Decalaj in navigare, intre pozitia afisata si cea reala.
Buna seara.
Imi permit sa atasez un link catre un forum general (@dacianova cred ca ma cunoaste), in care am detaliat problema mea https://forum.softpedia.com/topic/90873 ... ry21699713
Pe scurt, in Waze (si doar in Waze), delay-ul dintre pozitia mea reala, si cea afisata de sageata pe harta este cam mare. De la 2-3 secunde in sus (pana pe la 5s). In ce sens?
- programul merge foarte bine pe tableta, e fluid, nu agata
- acuratetea este intre 0 si 7m, stationar (in functie de vreme, daca sunt in masina, etc.)
- pe orice alt program de navigatie (Google Maps,iGO,Here,etc.) nu intampin problema (asta ca sa exludem din start orice eventuala problema legata de receptorul GPS).
La viteze mici (20-30km/h), si delay-ul este mai mic (2-3s). La viteze mari (peste 100km/h, in afara localitatilor), delay-ul ajunge si la 5 sec. Imi dau seama mai ales cand ,,trec" de o intersectie cu un drum secundar.
Problema este ca inclusiv navigatia este afectata in acest sens: "Peste 200m virati la" si eu deja sunt in viraj. O chestiune interesanta (pe care o copiez de pe celalalt forum care ofera suport Waze):
,,Simptomul” acesta este foarte vizibil câteodată în contextul reconfigurării (având o rută stabilită).
Presupunem scenariul: Traseul stabilit: ,,drept înainte”, dar cel urmat de șofer: ,,viraj la dreapta”. Chiar dacă mergi cu 30-40km/h in viraj, săgeata arată că ,,parcă” ai urmat traseul stabilit (înainte), se învârte de câteva ori săgeata (merge față-spate-față-spate), după care te arată pe drumul tău (cel de după viraj), după care (după alte 3-4 secunde), face reconfigurare. Total ... vreo 6-7 sec.
Culmea, pe un Nokia Lumia (pt. care nu se mai ofera suport, fiind Windows), merge ceas (sageata). Dar acolo sunt alte probleme (iese din program din cand in cand, etc.)
Aspecte tehnice:
- Tableta, Android 6.0
- Waze v. 4.27.0.1 (am trecut la .29, dar la un prim test nu s-a modificat nimic)
Am pus si niste poze, in link-ul de la inceputul mesajul.
PS. O alta rugaminte (nu cunosc versiunile de Waze intermediare dintre Windows (anul 2013) si ultima versiune (pe care o am pe tableta): S-a scos cumva posibilitatea vizualizarii TUTUROR rapoartelor din zona (de pe o raza de 200-300km)?
Pe Nokia, daca intram in rapoarte, puteam vedea din Constanta, rapoartele chiar si din Pitesti, Brasov, Mures. Pe Android, pot vedea rapoartele doar daca am un traseu stabilit, si doar pe traseul respectiv. Altfel, efectiv nu am meniu/buton ca sa intru in rapoarte ... (ci doar de raportare). Am setat in meniu tot ce trebuie: vizualizare rapoarte, toate, pe raza maxima, bifare vizualizare pe harta etc.
Imi permit sa atasez un link catre un forum general (@dacianova cred ca ma cunoaste), in care am detaliat problema mea https://forum.softpedia.com/topic/90873 ... ry21699713
Pe scurt, in Waze (si doar in Waze), delay-ul dintre pozitia mea reala, si cea afisata de sageata pe harta este cam mare. De la 2-3 secunde in sus (pana pe la 5s). In ce sens?
- programul merge foarte bine pe tableta, e fluid, nu agata
- acuratetea este intre 0 si 7m, stationar (in functie de vreme, daca sunt in masina, etc.)
- pe orice alt program de navigatie (Google Maps,iGO,Here,etc.) nu intampin problema (asta ca sa exludem din start orice eventuala problema legata de receptorul GPS).
La viteze mici (20-30km/h), si delay-ul este mai mic (2-3s). La viteze mari (peste 100km/h, in afara localitatilor), delay-ul ajunge si la 5 sec. Imi dau seama mai ales cand ,,trec" de o intersectie cu un drum secundar.
Problema este ca inclusiv navigatia este afectata in acest sens: "Peste 200m virati la" si eu deja sunt in viraj. O chestiune interesanta (pe care o copiez de pe celalalt forum care ofera suport Waze):
,,Simptomul” acesta este foarte vizibil câteodată în contextul reconfigurării (având o rută stabilită).
Presupunem scenariul: Traseul stabilit: ,,drept înainte”, dar cel urmat de șofer: ,,viraj la dreapta”. Chiar dacă mergi cu 30-40km/h in viraj, săgeata arată că ,,parcă” ai urmat traseul stabilit (înainte), se învârte de câteva ori săgeata (merge față-spate-față-spate), după care te arată pe drumul tău (cel de după viraj), după care (după alte 3-4 secunde), face reconfigurare. Total ... vreo 6-7 sec.
Culmea, pe un Nokia Lumia (pt. care nu se mai ofera suport, fiind Windows), merge ceas (sageata). Dar acolo sunt alte probleme (iese din program din cand in cand, etc.)
Aspecte tehnice:
- Tableta, Android 6.0
- Waze v. 4.27.0.1 (am trecut la .29, dar la un prim test nu s-a modificat nimic)
Am pus si niste poze, in link-ul de la inceputul mesajul.
PS. O alta rugaminte (nu cunosc versiunile de Waze intermediare dintre Windows (anul 2013) si ultima versiune (pe care o am pe tableta): S-a scos cumva posibilitatea vizualizarii TUTUROR rapoartelor din zona (de pe o raza de 200-300km)?
Pe Nokia, daca intram in rapoarte, puteam vedea din Constanta, rapoartele chiar si din Pitesti, Brasov, Mures. Pe Android, pot vedea rapoartele doar daca am un traseu stabilit, si doar pe traseul respectiv. Altfel, efectiv nu am meniu/buton ca sa intru in rapoarte ... (ci doar de raportare). Am setat in meniu tot ce trebuie: vizualizare rapoarte, toate, pe raza maxima, bifare vizualizare pe harta etc.
Re: Decalaj in navigare, intre pozitia afisata si cea reala.