Drumuri Locked

Image

Moderators: Unholy, twist3r, dacianova, spookyx

Re: Drumuri Locked

Postby addrian20 » Mon Aug 13, 2012 6:04 am

Revin cu un raspuns complet.

In principiu sunt de acord ca un drum intens folosit si complet editat sa fie incuiat. Mai mult, cred ca am putea incepe cu sensurile giratorii, ca acolo e chiar limpede problema.

Trebuie sa luam in vedere schimbarile aduse de ultima versiune a editorului: https://world.waze.com/forum/viewtopic.php?f=18&t=24087

Eu am ~19k editari, dar tu cred ca ai mai multe. Cand vei schimba rangul la 100k, nimeni nu va mai putea sa editeze in urma ta pe segmente locked, chiar si cu drepturi de AM.

Cat despre cazul specific parmaf, editarile lui s-au imbunatatit semnificativ.
Area Manager for Constanta, Romania
addrian20

Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time

Postby spookyx » Mon Aug 13, 2012 11:53 am

addrian20 wrote:Revin cu un raspuns complet.

In principiu sunt de acord ca un drum intens folosit si complet editat sa fie incuiat. Mai mult, cred ca am putea incepe cu sensurile giratorii, ca acolo e chiar limpede problema.

Trebuie sa luam in vedere schimbarile aduse de ultima versiune a editorului: https://world.waze.com/forum/viewtopic.php?f=18&t=24087

Imi sunt putin neclare noile permisiuni...
dar sa incercam sa le clarificam
astfel:
1) drepturi de editare pe unde am condus:
rank 0: 1 mile.
rank 1: 2 miles.
rank 2+: 4 miles.

Deci cei care au rangul 2, 3, 4 (in cazul meu 4) pot edita 4 mile (adica vreo 6,4km) in jurul zonei pe unde au condus. E un plus. Dar a nu se confunda cu rangurile celelalte... unde 2 sunt, de principiu, Area Manager parca si 3 sunt Country Manager... acestea sunt vizibile cand ne uitam la propietatile unui segment de drum si acolo apare cine a editat ultimul drumul... exemplu la mine apare spookyx(2), adica rang 2.

2) permisiunile sunt acum pe baza acestor ranguri si nu pe dreptul de editare conferit de Area Manager... Ceea ce este, iarasi, bine.

Dar iarasi, ma intreb, pe care rank-uri? Pe cele pe care le vedem cand intram in WME, in stanga sus (unde eu acum am 4) sau pe cele din „deep inside Alice's world” unde eu acum am 2...

Asta e partea confuza...

Eu am ~19k editari, dar tu cred ca ai mai multe. Cand vei schimba rangul la 100k, nimeni nu va mai putea sa editeze in urma ta pe segmente locked, chiar si cu drepturi de AM.

Eu am 56 de mii de editari. Aici ai dreptate, pe unde voi edita eu, ceilalti nu vor mai putea schimba (nu stiu in ce masura)... ramane de vazut. De exemplu eu nu pot sterge un SpeedCam editat de shumpi ce are grad 3. Dar nu imi dau seama, acum, daca altcineva va putea, de exemplu, conecta un segment de drum la un drum existent si care are locked. Cred ca cineva cu rank mai mic sa ne lamureasca exact, sau sa sap prin forum dupa acest lucru.

Cat despre cazul specific parmaf, editarile lui s-au imbunatatit semnificativ.

Eu inca am mai editat, reparat in urma lui. Tocmai am reparat localitatea Periș, IF. El o creease pe aiai veche la loc: Periș.

Între timp au mai aparut și alți utilizatori care au facut editari asemanatoare cu parmaf. In Bucuresti, un utilizator, a adaugat niste strazi si a recreat orasul Bucuresti... in paralel cu București. Le-am reparat deja si am facut toate conexiunile (ca nu existau) la respective strazi. utilizatorul are id-ul ceva de genul B 56 ??? ... ceva de genul.

DN1 - E68 a fost trecut total la categoria de Minor Highway de un utilizator... l-am readus la Major Highway si am mai facut editari prin zona si am pus lock pe DN1 intre Brasov si Sibiu.

