Post by twist3r
Momentan nu se poate. Daca are user pe forum ii poti trimite PM daca il citeste. Altfel nu prea ai sanse sa dai de el.
twist3r
Map Raider
Map Raider
Posts: 732
Has thanked: 59 times
Been thanked: 124 times
Send a message

Post by twist3r
Bune observatii.

Din pacate in tentativa mea de a promova Waze am dat ieri gres. De fapt Waze a dat, nu eu.
Am fost in afara orasului cu cativa colegi si am zis ca e o oportunitate buna de a le arata ce poate Waze. Numai bine ca am prins si vreo 2 radare si le-am marcat pe harta. Toate bune si frumoase, dar la intoarcere incercand sa navighez spre "Work" (la dus nu am folosit navigatia), am tot primit Request time out. Si am tot incercat de vreo 10 ori cred, semnal 3G aveam full si totusi Waze nu reusea sa imi faca ruta. Din pacate impresia facuta de Waze din cauza acestui incident a fost foarte proasta si mi se tot spunea ca lumea de obicei are nevoie de o aplicatie stabila si care sa nu faca astfel de probleme.
Am incercat sa le spun ca Waze nu e tocmai facuta pt rutare, ci mai mult pt avertizarile din ea si pentru traficul din orasele mari.
Pacat ca se tot intampla astfel de probleme pt ca e greu sa promovezi o aplicatie care inca are atat de multe probleme. Livemap nu e actualizat, rutarea din aplicatie cand merge cand nu merge .. pe scurt, cred ca doar cei pasionati ca si noi o vor folosi in continuare, ea nefiind inca o alternativa viabila la aplicatiile traditionale gen iGo, Sygic, etc.
twist3r
Map Raider
Map Raider
Posts: 732
Has thanked: 59 times
Been thanked: 124 times
Send a message

Post by twist3r
Avand in vedere ca astazi am primit acces la platforma Beta pentru Android (urmatoarele releasuri beta) v-as ruga pe cei care aveti ideei sau imbunatatiri legate strict de aplicatia pentru Android sa le scrieti aici ca sa le pot scrie in Suggestion List si eventual discuta cu ceilalti beta testeri.
twist3r
Map Raider
Map Raider
Posts: 732
Has thanked: 59 times
Been thanked: 124 times
Send a message

Post by twist3r
Intradevar la cautari exista ceva probleme. Dar cred ca ce spui tu se refera doar la cautarile din Waze, daca faci cautarea cu Forsquare de exemplu iti va gasi toate denumirile ce contin 'real' din denumire.

Buna observatie oricum, am s-o propun pt discutie. Interesant e ca in Timisoara de ex daca caut Real imi afiseaza foarte corect locatiile din jur dar daca caut Metro nu mi le arata pe cele din jur ci din Budapesta, Berlin, etc.

off: Sugestiile cred ca ar fi mai bine scrise la topicul dedicat clientului pt ca pt el se fac. https://world.waze.com/forum/viewtopic. ... 20&t=10322
twist3r
Map Raider
Map Raider
Posts: 732
Has thanked: 59 times
Been thanked: 124 times
Send a message

Post by twist3r
In mod normal editarile care le faci intr-o zi ar trebui sa apara cam peste 2 zile. Dar nu e o regula generala. Poti urmari pagina http://status.waze.com/ si acolo vezi cand se updateaza serverul INTL si pana la ce data s-au luat in considerare editarile.

Exemplul updateului de azi:
INTL map tiles were successfully updated to: May, 26 2013 19:23 UTC

S-au luat in considerare toate editarile facute pana in data de 26 Mai ora 19:23 UTC
twist3r
Map Raider
Map Raider
Posts: 732
Has thanked: 59 times
Been thanked: 124 times
Send a message

