folosi/


PS: Pentru astfel de probleme, postează în subiectul cu orasul afectat de aceste noi modificari.
spookyx
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 2081
Has thanked: 53 times
Been thanked: 333 times
Send a message
[blur]Click here to see my signature[/blur]

Post by spookyx
Salut.

Poți să dai vina pe mine... îmi aduc aminte de Cora Drive și am înțeles despre ce e vorba. Eu i-am dat aprobare, dar nu am aprobat poza care era nu se înțelegea mai nimic din ea... acum constat și eu că Locul a dispărut de pe hartă.

În editorul managementul Locurilor e încă defectuos... ori e un bug în editor, ori a fost greșeala mea, dar chiar îmi aduc aminte că am văzut că ai adăugat multe detalii despre Cora Drive și doar din greșeală poate am respins, deși eu credeam că l-am adăugat. Din păcate nu avem cum să dăm un roll back.

Îmi cer scuze.
spookyx
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 2081
Has thanked: 53 times
Been thanked: 333 times
Send a message
[blur]Click here to see my signature[/blur]

Post by spookyx
Ideea unei poze este ca utilizator să poată să recunoască locul/destinația.

Iar dacă te uiți acum pe hartă sunt câteva sute de poze și cereri actualizare Locuri. :)
spookyx
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 2081
Has thanked: 53 times
Been thanked: 333 times
Send a message
[blur]Click here to see my signature[/blur]

Post by spookyx
satwien wrote:Si inca un "defect" care trebuie rezolvat de un Level 4 sau mai mare:
Segmentul marcat de mine ar trebui sa fie legat de DN1, este permis sa faci dreapta spre parcarea de la Casa Presei daca se vine dinspre Fantana Miorita. Linkul: https://www.waze.com/editor/?env=row&lo ... =164713219
satwien,

acolo e santier. e blocat... au redeschis acea bretea? ma cam induiesc. acolo se face pasaj subteran!

maine trec pe acolo si reverific....
spookyx
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 2081
Has thanked: 53 times
Been thanked: 333 times
Send a message
[blur]Click here to see my signature[/blur]

Post by spookyx
satwien wrote:O sa ma uit si eu cu atentie, e pe traseul meu zilnic.
te rog. eu l-am blocat. mai nou, la ieșirea de la Casa Presei nu mai poți accede în rond, trebuie să te duci forțat pe poligrafiei.
spookyx
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 2081
Has thanked: 53 times
Been thanked: 333 times
Send a message
[blur]Click here to see my signature[/blur]

Post by spookyx
Am rezolvat cu denumirea. Mersi
spookyx
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 2081
Has thanked: 53 times
Been thanked: 333 times
Send a message
[blur]Click here to see my signature[/blur]

Post by spookyx
satwien wrote:Numarul de wazeri e in continua crestere, mai avem putin si depasim 1000 wazeri online. Marti seara s-au inregistrat 994 wazeri online: http://www.waze.ro/rrdimg/
varful atins a fost de 1281...
spookyx
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 2081
Has thanked: 53 times
Been thanked: 333 times
Send a message
[blur]Click here to see my signature[/blur]

Post by spookyx
AlexStrimbeanu wrote:Sectiunea de drum dintre Splaiul Unirii intre Autovit si podul noul vad ca nu e impartita decat in 2 segmente, dintre care unul foarte lung, de la Asmita Gardens pana la Autovit.

Problema e ca daca vine cineva si da report traffic aproape de semaforul de la Autovit o sa apara cu rosu pe o lungime de drum foarte mare, total inutil. Cred ca ar fi mai bine sa fie impartit in macar 3 segmente pentru ce distanta e acolo.

Drumul e lock 6, link mai jos.

https://www.waze.com/editor/?env=row&lo ... =253707425


PS: Mai aveam pe pagina din urma 2 request-uri de modificari nume la strazi, poate are cineva timp sa se uite peste ele.
Salut Alex...

în mod normal, acel nod nu ar trebui să existe acolo... dar din cauza faptul că segmentul de drum e foarte lung apare o problemă de detecție a traficului.

Astfel, waze calculeaza separat fiecare viraj: stânga, înainte și dreapta.
Dacă un utilizator virează la stânga și stă 5 minute în coada aia, generează traffic jam, iar altul care vine la 10 minute cu traseu de a merge înainte, o să-l bage pe acolo pentru că waze a considerat că virajul la stânga e cel foarte aglomerat, dar presupune că a merge înainte sau la dreapta e liber... asta chiar dacă noi vedem vizual o viteză de 2 km/h să zicem.