Deci intrebarea mea ramane... un utilizator cu permisiuni mai mici, poate sau nu conecta un segment de drum pe care l-a creat la un drum blocat de un utilizator cu rank mai mare... cred ca o sa imi fac un user de test sa incerc.
Country & Community Manager România

Comunitate pe Facebook: Waze Romania Grup Discuții www.Waze.RO

Resurse: Forum RO Ghid Editare Hărți Waze Map Editor Wiki

ImageImageImage
spookyx
Waze Global Champs
Waze Global Champs

Has thanked: 59 times
Been thanked: 361 times

Postby spookyx » Mon Aug 13, 2012 12:20 pm

Revin eu cu mai multe precizari.

Am facut niste teste cu un utilizator de-al meu de test si nu am reusit conectarea unui segment la un segment de drum incuiat.

ImageImageImage
spookyx
Waze Global Champs
Waze Global Champs

Postby addrian20 » Mon Aug 13, 2012 12:52 pm

Hai sa lamurim rangurile. Cele din semnatura sunt sistemul nou, pe sistemul nou toti AM au rang 4. Country Manager si cei cu peste 100k editari au rang 5 (e posibil ca rolurile sa coincida chiar, adica sa devii CM cand ajungi la 100k) si staff-ul waze are rang 6. Sub rangul 4 e neclar si oarecum neimportant.

In cadrul editorului, utilizatorii normali au 0, AM au 2, CM au 3, staff-ul are 6. Cifrele sunt mai putin importante, rolurile conteaza. Avem cateva roluri de baza: editor simplu, AM, AM cu peste 100k de editari, CM, Waze Staff.

Pana acum, oricine cu rolul minim de AM putea sa editeze un obiect incuiat. Acum trebuie sa aiba un rol cel putin la fel de sus ca ultimul editor.
Area Manager for Constanta, Romania
addrian20

Postby spookyx » Mon Aug 13, 2012 3:41 pm

Fac mici comentarii sa inteleaga si restul...

addrian20 wrote:Hai sa lamurim rangurile. Cele din semnatura sunt sistemul nou, pe sistemul nou toti AM au rang 4. Country Manager si cei cu peste 100k editari au rang 5 (e posibil ca rolurile sa coincida chiar, adica sa devii CM cand ajungi la 100k) si staff-ul waze are rang 6. Sub rangul 4 e neclar si oarecum neimportant.

Corect! Cel din semnatura mea, sau cel pe care il vedem editorul WME sub forma de conuri.
In urmatoarea pagina, http://www.waze.com/wiki/index.php/Your ... iting_rank
sau aici http://www.waze.com/wiki/index.php/Editing_ranks

avem rank-urile exacte si echivalentul lor. Sub forma de conuri sau rank de editare... vedem ca:
Area Manager are 4 conuri si rank 2 de editare, si poate edita 4 mile in jur pe unde a condus
> 100k editari are 5 conuri si rank 3 de editare, 4 mile in jur
> 200k editari are 6 conuri si rank 4 de editare, 4 mile in jur
> 200k editari si Country Manager are 6 conuri si rank 4+ de editare, nelimitat in tara
Incepatorii au 1 con si rank 0 de editare, dar pot edita 1 mila in jur.
sau mai simplu vedeti urmatoarea imagine:
ranks.gif
ranks.gif (19.41 KiB) Viewed 1339 times

LE: acele edit points de mai sus cred ca se refera la numarul de editari ale hartii si nu punctele pe care utilizatorul le are...

si segmentele blocate cu drepturile de editare
locked_segments.gif
locked_segments.gif (11.54 KiB) Viewed 1339 times

desi nu sunt sigur ca si astea sunt 100% corecte
CM e 3 sigur, asa cum ai zis si tu mai jos...

In cadrul editorului, utilizatorii normali au 0, AM au 2, CM au 3, staff-ul are 6. Cifrele sunt mai putin importante, rolurile conteaza. Avem cateva roluri de baza: editor simplu, AM, AM cu peste 100k de editari, CM, Waze Staff.

corect...

Pana acum, oricine cu rolul minim de AM putea sa editeze un obiect incuiat. Acum trebuie sa aiba un rol cel putin la fel de sus ca ultimul editor.

