Post Reply

[GHID] Drumurile neasfaltate și cele de noroi/offroad NOU

Post by spookyx
--- articol în curs de actualizare ---
Salutare.

Waze pregătește a implementat, în sfârșit, după ce am făcut lobby atâția ani să diferențieze drumurile neasfaltate de cele de pământ/noroi/off-road.

ACTUALIZARE 12 IUNIE 2017

Începând de acum câteva zile serverul de rutare are implementat diferit penalizarea în funcție de tipul de drum: neasfaltat sau offroad.

Definiții:
Ce înseamnă drum OFFROAD:
Un drum OFFROAD este acel drum care nu este întreținut, nu este pietruit sau a fost pietruit, dar care în prezent nu mai este pietruit, deci în general un drum de PĂMÂNT care se transformă ușor în drum de NOROI.
Un drum va fi clasificat ca fiind OFFROAD dacă el este impracticabil de către un autotusim, cu tracțiunea pe față și gardă la sol standard/joasă, INCLUSIV pe timp PLOIOS sau IARNA.
Prin urmare, aceste tipuri de drumuri vor fi folosite EXCLUSIV de mașinile de teren/4x4/offroad/SUV-uri, deci cu tracțiune integrală și gardă la sol ridicată.
În general, dacă ne uităm pe imaginile din satelit și observă doar urme de cauciucuri prin iarbă, de exemplu, atunci acela este un drum de offroad.
În general vorbim de drumuri a căror viteză de deplasare în medie este de 15 kmh.
Trecerile prin râuri mici / pârâuri pot intra la categoria de drum offroad, asta dacă aveți informația clară și verificată că pe acolo apa este traversată și este SIGURĂ inclusiv pentru SUV-uri (care nu sunt atât de capabile precum o mașină pregătită pentru offroad (și aici mă refer la acele SUV-uri, poate chiar cross-overe care au tracțiune integrală/4x4, dar nu au ceea ce se cheamă tracțiune LOW/GREU).

Ce înseamnă drum NEASFALTAT
Drumurile neasfaltate sunt acele drumuri care pot fi utilizate de orice autoturism (bine, nu vorbim de cele cu garda la sol de 5 cm, gen nu știu ce marcă de mașini foarte scumpă cu sute de cai putere), dar care nu au ASFALTAT... Ne adresăm turismelor de rând.
Un drum neasfaltat poate fi și acel drum care cândva a fost drum asfaltat, dar al cărui asfalt a dispărut în mare măsură, drum pe care vitezele medii (și maxime) de deplasare nu depăsește 30 kmh.

TOATE DRUMURILE NEASFALTATE TREBUIE SĂ FIE DE TIPUL STRADĂ/STREET, chiar dacă ele sunt Drumuri Comunale (DC), Drumuri Județene (DJ) sau chiar Drumuri Naționale (DN).


În unele situații un drum neasfaltat poate fi clasificat ca și stradă (drum asfaltat) dacă este necesar în diferențierea și mai mare dintre un drum neasfaltat foarte bine întreținut vs un drum neasfaltat întreținut mai rar. Exemplu: în anumite localități este foarte posibil ca drumul principal (DC/DJ) să fie foarte bine întreținut și totuși și îl trecem ca asfaltat, dar restul drumurilor din localitate le trecem ca fiind neasfaltate, asta pentru a evita rutele pe străduțele laterale care sunt de o calitate inferioară.
Trebuie avut grijă să nu cumva ca aceste drumuri pe care le marcăm asfaltate să reprezinte o „punte” între alte străzi care chiar au asfalt. O punte reprezintă posibilitate de rutare de pe un drum asfaltat pe alt drum asfaltat fără penalizare. Exemplu: Între o Magistrală Minoră și un Drum Principal marcăm ca asfaltată o stradă care e în realitate neasfaltată. Acest drum devine o punte, neexistând penalizare și acest drum ar putea fi folosit lejer în rutare. Când zic că nu există penalizare, mă refer că nu este una mare (în fapt există, dar e nesemnificativă comparativ cu un drum neasfaltat unde penalizarea e de o oră).

