Post by spookyx
Da, din păcate acest mecanism al lor, bine cunoscut și cu probleme nu prea dă roade în cazul rutelor lungi așa cum ne dorim. Ei compară rutele cu o linie directă între oricare două puncte și nu prin compararea cu ruta cea mai scurtă de exemplu. Dar ei lucrează la îmbunătățirea mecanismului de rutare, în special pe cel pe distanțe lungi. Sunt câteva țări în care se testează deja noul mecanism de rutare... răspunsul e SOON.
spookyx
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 2081
Has thanked: 53 times
Been thanked: 333 times
Send a message
[blur]Click here to see my signature[/blur]

Post by spookyx
Salutare.

Nu se întâmplă doar ție, ci și nouă celorlalți. Ceea ce nouă ni se pare inutil și mai lent, din punctul de vedere al waze e mai rapid.

În ambele situații prezentate de tine, e vorba de un viraj pe care Waze îl vede FOARTE lent la momentul respectiv... pentru că eu nu am datele Waze, nu înțeleg de ce ia această decizie...

Să le luăm pe rând:
Tudor Arghezi x Batiștei - aici avem de a face cu o stradă pe care s-a reluat accesul acum câteva luni, ceea ce face să mă întreb ce istoric are acest drum și cât de traficat e de wazeri. pe hartă nu e nici o problemă cu ruta directă, doar că, se pare că Waze a memorat că mersul înainte sau următoarele viraje de pe traseu au un istoric foarte prost pentru acel slot de timp din zi și din săptămâna. Cum mai ziceam, Waze se pare, din toate indiciile adunate, că face mediile de timp necesare pentru fiecare viraj împarte pentru fiecare slot de timp de 15 minute.

Deci, prin alte cuvinte, la fiecare 15 minute, Waze știe alți timpi necesari anumitor viraje. În momentul în care Waze intră în alt slot de timp, se aplică alți timpi pentru aceste viraje...
Posibil ca pe lângă acești timpi să mai fie luați în calcul și alți factori...

Una peste alta, ceea ce recomandă și Waze ca în astfel de situații tu să îți continui drumul pe ruta normală pentru că Waze va învăța că ceea ce a sugerat nu e ok deloc.

Cât privește celălalt exemplu, e un mister și mai mare. De ce zic că e un mister mai mare, pentru că, se pare că acel viraj dreapta de pe Buzești în Piața Victoriei are o mare problemă. Am văzut mai multe rapoarte de-alungul timpului, chiar și mie mi-a dat această indicație în trecut și am mers pe ruta sugerată de Waze și mi s-a părut în regulă. Ideea e că Waze acolo te pune să mergi pe Iacob Felix ca tu să intri în pasajul Victoriei ca să te scoată rapid înspre Stefan cel Mare.

În acest caz, iarăși, revin la ce am zis mai mult și felul cum memorează waze timpii pentru viraje. Eu sunt curios după ce ți-a recalculat ruta, ce rută ți-a dat? Pentru că acolo în piața victoriei există un raport de hartă cu o buclă foarte ciudată... în loc să efectueze virajul dreapta de pe Buzești în Piața Victoriei, îl pune să meargă înainte prin acel nod urmând ca să-l întoarcă pe utilizator la următorul nod, printr-un viraj stânga și apoi din nou stânga și iarăși stânga pentru a ajunge în același loc... adică, prin alte cuvinte, acolo l-a pus să facă un fel de întoarcere tip U. Dacă în viitor mai văd raportată această buclă, cred că o să iau decizia de a simplifica acolo intersecția, astfel încât pe zona comună să am un singur segment cu două sensuri care va preveni întoarcerea U acolo. Totuși, înainte să ajung să simplific atât de mult intersecția acolo, am procedat la scurtarea sementelor ce faciltiează întoarcerea de tip U.

Așa cum am mai zis, un segment ca să faciliteze întoarcerea de tip U de pe un segment cu sens unic spre un alt segment cu sens invers față de segmentul de pe care se vine trebuie să aibă lungimea de minim 15 metri... Așadar, am scurtat segmentele ce facilitează acest lucru la 14 metri ceea ce va împiedica bucla respectivă.
spookyx
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 2081
Has thanked: 53 times
Been thanked: 333 times
Send a message
[blur]Click here to see my signature[/blur]

Post by spookyx
Are, dar nu întotdeauna funcționează așa cum ne dorim. E posibil ca ambuteiajul să nu fie foarte clar pentru. Tu sigur ai făcut o manevră legală? După ce ai părăsit traseul, waze ce ai zis? L-ai întrebat pe waze de rute alternative?
spookyx
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 2081
Has thanked: 53 times
Been thanked: 333 times
Send a message
[blur]Click here to see my signature[/blur]

Post by spookyx
Face google maps asa ceva? Eu nu m-aș încrede în google maps.

