Post Reply

[GHID] Editarea drumurilor în Waze... NOU! (ÎN LUCRU)

Post by
Am început crearea noului ghid de editare a drumurilor în Waze...

Țineți cont că e în lucru:
https://docs.google.com/document/d/1zjz ... sp=sharing

POSTER_ID:1067056

1

Send a message

Post by b081f348fe5640159d969a4e2bef7a44
Salut.Tocmai m-am mutat in Buda Bragadiru pe str.Arges si nu este data pe waze.Eu nu o pot trasă ca nu sunt loc 3.As dori si eu un ajutor de la cineva sa editeze strada .
b081f348fe5640159d969a4e2bef7a44
Posts: 1
Send a message

Post by BogdanBuza
Salutare! cineva live sa ma ajute cu corectatul strazilor din zona mea? Comuna in Jud Timis, nu ma gaseste curierul. Pe google masp sunt OK strazile.
BogdanBuza
Posts: 2
Send a message

Post by BOSSHAI
spookyx wrote:Am început crearea noului ghid de editare a drumurilor în Waze...

Țineți cont că e în lucru:
https://docs.google.com/document/d/1zjz ... sp=sharing
Se poate adăuga prescurtarea Căpt. (pentru Căpitan)? Că nu o văd în lista celor acceptate
BOSSHAI
Area Manager
Area Manager
Posts: 23
Has thanked: 15 times
Been thanked: 7 times
Send a message
Level 2 Editor and Baia Mare Area Manager

Post by BOSSHAI
spookyx wrote:Am început crearea noului ghid de editare a drumurilor în Waze...

Țineți cont că e în lucru:
https://docs.google.com/document/d/1zjz ... sp=sharing
Salutare și revin aici cu o întrebare:
Când și în ce condiții se pot pune virajele dificile? Pe ghid nu scrie și aș vrea să se actualizeze corespunzător.
BOSSHAI
Area Manager
Area Manager
Posts: 23
Has thanked: 15 times
Been thanked: 7 times
Send a message
Level 2 Editor and Baia Mare Area Manager

Post by BOSSHAI
Catalin-whitewolfcata wrote:Dintre puţinele lucruri care au mai rămas de făcut pe hartă şi pe care le poate face şi un editor începător este inserarea de numere de imobile/HN, locuri, mici corecţii locale etc.
Încerc să fiu foarte ordonat şi de obicei selectez o întreagă stradă pentru care cer deblocare, îi inserez numere de imobile, adaug locuri, verific dacă sunt corecte numele străzilor, dacă sunt străzi lipsă etc etc.

Problema e următoarea: atunci când vreau să solicit deblocarea unei străzi, dau click pe un segment oarecare din acea stradă, dau click pe "Selectează toată strada", dau click pe generatorul de Permalink, copiez permalink-ul şi apoi cer deblocarea prin proceduta "standard" din Slack.

Partea ciudată este că, deşi dau "Selectează toată strada", nu se selectează decât câteva segmente! Dacă reiau procedura şi dau click pe alt segment al aceleiaşi străzi şi apoi "Selectează toată strada", tot aşa, se selectează tot doar câteva segmente, de obicei altele faţă de prima dată, dar fără să fie o regulă.

După câteva "ţepe" d-astea, am început să selectez manual, segment cu segment, toate segmentele care îmi trebuiau deblocate, le-am numărat, am dat pe permalink, m-am asigurat că în permalink sunt EXACT atâtea segmente câte am selectat, deci totul părea în regulă.

