Get a sneak peek at whats next for Permanent Hazards on our April 7th Office Hours!
Post by satwien
Pentru a elimina Vodafone din discutie, de luni o sa folosesc Waze pe un al doilea telefon, identic cu primul (HW si SW), dar in reteaua Orange. Stiu ca cei de la Vodafone sunt foarte stricti in politica lor de furnizare date, blocheaza tot ce pare suspect pentru ei. Oricum, o sa revin cu impresii dupa 2-3 zile de utilizare in reteaua Orange.
satwien
Posts: 55
Has thanked: 4 times
Been thanked: 3 times
Send a message

Post by satwien
Este deja pe wishlist cu prioritate High, vezi punctele 5-7. https://wiki.waze.com/wiki/Wishlist
satwien
Posts: 55
Has thanked: 4 times
Been thanked: 3 times
Send a message

Post by satwien
satwien wrote:Pentru a elimina Vodafone din discutie, de luni o sa folosesc Waze pe un al doilea telefon, identic cu primul (HW si SW), dar in reteaua Orange. Stiu ca cei de la Vodafone sunt foarte stricti in politica lor de furnizare date, blocheaza tot ce pare suspect pentru ei. Oricum, o sa revin cu impresii dupa 2-3 zile de utilizare in reteaua Orange.
Asa cum scriam mai sus, am facut testul cu Waze pe Orange in loc de Vodafone, pe acelasi traseu (Bucuresti - Tg.Mures si retur). De data asta, numarul de "rateuri" a fost ZERO asa ca, deocamdata, cred ca putem scoate Waze din lista de suspiciuni. Se pare ca Vodafone, in continuare, filtreaza cu simt de raspundere traficul de date pentru a nu permite convorbiri VOIP prin reteaua lor dar, probabil, comunicatiile aproape continue pe care le genereaza Waze sunt si ele afectate. Este doar o banuiala, nu am cum sa dovedesc acest lucru si-mi cer scuze anticipat daca acuz pe nedrept. Dar alta explicatie nu am gasit.
satwien
Posts: 55
Has thanked: 4 times
Been thanked: 3 times
Send a message

Post by satwien
Asa este, nici eu nu sunt convins ca problema apare de la blocarea/filtrarea porturilor de comunicatie Vodafone, dar alta explicatie nu am gasit. Oricum, atat timp cat problema nu e de la Waze, nu o s-o mai ridic aici.
Propuneri imbunatatiri:
1. Sugestia de destinatia pe care o face Waze dimineata/seara (Work/Home) este in principiu ok, dar ar putea fi imbunatatita: in weekend, e putin probabil sa plec spre Work (ma rog, sunt si exceptii) deci nu ar trebui sa sugereze aceasta destinatie sambata si duminica. La fel, daca sunt la 2000 km de casa si ma urc dimineata in masina, e hilar sa ma intrebe daca ma duc la servici. Par amanunte, dar cred ca sunt usor de implementat.
2. Alertele de pericol, subcapitolul Weather: lipseste cea mai importanta alerta pentru un sofer, cea de polei (black ice). Apare alerta de "gheață", dar poleiul este cu mult mai periculos. Eu as renunta la alerta de zapada (useless) si as introduce poleiul.
3. Mi-as dori ca in 4.0 sa apara si un ecran "cockpit" in care sa am mai multe detalii despre traseu, viteze medii pe traseu, timp deplasare, altitudine dar si mai multe detalii despre reteaua Waze (numar de wazeri pe o raza de x km, puncte acumulate pe traseu afisate in real time etc etc). Eventual, sa se transmita pe email un raport al deplasarii (o mica harta, total km, viteza medie, consum de combustibil estimat etc etc).
4. Daca doi sau mai multi wazeri care s-au acceptat reciproc ca prieteni isi dau intalnire la un punct fix, sa se afiseze ETA pentru fiecare dintre ei.
Vreau cam multe, dar poate developerii Waze au ramas in pana de idei, asa ca ... :)

PS
A scapat pe undeva vreo informatie despre Waze 4.0? Ce va aduce nou si cand se va lansa?
satwien
Posts: 55
Has thanked: 4 times
Been thanked: 3 times
Send a message

Post by satwien
Orice cerere de modificare/imbunatatire a aplicatiei poate fi votata/inserata aici: http://waze.uservoice.com/forums/59223- ... your-phone
Nu stiu daca cei de la Waze citesc ce se voteaza acolo ... dar ar trebui s-o faca, multe sunt propuneri de bun simt care au strans mii de voturi.
satwien
Posts: 55
Has thanked: 4 times
Been thanked: 3 times
Send a message

Post by satwien
dansora wrote:Exista noutati cu privire la data estimativa cand va iesi versiunea 4.0?
Nu e lansata nici macar versiunea beta, nu se vorbeste pe nicaieri de 4.0, deci asa cum spunea Spookyx, sigur va mai dura.
satwien
Posts: 55
Has thanked: 4 times
Been thanked: 3 times
Send a message

Post by spookyx
Salut si bun venit pe forum.