PENALIZĂRILE - Cum diferențiază Waze aceste drumuri în rutare:
Ca în orice tip de drum, Waze va aplica o penalizare, în funcție și de setarea din client.
Astfel:
- drumurile neasfaltate au o penalizare de o oră (1h)
- drumurile offroad au o penalizare de 3 ore (3h).
Dacă în client, la setări - navigație se setează:
- evitare drumuri neasfaltate - se aplică penalizarea de 1h pentru drumuri neasfaltate și de 3h pentru cele offroad
- evitare drumuri neasfaltate LUNGI - se permite utilizarea drumurile neasfaltate în limita a 400 de metri traseu și 3h pentru cele de offroad. (o mai bună descriere ar fi PERMITE drumuri neasfaltate scurte)
- permite drumuri neasfaltate - nu se aplică NICIO penalizare pentru drumurile neasfaltate, DAR se aplică penalizarea de 3h pentru drumurile offroad.
Deci penalizarea de 3h pt drumurile offroad se aplică INDIFERENT de ce e setat în client.

În viitor, waze va introduce în aplicație posibilitatea selectării ca tip vehicul (4x4/SUV/OFFROAD) sau va introduce la setări de navigație posibilitatea utilizării drumurilor offroad.

Practic acum putem avea trasee dificile inclusiv în orașe, dar diferențiat față de cele standard neasfaltate.

Exemplu:
Avem o localitate unde avem 3 drumuri de access:
- asfalt
- neasfaltat
- offroad
Vom lua 3 situații, considerând evitarea totală a drumurilor neasfaltate din client.
Situația 1: ETA pe asfaltat 40 de min, neasfaltat 30 de minute, offroad 10 minute - waze va ruta doar pe ASFALTAT. Ca și rută alternativă poate fi aleasă manual ruta neasfaltată (cred).
Situația 2: ETA pe asfaltat 1h și 35 de min, neasfaltat 30 de minute, offroad 10 minute - waze va ruta pe NEASFALTAT. De ce? La cele 30 de minute ETA pentru neasfaltat se va aplica penalizarea (virtual) de 1h deci, ETA virtual pentru neasfaltat ar fi de 1:30 de minute... mai puțin cu 5 minute decât pe asfaltat.
Situația 3: ETA pe asfaltat de 3h 30min, neasfaltat de 3h și 20 min, offroad 10 minute - în acest caz waze va ruta pe drumul de offroad pentru că la ETA de 10 minute pentru offroad se aplică penalizarea de 3h ceea ce înseamnă ETA virtual de 3h și 10 minute, mai puțin cu 20 min decât cele 3h 30min pe asfaltat și mai puțin cu 10 min decât ETA virtual de 3h 20min pe neasfaltat.
Evident, situațiile pot fi diferite de la caz la caz.

IMPORTANT e că vom dori să îi rutăm pe utilizatori pe drumurile cele mai bune și vom face această diferență cu asfaltat/neasfaltat.
Dacă într-o situație avem 2 drumuri neasfaltate și unul de offroad ce merg către o destinație, dar unul e mult mai bun decât celălalt, atunci am putea pune unul dintre aceste 2 drumuri ca fiind asfaltat, dar evident trebuie să avem info foarte bune și clare din teren (probabil de la utilizatori sau dacă ați fost voi pe acolo).

EXTREM DE IMPORTANT:
DACĂ un o localitate este în prezent stabilită (după modelul vechi) ca fiind toate drumurile de OFFROAD și cineva dă o destinație către localitatea respectivă iar centrul/destinația se nimerește să fie pe acel drum de offroad, atunci, pentru că destinația este pe un drum offroad și waze găsește rută către acel drum offroad waze VA RUTA pe drum de offroad.
De aceea este foarte important să transformăm drumurile de offroad in localități în neasflatate în mare măsură.
LA FEL, dacă destinația este pe drum neasfaltat, waze poate da rute pe drum neasfaltat, chiar dacă e cu evitare. Depinde foarte mult și de origine.
Vedeți exemplele în posturile puse ca răspuns, mai jos în pagina 2.

FOLOSIȚI ÎNTOARCERELE U la nodurile dintre un drum asfaltat cu unul neasfaltat. Doar pe drumul asfaltat puneți întoarcere. NU ARE SENS să punem o întoarcere U pe drumul neasfaltat... să ne întoarcem unde, pe drumul neasfaltat? Idee e să încercă ca utilzatorii să primească rute pe un drum neasfaltat doar pentru că nu avea express precizat ca waze să întoarcă undeva...
La fel și cu îmbinările dintre asfaltat-offroad și neasfaltat-offroad. La neasflatat-offroad vom pune întoarcere U pe drumul neasfaltat, intenționând să-l întoarcem pe utilizator din a intra pe un drum offroad. Dacă ei ignoră întoarcerea și continuă drumul, e problema lor.