Cu toate astea, mă chinui de nu ştiu cât timp să finalizez Str. Transilvaniei din Buzău şi ... nici acum nu s-au deblocat integral toate segmentele... la fel Bd. Titulescu, tot din Buzău...
Au mai fost străzi care nu se selectau integral, dar am dat vina pe diacritice, însă cu Str. Transilvaniei deja e prea de tot... dacă vă puteţi uita, sunt rămas în aer cu segmentul dintre intrarea în oraş dinspre Braşov (Verneşti, DN10) până la sensul giratoriu de la Fabrica de Bere, plus încă vreo 3 segmente dincolo de sensul giratoriu, spre centrul oraşului (segmentele nedeblocate nu au inserate numere imobile).
Catalin-whitewolfcata, se întâmplă de obicei lucruri asemănătoare atunci când sunt selectate prea multe segmente deodată. Ai o limită de selecție, nu știu care este. Și eu am pățit.
BOSSHAI
Area Manager
Area Manager
Posts: 23
Has thanked: 15 times
Been thanked: 7 times
Send a message
Level 2 Editor and Baia Mare Area Manager

Post by Catalin-whitewolfcata
Dintre puţinele lucruri care au mai rămas de făcut pe hartă şi pe care le poate face şi un editor începător este inserarea de numere de imobile/HN, locuri, mici corecţii locale etc.
Încerc să fiu foarte ordonat şi de obicei selectez o întreagă stradă pentru care cer deblocare, îi inserez numere de imobile, adaug locuri, verific dacă sunt corecte numele străzilor, dacă sunt străzi lipsă etc etc.

Problema e următoarea: atunci când vreau să solicit deblocarea unei străzi, dau click pe un segment oarecare din acea stradă, dau click pe "Selectează toată strada", dau click pe generatorul de Permalink, copiez permalink-ul şi apoi cer deblocarea prin proceduta "standard" din Slack.

Partea ciudată este că, deşi dau "Selectează toată strada", nu se selectează decât câteva segmente! Dacă reiau procedura şi dau click pe alt segment al aceleiaşi străzi şi apoi "Selectează toată strada", tot aşa, se selectează tot doar câteva segmente, de obicei altele faţă de prima dată, dar fără să fie o regulă.

După câteva "ţepe" d-astea, am început să selectez manual, segment cu segment, toate segmentele care îmi trebuiau deblocate, le-am numărat, am dat pe permalink, m-am asigurat că în permalink sunt EXACT atâtea segmente câte am selectat, deci totul părea în regulă.

Cu toate astea, mă chinui de nu ştiu cât timp să finalizez Str. Transilvaniei din Buzău şi ... nici acum nu s-au deblocat integral toate segmentele... la fel Bd. Titulescu, tot din Buzău...
Au mai fost străzi care nu se selectau integral, dar am dat vina pe diacritice, însă cu Str. Transilvaniei deja e prea de tot... dacă vă puteţi uita, sunt rămas în aer cu segmentul dintre intrarea în oraş dinspre Braşov (Verneşti, DN10) până la sensul giratoriu de la Fabrica de Bere, plus încă vreo 3 segmente dincolo de sensul giratoriu, spre centrul oraşului (segmentele nedeblocate nu au inserate numere imobile).
-----
L.E.: intre timp s-au deblocat toate segmentele si am inserat numerele de imobile, dar problema selectării tuturor segmentelor unei străzi rămâne.
Catalin-whitewolfcata
Posts: 11
Has thanked: 4 times
Send a message
Last edited by Catalin-whitewolfcata on Fri Mar 16, 2018 9:28 pm, edited 1 time in total.

Post by cruiserccl
Buna,
Iti scriu pentru a-ti ura "Bun venit" in comunitatea Waze Romania.
Îți mulțumim pentru contribuția ta la îmbunătățirea Waze.
De asemenea te rog sa studiezi ghidule de editare Waze https://docs.google.com/document/d/1zjz ... sp=sharing
și pe cel de locuri
https://docs.google.com/document/d/1zb1 ... sp=sharing
De fiecare data cand editezi segmente pe care nu le poti conecta, cum este si cazul tau, sa ceri conectarea acestora pe forum viewtopic.php?f=120&t=163855 sau chat.
Desigur pt ca noi sa putem rezolva o problema semnalata, permalinkul trebuie copiat din editor si nu din harta live, totodata trebuie selectat segmentul/segmentele la care se face referire, inainte sa copiezi permalinkul.
N-ar strica sa ne scrii la comentarii care este motivul cererii tale.
Spor
cruiserccl
Map Raider
Map Raider
Posts: 138
Has thanked: 46 times
Been thanked: 24 times
Send a message

