Post by twist3r
Comanda vocala se va introduce, sper eu cat mai repede. Din pacate trebuie sa asteptam dupa TTS de la Google in limba romana. In tarile in care exista deja TTS de la Google a fost activata optiunea de comenzi vocale.

Eu o gasesc foarte folositoare. Am si militat pentru introducerea ei chiar si in limba engleza, dar din pacate fara succes. In functie de unde ai suportul pentru telefon, poate fi mai usor sau mai greu de raportat un eveniment. La fel, in functie de dimensiunea ecranului, poate fi mai greu sau mai usor.

Nu stiu gadgetel_ro de ce ti se pare ca va incurca. Vei tine minte doar comenzile care le folosesti mai des, nu te pune nimeni sa le tii minte pe toate. Plus ca vei putea raporta la fel cum o faci acum si dupa implementarea comenzilor vocale, asa ca nu inteleg de ce te-ar incurca.

Pentru a raporta trebuie totusi sa iti iei chiar si pt o fractiune de secunda ochii de la drum, iar unele accidente se produc tocmai din cauza acelei fractiuni de secunda. Iar ca sa anunti un radar care nu e pe sensul tau de mers trebuie mai multe apasari, si sunt alte situatii in care trebuie sa apesi de mai multe ori.

Dupa cum ziceam, sper sa ne introduca si noua optiunea de comenzi vocale cat mai curand posibil (hai google cu tts in limba romana) si sunt convins ca vom vedea o crestere a rapoartelor (va fi mai usor si mai sigur de raportat) cat si o siguranta mai mare la volan. Indiferent de ce spun unii sau altii, de multe ori o fractiune de secunda e suficient sa faci o prostie. Si mai bine nu o faci !!
twist3r
Map Raider
Map Raider
Posts: 732
Has thanked: 59 times
Been thanked: 124 times
Send a message

Post by twist3r
Salut. Asta se intampla de obicei de la proasta receptie GPS. Telefoanele de obicei nu au receptoare GPS foarte performante. Si se mai intample sa isi piarda semnalul sau sa te arate in cu totul si cu totul alt loc decat cel in care esti, si apoi sa revina la locatia corecta.
twist3r
Map Raider
Map Raider
Posts: 732
Has thanked: 59 times
Been thanked: 124 times
Send a message

Post by twist3r
Nu exista :)
twist3r
Map Raider
Map Raider
Posts: 732
Has thanked: 59 times
Been thanked: 124 times
Send a message

Post by tzoli1971
Din câte știu (corectați-mă dacă nu e corect), la raportările proprii referitoare la poliție nu poți posta răspunsuri. Din această cauză este această problemă. Oricum, frica păzește pepenii :))
tzoli1971
Posts: 28
Has thanked: 11 times
Send a message
Area manager: România, Gheorgheni, Harghita
Hardware: THL T200C - Android 4.2.2
Car: VW Polo 1.4 TDI
Nimeni nu este perfect. De pilda din mine lipsesc greselile. :)
Senki sem tökéletes, belőlem is hiányzik a hiba :)

Post by vcalnegru
Am instalat WAZE pe o tableta Samsung Tab3. Se vede mult mai bine decat pe telefon. Ma deranjaza insa ca butoanele si meniurile au aceeasi dimensiune (absoluta, in mm) ca pe telefon. Practic butoanele si caracterele mesajelor sunt tot atat de mici ca pe telefon. De ce nu se scaleaza meniurile si butoanele conform dimensiunii tabletei? Nu stiu eu cum sa procedez? Sau poate ar trebui sa pot sa-mi setez singur dimensiunea fonturilor !
Practic, deoarece tableta este departe, mult in fata pe bord, trebuie sa ma apropii de ea pentru a vedea de exemplu ce fel de pericol este semnalizat pe drum.
De asemenea si butoanele sunt la fel de greu "de nimerit" pe tableta ca si pe telefon.
Va rog mariti totul pe tableta, nu numai harta.

Altfel, tot respectul pentru aplicatie !
Stima!
vcalnegru
Posts: 2
Send a message

Post by vcalnegru
1 - Am cumparat o tableta pentru Waze, ca sa am butoanele si fonturile mai mari. Constat ca au insa aceeasi dimensiune, cu toate ca afisajul este generos. Ramane mult spatiu in care s-ar putea extinde butoanele si textele avertizarilor. Daca puteti sugerati WAZE sa permita setarea acestor dimensiuni de catre utilizator.
Toatevextele se vad greu cand telefonul este departe la parbriz si butoanele sunt greu de nimerit in mers !
2 - Am vazut ca radarele fixe de pe DN1 au fost anulate de catre un editor. Este sigur? Nu ne trezim cu ceva amenzi la greu :)

Cu multumiri
Valentin
vcalnegru
Posts: 2
Send a message

Post by vectra96
Imi poate spune cineva de ce nu ruteaza pe traseul Cluj-Napoca - Arieseni, AB ?
vectra96
Posts: 189
Has thanked: 4 times
Been thanked: 6 times
Send a message
Waze on Windows Mobile

Post by vectra96
e verificat . ruteaza pe portiuni, dar nu pe total.
vectra96
Posts: 189
Has thanked: 4 times
Been thanked: 6 times
Send a message
Waze on Windows Mobile

Post by vectra96
Si totusi, nu anuntam la waze problema?
vectra96
Posts: 189
Has thanked: 4 times
Been thanked: 6 times
Send a message
Waze on Windows Mobile

Post by vectra96
Ceapa lui, am incercat acu un minut si merge .
vectra96
Posts: 189
Has thanked: 4 times
Been thanked: 6 times
Send a message
Waze on Windows Mobile