Get a sneak peek at whats next for Permanent Hazards on our April 7th Office Hours!
Post by Spartacus10Sunny
spookyx wrote:Vă rog ca solicitările de deblocare a conturilor blocate în urma sesizărilor de la utilizatori SAU blocărilor automate SAU a blocării de către admini în urma monitorizării rapoartelor utilizatorilor.
Spartacus10Sunny
Posts: 3
Send a message

Post by Spartacus10Sunny
Spartacus10Sunny wrote:
spookyx wrote:Vă rog ca solicitările de deblocare a conturilor blocate în urma sesizărilor de la utilizatori SAU blocărilor automate SAU a blocării de către admini în urma monitorizării rapoartelor utilizatorilor.
Spartacus10Sunny
Posts: 3
Send a message

Post by SpawnDarkAngel
Buna seara,
User SpawnDarkAngel blocat la solicitarea comunitatii locale ( conform mesajului primit de la Waze ).
Este adevarat ca trimit multe rapoarte pe ruta pe care o parcurg in fiecare zi in drum spre serviciu, scoala, casa, dar am inbox-ul plin de mesaje de multumire de la alti wazeri ( cam 10 - 20 pe zi ) lucru care m-a facut sa cred ca ajut comunitatea si m-a incurajat sa continui. Rapoartele nu sunt false ( am testat de cateva ori optiunile legate de vreme, in rest toate sunt reale ), dar sunt probabil prea multe dpdv al unor utilizatori.
Am citit acest topic de la cap la coada si am inteles despre ce este vorba, dar as dori totusi sa mentionez faptul ca un raport intre multumiri si reclamatii ar fi poate o analiza mai corecta inainte de a decide blocarea unui user, de asemenea un avertisment inainte de a bloca efectiv userul ar fi binevenit.
Acestea fiind spuse am sa va rog sa ma deblocati.
SpawnDarkAngel
Posts: 4
Send a message

Post by SpawnDarkAngel
Salut Spookyx,
Zona pe care o parcurg zilnic ( Sanpetru - Harman - Brasov - Sacele - Halchiu ) este plina de lucrari ( in special Centura Brasov ) si gropi mai mult sau mai putin periculoase.
Am inteles ideea cu excesul de alerte si diferenta intre gropi cu pericol de schimbat un amortizor si pericol de accident.
Pe viitor am sa fiu mai cumpatat, multumesc pentru raspuns.
SpawnDarkAngel
Posts: 4
Send a message

Post by SpawnDarkAngel
Salutare,
Multumesc pentru deblocare.
Din cate vad acumulez puncte dar rangul a ramas tot 0 ca atunci cand am fost blocat.
O sa ramana asa sau mai trebuie facut ceva ca sa fiu reintrodus in clasament ?
SpawnDarkAngel
Posts: 4
Send a message

Post by SpawnDarkAngel
Salutare,
Sunt user SpawnDarkAngel, am fost blocat pe la jumatatea lunii Iunie si deblocat dupa cateva zile.
Desi au trecut 3 luni de cand am fost deblocat, rangul mi-a ramas tot 0 chiar daca puncte am acumulat in continuare dupa deblocare.
Acum vreo 2 saptamani insa se pare ca scorul meu a "intepenit" si nu mai creste desi blocat nu vad sa fiu...................
Ma puteti lamuri si pe mine ce se intampla ?
SpawnDarkAngel
Posts: 4
Send a message

Post by spookyx
Salutare.

Unele rapoarte ale voastre sunt considerate abuzuri... să vă dau exemple: repetați aceleași rapoarte inutile:
mașină oprită pe drum - deși poate doar pe banda 1 e ceva oprit când în realitate tot timpul sunt mașini oprite pe banda 1
raportări de gropi inexistente sau denivelări sau treceri de cale ferată, nefiind un pericol evident pentru utilizatori
raportarea de Obstacol pe drum (de exemplu în cazul denivelărilor artificiale pentru reducerea vitezei - vezi pe Splaiul Independeței între Vitan și DNCB).
și alte situații.

Așadar, sunt multe situații pentru care puteați să fiți blocat.

Da, putem să vă deblocăm și o să o facem, dar trebuie și voi să înțelegeți că blocarea voastră nu a fost una din senin, ci întemeiată și am rugămintea să fiți pe viitor mai cumpătați ce și cum raportați.

Ne vom dezvolta unelte mai bune pentru identificarea celor care abuzează. Sperăm să facem și un robot care să avertizez pentru cei care abuzează.
spookyx
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 2079
Has thanked: 53 times
Been thanked: 333 times
Send a message
[blur]Click here to see my signature[/blur]

Post by spookyx
Dragă GeorgeInternational,

bine ai venit pe forum.

Am rugămintea ca pe forum să ai un limbaj decent și adecvat. Alții au recomandat să fii blocat deja de pe forum pentru limbajul tău.

Nici nu prea am înțeles ce ai zis în mare, nu ai fost clar, dar înțeleg că ai niște nemulțumiri.

1) ai fost blocat pentru raportări false și abuz de rapoarte.
Așa este, ai fost blocat pentru mai multe raportări false, dar nu se referă la cele din zona Unirii, ci, mai degrabă, cele din zona Pallady / sector 3.
Am comentat la rapoartele tale în mai multe rânduri că raportările tale sunt abuzive și unele chiar false sau cel puțin nu se încadrează la categoria PERICOL.

2) Te plângi de tăierea rank-ului (gradului / poziției / nivelului).
George, nimeni nu ți-a tăiat niciun rang și nimeni nu ți-a luat vreun punct. Ai fost doar blocat și nu mai poți trimite rapoarte pe hartă. Atâta tot.

