Post by SparkleRO
Salutare,
Am incercat sa adaug ieri un radar "mobil" (masina de politie care de obicei frecventeaza foarte des zona respectiva) dar nu aveam semnal prea bun deci nici conexiune de internet mobil asa ca "ciu-ciu"! Cum se poate rezolva problema asta?
Eu m-am mirat mai ales pentru ca mergeam pe ideea ca Waze este "up to date" si nu am primit nici un fel de notificare acolo, nici pe harta nu aparea nimic si nici eu n-am putut schimba nimic = very disappointed!
SparkleRO
Posts: 5
Has thanked: 4 times
Send a message

Post by spookyx
Referitor la camere fixe. In Romania sunt foarte putine camere fixe care sa functioneze astazi... le numaram pe degete. Cred ca cele care mai functioneaza sunt pe DN1 intre Bucuresti si Ploiesti si sunt cu bucla inductiva... Majoritatea au fost scoase in afara legii, suspendate... acum cativa ani si nu stiu care sa existe si sa functioneze. Am inteles ca pe A2 au fost instalate unele noi care sunt si legale. Deci acea baza de date de la PDI Romania e expirata, neactualizata.

In WME: Cele cu gri sunt Approved... si probabil ca sunt si locked, dar nu exista posibilitatea de deblocare in momentul de fata... precum cele de la Balotesti
https://world.waze.com/editor/?zoom=3&l ... TTTFTTTFTT

SI celelalte de pe DN1 sunt adaugate, e vreunul care lipseste?
De exemplu ala de la Barcanesti nu cred ca mai functioneaza... sau cel putin asa zic si ei acolo ca e indreptat spre "cer".

Deci in momentul de fata nu prea avem ce adauga cred. Poate cele inspre mare pe A2 sa vedem unde sunt exact si sa le adaugam.

Citand tot de pe pdiromania:
Un coleg pe un alt forum:
"Pe A2, intre Cernavoda si Constanta exista radare fixe cu bucla inductiva si camere video, cum sutn cele de pe DN1. Eu am vazut cate doua pe sens (km 194 si 210 spre Constanta, nu am retinut in sens invers), dar se pare ca sunt 3 (http://www.auto.ro/stiri/pe-autostrada- ... -fixe.html). Camerele pentru identificare sunt pe cadre peste ambele sensuri, deci pana apar coordonatele GPS pentru ele, incercati sa fiti atenti si reduceti viteza in zonele respective."
Stiu ca au tot fost raportate camere de viteza pe A2, dar, dar... au fost raportate atat de multe incat nu stiu care sunt reale si care nu. La un moment dat am sters vreo 30 de camere adaugate de acelasi utilizator!

Stiu ca raporteaza aplicatia cand dai de un radar fix, asa imi aduc aminte, nu?

Din pacate radarele pot fi adaugate doar din aplicatia de pe mobil, nu si din editorul WME.
spookyx
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 2081
Has thanked: 53 times
Been thanked: 333 times
Send a message
[blur]Click here to see my signature[/blur]

Post by spookyx
Da, ada e, o avertizare permanenta ar fi mai utila, dar... Daca punem prea multe s-ar putea să deranjeze

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk 4 Beta
spookyx
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 2081
Has thanked: 53 times
Been thanked: 333 times
Send a message
[blur]Click here to see my signature[/blur]

Post by spookyx
Așa cum am stabilit camerele de verificare vinieta le trecem ca si Camere False pentru că nu avem o categorie specială, dar oamenii le tot raportează ca fiind camere de viteză. Pentru camerele false, nu contează viteza trecută acolo.
spookyx
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 2081
Has thanked: 53 times
Been thanked: 333 times
Send a message
[blur]Click here to see my signature[/blur]

Post by spookyx
Aceste camere pe care le vezi tu nu sunt activate. A fost limitată posibilitatea activării/dezactivării/ștergerii camerelor pentru editorii L4+ pentru a preveni situațiile în care diverși editori activau tot felul de camere de viteză sau la semafor. În 30 de zile ele vor dispărea automat din editor, dar repet, ele nu vor apărea pe harta waze live.
spookyx
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 2081
Has thanked: 53 times
Been thanked: 333 times
Send a message
[blur]Click here to see my signature[/blur]

Post by TigruL
În ultimul timp au apărut pe hartă tot mai multe camere, mai ales în orașe (fie că vorbim de camere false sau camere de viteză). Problema este că în cele mai multe cazuri aceste camere nu există în realitate și sunt raportate de diverși utilizatori.
La un moment dat se puteau șterge aceste camere, dar acum am observat că acest lucru nu mai este posibil. Ce se poate face în acest caz?
TigruL
Area Manager
Area Manager
Posts: 19
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times
Send a message

Post by TigruL
Știu că nu apar pe harta live pentru că nu sunt aprobate, dar nu am știut că dispar in 30 de zile dacă nu sunt aprobate. Mulțumesc pentru răspuns!
TigruL
Area Manager
Area Manager
Posts: 19
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times
Send a message

Post by twist3r
@iulius22ro Cum introduci camerele fixe din editor ? :)
twist3r
Map Raider
Map Raider
Posts: 732
Has thanked: 59 times
Been thanked: 124 times
Send a message