Bug-uri / Imbunatatiri

[ img ]

Moderators: Unholy, spookyx, twist3r, dacianova

Re: Bug-uri / Imbunatatiri

Postby danutzu_TTY » Sun Jul 27, 2014 7:32 pm

Este la un moment dat cand, daca vei sa cauti ceva, si waze "vede" ca esti in miscare, te intreaba daca esti sofer sau pasager. Daca alegi sofer, iti da "pass" nu te lasa sa cautti
danutzu_TTY

Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Postby gadgetel_ro » Sun Jul 27, 2014 7:25 pm

costingh wrote:
spookyx wrote:Face google maps asa ceva? Eu nu m-aș încrede în google maps.

In alta ordine de idei metoda de raportare a chestiilor de pe traseu este nu periculoasa, ci extrem de periculoasa. Sa stai la 130 -140 la ora spre ex sa dai click-uri ca nebunul pe ecran cautand in disperare unde naiba se afla butonul pentru raportat groapa spre ex. e sinucidere curata. Si ii mai vad ca baga tot felul de nimicuri gen "social features"... cine are timp si este atat de inconstient incat sa foloseasca chestiile astea in timp ce conduce?

1. Ma gandesc ca tu daca vrei sa dai drumul la AC sau sa schimbi pe un alt post de
radio mai intai opresti pe dreapta, ca in timpul mersului este extrem de periculos.

2. Te-ai gandit ca aplicatia poate fi folosita si de ceilalti din masina si nu doar de catre sofer?
gadgetel_ro

Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time

Postby costingh » Sat Jul 26, 2014 10:02 pm

spookyx wrote:Face google maps asa ceva? Eu nu m-aș încrede în google maps.

Drumul era inrosit si erau si rapoarte, erau si rute ocolitoare. Din pacate nu am facut screenshot. In fine... Probabil ca serverul asteapta sa fie detectate x masini in ambuteiaj( sa fie sigur ca se intampla intradevar ceva acolo si nu doar soferul a tras dreapta) si doar dupa aceea ia decizia sa redirecteze celelalte masini.
Cat despre google maps, ce sa zic... stateam in trafic pe la Universitate si mi-a semnalat ca in pasaj la Unirii era accident si ca alerta era preluata de la un anume soft - waze - si asa am ajuns sa caut si sa instalez waze. Speram sa fie ceva mai rasarit, insa pana acum m-a cam dezamagit. Probabil cu timpul va fi inghitit de tot de google maps.

In alta ordine de idei metoda de raportare a chestiilor de pe traseu este nu periculoasa, ci extrem de periculoasa. Sa stai la 130 -140 la ora spre ex sa dai click-uri ca nebunul pe ecran cautand in disperare unde naiba se afla butonul pentru raportat groapa spre ex. e sinucidere curata. Si ii mai vad ca baga tot felul de nimicuri gen "social features"... cine are timp si este atat de inconstient incat sa foloseasca chestiile astea in timp ce conduce? Singura metoda valabila de raportare ar fi comanda vocala (tin minte ca al meu telefon nokia 3310 aparut prin 2000 avea asa ceva). Ai idee daca dezvoltatorii au in gand asa ceva pt limba romana? Eventual sa foloseasca motorul de recunoastere vocala al google, ca tot e companie detinuta de google, care vad ca functioneaza si cu limba romana...
costingh

Been thanked: 1 time

Postby tiphereth1 » Sat Jul 26, 2014 7:43 am

Buna,
Trebuie sa recunosc ca am patit si eu asta ieri .
Pe centura Bucurestiului zona Popesti -Leordeni pana la iesirea spre Urziceni era inrosita cu rapoarte de blocaj,chiar si waze mi-a zis ca a sesizat o incetinire a traficului si m-a transferat in ecranul cu ''aglomeratie" dar nu a vrut sa ma scoata in stradute laterale .(mentionez ca i-am bifat si drumurile neasfaltate doar doar..:)
Cu o saptamana inainte ma indrumase undeva dreapta din Popesti din centura ,ajungand sa tai autostrada,intrand spre Sindrilita.(foarte ok m-a scutit de toata aglomeratia. DECI avea un traseu alternativ.

Dar una peste alta mai mult mă ajută decat mă încurcă aşa că ..
O zi bună

Tiphereth
tiphereth1

Been thanked: 0 time

Postby spookyx » Sat Jul 26, 2014 6:28 am

Face google maps asa ceva? Eu nu m-aș încrede în google maps.

Tu cand te refereai la rapoarte de aglomeratie, te refereai la cele postate de utilizatori sau efectiv ca drumul era inrosit?

Daca drumul era cu rosu si waze te baga pe acolo, sunt tare curios sa vad si eu un screenshot de la momentul respectiv si sa vedem ce ruta alternativa ar fi existat la momentul respectiv.

Daca te referi doar la rapoarte de aglomeratie (pin-uri) trimise de utilizatori, acestea nu prea au un rol semnificat in procesul de rutare.
spookyx
Waze Global Champs
Waze Global Champs

Has thanked: 71 times
Been thanked: 467 times

Postby costingh » Mon Jul 21, 2014 6:31 am

Da, l-am intrebat de vreo 2 ori, aveam timp berechet, doar eram prins in blocaj :)). Rapoarte de trafic blocat erau vreo 2-3. Numai ca refuza sa ma scoata pe stradutele laterale. Dupa ce am facut dreapta - perfect legal - incerca obsesiv sa ma aduca inapoi in ambuteiaj. In fine, pt oras cred ca o sa ma rezum la google maps care mi s-a parut mult mai rapid in recalcularea rutelor mai rapide.
costingh