3) Ce sensuri de mers ai corectat?

4) Ce e cu Pasajul Unirii... ???
spookyx
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 2079
Has thanked: 53 times
Been thanked: 333 times
Send a message
[blur]Click here to see my signature[/blur]

Post by spookyx
SpawnDarkAngel wrote:Buna seara,
User SpawnDarkAngel blocat la solicitarea comunitatii locale ( conform mesajului primit de la Waze ).
Este adevarat ca trimit multe rapoarte pe ruta pe care o parcurg in fiecare zi in drum spre serviciu, scoala, casa, dar am inbox-ul plin de mesaje de multumire de la alti wazeri ( cam 10 - 20 pe zi ) lucru care m-a facut sa cred ca ajut comunitatea si m-a incurajat sa continui. Rapoartele nu sunt false ( am testat de cateva ori optiunile legate de vreme, in rest toate sunt reale ), dar sunt probabil prea multe dpdv al unor utilizatori.
Am citit acest topic de la cap la coada si am inteles despre ce este vorba, dar as dori totusi sa mentionez faptul ca un raport intre multumiri si reclamatii ar fi poate o analiza mai corecta inainte de a decide blocarea unui user, de asemenea un avertisment inainte de a bloca efectiv userul ar fi binevenit.
Acestea fiind spuse am sa va rog sa ma deblocati.
Salut SpawnDarkAngel,

ai fost blocat pentru că ai trimis prea multe rapoarte, în special cele de PERICOL/HAZARD pe ruta ta. Vorbim de câteva zeci de rapoarte (peste 30) pe zi, în ultimul timp.

Faptul că mai primești mulțumiri, e irelevant. Oricum sunt mulți utilizatori care mulțumesc doar ca să scape alerta de pe ecran, deci aș putea spune că e irelevant.

În plus, printre multele rapoarte, ai un număr mare de Gropi raportate. În traducerea în limba Română gropile au traduse ca „Groapă Periculoasă” pentru ca e în categoria Pericol/Hazard. Foarte mulți utilizatori raportează gropi care nu sunt efectiv periculoase.

Noi te vom debloca, dar te rog să raportezi doar ce e relevant și periculos pentru șoferi. Fii mai cumpătat. Mulți utilizatori cred că raportezi pentru puncte și se simt sâcâiți din acest punct de vedere.

Vei fi deblocat.

Mulțumesc.
spookyx
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 2079
Has thanked: 53 times
Been thanked: 333 times
Send a message
[blur]Click here to see my signature[/blur]

Post by spookyx
Dorinde wrote:Buna Seara
Sunt user Dorinde si am contul blocat (nu mai pot trimite rapoarte) din cate am citit din topicul asta, am trimis rapoarte chiar daca mai existau si alte rapoarte ,am facut editari pe harta fara sa ma documentez ,de genu am pus u-turn aiurea ,nu am pus space dupa Str. dar le-am rezolvat dupa ce mi-a atras atentia criuserccl ,am vazut greselile pe care le-am facut dupa ce am citit topicul pe forum si intrebarea mea este daca de poate debloca userul Dorinde ?
Multumesc anticipat.
Salut Dorinde,

și tu ai fost blocat pentru excess de rapoarte. Nu pentru editări. Ai trecut de 50 de rapoarte într-o zi și din ce văd excelezi la capitolul Pericole... ai tu ceva cu mașinile oprite pe drum, mai ales...

Te rog să ai în vedere că e deranjant să ai alerte despre Pericole care nu există. Că ni se pare nouă, putem raporta orice, dar nu orice este pericol.

Nu uitați că în Waze nici nu primești toate alertele la rapoarte. Tocmai din cauza nr. mare de rapoarte, aplicația alertează doar din 800 în 800 de metri. Deci dacă tocmai ai fost alertat, nu vei mai fi alertat decât pentru rapoartele aflate la cel puțin 800 de metri de raportul pentru care tocmai ai fost alertat. Deci devin inutile multe.

Așadar, cum am scris și în postul anterior, te deblocăm, dar rugămintea e să aveți grijă mai mare la ce raportați.

Nu degeaba a trebuit să ajustăm timpul de viață a rapoartelor tip Mașină Oprită pe Drum. (On Road Car Stopped) la 15 minute... pentru că oamenii abuzau.

Ține minte o regulă. Dacă o mașină încurcă traficul și este un pericol pentru participanții la trafic, atunci e ok să o raportăm. Dacă e pe prima bandă, nu, În București oricum sunt multe mașini pe prima bandă și nici chiar cele pe a 2-a bandă, depinde de caz. Încearcă să aplici regula de 50%. Dacă o mașină încurcă 50% din spațiul disponibil pentru deplasare, atunci poți să o raportezi.

Și totuși, încearcă să nu raportezi acele mașini care anticipezi tu că vor staționa pentru 1-2 minute. Cum nici nu e bine să raportăm autobuzul oprit în stație, chiar dacă e pe banda 2.

Așadar, dacă ai un drum cu 3 benzi pe sens, sunt mașini parcate în spic (dar nu pe banda 1), iar pe banda 1 ai o mașină oprită, nu o raporta. Oricum, puțini sunt cei care circulă pe acolo și e ceva absolut normal să fie acolo o mașină oprită mai mereu, în București. Dacă în schimb și banda 1 și banda 2 sunt blocate, deci vei putea circula doar pe o bandă din 3, asta înseamnă că e mai mult de 50% și e un factor cauzator de ambuteiaj.

O zi bună!
spookyx
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 2079
Has thanked: 53 times
Been thanked: 333 times
Send a message
[blur]Click here to see my signature[/blur]