Get a sneak peek at whats next for Permanent Hazards on our April 7th Office Hours!
Post by CaesarRR
Revin cu 3 chestii, care au aparut in ultima vreme :

1) Primesc mesaje in inbox, pentru multumirile ref. la rapoartele pe care le transmit.Ideea este ca primesc foarte multe msg.Avand in vedere ca inainte nu se primeau, nu se pot dezactiva in vreun fel?
Apoi, nici macar nu pot fi citite.Dai click pe mesajul respectiv (notificarea din bara de notificari Android), iti deschide waze si te duce in inbox, insa cand sa citesti mesajul....,,Ooops ne pare rau...etc''

2) Pozitia mea pe harta ramane adesea in urma, astfel incat, trebuie sa astept o vreme dupa ce trec de o locatie pe care vreau sa o raportez, pentru a deschide raportul.In timp ce inainte trebuia sa ma grabesc sa apas pe raport pentru a fi cat mai exact, intrucat locatia era corecta, acum trebuie sa astept...prea mult...Ce s-a intamplat?

3) Am transmis ieri un raport si ulterior, am incercat sa adaug si un comment la acel raport insa, desi l-am scris si am dat ok, nu aparea.Este posibil sa fie o problema in sensul asta?

Mersi !
CaesarRR
Posts: 5
Been thanked: 1 time
Send a message

Post by CaesarRR
Salut,

Revin cu o problema care ma tot supara in ultima vreme (cam de o luna incoace), fiind curios daca se manifesta doar la mine.
Atat la calcul initial de ruta, cat si la recalculari de traseu in urma devierilor, imi da uneori niste sugestii proaste/inutile - 2 exemple mai jos.In loc sa ma puna sa merg drept, pe drumul evident mai scurt, liber (confirmat) si totodata fara rapoarte (deci nejustificat), ma ,,complica'' inutil.Acest lucru nu s-a intamplat in trecut.. :

Totodata, am observat de mai multe ori la recalculari de traseu ca se blocheaza efectiv ,,recalculand traseul'' (ramane pe ecran mesajul de recalculare).Trebuie sa sterg traseul, sa-l introduc din nou, ba chiar sa sting uneori de tot aplicatia ca sa-si revina..

P.S. Sunt rute standard, pe care le utilizez zilnic..

Thx !
CaesarRR
Posts: 5
Been thanked: 1 time
Send a message
Attachments

Post by catalin76shumy
Buna dimineata! Am si eu o rugaminte: spuneti-mi si mie de ce de multe ori sunt "aruncat" de pe sosea si ma arata ca merg pe langa aceasta si apoi cum ma indrept iarasi spre sosea? Ce se intampla? Multam!
catalin76shumy
Posts: 1
Send a message

Post by cezarcociorba
adibose wrote:Salutare, de la o perioada a inceput sa imi dea eroare ""Uh-oh! Failed to communicate with routing server" nu tot timpul, dar o data la 3 utilizari primesc eroarea si nu-i dau de cap cu vreun workaround sau bypass...Am incercat sa trec in Airplane mode dupa care sa revin la normal, sa inchid forced aplicatia, nimic nu-l rezolva. Dar isi poate reveni in 10 minute chiar si cu Waze mergand...pentru ca imi arata traficul, notificari in zona etc..doar ca nu face rutarea.
Atat pe WiFi cat si pe 4G primesc eroarea.
Waze pe IOS, ultimul update de IOS si de Waze

Il utilizez zilnic, de 3-4 ori iar eroarea a inceput sa apara in urma cu vreo 2 saptamani.
Poate are cineva o idee,
Multam
Buna,
Pe ce device folosesti aplicatia? Ai incercat un clear data la aplicatie?
cezarcociorba
Posts: 30
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times
Send a message

Post by ciprian-coman
Am observat ce cred ca este un bug in editor. Nu ma lasa sa editez unele segmente de drum prioritar din zone prin care am mers. De exemplu acest segment din DN3 langa Constanta. Mesajul este "You cannot edit this segment. You may only edit segments in your driving area." dar pot edita oricare din segmentele de tip Street adiacente. Am mers chiar pe drumul respectiv vineri intr-un sens si sambata in sens invers, dar nu m-a lasa sa-l editez.
ciprian-coman
Area Manager
Area Manager
Posts: 123
Has thanked: 3 times
Been thanked: 8 times
Send a message

Post by ciprian-coman
La mine apare Lock level 1.
Capture.PNG
(203.09 KiB) Downloaded 1609 times
ciprian-coman
Area Manager
Area Manager
Posts: 123
Has thanked: 3 times
Been thanked: 8 times
Send a message

Post by ciprian-coman
A scris spookyx ca se modifica automat lock in functie ne nivelul traficului. Probabil din cauza asta lock este la alt nivel decat cel setat manual, care se vede in interfata.
ciprian-coman
Area Manager
Area Manager
Posts: 123
Has thanked: 3 times
Been thanked: 8 times
Send a message

Post by ciprian-coman
Astazi a aparut un bug in editor: nu se mai incarca imaginile din satelit.

Asta se intampla pe un browser care are dezactivata trimiterea campului HTTP referer.
ciprian-coman
Area Manager
Area Manager
Posts: 123
Has thanked: 3 times
Been thanked: 8 times
Send a message

Post by costingh
N-ar trebui ca din moment ce ai rapoarte de trafic intens/ambuteiaj in fata (cred ca erau vreo 3-4 rapoarte astazi in aceeasi zona) waze sa caute alternative sa te scoata din zona cu probleme? Am avut azi un drum pe soseaua Oltenitei unde se asfalta de zor iar d-l waze a crezut ca e mai ok sa ma lase sa astept in trafic fara sa schiteze nici cea mai mica urma de reconfigurare a traseului. Ma rog, pana la urma am facut dreapta pe stradute si in cateva minute am iesit din ambuteiaj, insa nu tocmai cu asta se lauda developerii waze? ca e un soft pt navetisti, ca te scoate din ambuteiaje etc?
Chiar nu ma asteptam sa nu aiba implementata functia de ocolire a zonelor raportate a fi cu ambuteiaje .
costingh
Posts: 29
Been thanked: 1 time
Send a message

Post by costingh
Da, l-am intrebat de vreo 2 ori, aveam timp berechet, doar eram prins in blocaj :)). Rapoarte de trafic blocat erau vreo 2-3. Numai ca refuza sa ma scoata pe stradutele laterale. Dupa ce am facut dreapta - perfect legal - incerca obsesiv sa ma aduca inapoi in ambuteiaj. In fine, pt oras cred ca o sa ma rezum la google maps care mi s-a parut mult mai rapid in recalcularea rutelor mai rapide.
costingh
Posts: 29
Been thanked: 1 time
Send a message