Tu cand te refereai la rapoarte de aglomeratie, te refereai la cele postate de utilizatori sau efectiv ca drumul era inrosit?

Daca drumul era cu rosu si waze te baga pe acolo, sunt tare curios sa vad si eu un screenshot de la momentul respectiv si sa vedem ce ruta alternativa ar fi existat la momentul respectiv.

Daca te referi doar la rapoarte de aglomeratie (pin-uri) trimise de utilizatori, acestea nu prea au un rol semnificat in procesul de rutare.
spookyx
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 2081
Has thanked: 53 times
Been thanked: 333 times
Send a message
[blur]Click here to see my signature[/blur]

Post by spookyx
recunoasterea vocala e deja functionala in waze, doar la cautare.

eu am avut o discutie cu ei prin care sa analizeze posibilitatea activarii ASR (Automatic Speech Recognition) pentur limbile suportate de google pentru care nu exista TTS...
spookyx
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 2081
Has thanked: 53 times
Been thanked: 333 times
Send a message
[blur]Click here to see my signature[/blur]

Post by spookyx
Da, e discutabila situatia aici... Bine macar ca te-ai trezit tu sa iesi de pe traseu... am observat ca uneori waze vrea sa prinda cativa utilizatori acolo sa se asigure ca e ambuteiaj... conteaza poate si rangul utilizatorilor prinsi intr-un ambuteiaj.

Waze trebuie sa si invete rutele mai bune... daca nu are date istorice, si Focsani nu prea are, sa fim sinceri, atunci, Waze nu prea stie pe unde e mai rapid, si decat sa te bage pe stradute pentru a castiga 1-2 minute, tot mai buna e centura... dar, depinde si unde erai tu atunci, ca nici centura asta nu are asa multe alternative. Daca esti prins la mijlocul ei... ghinion, daca esti inainte de a intra in oras, ai sanse sa ocolesti aglomeratia.
spookyx
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 2081
Has thanked: 53 times
Been thanked: 333 times
Send a message
[blur]Click here to see my signature[/blur]

Post by spookyx
Da, evident că se poate. Poți seta doar să îți spună alertele de exemplu. Apeși pe meniul principal și ai acolo icoana de difuzor... apeși pe ea și ai meniu.

Pauza ți se mai pare atât de lungă? Încearcă să ștergi fișierele vechi de limbă din telefon și să le descarce din nou. Pauza nu mai pare atât de mare... dar e încă prezentă.
spookyx
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 2081
Has thanked: 53 times
Been thanked: 333 times
Send a message
[blur]Click here to see my signature[/blur]

Post by spookyx
În mod normal ar trebui să funcționeze, pentru toți, opțiunea de redirectare a sunetului prin difuzor. Dar la mine pe S5 nu funcționează și am văzut că pentru mulți nu funcționează.

Există o aplicație specială pentru a readuce Waze pe ecran după ce apelezi pe cineva. Se cheamă NavigUp https://play.google.com/store/apps/deta ... igup&hl=ro

Mai sunt și alte aplicații de gen... care, chiar și cu noua opțiune a Waze, tot trebuie o astfel de aplicație.
spookyx
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 2081
Has thanked: 53 times
Been thanked: 333 times
Send a message
[blur]Click here to see my signature[/blur]

Post by spookyx
LPopa wrote:Uneori cand adaug segmente de drum, ele raman rosii, desi editez denumirea si tipul de drum cu partea de conexiuni aferente. De ce se intampla asta?
Cel mai probabil că nu ai pus o denumire a orașului.
LPopa wrote:O alta intrebare: se pot edita si numerele pe strada? Se intampla sa introduc adresa si ma duce in capatul opus al strazii.
Din moment ce strada are un nume, poți adăuga și numerele. Selectezi strada cu nume și îți apare un buton în stânga de editare numere.
spookyx
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 2081
Has thanked: 53 times
Been thanked: 333 times
Send a message
[blur]Click here to see my signature[/blur]

Post by spookyx
costingh wrote:@spookyx, spui ca waze stie sa opreasca singur sunetele in timpul unei convorbiri telefonice? La setari din cate vad nu este nici o optiune pt asta. Legat de problema cu raspunsul la telefon, datul pe speaker etc, eu la htc am o aplicatie "car mode", un fel de home screen pt cand esti in masina si daca primesc un apel telefonul e dat automat pe speaker iar cand inchid convorbirea revin automat in waze. Foarte utila aplicatia.
Nu, spuneam că are o opțiune de a redirecționa sunetele prin difuzor... utilă când ești pe bluetooth. Altfel Waze scoate sunetele prin bluetooth sau prin căști dacă le ai conectate, împreună cu restul sunetelor din telefon (inclusiv convorbirea telefonică).
spookyx
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 2081
Has thanked: 53 times
Been thanked: 333 times
Send a message
[blur]Click here to see my signature[/blur]