Get a sneak peek at whats next for Permanent Hazards on our April 7th Office Hours!
Post by costingh
spookyx wrote:Face google maps asa ceva? Eu nu m-aș încrede în google maps.
Drumul era inrosit si erau si rapoarte, erau si rute ocolitoare. Din pacate nu am facut screenshot. In fine... Probabil ca serverul asteapta sa fie detectate x masini in ambuteiaj( sa fie sigur ca se intampla intradevar ceva acolo si nu doar soferul a tras dreapta) si doar dupa aceea ia decizia sa redirecteze celelalte masini.
Cat despre google maps, ce sa zic... stateam in trafic pe la Universitate si mi-a semnalat ca in pasaj la Unirii era accident si ca alerta era preluata de la un anume soft - waze - si asa am ajuns sa caut si sa instalez waze. Speram sa fie ceva mai rasarit, insa pana acum m-a cam dezamagit. Probabil cu timpul va fi inghitit de tot de google maps.

In alta ordine de idei metoda de raportare a chestiilor de pe traseu este nu periculoasa, ci extrem de periculoasa. Sa stai la 130 -140 la ora spre ex sa dai click-uri ca nebunul pe ecran cautand in disperare unde naiba se afla butonul pentru raportat groapa spre ex. e sinucidere curata. Si ii mai vad ca baga tot felul de nimicuri gen "social features"... cine are timp si este atat de inconstient incat sa foloseasca chestiile astea in timp ce conduce? Singura metoda valabila de raportare ar fi comanda vocala (tin minte ca al meu telefon nokia 3310 aparut prin 2000 avea asa ceva). Ai idee daca dezvoltatorii au in gand asa ceva pt limba romana? Eventual sa foloseasca motorul de recunoastere vocala al google, ca tot e companie detinuta de google, care vad ca functioneaza si cu limba romana...
costingh
Posts: 29
Been thanked: 1 time
Send a message

Post by costingh
@gadgetel_ro, sunt (si nu putine) cazurile in care cel din dreapta nu stie sa umble la telefon (parinti, bunici etc). Sau cazul meu, care merg singur in fata pt ca sotia trebuie sa stea cu fetita in spate. Waze este gandit pe un caz particular, si anume cand pe locul din dreapta sta cineva care se pricepe catusi de cat la smartphone-uri.
Comanda vocala este absolut vitala. Stiu destule cazuri in care s-au intamplat accidente grave tocmai din cauza ca soferul fie umbla cu degetul pe ecranual gps-ului, fie schimba cd-ul etc. Eu insumi am fost lovit si rasturat cu roatele in sus de un nene care, intr-o clipa de neatentie, nu si-a dat seama ca are semn de cedeaza trecerea... noroc ca nu aveam viteza mare...
Google are tehnologia asta si nu inteleg de ce nu o aplica si la waze, daca tot au platit un miliard si ceva de $$ pe aplicatie.
@danutzu - nu ar fi mai sigur daca te-ar intreba cu voce si i-ai raspunde tot cu voce? Totusi suntem in secolul 21
costingh
Posts: 29
Been thanked: 1 time
Send a message

Post by costingh
Google are deja recunoastere vocala pt limba romana deci ar putea sa o implementeze chiar acum in waze, chiar si fara tts.
costingh
Posts: 29
Been thanked: 1 time
Send a message

Post by costingh
Pozitia curenta este preluata de waze de la sistemul de operare al telefonului si depinde de mai multi factori:
-calitatea receptorului GPS al telefonului,
-conditiile atmosferice - nori etc,
-de cat de inalte sunt cladirile din jur care pot reflecta semnalul iar receptorul sa creada ca e in alta parte
-de parbrizul masinii care daca e atermic atenueaza semnalul gps etc etc.
Mai adaugi si faptul ca acuratetea localizarii este in conditii ideale de cativa metri...
costingh
Posts: 29
Been thanked: 1 time
Send a message

Post by costingh
S-a intamplat din nou. Drum inrosit-centura Focsaniului pana la rondul de la Carefour. Cred ca erau cativa km buni de drum inrosit iar waze dormea... Inainte de a o face stanga prin oras am zis sa dau o recalculare a rutei... Doar asa s-a trezit din somn si m-a scos din ambuteiaj...
costingh
Posts: 29
Been thanked: 1 time
Send a message

Post by costingh
Ideea e ca drumul era inrosit si era vorba de zeci de minute pierdute probabil, nu unul-doua.M-am gandit si eu la faptul ca poate waze asteapta sa prinda mai multi useri in ambuteiaj sa fie sigur, insa atunci de ce inroseste drumul? Sa-l lase alb pana cand e sigur.
costingh
Posts: 29
Been thanked: 1 time
Send a message

Post by costingh
Am remarcat asta si eu si e cam penibil...
costingh
Posts: 29
Been thanked: 1 time
Send a message

Post by costingh
@spookyx, spui ca waze stie sa opreasca singur sunetele in timpul unei convorbiri telefonice? La setari din cate vad nu este nici o optiune pt asta. Legat de problema cu raspunsul la telefon, datul pe speaker etc, eu la htc am o aplicatie "car mode", un fel de home screen pt cand esti in masina si daca primesc un apel telefonul e dat automat pe speaker iar cand inchid convorbirea revin automat in waze. Foarte utila aplicatia.
costingh
Posts: 29
Been thanked: 1 time
Send a message

Post by cristian_lungu
Corect ar tebui sa fie:
"Esti un editor nivel 3, poti edita 3 mile imprejurul drumurilor pe care le-ai condus si oriunde in zona pe care o administrezi."
cristian_lungu
Area Manager
Area Manager
Posts: 29
Has thanked: 7 times
Send a message
Attachments

Post by dacianova
ciprian-coman wrote:Am observat ce cred ca este un bug in editor. Nu ma lasa sa editez unele segmente de drum prioritar din zone prin care am mers. De exemplu acest segment din DN3 langa Constanta. Mesajul este "You cannot edit this segment. You may only edit segments in your driving area." dar pot edita oricare din segmentele de tip Street adiacente. Am mers chiar pe drumul respectiv vineri intr-un sens si sambata in sens invers, dar nu m-a lasa sa-l editez.
E blocat level 4 iar tu esti level 3 de aceea nu te lasa sa-l editi.
dacianova
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 1147
Has thanked: 38 times
Been thanked: 289 times
Send a message