Numele meu adevarat apare in cont, pe undeva, dar acest cod alfanumeric nu am gasit de unde sa il schimb.
Multumesc
EDIT: Numele meu adevarat apare ingrosat in aplicatia Waze, apoi dedesubt este codul asta alfanumeric (probabil numele contului, adica cel cu care fac login) si dedesubt punctele si de cat timp m-am alaturat.
Cred ca problema consta in numarul mic de utilizatori, ca printre ei s-ar gasi si voluntari. Daca am avea 10000 de utilizatori in toata tara si 1% din ei ar edita harti, ar fi perfect. Ar trebui sa informam cat mai multa lume asupra avantajelor oferite de Waze.
Proiectul google.com/mapmaker a fost un adevarat succes si acum google maps arata foarte bine.
Aerial view apare doar pe Cartouche, editorul hartii. In Timisoara merge doar la zoom de 1000m si e o imagine generica. Mai de aproape apare un fel de 404-file not found. Probabil e o problema in sistem.
Eu am o problema legata de soselele patriei. Sa le etichetez cu DN sau cu E? pun si alias ca nu ma doare mana, doar sa stim de la inceput care vor fi denumirile principale.
Am cerut sa fiu Area Manager in Constanta si cred ca intr-o luna termin toate strazile cu exceptia aleilor dintre blocuri unde nu vreau sa ma bag oricum. Pana la vara poate schitez si statiunile
Am vazut ca e multa munca de facut in Bucuresti, as vrea sa ajut, dar nu sunt familiar decat cu bulevardele mari care sunt desenate deja.
Vad ca sunt destule localitati dezvoltate, dar nu au Area Managers si editori in general. Nu va sfiiti, eu cred ca am adunat mai multe puncte editand decat pe strada.
PS: ca anecdota, cu o saptamana inainte sa descopar Waze, am avut un drum de 2000km prin tara. As fi castigat o gramada de puncte si harta ar fi aratat mult mai interesant.
Eu sunt foarte fericit ca incepand de saptamana asta Waze a inceput sa imi dea rute complete catre destinatie Chiar asa: voi daca alegeti o destinatie in celalalt colt de oras va trimite pe unde trebuie? macar da o ruta valida?
M-am gandit la o chestie, harta romaniei arata pustie pe Live Map cand te uiti de la distanta, pentru ca nu se vad soselele intre orase. Am vazut ca multe sosele sunt etichetata ca simple strazi si nu se vad.
Ar trebui deci sa editam soselele patriei, iar propunerea mea ar fi urmatoarea:
- minor highways: sosele cu 2 benzi pe sens, cum e DN1 pana la Ploiesti, Buc - Giurgiu, drumuri europene principale
- major highways: A1, A2, A3 (chiar asa, nu s-a plimbat nimeni pe A3?)
- freeways: restul de drumuri europene, nationale si judetene
E o problema de imagine, cand un roman deschide site-ul waze si vede atat de putina informatie aparenta, va fi dezamagit.
Un alt aspect pe care l-am vazut in Bucuresti este separarea sensurilor. Daca deja ati separat sensurile in 2 drumuri independente, nu mi se pare logic sa fie bifat "separating line". Ce-i drept, in Constanta nu am simtit nevoia sa separ decat Bd. Mamaia (care e separat fizic) iar tramvaiele au disparut
Va rog sa va exprimati parerea, nu e nevoie sa fiti de acord cu mine. Ma gandesc sa facem inca un topic despre standardele de editare, numele strazilor, rangul lor, etc.
Re: Romanian forum