Topic dedicat rutărilor ,,neinspirate”.
Bună seara,
Vreau să aduc în atenție o rutare destul de ciudată, dacă nu chiar dubioasă, ce are legătură strict cu algoritmul de rutare (rapid) + ceva traffic reports... Vorbim de un traseu: Baia Mare (Maramureș, RO) - Nyiregyhaza (Ungaria, HU). NU vorbim de un caz izolat (de ex. un accident pe traseu, blocaj, etc.). Toate sunt în regulă, mai puțin algoritmul....
Date exacte:
Punct pornire: Baia Mare, intersecție Bd. Unirii cu Bd. București
Punct sosire: Nyiregyhaza, Szegfu utca intersecție cu Laszlo utca
Mai întâi, voi prezenta varianta normală (rapidă) - cea dată de mai toți furnizorii de hărți profesionale:
1. HERE Maps:
Traseu principal:
160.8km - Baia Mare- Seini - Apa (DN19F) - Băbășești - Odoreu - Satu Mare - Petea - Graniță RO/HU - Csenger - Mateszalka - M3 (urci pe M3 imediat înainte de Or) - Nyiregyhaza.
Nu exista trasee secundare oferite (in practică există, dar nu am cerut detaliere rute)
2. Google Maps (,,fratele”):
Traseu principal:
161km - același traseu -
Trasee secundare:
a. O rută ciudată, prin Carei (deci din Satu Mare, nu ieși pe la Petea în Ungaria) după care intri mai încolo pe autostradă. 169km + km mai puțini pe autostradă deci nu e rapid.
b. O rută la fel de imbecilă, ocolești prin Fehergyarmat (te duce ce-i drept prin Petea). Nonsens. 185km (te duce chiar la capătul M3..)
3. TomTom
Traseu principal:
NU cunoaste ca asfaltat (inca) noul tronson DN19F intre Apa și Satu Mare (deci te duce pe vechiul drum, prin jungla milițienilor ... ). DAR, în rest (traseul Satu Mare - HU) este bun.
4. Waze
4.1. La ora 11:00 (bănuiesc că știe ceva traffic reports de a scos traseul ăsta aiurea)
Traseu principal:
Baia Mare - Seini - Apa (DN19F) - Satu Mare - CAREI - .... (in Ungaria, prinzând f. puțin M3). Aproape identic cu 2a de la Google Maps. 170km, deci nu e cel mai rapid (are și mai mulți km per total, și mai puțini km de autostradă)
Trasee secundare:
a. Ruta roz. 163km.... dar fără pic de autostradă - tot prin Carei
b. Ruta verde - in mod inexplicabil de la Seini o ia pe arătură. Te plimbă pe drumul de Negrești Oaș, revine pe la Livada pe vechiul drum de Satu Mare - te scoate ce-i drept pe la Petea iar de acolo merge spre Nyiregyhaza dar refuză categoric M3 (autostrada)
Concluzia 1. La ora 11, dacă aleg un astfel de traseu e varză. Totul. Tot ce oferă.
4.2. Acum (aprox. ora 21) - 4Waze1.jpg :
Traseu principal:
E traseul bun (cel ok, din toate pdv), cu o mica remarcă: - de ce nu-i place pe așa zisa ,,centură” din Satu Mare (pe pod)?
LE: Ora 21:34, acum îi place pe pod. Nu înțeleg nehotărârea asta, în condițiile în care nu e trafic pe pod, nu e accident, nu e ...nimic.
Trasee secundare:
Nu are sens să discutăm. Mai ales traseul prin Zalău. WOW!
Ca o concluzie generală:
Dacă mă duc la anumite ore, conform info despre trafic culese (data reports), Waze face niște trasee complet neinspirate.
Dacă aleg o oră ,,nocturnă”, dar nu tot timpul, oferă un traseu relativ apropiat de cel normal.
Foarte IMPORTANT este de menționat faptul că traseul optim/rapid nu este altfel utilizat/populat ziua/noaptea, astfel incat sa necesite modificări în funcție de intevalul orar. Un drum prin Carei ar avea sens numai in cazul in care vama Petea ar fi inchisă. Câteodată e mai aglomerată (lucru adevărat, dar compensează cu autostrada câștigată + drumul mai scurt, chiar dacă vorbim de algoritmul rapid).
Inclusiv la ora 11, un drum prin Carei nu este de departe mai rapid (cum s-ar dori) față de cel clasic prin Petea (cu toată așteptarea de 5-10 minute în vamă).
