Drumuri Locked

Image

Moderators: Unholy, dacianova, spookyx, twist3r

Re: Drumuri Locked

Postby radool » Sun Sep 30, 2012 12:08 pm

Și BTW, mai există vreo metodă alternativă de a face un-Lock la un drum?
Dacă se poate aș aprecia un reply, aici sau PM.
Gracias!
radool

Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time

Postby radool » Sun Sep 30, 2012 12:06 pm

Principala problema e la drumurile mari care au fost puse pe locked in zone in care sunt foarte putine drumuri trasate, si incerc sa trasez drumuri noi si nu imi permite.
Mai nou vad ca nici work-arround-ul cu editorul vechi nu mai merge, asa ca pe zone pe care circul foarte des (ex: Galați) nu mai pot adăuga drumuri noi fiindcă cineva a tras un drum principal și i-a dat direct lock.
Eu sunt dispus să trasez drumuri noi prin zonele prin care merg și o fac fiindcă mă ajută în primul rând pe mine, dar nu prea îmi arde să stau să sap prin forumuri să caut soluții gen "cerut acces ca Area Manager", presupunând că asta ar rezolva problema, deși înțeleg din mesajele voastre că nici asta nu merge oricum.
Până acum eu nu am dat lock la NIMIC, deși cred că editările mele au fost 99% corecte. Dacă cineva vine și face o editare proastă revin ulterior și o corectez la loc, deși nu mi s-a întâmplat așa des ca să fiu tentat să încep cu Lock.
Oricum, pe măsură ce devine mai greu să adaugi, să corectezi sau să conectezi un drum, mă aștept ca unii, ca mine, să înceapă să renunțe să o mai facă doar ca să descopere că a făcut 40 de modificări și nu le poate salva din cauză că prima dintre ele era o conexiune la un drum care fusese făcut Locked fără niciun sens.
radool

Postby radool » Mon Jul 30, 2012 9:51 pm

dani_el_01 wrote:Am raspuns eu intr-un topic dar uite si aici cum poti sa faci:

In editorul vechi (https://world.waze.com/cartouche_old), adaugi o jonctiune pe drumul blocat. Jonctiunea imparte drumul in doua segmente. Editezi fiecare segment (tot in editorul vechi) si debifezi casuta Locked apoi stergi jonctiunea adaugata mai devreme si astfel deblochezi portiunea respectiva de drum.

De MARE ajutor! Cu ajutorul tau am legat Valea Doftanei (localitatea) de restul lumii ;)
radool

Drumuri Locked

Postby radool » Mon Jul 30, 2012 9:19 pm

Salutare tuturor,

am inceput si eu sa editez harti in zonele pe care le-am parcurs sau pe care le cunosc foarte bine.
Din pacate se pare ca desi editorul functioneaza destul de bine, atunci cand vreau sa ma leg cu o artera noua la un drum care e locked (sau pur si simplu sa o conectez, chiar daca nu e noua) nu imi salveaza modificarile.
Banuiesc ca e vorba de un feature, dar asta blocheaza foarte mult lucrurile, pana la punctul in care unele drumuri judetene sunt de-a dreptul intrerupte si evident GPS-ul nu gaseste ruta spre destinatie.

Cum se procedeaza in astfel de situatii? E ceva ce imi scapa? Exista o metoda de unlock sau overwrite? Trebuie contactati editorii initiali sau luat legatura cu Waze?

Am citit si forumul in ro dar nu am gasit mare lucru, cea mai detaliata discutie pare sa inceapa cu intrebarea de aici: viewtopic.php?f=120&t=1757&start=40#p54623 dar nici acolo lucrurile nu-s clarificate.

Orice ajutor este apreciat.
Radool
radool

Postby dulaustefan » Thu Jul 11, 2013 4:40 pm

Bună , sper sa nu fie cu suparare , am blocat level3(atat pot) intersectia respectiva pt ca am modificat permisiunile de 3 ori pana acum ...dar ele sunt puse DIN NOU toate pe verde. Cine a pus permisiunile gresit sunt editori cu rang mai mare ca și mine , dar așa(cu segmentelele blocate) poate iși vor da seama ca intersectia respectiva este corectă AȘA CUM ESTE LA MOMENTUL ACESTA. :twisted: . Nu dau nume dar nu ințeleg dacă ceva este BINE de ce este modificat ...prost numai de dragul modificării. Aceasta situație am mai intalnit-o pe bulevardele din oraș în mai multe locuri. :cry:
dulaustefan

Has thanked: 9 times
Been thanked: 1 time

Postby dani_el_01 » Mon Jul 30, 2012 9:31 pm

Am raspuns eu intr-un topic dar uite si aici cum poti sa faci:

In editorul vechi (https://world.waze.com/cartouche_old), adaugi o jonctiune pe drumul blocat. Jonctiunea imparte drumul in doua segmente. Editezi fiecare segment (tot in editorul vechi) si debifezi casuta Locked apoi stergi jonctiunea adaugata mai devreme si astfel deblochezi portiunea respectiva de drum.
dani_el_01
Area Manager
Area Manager

Postby cuculea » Sun Jul 21, 2013 5:41 am

Nu imi spune....e roberpb printre ei....zi ca am avut dreptate

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 4 Beta
cuculea

Postby bzalex » Mon Oct 01, 2012 3:17 pm

Din pacate si eu ma confrunt cu aceeasi problema. Drumuri blocate. Desi am solicitat pe forum inca nu au fost deblocate. Poate ca ar trebuii sa ne constituim intr-o "miscare" si sa rugam staff-ul waze sa desfinteze/penalizeze conturile acelor utilizatori care blocheaza drumuri in mod inutil ...
Area manager for Braşov
bzalex

Has thanked: 1 time

Postby addrian20 » Mon Aug 13, 2012 12:52 pm

Hai sa lamurim rangurile. Cele din semnatura sunt sistemul nou, pe sistemul nou toti AM au rang 4. Country Manager si cei cu peste 100k editari au rang 5 (e posibil ca rolurile sa coincida chiar, adica sa devii CM cand ajungi la 100k) si staff-ul waze are rang 6. Sub rangul 4 e neclar si oarecum neimportant.

In cadrul editorului, utilizatorii normali au 0, AM au 2, CM au 3, staff-ul are 6. Cifrele sunt mai putin importante, rolurile conteaza. Avem cateva roluri de baza: editor simplu, AM, AM cu peste 100k de editari, CM, Waze Staff.

Pana acum, oricine cu rolul minim de AM putea sa editeze un obiect incuiat. Acum trebuie sa aiba un rol cel putin la fel de sus ca ultimul editor.
Area Manager for Constanta, Romania
addrian20

Postby addrian20 » Mon Aug 13, 2012 6:04 am

Revin cu un raspuns complet.

In principiu sunt de acord ca un drum intens folosit si complet editat sa fie incuiat. Mai mult, cred ca am putea incepe cu sensurile giratorii, ca acolo e chiar limpede problema.

Trebuie sa luam in vedere schimbarile aduse de ultima versiune a editorului: https://world.waze.com/forum/viewtopic.php?f=18&t=24087

Eu am ~19k editari, dar tu cred ca ai mai multe. Cand vei schimba rangul la 100k, nimeni nu va mai putea sa editeze in urma ta pe segmente locked, chiar si cu drepturi de AM.

Cat despre cazul specific parmaf, editarile lui s-au imbunatatit semnificativ.
Area Manager for Constanta, Romania
addrian20

PreviousNext

Return to Romania [română]