DACĂ AVEȚI DUBII, NU EZITAȚI SĂ ÎNTREBAȚI COLEGII CU EXPERIENȚĂ MAI MARE ȘI ÎNTOTDEAUNA CONSIDERAȚI ȘI GÂNDIȚI TIPUL DE DRUM PE CARE ÎL SELECTAȚI, ASFALTAT/NEASFALTAT/OFFROAD ÎN FUNCȚIE DE PENALIZĂRILE APLICATE ȘI VIZUALIZAȚI MENTAL RUTELE ȘI POSIBILITĂȚILE DE RUTARE ÎN DIVERSE SITUAȚII.

NU vă grăbiți când faci conversii de drumuri.
NU transformați totul la pachet fără să faceți o minimă de verificare.
DAȚI atenție sporită drumurilor de legătură dintre localități sau dintre drumurile asfaltate.
GÂNDIȚI-VĂ mult și bine, cu atenție, nu în grabă, și țineți cont că utilizatorii se bazează pe WAZE.

Inclusiv drumurile PRIVATE și PARCARE au penalizare de 1h.

În anumite situații vă puteți juca cu alternarea de tipuri de drum pentru a implica alte penalizări.

Evitați bifarea unui drum offroad ca neasfaltat. NU cunoaștem încă ce va face waze, trebuie testat. Mi-e teamă să nu-l considere neasfaltat, deși el e ca tip offroad.

-----------------------------------------------------------------------------------------------

În urmă cu câteva luni Waze a introdus un nou atribut drumurilor: Neasfaltate (unpaved), dar a păstrat tipul de drum Neasfaltat. În faptul tipul de drum a fost redenumit din Off-road/4x4 în Neasfaltat.

Acest lucru a condus la o confuzie. În acest moment atributului (bifa) de Neasfaltat NU ARE NICIUN EFECT ÎN RUTARE. Astfel, dacă un drum (indiferent) de tipul acestuia (Stradă, Stradă Principală, Magistrală etc) este bifat ca fiind neasflatat, aceasta nu produce niciun efect.

De aceea toate drumurile neasfaltate sau de noroi trebuiesc păstrate cu tipul de drum NEASFALTAT (selectare tip drum din meniu).

În viitorul apropiat Waze va introduce un nou tip de drum,vom vedea ulterior exact cum se va numi, dar practic va fi un drum de off-road/4x4/noroi care este în esență neadecvat/impracticabil autoturismelor normale, drumuri care nu sunt întreținute, dar care se vor preta mașinilor dotate cu tracțiune integrală (SUV, 4x4 sau mașini de off-road). Când se va întâmpla acest lucru, TOATE drumurile care acum sunt de tip NEASFALTAT vor fi transformate AUTOMAT în drumuri de tip Stradă cu atributul de Neasfaltat.

Vom vedea cum va fi diferențiat pe hartă noul tip de drum Noroi/Offroad/4x4. În primă instanță ne-au comunicat că nu vor fi afișate pe hartă acest tip nou de drum, dar am speranța că ele totuși vor fi vizibile și vor fi utilizate în rutare cu o penalizare mult mai mare.

Echipa de infrastructură IFS pregătește un update în serverul de rutare pentru a adresa aceste schimbări. Astfel, în cazul în care un drum neasfaltat va avea o penalizare de 30 de minute DACĂ aplicația NU permite drumurile neasfaltate. Iar în cazul drumurilor de noroi/neasfaltate cred că va fi o penalizare MULT mai mare ... gen de 60 de minute.

Până una alta, ce trebuie noi să facem până atunci:
- să delimităm CLAR drumurile practicabile (neasfaltate)m de către un autoturism, de drumurile impracticabile (noroi/pământ/offroad...). Cele care NU sunt practicabile le trecem ca „Traseu de mers pe jos”, mai ales în zona orașelor mari... e foarte important să facem aceste delimitări. În ultimele luni am dezactivat foarte multe neasfaltate care fie nu mai existau de mult timp fie erau total impracticabile.
- să marcăm ca și drumuri tip Stradă (asfaltat) acele drumuri care DEȘI sunt neasfaltate constituie drumul principal. Exemplu: un sat unde toate străzile sunt Neasfaltate, dar există un drum principal care traversează comuna (fie el comunal, județean), va fi marcat ca stradă, iar restul drumurilor vor rămâne neasfaltate. Aceasta este necesar în a forța waze ca ruta să fie dată cât mai mult posibil pe drumul cel mai bun și nu pe niște străzi secundare care sunt într-o stare mult mai proastă decât drumul principal care este pietruit.


