Get a sneak peek at whats next for Permanent Hazards on our April 7th Office Hours!
Post by spookyx
ciprian-coman wrote:A scris spookyx ca se modifica automat lock in functie ne nivelul traficului. Probabil din cauza asta lock este la alt nivel decat cel setat manual, care se vede in interfata.
da, tocmai ma pregateam sa precizez, ca s-a activat blocarea in functie de trafic, dar cred ca editorul normal nu afiseaza cum trebuie.
In editorul beta apare asa:
Sub Lock care e pe level 2, apare:
This segment is traffic locked to level 2
Si nu imi da voie sa ii pun lock level 1 de exemplu.
spookyx
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 2079
Has thanked: 53 times
Been thanked: 333 times
Send a message
[blur]Click here to see my signature[/blur]

Post by spookyx
La fel si pentru Bd. Bucurestii Noi.
Apare ca is traffic locked to level 3 si nu pot selecta decat level 3 sau mai mare. Nu pot sa il mai cobor sub level 3!
spookyx
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 2079
Has thanked: 53 times
Been thanked: 333 times
Send a message
[blur]Click here to see my signature[/blur]

Post by spookyx
dcarpiuc wrote:Imi poate spune cineva de ce nu ruteaza pe traseul Cluj-Napoca - Arieseni, AB ?
Salut. verific eu acum traseul.
spookyx
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 2079
Has thanked: 53 times
Been thanked: 333 times
Send a message
[blur]Click here to see my signature[/blur]

spookyx
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 2079
Has thanked: 53 times
Been thanked: 333 times
Send a message
[blur]Click here to see my signature[/blur]

Post by spookyx
Se pot trimite comentarii la propiile rapoarte.
Nu poti scoate tu propiul raport (e sa zic asa, probabil, o chestie care nu prea a fost gandita).
Daca raportezi pe sensul opus, iarasi, nu te avertizeaza, daca sunt 2 benzi separate fizic.

WazeBotRo preia rapoartele de politie si le arunca inapoi pe harta in momentul in care se produce ceea ce numesc eu un reset. E un bug in cercetare. Rapoartele dispar de pe harta. Pentru a compensa aceasta problema, robotul pe care l-am construit si care apare sub numele de WazeBotRo (nu e utilizator normal, ci e special, avertizari permanente si cei de la Waze mi-au creat mie un access la Waze API de pe serverul lor).
Rapoartele de la WazeBotRo (si inainte ce era WazeBot) vad ca nu dispar cand dai ca nu e acolo. Sau e nevoie de mai multi utilizatori sa dea ca nu e acolo.
spookyx
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 2079
Has thanked: 53 times
Been thanked: 333 times
Send a message
[blur]Click here to see my signature[/blur]

Post by spookyx
adryanosss wrote:O intrebare. Daca raportez o masina de politie pe sensul meu de mers vor fi avertizate masinile de pe ambele sensuri (atunci cand acestea nu sunt despartite) ?
Aceeasi intrebare si pentru camerele fixe. Daca e indreptata spre un anumit sens va avertiza masinile ce vin din acel sens sau si masinile ce vin din sensul opus ?
Deci sunt doua intrebari :)

Politia va fi raportata doar pentru sensul tau de mers.
Daca raportezi politie pe sensul opus, atunci cel de pe sensul opus va fi atentionat, dar nu si cel de pe sensul pe care te-ai deplasat tu.
Daca drumul e separat, 2 sensuri unice, atunci cand raportezi pentru celalalt sens nu esti notificat. E un bug ceva.
Cand se reposteaza un raport de politie de catre WazeBotRo, atunci se reposteaza cu ambele directii activate ca eu nu am cum sa imi dau seama din raport de directia de raportare si atunci ambele sensuri sunt notificate. Prin urmare, deducem ca exista suport pe severul Waze pentru raportare pentru ambele directii, dar inca nu e activata in soft. Nu stiu de ce nu o fac. :(
spookyx
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 2079
Has thanked: 53 times
Been thanked: 333 times
Send a message
[blur]Click here to see my signature[/blur]

Post by spookyx
Salut. De principiu nu se inchide nici o sesiune, dar nu intotdeauna merge ca la carte... Waze transfera datele cand revii la semnal... eu am pierdut sute/mii de km de drum inregistrate cu waze ani buni in urma din cauza acestei probleme. Incearca sa bagi buldozerul si cand pleci de acolo si te intorci. 5 km nu e o distanta mare pentru offline, ar trebui sa o pastreze.
Da-ne un permalink din zona sa vedem exact despre ce e vorba acolo. Macar editam drumul.
spookyx
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 2079
Has thanked: 53 times
Been thanked: 333 times
Send a message
[blur]Click here to see my signature[/blur]

Post by spookyx
dulaustefan wrote:O altă întrebare/curiozitate ar fi aici : https://www.waze.com/editor/?env=row&zo ... TTTTTTTTTT . De ce waze preferă o rută pe o stradă, un traseu mai lung , în detrimentul unei rute pe Primary Street mai scurte ? Penalizările acumulate din cauza nodurilor să fie de vină ? :?:
In primul rând, ruta pe Primary Street are o lungime de 1529 metri.
Ruta pe Str. Thurzo Șandor are 941 metri. Nu crezi ca o diferență de 588 se justifică? mai ales că are mai puțin noduri de străbătut. Da, poți să mai fragmentezi str. Șandor...

Waze învață timpul necesar pentru fiecare viraj împarte, separat pe fiecare interval orar (cel putin la fiecare jumatate de ora) și zi a săptămânii. Astfel rutele sugerate de Waze pot varia de la ora la alta, de la zi la alta.

Există posibilitatea ca Waze să fi memorat că la ora respectivă și ziua din săptămână respectivă pe acel PS există trafic mai mare... sau poate nu a învățat că pe Șandor se circulă mai greu.
Șandor are următoarele date medii de trafic:
A->B: 35km/h (21.7mph)
B->A: 58km/h (36mph)
iar doar strada Atelierelor are
A->B: 51km/h (31.7mph)
B->A: 47km/h (29.2mph)

Prin urmare, vitezele nu sunt cu mult mai mari, deci mi se pare just ce a recomandat Waze. Daca vrei, tu poti sa mergi pe traseul pe care crezi ca e mai rapid si Waze va invata... dar nu intotdeauna traseul pe care il consideram noi mai bun e si cel mai rapid.
spookyx
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 2079
Has thanked: 53 times
Been thanked: 333 times
Send a message
[blur]Click here to see my signature[/blur]

Post by spookyx
Dar ce viteza aveai?
spookyx
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 2079
Has thanked: 53 times
Been thanked: 333 times
Send a message
[blur]Click here to see my signature[/blur]

Post by spookyx
twist3r wrote:Eu folosesc sageata, si nu am intampinat probleme.
La fel si eu...
spookyx
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 2079
Has thanked: 53 times
Been thanked: 333 times
Send a message
[blur]Click here to see my signature[/blur]