Ma bucur ca iti place aplicatia, iar, si noi, ca si tine, ne infruntam de multe ori cu aceleasi probleme.

O parte din probleme se cunosc, o parte tine de aplicatie, o parte de harti, iar altele de ... oricum, am tot facut eforturi sa le transmit pentru rezolvare cele mai stridente buguri.

Sa le luam pe rand

1) Aceasta problema o aveam pe Samsung Galaxy S2. Chipsetul de GPS de pe S2 nu e foarte performant si in orase cu vizibilitate redusa catre cer (sateliti) telefonul nu pastreaza o pozitie fixa si tot timpul are impresia ca te deplasezi. Deci problema tine, zic eu, mai mult de telefon si de Android. Poate poti gasi niste tweakuri pentru gps-ul din telefon.

Ar fi frumos si ca Waze sa incerce sa nu mai schimbe atat de des pozitia, din pacate el preia datele de la Android, nu localizeaza de capul lui. Incepand cu S3 problema a disparut.

2) Acelasi lucru ca la punctul 1... e vorba de performantele slabe ale dispozitiviului si de precizia pozitiei determinate. S2 sta foarte prost la acest capitol. S3 mai bine si S4 extraordinar (precizie de 3 metri, fara schimbarea pozitiei in momentul stationarii).

3) Daca te afli in mers si apesi pe cerculetul cu locatia ta, atunci el revine pe pozitia ta si face si zoom in automat... Cand stai pe loc intr-adevar nu face intotdeauna zoom automat la loc. Uneori face, alteori nu. Din contra, cand sunt in mers mai ales, pe mine ma cam enerveaza faptul ca face pozitionarea pe locatia ta si zoom inapoi automat, asta in timp ce eu incerc sa ma uit pe harta si o derulez.

4) E o „problema” cunoscuta. Chiar eu am deschis am sesizat aceasta nevoie de a putea seta rapoarte in jurul traseului, nu doar acolo unde sunt in acel moment. Sper ca intr-un viitor Waze sa poata sa implementeze asa ceva.

4 bis) Contorul timpului la multumiri. Saptamana trecuta le-am sesizat acest lucru in vizita mea in Israel. E o problema cu conversia timpului de raportare. Probabil in urmatoare versiune se va remedia problema. De principiu, e o problema de conversie de la milisecunde la secunde si cineva a uitat sa faca acest lucru. :)

5) E, iarasi, una dintre marile probleme / dileme.
Rapoartele in mod normal tin 15 minute. Fiecare like/thumbsup/multumiri atrage dupa sine prelungirea raportului cu 7-8 minute.
Eu am creat un robot care trimite multumiri la aceste rapoarte, la fiecare 10 minute, pentru a prelungi viata rapoartelor pe harta.
Din pacate, timpul maxim de viata a unui raport e 3 ore.
Pentru ca nu cred ca acest lucru se va schimba prea curand, avem 2 posibilitati:
a) Pentru lucrari care dureaza zile/saptamani/luni putem apela la avertizari permanente. Acestea se adauga printr-un site creat de alt wazeri (din Ungaria) si care foloseste API-ul Waze pentru a arunca aceste rapoarte pe harta. In ultimul timp am vazut ca sunt multe probleme: unele rapoarte nu apar, altele nu dispar cand expira sau sterse din baza de date. Sper ca in urmatoarele saptamani sa se rezolve aceasta problema
b) Cea de a doua rezolvare ar fi sa fac eu un robot care sa detecteze rapoartele si sa reposteze automat (rapoartele de drum in lucru, gropi etc) inca de cateva ori aceste rapoarte astfel incat ele sa ramana pe harta sa zic aproximativ 24 de ore.
Aici astept sugestii din partea tuturor cum am putea proceda.

6) Exista numerele strazilor. Din pacate, noi, editorii de top, nu prea avem timp de adaugat numerele pentru ca suntem preocupati cu editarea hartilor din tara. In schimb, de-alungul timpului s-au mai introdus numerele imobilelor. Si tu o poti face daca vrei din editorul de harta waze (WME).
Mai nou, avem cautarea google care apar cand cautam o adresa, asadar ne putem baza si pe ea... si s-ar putea ca nevoia sa adaugam noi numere la imobile sa dispara.
Inainte de achizitia de catre Google, Waze dorea sa achizitioneze pentru mai multe tari (inclusiv Romania) o baza de date cu coordonate GPS pentru fiecare imobil / strada.