Post by dacianova
Salut,

Până mai completează Paul ghidul de editare al drumurilor vreau să vin cu câteva precizări.
În urma numeroaselor solicitări venite din partea noastră pentru a securiza harta în fața editorilor noi și în special a celor răuvoitori ( a se vedea cazul G_Bahn) cei de la Waze urmează să introducă crearea conturilor pe baza unei adrese de e-mail. Astfel un editor nou își va putea crea un cont DOAR pe baza unei adrese de e-mail valide.
E un pas înainte.
Vor mai fi și alte restricții și limitări care urmează a fi implementate în viitorul apropiat pentru a nu mai permite userilor de lvl1 și lvl2 să facă orice pe hartă dar vi le voi comunica pe toate la timpul lor.

Astfel s-a hotărât introducerea unui noi sistem de blocare a hărții pentru a putea permite și userilor de lvl mai mic să editeze (acum aproape toată harta este blocată la lvl3) astfel:

- Autostrăzile (A) vor fi blocate la lvl5
- Drumurile Naționale (DN) vor fi blocate la lvl4
- Drumurile Județene (DJ) și Drumurile Comunale (DC) vor fi blocate la lvl3 (doar cele asfaltate)
- Străzile și drumurile neasfaltate (Străzi cu bifa de neasfaltat) se vor bloca la lvl2
- Drumurile 4x4 (OFFROAD) vor râmăne blocate la lvl1. Pe toate drumurile 4x4 limita de viteză va fi de 20 km/h indiferent de locația acestora (în localitate sau în afara acesteia).
- Toate orașele mari vor rămâne blocate la minim lvl3 (inclusiv străzile). Userilor de lvl1 și 2 care vor să editeze prin orașele mari le recomand să folosească canalul de deblocări din Slack pentru a cere ajutorul userilor de lvl mai mare.

Pentru a ajuta la rutarea printr-o localitate în care nu există drumuri asfaltate dar care au un drum principal (DJ, DC) acestea vor fi transformate NUMAI în localitate în străzi fără a mai pune bifa de neasfaltat iar limita de viteză rămâne de 30 km/h. Este bine să facem acest lucru pentru ca userii să nu fie rutați orice uliță din sat. În acest caz va ruta numai pe drumul principal care de cele mai multe ori este pietruit. Legăturile dintre localități rămân ca și până acum (străzi cu bifă de neasfaltat).

Un exemplu de cum ar trebui:



Permalink-ul către locația din poza de mai sus îl găsiți aici

Vă rog să verificați și cu ajutorul Google Earth drumurile din localități. Sunt foarte multe drumuri care acum pe hartă apar ca neasfaltate dar care între timp au fost asfaltate. Acolo unde găsiți drumuri asfaltate vă rog să le transformați conform regulilor de editare a hărții.

Pentru orice alte nelămuriri vă stau la dispoziție aici sau pe canalul de Slack.

Spor.
dacianova
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 1147
Has thanked: 38 times
Been thanked: 289 times
Send a message

Post by dacianova
ATENȚIE!!!

Operațiunea de mai sus nu este URGENTĂ!!!!

Userii care vor abuza de modificarea blocării segmentelor vor fi sancționați indiferent de lvl-ul pe care-l au.
Încercăm să facem harta cât mai bună, nu să edităm pentru puncte!!!


Spor
dacianova
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 1147
Has thanked: 38 times
Been thanked: 289 times
Send a message

Post by dacianova
BOSSHAI wrote:
spookyx wrote:Am început crearea noului ghid de editare a drumurilor în Waze...

Țineți cont că e în lucru:
https://docs.google.com/document/d/1zjz ... sp=sharing
Salutare și revin aici cu o întrebare:
Când și în ce condiții se pot pune virajele dificile? Pe ghid nu scrie și aș vrea să se actualizeze corespunzător.
Virajele dificile sunt disponibile doar lvl3+

Trimis de pe al meu SM-G950F folosind Tapatalk
dacianova
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 1147
Has thanked: 38 times
Been thanked: 289 times
Send a message