Atenție cum marcați aceste drumuri și considerați TOATE posibilități de rutare, inclusiv cele care traversează localitatea sau dacă un drum care este Neasfaltat vreți să îl marcați ca Asfaltat SĂ NU existe o conexiune directă între alte 2 drumuri asfaltate astfel ca Waze să nu ofere drumul neasfaltat pe care voi l-ați marcat ca asfaltat să ruteze prin el.

Acordați atenție sporită la acele localități unde toate drumurile care conduc spre respectiva localitate sunt neasfaltate. Dacă există un drum ideal, marcați-l ca Asfaltat (Stradă). Dacă nu există un drum ideal, aveți grijă ca în cazul în care există alte drumuri neasfaltate, dar într-o condiție mult mai precară, mai bine le puneți ca traseu de mers pe jos decât să ruteze prin acestea. Scopul este ca șofer să ajungă la destinație în localitatea respectivă folosind cele mai bune drumuri.
Mai bine SACRIFICĂM anumite drumuri și le trecem ca traseu de mers pe jos, decât să le păstrăm.


Așadar, există 2 metode de abordare:
A. Marcarea drumurilor mai bune ca fiind străzi asfaltate, dar atenție la „punțile” pe care le creați între drumurile asfaltate existente deja și păstrarea celor neasfaltate ca atare (ca tip neasfaltat).
B. Marcarea drumurilor impracticabile ca traseu de mers pe jos.

Evident, cele 2 metode, A și B pot fi combinate pentru a avea cele mai bune rezultate.

După introducerea noului tip de drum Noroi/Offroad/Nepracticabil vom putea să ajustăm mai bine ceea ce am marcat „forțat” prin metoda A sau B. Evident, chiar și după acest moment, tot vom putea păstra anumite drumuri care nu sunt practicabile nici măcar de mașinile de teren/offroad/4x4/suv... nu vrem să o dăm în offroad extrem.

Totuși, dacă avem anumite drumuri de munte, să zicem, drumuri de exploatare forestieră, dar e singurul drum din zonă, evident îl putem lăsa așa cum este, drum neasfaltat și ulterior în tipul de drum corespunzător.

Dacă nu sunteți siguri cum să marcați un drum, solicitați-ne ajutorul și vă vom recomanda.

Vom încerca să oferim și exemple în acest sens în scurt timp.
spookyx
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 2081
Has thanked: 53 times
Been thanked: 333 times

POSTER_ID:1067056

1

Send a message
[blur]Click here to see my signature[/blur]

Post by dacianova
Pedalsky wrote:Sa vedem daca am inteles pentru a nu o da de gard. Eu ca sofer daca consider ca pe x drum neasfaltat ma pot baga cu masina, il las asa, neasfaltat. Daca pe x drum nu pot intra (impracticabil), il modific in "traseu de mers pe jos". Pana aici cred ca e clar pentru toata lumea.

Ce ma baga pe mine putin in ceata este ca daca pe "x" drum neasfaltat consider ca pot sa merg linistit cu 30-40-50km/h il pot edita in "Strada" (drum asfaltat) ?

Daca intrebarea mea pare putin deplasata va rog sa o tratati cu seriozitate , deoarece as prefera sa fac niste edituri calitative si nu cantitative.

Mersi
Da, poți! Dar mare atenție! Paul se referă în principal la drumurile care trec prin sate.
Cel mai simplu mod de a vedea dacă poți să faci asta este să activezi layerul GPS și să vezi dacă acel drum e circulat.
Ca regulă rămâne valabilă regula drumurilor neasfaltate. Dacă e în localitate setăm viteza de 30km/h iar în afara localităților 50km/h.


Trimis de pe al meu SM-G900F folosind Tapatalk
dacianova
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 1147
Has thanked: 38 times
Been thanked: 289 times
Send a message

Post by dacianova
Și încă o chestie, cel mai simplu e să transformați drumurile neasfaltate de tip DJ sau DC în drumuri asfaltate. Oricum sunt drumuri principale.