Vreau să aduc în atenție o rutare destul de ciudată, dacă nu chiar dubioasă, ce are legătură strict cu algoritmul de rutare (rapid) + ceva traffic reports... Vorbim de un traseu: Baia Mare (Maramureș, RO) - Nyiregyhaza (Ungaria, HU). NU vorbim de un caz izolat (de ex. un accident pe traseu, blocaj, etc.). Toate sunt în regulă, mai puțin algoritmul....
Date exacte:
Punct pornire: Baia Mare, intersecție Bd. Unirii cu Bd. București
Punct sosire: Nyiregyhaza, Szegfu utca intersecție cu Laszlo utca
Mai întâi, voi prezenta varianta normală (rapidă) - cea dată de mai toți furnizorii de hărți profesionale:
1. HERE Maps:
Traseu principal:
160.8km - Baia Mare- Seini - Apa (DN19F) - Băbășești - Odoreu - Satu Mare - Petea - Graniță RO/HU - Csenger - Mateszalka - M3 (urci pe M3 imediat înainte de Or) - Nyiregyhaza.
Nu exista trasee secundare oferite (in practică există, dar nu am cerut detaliere rute)
2. Google Maps (,,fratele”):
Traseu principal:
161km - același traseu -
Trasee secundare:
a. O rută ciudată, prin Carei (deci din Satu Mare, nu ieși pe la Petea în Ungaria) după care intri mai încolo pe autostradă. 169km + km mai puțini pe autostradă deci nu e rapid.
b. O rută la fel de imbecilă, ocolești prin Fehergyarmat (te duce ce-i drept prin Petea). Nonsens. 185km (te duce chiar la capătul M3..)
3. TomTom
Traseu principal:
NU cunoaste ca asfaltat (inca) noul tronson DN19F intre Apa și Satu Mare (deci te duce pe vechiul drum, prin jungla milițienilor ... ). DAR, în rest (traseul Satu Mare - HU) este bun.
4. Waze
4.1. La ora 11:00 (bănuiesc că știe ceva traffic reports de a scos traseul ăsta aiurea)
Traseu principal:
Baia Mare - Seini - Apa (DN19F) - Satu Mare - CAREI - .... (in Ungaria, prinzând f. puțin M3). Aproape identic cu 2a de la Google Maps. 170km, deci nu e cel mai rapid (are și mai mulți km per total, și mai puțini km de autostradă)
Trasee secundare:
a. Ruta roz. 163km.... dar fără pic de autostradă - tot prin Carei
b. Ruta verde - in mod inexplicabil de la Seini o ia pe arătură. Te plimbă pe drumul de Negrești Oaș, revine pe la Livada pe vechiul drum de Satu Mare - te scoate ce-i drept pe la Petea iar de acolo merge spre Nyiregyhaza dar refuză categoric M3 (autostrada)
Concluzia 1. La ora 11, dacă aleg un astfel de traseu e varză. Totul. Tot ce oferă.
4.2. Acum (aprox. ora 21) - 4Waze1.jpg :
Traseu principal:
E traseul bun (cel ok, din toate pdv), cu o mica remarcă: - de ce nu-i place pe așa zisa ,,centură” din Satu Mare (pe pod)?
LE: Ora 21:34, acum îi place pe pod. Nu înțeleg nehotărârea asta, în condițiile în care nu e trafic pe pod, nu e accident, nu e ...nimic.
Trasee secundare:
Nu are sens să discutăm. Mai ales traseul prin Zalău. WOW!
Ca o concluzie generală:
Dacă mă duc la anumite ore, conform info despre trafic culese (data reports), Waze face niște trasee complet neinspirate.
Dacă aleg o oră ,,nocturnă”, dar nu tot timpul, oferă un traseu relativ apropiat de cel normal.
Foarte IMPORTANT este de menționat faptul că traseul optim/rapid nu este altfel utilizat/populat ziua/noaptea, astfel incat sa necesite modificări în funcție de intevalul orar. Un drum prin Carei ar avea sens numai in cazul in care vama Petea ar fi inchisă. Câteodată e mai aglomerată (lucru adevărat, dar compensează cu autostrada câștigată + drumul mai scurt, chiar dacă vorbim de algoritmul rapid).
Inclusiv la ora 11, un drum prin Carei nu este de departe mai rapid (cum s-ar dori) față de cel clasic prin Petea (cu toată așteptarea de 5-10 minute în vamă).
Re: Topic dedicat rutărilor ,,neinspirate”.