ImageImageImage
spookyx
Waze Global Champs
Waze Global Champs

Postby radool » Sun Sep 30, 2012 12:06 pm

Principala problema e la drumurile mari care au fost puse pe locked in zone in care sunt foarte putine drumuri trasate, si incerc sa trasez drumuri noi si nu imi permite.
Mai nou vad ca nici work-arround-ul cu editorul vechi nu mai merge, asa ca pe zone pe care circul foarte des (ex: Galați) nu mai pot adăuga drumuri noi fiindcă cineva a tras un drum principal și i-a dat direct lock.
Eu sunt dispus să trasez drumuri noi prin zonele prin care merg și o fac fiindcă mă ajută în primul rând pe mine, dar nu prea îmi arde să stau să sap prin forumuri să caut soluții gen "cerut acces ca Area Manager", presupunând că asta ar rezolva problema, deși înțeleg din mesajele voastre că nici asta nu merge oricum.
Până acum eu nu am dat lock la NIMIC, deși cred că editările mele au fost 99% corecte. Dacă cineva vine și face o editare proastă revin ulterior și o corectez la loc, deși nu mi s-a întâmplat așa des ca să fiu tentat să încep cu Lock.
Oricum, pe măsură ce devine mai greu să adaugi, să corectezi sau să conectezi un drum, mă aștept ca unii, ca mine, să înceapă să renunțe să o mai facă doar ca să descopere că a făcut 40 de modificări și nu le poate salva din cauză că prima dintre ele era o conexiune la un drum care fusese făcut Locked fără niciun sens.
radool

Postby radool » Sun Sep 30, 2012 12:08 pm

Și BTW, mai există vreo metodă alternativă de a face un-Lock la un drum?
Dacă se poate aș aprecia un reply, aici sau PM.
Gracias!
radool

Postby bzalex » Mon Oct 01, 2012 3:17 pm

Din pacate si eu ma confrunt cu aceeasi problema. Drumuri blocate. Desi am solicitat pe forum inca nu au fost deblocate. Poate ca ar trebuii sa ne constituim intr-o "miscare" si sa rugam staff-ul waze sa desfinteze/penalizeze conturile acelor utilizatori care blocheaza drumuri in mod inutil ...
Area manager for Braşov
bzalex

Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Postby radool » Mon Oct 01, 2012 9:36 pm

Nu e neaparat inutil, pot sa inteleg asta, dar in momentul asta nu mi se pare deloc constructiv, blocheaza orice conexiuni in zona respectiva.
Cu cartouche era o solutie, acum a disparut.
radool

Postby spookyx » Tue Oct 02, 2012 11:21 am

@bzalex: Cum am mai spus, blocarea drumurilor nu a fost una abuziva, ci una in urma faptului ca multi utilizatori seteaza cum vor drumurilor.

Am inceput sa deblochez drumuri si ce vad:
Poiana Mica (drumul catre Poiana Brasov) - DN1E setat ca Minor Highway
iar drumul efectiv pana in statiunea Poiana Brasov era trecut ca Primary Street (PS)

multe alte sate comune au fost trecute DN-urile fie ca Minor Highway sau Primary Street.

In afara se practica aceasta forma de blocare a drumurilor si oamenii vin si cer deblocarea lor. Deci, sincer, nu vad problema.

Chiar daca exista o distanta in timp fata de momentul in care tu vrei sa editezi si nu poti, pana la momentul in care drumul e deblocat, eu zic ca e util, pentru ca numai asa editorii vor invata sa adere la normele stabilite de comun acord si sa se implice activ in discutiile de pe forum.

Rezultatul se vede, zic eu, utilizatori cu activitate mare pe editarea hartii, nu comunicau deloc cu ceilalti editori. O comunitate inseamna sa si comunice. Waze s-a cladit pe comunitate si comunicare.

Am inceput deblocarea drumurilor cerute de tine, ieri, pe 1 octombrie la 5:26PM. Azi le termin de deblocat pe toate si o sa deblochez toate segmentele din zonele comunicate de tine si nu numai, o sa ma extind si in alte zone cu deblocarea. Da-mi si mie, te rog, timp sa le deblochez (24-48 de ore). Deobicei lunea, la mine e cea mai aglomerata si nu apuc sa fac prea multe.

Iar in viitorul apropiat, asa cum se preconizeaza, dupa ce noua infrastructura va fi implementata, ciclul actualizarilor va fi unul mult mai rapid 1-2 / saptamana si va deveni predictibil, adica, o editare facuta azi, vom putea spune cu siguranta ca ea va fi vizibila pe Live pe 9 octombrie de exemplu.

ImageImageImage
spookyx
Waze Global Champs
Waze Global Champs

PreviousNext

Return to Romania [română]