Bug-uri / Imbunatatiri

Image

Moderators: Unholy, dacianova, spookyx, twist3r

Re: Bug-uri / Imbunatatiri

Postby vectra96 » Fri Nov 08, 2013 9:50 am

Imi poate spune cineva de ce nu ruteaza pe traseul Cluj-Napoca - Arieseni, AB ?
Waze on Windows Mobile
vectra96

Has thanked: 4 times
Been thanked: 6 times

Postby vcalnegru » Sun Jun 21, 2015 6:27 pm

1 - Am cumparat o tableta pentru Waze, ca sa am butoanele si fonturile mai mari. Constat ca au insa aceeasi dimensiune, cu toate ca afisajul este generos. Ramane mult spatiu in care s-ar putea extinde butoanele si textele avertizarilor. Daca puteti sugerati WAZE sa permita setarea acestor dimensiuni de catre utilizator.
Toatevextele se vad greu cand telefonul este departe la parbriz si butoanele sunt greu de nimerit in mers !
2 - Am vazut ca radarele fixe de pe DN1 au fost anulate de catre un editor. Este sigur? Nu ne trezim cu ceva amenzi la greu :)

Cu multumiri
Valentin
vcalnegru

Has thanked: 3 times
Been thanked: 0 time

Postby vcalnegru » Mon Apr 20, 2015 6:23 am

Am instalat WAZE pe o tableta Samsung Tab3. Se vede mult mai bine decat pe telefon. Ma deranjaza insa ca butoanele si meniurile au aceeasi dimensiune (absoluta, in mm) ca pe telefon. Practic butoanele si caracterele mesajelor sunt tot atat de mici ca pe telefon. De ce nu se scaleaza meniurile si butoanele conform dimensiunii tabletei? Nu stiu eu cum sa procedez? Sau poate ar trebui sa pot sa-mi setez singur dimensiunea fonturilor !
Practic, deoarece tableta este departe, mult in fata pe bord, trebuie sa ma apropii de ea pentru a vedea de exemplu ce fel de pericol este semnalizat pe drum.
De asemenea si butoanele sunt la fel de greu "de nimerit" pe tableta ca si pe telefon.
Va rog mariti totul pe tableta, nu numai harta.

Altfel, tot respectul pentru aplicatie !
Stima!
vcalnegru

Has thanked: 3 times

Postby tzoli1971 » Thu Dec 05, 2013 7:11 pm

Din câte știu (corectați-mă dacă nu e corect), la raportările proprii referitoare la poliție nu poți posta răspunsuri. Din această cauză este această problemă. Oricum, frica păzește pepenii :))
Area manager: România, Gheorgheni, Harghita
Hardware: THL T200C - Android 4.2.2
Car: VW Polo 1.4 TDI
Nimeni nu este perfect. De pilda din mine lipsesc greselile. :)
Senki sem tökéletes, belőlem is hiányzik a hiba :)
tzoli1971

Has thanked: 11 times

Postby twist3r » Thu Feb 19, 2015 12:52 pm

Nu exista :)
Country Manager Romania
Waze 3.9 - Android 5.0.2 OnePlusOne
Logo Waze România
Harta Waze România - Neoficial
ImageImage
https://www.facebook.com/TMTrafic
twist3r
Country Manager
Country Manager

Has thanked: 75 times
Been thanked: 127 times

Postby twist3r » Tue Aug 12, 2014 9:40 am

Salut. Asta se intampla de obicei de la proasta receptie GPS. Telefoanele de obicei nu au receptoare GPS foarte performante. Si se mai intample sa isi piarda semnalul sau sa te arate in cu totul si cu totul alt loc decat cel in care esti, si apoi sa revina la locatia corecta.
Country Manager Romania
Logo Waze România
ImageImage
twist3r
Country Manager
Country Manager

Postby twist3r » Mon Jul 28, 2014 11:01 am

Comanda vocala se va introduce, sper eu cat mai repede. Din pacate trebuie sa asteptam dupa TTS de la Google in limba romana. In tarile in care exista deja TTS de la Google a fost activata optiunea de comenzi vocale.

Eu o gasesc foarte folositoare. Am si militat pentru introducerea ei chiar si in limba engleza, dar din pacate fara succes. In functie de unde ai suportul pentru telefon, poate fi mai usor sau mai greu de raportat un eveniment. La fel, in functie de dimensiunea ecranului, poate fi mai greu sau mai usor.

Nu stiu gadgetel_ro de ce ti se pare ca va incurca. Vei tine minte doar comenzile care le folosesti mai des, nu te pune nimeni sa le tii minte pe toate. Plus ca vei putea raporta la fel cum o faci acum si dupa implementarea comenzilor vocale, asa ca nu inteleg de ce te-ar incurca.

Pentru a raporta trebuie totusi sa iti iei chiar si pt o fractiune de secunda ochii de la drum, iar unele accidente se produc tocmai din cauza acelei fractiuni de secunda. Iar ca sa anunti un radar care nu e pe sensul tau de mers trebuie mai multe apasari, si sunt alte situatii in care trebuie sa apesi de mai multe ori.

Dupa cum ziceam, sper sa ne introduca si noua optiunea de comenzi vocale cat mai curand posibil (hai google cu tts in limba romana) si sunt convins ca vom vedea o crestere a rapoartelor (va fi mai usor si mai sigur de raportat) cat si o siguranta mai mare la volan. Indiferent de ce spun unii sau altii, de multe ori o fractiune de secunda e suficient sa faci o prostie. Si mai bine nu o faci !!
Country Manager Romania
Logo Waze România
ImageImage
twist3r
Country Manager
Country Manager

Postby twist3r » Fri Jan 31, 2014 2:32 pm

Eu folosesc sageata, si nu am intampinat probleme.
Country Manager Romania
Logo Waze România
ImageImage
twist3r
Country Manager
Country Manager

Postby twist3r » Sat Jan 25, 2014 12:20 pm

Cred ca e ceva problema de server. Ca pe livemap ba ma ruteaza, ba nu. Harta am verificat-o din aproape in aproape si pare ok.
Country Manager Romania
Logo Waze România
ImageImage
twist3r
Country Manager
Country Manager

Postby TudorZuica » Sun Oct 12, 2014 5:32 pm

Nu exista posibilitatea ca WAZE sa-si salveze datele pe unde se circula in conditiile in care o parte din traseu nu are acoperire si sa le "upload"-eze cand reintra in zona cu semnal?
Am circulat pe cateva trasee in care nu este semnal peste tot parcursul si astfel am "ratat inregistrarea acestui parcurs!!!
TudorZuica

Has thanked: 1 time

PreviousNext

Return to Romania [română]