Postby spookyx » Sun Jul 20, 2014 10:24 pm

Are, dar nu întotdeauna funcționează așa cum ne dorim. E posibil ca ambuteiajul să nu fie foarte clar pentru. Tu sigur ai făcut o manevră legală? După ce ai părăsit traseul, waze ce ai zis? L-ai întrebat pe waze de rute alternative?
spookyx
Waze Global Champs
Waze Global Champs

Postby costingh » Thu Jul 17, 2014 12:27 pm

N-ar trebui ca din moment ce ai rapoarte de trafic intens/ambuteiaj in fata (cred ca erau vreo 3-4 rapoarte astazi in aceeasi zona) waze sa caute alternative sa te scoata din zona cu probleme? Am avut azi un drum pe soseaua Oltenitei unde se asfalta de zor iar d-l waze a crezut ca e mai ok sa ma lase sa astept in trafic fara sa schiteze nici cea mai mica urma de reconfigurare a traseului. Ma rog, pana la urma am facut dreapta pe stradute si in cateva minute am iesit din ambuteiaj, insa nu tocmai cu asta se lauda developerii waze? ca e un soft pt navetisti, ca te scoate din ambuteiaje etc?
Chiar nu ma asteptam sa nu aiba implementata functia de ocolire a zonelor raportate a fi cu ambuteiaje .
costingh

Postby spookyx » Sat Apr 12, 2014 8:56 am

Salutare.

Nu se întâmplă doar ție, ci și nouă celorlalți. Ceea ce nouă ni se pare inutil și mai lent, din punctul de vedere al waze e mai rapid.

În ambele situații prezentate de tine, e vorba de un viraj pe care Waze îl vede FOARTE lent la momentul respectiv... pentru că eu nu am datele Waze, nu înțeleg de ce ia această decizie...

Să le luăm pe rând:
Tudor Arghezi x Batiștei - aici avem de a face cu o stradă pe care s-a reluat accesul acum câteva luni, ceea ce face să mă întreb ce istoric are acest drum și cât de traficat e de wazeri. pe hartă nu e nici o problemă cu ruta directă, doar că, se pare că Waze a memorat că mersul înainte sau următoarele viraje de pe traseu au un istoric foarte prost pentru acel slot de timp din zi și din săptămâna. Cum mai ziceam, Waze se pare, din toate indiciile adunate, că face mediile de timp necesare pentru fiecare viraj împarte pentru fiecare slot de timp de 15 minute.

Deci, prin alte cuvinte, la fiecare 15 minute, Waze știe alți timpi necesari anumitor viraje. În momentul în care Waze intră în alt slot de timp, se aplică alți timpi pentru aceste viraje...
Posibil ca pe lângă acești timpi să mai fie luați în calcul și alți factori...

Una peste alta, ceea ce recomandă și Waze ca în astfel de situații tu să îți continui drumul pe ruta normală pentru că Waze va învăța că ceea ce a sugerat nu e ok deloc.

Cât privește celălalt exemplu, e un mister și mai mare. De ce zic că e un mister mai mare, pentru că, se pare că acel viraj dreapta de pe Buzești în Piața Victoriei are o mare problemă. Am văzut mai multe rapoarte de-alungul timpului, chiar și mie mi-a dat această indicație în trecut și am mers pe ruta sugerată de Waze și mi s-a părut în regulă. Ideea e că Waze acolo te pune să mergi pe Iacob Felix ca tu să intri în pasajul Victoriei ca să te scoată rapid înspre Stefan cel Mare.

În acest caz, iarăși, revin la ce am zis mai mult și felul cum memorează waze timpii pentru viraje. Eu sunt curios după ce ți-a recalculat ruta, ce rută ți-a dat? Pentru că acolo în piața victoriei există un raport de hartă cu o buclă foarte ciudată... în loc să efectueze virajul dreapta de pe Buzești în Piața Victoriei, îl pune să meargă înainte prin acel nod urmând ca să-l întoarcă pe utilizator la următorul nod, printr-un viraj stânga și apoi din nou stânga și iarăși stânga pentru a ajunge în același loc... adică, prin alte cuvinte, acolo l-a pus să facă un fel de întoarcere tip U. Dacă în viitor mai văd raportată această buclă, cred că o să iau decizia de a simplifica acolo intersecția, astfel încât pe zona comună să am un singur segment cu două sensuri care va preveni întoarcerea U acolo. Totuși, înainte să ajung să simplific atât de mult intersecția acolo, am procedat la scurtarea sementelor ce faciltiează întoarcerea de tip U.

Așa cum am mai zis, un segment ca să faciliteze întoarcerea de tip U de pe un segment cu sens unic spre un alt segment cu sens invers față de segmentul de pe care se vine trebuie să aibă lungimea de minim 15 metri... Așadar, am scurtat segmentele ce facilitează acest lucru la 14 metri ceea ce va împiedica bucla respectivă.
spookyx
Waze Global Champs
Waze Global Champs

Postby vectra96 » Fri Apr 11, 2014 10:36 am

@TheGrudge
Sunt doua cauze pentru care pot aparea astfel de trasee: nu esti conectat la internet si atunci clienul foloseste o harta memorata si un mecanism din client pentru calcularea rutei, care poate si sa-ti blocheze device-ul, sau, a doua cauza, waze crede ca ruta data e mai buna, pe baza istoricului de viteze la orele respective. Ambele cu conditia sa nu fie vreo permisiune setata gresit pe traseul "principal"
Incearca sa mergi pe traseul indicat de waze si asa va invata ca nu e mai rapid pe acolo pe unde iti indica el (sau vei afla tu ca e mai rapid - se poate si asta, desi nu pare)
Dar eu suspectez ca ai o problema cu conexiunea de internet.
vectra96

Has thanked: 4 times
Been thanked: 6 times

PreviousNext

Return to Romania [română]