Trimis de pe al meu SM-G900F folosind Tapatalk
dacianova
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 1147
Has thanked: 38 times
Been thanked: 289 times
Send a message

Post by dacianova
Îți răspund rapid pentru că sunt pe drum:
1a. Corect
1b. Drumurile de pietriș le trecem ca street + bifă neasfaltat
2. Corect
3. Depinde de starea acestuia
4. Doar dacă sunt foarte foarte deteriorate. Waze oricum va învăța că pe acolo se circulă greu și va evita zona. Dacă ai putea să ne trimiți și câteva poze cu astfel de drumuri ar fi super. Putem discuta concret atunci.

Trimis de pe al meu HUAWEI VNS-L21 folosind Tapatalk
dacianova
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 1147
Has thanked: 38 times
Been thanked: 289 times
Send a message

Post by dacianova
muieRupiah wrote: Thu Aug 19, 2021 7:22 pm Drumul județean DJ157E, care duce de la Almaș către manastirea Horaicioara și de acolo către manastirea Horăița,9 km, alt drum forestier în care mi-am rupt iarăși masina, drum pe care m-a dus waze și pt care "ii multumesc", va rog sa îl modificați sa apară forestier, neasfaltat,  aproape impracticabil pt o mașină normala ne offroad. Pentru poze contactati-ma ca am destule. Mulțumesc 


 
muieRupiah wrote: Thu Aug 19, 2021 7:16 pm Drumul județean DJ571B dintre Stăncilova și Cărbunari este drum forestier, drum care apare practicabil pe waze și maps...mi-am rupt masina pe cei 17 km. Va rog sa modificați drumul acesta ca este o rușine pentru numele de drum..


 
 Salut,

Nu știu care e treaba cu GM pentru că nu mă interesează, până a te apuca să blamezi Waze că te-a dus pe drumuri pe care ți-ai rupt mașina în două, mai bine ai intra în setările aplicației și ți-ai dezactiva permisiunea pentru drumurile neasfaltate.
cele două drumuri la care faci referire sunt trecute amândouă pe hartă ca fiind neasfaltate iar dacă tu ai fi avut dezxactivată permisiunea de a folosi și drumurile neasfaltate Waze nu te-ar fi rutat pe cele două drumuri.
 
dacianova
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 1147
Has thanked: 38 times
Been thanked: 289 times
Send a message

Post by muieRupiah
Drumul județean DJ571B dintre Stăncilova și Cărbunari este drum forestier, drum care apare practicabil pe waze și maps...mi-am rupt masina pe cei 17 km. Va rog sa modificați drumul acesta ca este o rușine pentru numele de drum.. 
muieRupiah
Posts: 2
Send a message

Post by muieRupiah
Drumul județean DJ157E, care duce de la Almaș către manastirea Horaicioara și de acolo către manastirea Horăița,9 km, alt drum forestier în care mi-am rupt iarăși masina, drum pe care m-a dus waze și pt care "ii multumesc", va rog sa îl modificați sa apară forestier, neasfaltat,  aproape impracticabil pt o mașină normala ne offroad. Pentru poze contactati-ma ca am destule. Mulțumesc 
muieRupiah
Posts: 2
Send a message

Post by paulned
Sa vedem daca am inteles pentru a nu o da de gard. Eu ca sofer daca consider ca pe x drum neasfaltat ma pot baga cu masina, il las asa, neasfaltat. Daca pe x drum nu pot intra (impracticabil), il modific in "traseu de mers pe jos". Pana aici cred ca e clar pentru toata lumea.

Ce ma baga pe mine putin in ceata este ca daca pe "x" drum neasfaltat consider ca pot sa merg linistit cu 30-40-50km/h il pot edita in "Strada" (drum asfaltat) ?

Daca intrebarea mea pare putin deplasata va rog sa o tratati cu seriozitate , deoarece as prefera sa fac niste edituri calitative si nu cantitative.

Mersi
paulned
Posts: 10
Has thanked: 14 times
Been thanked: 1 time
Send a message

Post by spookyx
dacianova wrote:Și încă o chestie, cel mai simplu e să transformați drumurile neasfaltate de tip DJ sau DC în drumuri asfaltate. Oricum sunt drumuri principale.