Sper ca am putut sa iti raspund cat de cat la aceste lucruri.

PS: Ce telefon ai? Cumva S2?
spookyx
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 2076
Has thanked: 53 times
Been thanked: 333 times
Send a message
[blur]Click here to see my signature[/blur]

Post by spookyx
dulaustefan wrote:O problemă interesantă, am trimis raport și se vede pe hartă: waze pune ca punct de destinatie pentru Lotus Center un segment din apropierea benzinăriei(Petrom) aflată la 200m de Centru comercial. Am verificat si nu îmi dau seama DE CE ? :D
Permalink?
spookyx
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 2076
Has thanked: 53 times
Been thanked: 333 times
Send a message
[blur]Click here to see my signature[/blur]

Post by spookyx
O sa incep in zilele ce urmeaza sa extind acest robot. La intalnirea pe care am avut in Israel, la sediul Waze cu echipa de dezolvatatori am expus multe dintre aceste probleme si sa incercam sa imbunatatim Waze mai ales in tarile inca cu o penetrare mica.

Astfel, referitor la durata de viata a rapoartelor e de maxim 3 ore, dar am discutat posibilitatea ca unele rapoarte sa aiba o durata de viata mult mai mare. Or sa vada ce pot sa faca in aceasta privinta. Daca va vine sa credeti, nici chiar ei nu erau siguri ca durata maxima a unui raport e de 3 ore. I-am asigurat eu ca e 3 ore.

In pricipiu, exista setari personalizate pentru fiecare tara imparte, nu orice, dar o parte din datele de infrastructura de exemplu sunt personalizate pentru fiecare tara imparte.

Astfel, s-ar putea ca ei sa poata sa activeze ca un raport trimis de un utilizator sa stea cel putin o ora pe harta (Asa cum era acum cativa ani), asta doar pentru Romania.

Mai sunt multe alte lucruri care se pregatesc la Waze, din pacate, din cauza politicilor de confidentialitate, acum ca Waze este parte a grupului Google, nu stiu cate dintre acestea vi le pot dezvalui. Dar unde e cazul o sa incerc sa va raspund, si in functie de ce consider ca nu e confidential.

Buna intrebare. Asta i-am intrebat si eu si mi-au spus ca intentionat au facut sa nu poti da reply. Nu am inteles nici eu logica exacta si sper ca, poate, pe viitor, sa face ceva sa poti sa dai reply altor utilizatori de iti dau mesaj. In schimb, daca utilizatorul respectiv ti-e prieten pe facebook si ai facebook conectat, poti sa il gasesti rapid in lista de prieteni si sa ii dai mesaj privat.

In teorie se poate, in practica, nu prea. Nu stiu daca acel buton a fost vreodata conceput sa zic ca sa il activeze doar pentru Romania.

Ce pot sa va zic si am solicitat ca raportarea de Camere (la semafor, radar de viteza si cele false) sa fie eliminate pentru Romania. Deci acel buton sa fie eliminat doar pentru Romania. Exista un precedent, parca in Indonezia. Oricum, exista planificat ca aceste camere sa poata sa fie adaugate direct din Editor. Nu exista un termen limita. Asa cum a fost cazul cu numerele imobilelor, cand mai demult din client puteai adauga nr la imobile, acum se pot adauga din editor.

Probabil vor trece cateva luni bune pana cand sa le putem adauga. Din acest punct de vedere, cel legat al camerlor fixe (fie ele radar, false - vinieta / supraveghere a traficului) nu cred ca in Romania avem o asa mare nevoie de ele. Avem multe alte lucruri pe care sa ne concentram intre timp.
spookyx
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 2076
Has thanked: 53 times
Been thanked: 333 times
Send a message
[blur]Click here to see my signature[/blur]

Post by spookyx
Ba cam poti. Exista Chat pe Harta (Map Chat) sau Chatul pe un Raport (aglomeratie, accident, politie etc). Ce-i drept, nu e mesaj direct.

Idee e cam urmatoare... oricum ideea e sa nu dai mesaj direct utilizatorilor de pe harta, cu exceptia acelora care iti sunt prieteni de pe facebook.

Comunicarea trebuie sa treaca prin Harta, adica public... Cam asa am dedus eu raspunsul lor si multe din aceste lucruri tin de noile politici de confidentialitate... Google rules :))
spookyx
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 2076
Has thanked: 53 times
Been thanked: 333 times
Send a message
[blur]Click here to see my signature[/blur]