Post by spookyx
Fac mici comentarii sa inteleaga si restul...
addrian20 wrote:Hai sa lamurim rangurile. Cele din semnatura sunt sistemul nou, pe sistemul nou toti AM au rang 4. Country Manager si cei cu peste 100k editari au rang 5 (e posibil ca rolurile sa coincida chiar, adica sa devii CM cand ajungi la 100k) si staff-ul waze are rang 6. Sub rangul 4 e neclar si oarecum neimportant.
Corect! Cel din semnatura mea, sau cel pe care il vedem editorul WME sub forma de conuri.
In urmatoarea pagina, http://www.waze.com/wiki/index.php/Your ... iting_rank
sau aici http://www.waze.com/wiki/index.php/Editing_ranks

avem rank-urile exacte si echivalentul lor. Sub forma de conuri sau rank de editare... vedem ca:
Area Manager are 4 conuri si rank 2 de editare, si poate edita 4 mile in jur pe unde a condus
> 100k editari are 5 conuri si rank 3 de editare, 4 mile in jur
> 200k editari are 6 conuri si rank 4 de editare, 4 mile in jur
> 200k editari si Country Manager are 6 conuri si rank 4+ de editare, nelimitat in tara
Incepatorii au 1 con si rank 0 de editare, dar pot edita 1 mila in jur.
sau mai simplu vedeti urmatoarea imagine:
ranks.gif
(19.41 KiB) Downloaded 1477 times
LE: acele edit points de mai sus cred ca se refera la numarul de editari ale hartii si nu punctele pe care utilizatorul le are...

si segmentele blocate cu drepturile de editare
locked_segments.gif
(11.54 KiB) Downloaded 1480 times
desi nu sunt sigur ca si astea sunt 100% corecte
CM e 3 sigur, asa cum ai zis si tu mai jos...
In cadrul editorului, utilizatorii normali au 0, AM au 2, CM au 3, staff-ul are 6. Cifrele sunt mai putin importante, rolurile conteaza. Avem cateva roluri de baza: editor simplu, AM, AM cu peste 100k de editari, CM, Waze Staff.
corect...
Pana acum, oricine cu rolul minim de AM putea sa editeze un obiect incuiat. Acum trebuie sa aiba un rol cel putin la fel de sus ca ultimul editor.
spookyx
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 2081
Has thanked: 53 times
Been thanked: 333 times
Send a message
[blur]Click here to see my signature[/blur]

Post by spookyx
@bzalex: Cum am mai spus, blocarea drumurilor nu a fost una abuziva, ci una in urma faptului ca multi utilizatori seteaza cum vor drumurilor.

Am inceput sa deblochez drumuri si ce vad:
Poiana Mica (drumul catre Poiana Brasov) - DN1E setat ca Minor Highway
iar drumul efectiv pana in statiunea Poiana Brasov era trecut ca Primary Street (PS)

multe alte sate comune au fost trecute DN-urile fie ca Minor Highway sau Primary Street.

In afara se practica aceasta forma de blocare a drumurilor si oamenii vin si cer deblocarea lor. Deci, sincer, nu vad problema.

Chiar daca exista o distanta in timp fata de momentul in care tu vrei sa editezi si nu poti, pana la momentul in care drumul e deblocat, eu zic ca e util, pentru ca numai asa editorii vor invata sa adere la normele stabilite de comun acord si sa se implice activ in discutiile de pe forum.

Rezultatul se vede, zic eu, utilizatori cu activitate mare pe editarea hartii, nu comunicau deloc cu ceilalti editori. O comunitate inseamna sa si comunice. Waze s-a cladit pe comunitate si comunicare.

Am inceput deblocarea drumurilor cerute de tine, ieri, pe 1 octombrie la 5:26PM. Azi le termin de deblocat pe toate si o sa deblochez toate segmentele din zonele comunicate de tine si nu numai, o sa ma extind si in alte zone cu deblocarea. Da-mi si mie, te rog, timp sa le deblochez (24-48 de ore). Deobicei lunea, la mine e cea mai aglomerata si nu apuc sa fac prea multe.

Iar in viitorul apropiat, asa cum se preconizeaza, dupa ce noua infrastructura va fi implementata, ciclul actualizarilor va fi unul mult mai rapid 1-2 / saptamana si va deveni predictibil, adica, o editare facuta azi, vom putea spune cu siguranta ca ea va fi vizibila pe Live pe 9 octombrie de exemplu.
spookyx
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 2081
Has thanked: 53 times
Been thanked: 333 times
Send a message
[blur]Click here to see my signature[/blur]

Post by spookyx
Dă-mi un permalink pls sa blochez level 5.

Nu e vorba de a da nume, dar macar un mesaj privat sa ii dai.
spookyx
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 2081
Has thanked: 53 times
Been thanked: 333 times
Send a message
[blur]Click here to see my signature[/blur]