Trimis de pe al meu SM-G900F folosind Tapatalk
Cred că ai creat aici puțină confuzie. Trebuia să specifici că asta se referă la cele din interiorul satelor unde toate drumurile sunt neasfaltate, dar drumul principal DJ/DC (sau ce indiciativ ar avea) să fie pus deja ca drum tip Stradă (adică asfaltat) cu bifarea opțiunii de Neasfaltat.
Atenție!!!! Până la această oră încă nu s-a făcut vreo modificare în algoritmul de rutare, deci răbdare...

Deci momentan vom continua să punem drumurile impracticabile, adică acele drumuri care sunt NEÎNTREȚINUTE, NEADMINISTRATE, de PĂMÂNT/NOROI/OFFROAD/4x4, deci impracticabile pentru un turism (fără tracțiune integrală/4x4 și cu gardă la sol standard), CA FIIND TRASEU DE MERS PE JOS.

VĂ ROG INSISTENT CA SĂ VERIFICAȚI ÎN GOOGLE EARTH EXISTENȚA UNOR IMAGINI MAI NOI.
În Google Earth de principiu se va afișa ultimele imagini fără nori disponibile. Cu toate acestea pot exista imagini mai noi. Pentru a le accesa mergeți în meniul View - Historical Images și va apărea o bară cu un unde puteți schimba data imaginii afișate. O să vedeți imagini din satelit chiar și de câteva săptămâni vechime sau oricum cel puțin din ultimul an (2016). Sunt zone unde sunt imagini chiar din Decembrie, zone unde sunt din Aprilie.

ATENȚIE!!!!! DE CÂTEVA ZILE S-A ACTUALIZAT EDITORUL WME. CE TREBUIE SĂ REȚINEȚI:
Dacă țineți WME în limba engleză, deși NU recomand, tipul de drum Neasfaltat a fost DOAR REDENUMIT în „Off-Road / Not Maintained”.
Dacă îl țineți în limba română, atunci traducerea încă nu s-a propagat în editor.
Cu toate acestea NU S-A EFECTUAT NICIO ACTUALIZARE A DRUMURILOR SAU AGLORITMULUI.
Așadar, până una alta vom asimila că opțiunea de „Off-Road / Not Maintained” ca fiind NEASFALTAT și că opțiunea (BIFA) de Neasfaltat NU ESTE ÎNCĂ FUNCȚIONALĂ.

Da... e stupid că au schimbat numele fără să facă modificările necesare (conversia automată).
După ce se va face automat conversia, vom trece la verificări și atunci va fi SIGUR să setăm drumurile impracticabile ca traseu de offroad/4x4/noroi.

Așadar, pe baza acestor imagini noi din satelit vom decide dacă:
(1) Drumul respectiv mai există - o să fiți suprinși câte drumuri nu mai există, caz în care puteți șterge drumul (dar tot recomand să îl puneți ca traseu de mers pe jos pentru că e posibil să-l adauge un editor începător neștiind să verifice dacă acel drum mai există sau nu).
(2) Dacă drumul pare practicabil - nuanța drumului trebuie să fie solidă, suficient de lată, să fie puternic evidențiată, nu doar urme de cauciucuri - caz în care îl punem ca neasfaltat
(3) Dacă drumul apare ca fiind doar niște urme de cauciucuri, urme abia vizibile - atunci îl vom trece momentan ca traseu de mers pe jos urmând ca ulterior să îl trecem în drum de 4x4/Offroad/Noroi.

NU UITAȚI SĂ FOLOSIȚI ȘI STRATUL DE GPS să vedeți dacă pe acolo trec utilizatori, dacă acel drum e circulabil. Dacă vedeți sufieciente urme, mai ales în apropierea zonelor urbane, atunci presupunem că drumul e practicabil. Dacă vedeți puține urme (săgeți), putem presupune că e dificil și adecvat pentru mașini 4x4/off-road/SUV.
Când comparație traseele gps lăsate de utilizatori, o faceți și cu celelalte drumuri din apropiere.

Mai revenim cu informații pe măsură ce vor apărea/schimba.
spookyx
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 2081
Has thanked: 53 times
Been thanked: 333 times
Send a message
[blur]Click here to see my signature[/blur]

Post by spookyx
Da, a devenit de ceva zile funcțională și suntem în faza de testare. Rezultatele sunt bune.

De principiu putem acum face separarea. O să revin cu un ghid pentru a clarifica lucrurile.
spookyx
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 2081
Has thanked: 53 times
Been thanked: 333 times
Send a message
[blur]Click here to see my signature[/blur]