Post by vectra96
Salut wazerilor,

Am inceput si eu cu waze de vreo doua luni. In ultima saptamana am bagat strazi la greu in Cluj, pavate mai ales de "zolicentrale". De asemenea, am bibilit la rutele Cluj-Reghin-Toplita-Bicaz (erau varza), la fel si pe la Sovata-Odorheiu Secuiesc-Miercurea Ciuc- Moinesti-Bacau.
Am mai bagat cateva drumuri judetene si noua centura de est a Clujului.
Cand merge, WME - noul editor, este foarte usor de folosit, dar vad ca nu toti inteleg ce e un segment si ce e o jonctiune. Multe drumuri sunt deconectate, sau au prea multe jonctiuni fara intersectii.
In general am incercat sa respect conventiile cu notarea strazilor si a drumurilor, mai putin folosirea diacriticelor (nu ma pricep, n-am folosit ever in 20 de ani). Mi-am permis sa schimb DN-urile din localitati in "major highways", cred ca asa e corect chiar in lectura best practice-urilor, dar vad ca nu s-a prea folosit.
Pe cine prind cu smartphone il oblig sub tortura sa instaleze waze. Eu l-am instalat pe un PDA cu Windows mobile (FSCn560) si internetul il dau prin Bluetooth din telefon (Nokia).

Sper ca la urmatorul mapdate sa rutam mai bine.

O zi buna,

Dan
vectra96
Posts: 189
Has thanked: 4 times
Been thanked: 6 times
Send a message
Waze on Windows Mobile

Post by vectra96
dacianova wrote: Mai am o intrebareȘ Cand apar modificarile facute de mine pe harta de pe telefon? In calculator imi apar modificarile dar pe telefon nu. Trebuie avizate de cineva? Am primit drepturi de Area Manager dar n-am vazut nimic deosebit fata de simplu editor.
Salut dacianova,

Modificarile facute in editor apar pe livemap si in client dupa fiecare mapdate facut de waze. Mapdate-ul e procesarea hartilor salvate in editor si transformarea lor intr-o alta forma, care permite rutarea in client. Pe livemap, stanga jos este notata data ultimelor modificari procesate in mapdate (in paranteza , se pare ca acum aceasta data este gresita). Mai poti consulta pagina "waze status", o gaseste google, unde se anunta cand va fi urmatoarea procesare sau cand a fost ultima. Trebuie putina rabdare, uneori dureaza si o luna pana cand editarile devin harta.

Am o intrebare - esti din Iasi? E mare nevoie de cineva care sa puna Iasi-ul pe harta, e ceva de lucru pe acolo (saptamani de lucru as zice), dar ma tem ca in momentul de fata, fara o harta aeriana buna, va fi si mai greu, daca nu imposibil.

De asemenea, recomand aplicatia Zello, canalul waze romania, unde mai putem discuta.
vectra96
Posts: 189
Has thanked: 4 times
Been thanked: 6 times
Send a message
Waze on Windows Mobile

Post by vectra96
Se mai intampla sa mearga greu editorul, si in acele momente cel mai bun lucru este sa-ti vezi de alte treburi. Era o problema frecventa cu cateva luni in urma, dar in ultima vreme , eu cel putin n-am avut probleme. Azi nu l-am incercat. Cand sunt probleme se mai anunta tot pe waze status. http://status.waze.com/

PS. Am verificat. Nici acum nu ruteaza deloc Iasi - Suceava, iar daca incerci o ruta dinainte de Falticeni, tot pe la Gura Humorului te duce. Ar fi simplu de corectat, dar eu nu am drept de editare pe acolo.
vectra96
Posts: 189
Has thanked: 4 times
Been thanked: 6 times
Send a message
Waze on Windows Mobile

Post by vectra96
@dacianova
Ce se intampla cand activezi layer-ul "editable areas" ?
vectra96
Posts: 189
Has thanked: 4 times
Been thanked: 6 times
Send a message
Waze on Windows Mobile

Post by vectra96
Pai inseama ca nici trasa GPS nu e a ta, era acolo de la altcineva. Daca nu e semnal GSM in reteaua ta, pentru ca evident ca cel care a tras ruta avea semnal, degeaba mai mergi inca odata pe acolo. Poti sa ceri drepturi de AM pe zona respectiva ca s-o poti edita, sau indica-i lui spookyx zona.
vectra96
Posts: 189
Has thanked: 4 times
Been thanked: 6 times
Send a message
Waze on Windows Mobile