Acel nod este introdus artificial acolo întocmai pentru a forța waze să considere că traficul necesar de a vira stânga/dreapta doar de pe acel mic segment... deci teoretic știm că toți care virează stânga sau drepata sau înainte vor trece prin acel punct artificial în același mod... deci cineva care vrea să facă stânga și stă în coada aia mare, va genera trafic jam pe acel segment foarte lung și va avea același timp de traversa a nodului artifical ca unul care merge înainte sau virează dreapta la intersecție... iar când ajunge la intersecție, iar timpii generați la intersecție nu or să mai conteze în determinarea aglomerație pe o rută doar... pentru că deja am o aglomerație generată prin nodul anterior care are o singură rută posibilă prin care trec toți.

Am dat acest exemplu în ghidul de editare de pe waze.ro

În altă ordine de idei, faptul că acel segment e încă destul de lung nu afectează cu nimic, din contra, ajută.

Cu timpul și noi am învățat că un segment de drum trebuie să fie cu cât mai puțin fragmentat, pentru că waze are un mod ciudat de a calcula și combina timpii de parcurgere a nodurilor cu viteza înregistrată pe un segment, combinând datele în timp real cu cele istorice. Da, e un algoritm foarte stufos, dar necesar.

Astfel, să luăm un caz...

avem un segment lung de 20 de km. Dacă avem unul sau mai mulți utilizatori blocați pe acel segment și generează în timp real un trafic jam considerabil, waze e mai probabil să dea rută alternativă în acest caz decât în cazul în care segmentul de 20 de km ar fi segmentat în mai multe segmente mici... pentru că waze ar crede că... traffic jam-ul este local, cele din spate s-au sau se vor elibera mai repede și că cele din față nu sunt afectat... dacă ambuteiajul e la mijloc... El precize și că acel ambuteiaj va dispărea mai repede, și că 1 din 5 segmente (să zicem dacă avem 5 segmente de 4 km fiecare) e aglomerat, nu atât de rău față de un ambuteiaj pe un segment lung de 20 km... deci șansele să ruteze printr-un ambuteiaj pe un drum fragmentat sunt mai mari.

Și totuși, dacă vorbim de un ambuteiaj, some say, adică se zice că, fiecare nod suplimentar aduce după sine o penalizare în plus. Astfel, că între două drumuri concurente și identice waze va prefera întotdeauna ruta cu cele mai puține noduri, mai puține penalizări.

Deci, sunt situații în care e nevoie de acel nod suplimentar, dar situații când acel nod suplimentar poate dăuna.

Fiecare caz împarte trebuie analizat.

Mai mult, curând vom avea ceea ce se cheamă Junction Box. Ne va permite să îi spunem lui Waze că uite, aceste segmente și noduri formează o intersecție și că waze trebuie să cronometreze fiecare rută împarte. În acest moment, dacă avem 2 noduri consecutive, să zicem 2 drumuri cu sensuri separate, care formează un fel de # (deci 4 noduri), virajul la stânga va fi cel mai afectat în acest caz, pentru că va avea aceiași timpi de a vira înainte. Doar virajul dreapta va fi diferite de mersul înainte sau la stânga. nu mai menționez întoarcerile.

De abia acum am început să testăm (nu e public încă) întoarcerile în Waze, comportamentul și afectarea rutelor... de aia am tot zis să nu punți întoarceri pe hartă că încă nu sunt suportate de motorul de rutare, de aplicație și generează aberațiii... de aceea au și eliminat ei întoarcerile din capetele segmentelor.

Pe viitor Junction Box ne va permite să interzicem o anumită rută printr-o intersecție. Cert e că noul Junction Box va oferi rute mai bune și timpi mai buni estimați, ETA, prin intersecțiile mai mari.
spookyx
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 2081
Has thanked: 53 times
Been thanked: 333 times
Send a message
[blur]Click here to see my signature[/blur]

Post by spookyx
courage2000 wrote:Cum se pot selecta mai multe segmente?
sau apeși tasta M și apoi selectezi liniștit elementele. vezi și alte scurtături
spookyx
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 2081
Has thanked: 53 times
Been thanked: 333 times
Send a message
[blur]Click here to see my signature[/blur]