Ghid de editare

[ img ]

Moderators: Unholy, spookyx, dacianova, twist3r

Re: Ghid de editare

Postby MindToAsk » Wed Aug 26, 2015 11:19 am

Am terminat de revizuit Drobeta-Turnu Severin! În afară de segmentele lvl3 nu era nici un alt segment fără probleme la care a "lucrat" colegul X. Era cel mai bun exemplu de "așa nu!"... dacă ați apucat să vedeți.

Oricum, sigur mi-au scăpat și mie detalii, așa că vă rog care aveți drepturi pe acolo mai aruncați un ochi. Din păcate, chiar dacă este prezent pe streetView, orașului îi lipsesc semne de circulație, plăcuțe cu numele străzilor... este nevoie de un localnic să verifice dacă este în regulă. Poate după ce citește ghidul ne ajută colegul care a făcut lucrătura aceea.

Spor!
MindToAsk
Area Manager
Area Manager

Has thanked: 39 times
Been thanked: 13 times

Postby MindToAsk » Mon Aug 24, 2015 7:06 am

Salutare editori,

Dacă vreți să vedeți ceva inedit mergeți în Drobeta Turnu Severin. În viața mea (de editor) nu am văzut așa ceva. Păcat că în poza din atașament se văd așa puține elemente greșite... Avem de toate: drumuri neconectate, drumuri suprapuse, intersecții fără nod, denumiri greșite, o grămadă de săgeți roșii, noduri inutile (dar cu săgeată roșie) pe drum drept, u-turnuri cu grămada, categorii greșite de drum (dacă mai conteză), segmente de 4m. Nu știu cum funcționează Waze în asemenea condiții că am trecut pe centură doar :D.

Partea bună este că mare parte din oraș este mapat pe StreetView. În limita timpului vreau să mă apuc să refac orașul acesta. Vă rog să mă ajutați care aveți drepturi pe acolo, că e muncă foarte multă.

PS. Am trimis deja MP (civilizat) editorului care a %*$#@ orașul.
Attachments
DrobetaTurnuSeverin2.jpg
(175.7 KiB) Downloaded 177 times
MindToAsk
Area Manager
Area Manager

Postby dacianova » Sun Jul 12, 2015 4:07 pm

B-RAPid wrote:Salutare Editori Waze,

Am observat ca editorul a adus cateva noutati utile de altfel, insa am observat ca in campul "Numarul Imobilului" sunt acceptate numai valori numerice. Cum procedam daca avem numerotari cu litere (ex. Nr 1A sau 1bis) sau intervale (ex. Nr 1-3)?

Salut,

În 2-3 zile se vor putea introduce și litere în câmpul "numărul imobilului". Odată cu asta se vor putea caută și în client numerele de stradă care conțin și litere. În momentul de față nu merge căutarea unui număr care conține și litere iar dacă-ți afișează unul la căutare în client, acela este preluat din Google Maps.

Trimis de pe al meu SM-P605 folosind Tapatalk
dacianova
Waze Global Champs
Waze Global Champs

Has thanked: 68 times
Been thanked: 286 times

Postby B-RAPid » Sat Jul 11, 2015 5:32 pm

Salutare Editori Waze,

Am observat ca editorul a adus cateva noutati utile de altfel, insa am observat ca in campul "Numarul Imobilului" sunt acceptate numai valori numerice. Cum procedam daca avem numerotari cu litere (ex. Nr 1A sau 1bis) sau intervale (ex. Nr 1-3)?
B-RAPid

Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time

Postby spookyx » Thu Jul 09, 2015 10:50 am

Se face automat. Nu se desenează limita manual ca în Google MapMaker.
Totuși, dacă modifici geometria unui segment, se forțează actualizarea „tile”-ului de care aparține și automat și regenerarea limitei automate a localității.
spookyx
Waze Global Champs
Waze Global Champs

Has thanked: 67 times
Been thanked: 455 times

Postby MindToAsk » Tue Jul 07, 2015 6:38 am

Salutare. Văd în ultima săptămână o grămadă de rapoarte referitoare la limita de localitate care este incorectă. "Limita" din câte știu o poți vedea în client doar cu schema de culori Editor, unde practic apare o pată mai gri pe hartă, nu e o limită clară. În editor nu ai o opțiune pentru a trasa limita localității ci este generată automat în funcție de drumuri - poligon între toate extremitățile. Sau există o metodă manuală?
Uneori, dacă intrarea în localitate nu are segmente adiacente drumului principal pe o distanță mai mare (~1km) Waze tinde să nu ia în calcul acel segment în calcularea poligonului.

Ce putem face pentru regenerarea poligonului? setat drumul de intrare ca neaparținând localității - save - și apoi îl trecem înapoi la localitate? poate la update se regenerează? ... oricum foarte multe intrări în localități sunt lvl5, deci...
MindToAsk
Area Manager
Area Manager

Postby etaticul » Sat May 09, 2015 5:52 am

etaticul

Postby etaticul » Sat May 09, 2015 5:52 am

etaticul

Postby dacianova » Fri May 08, 2015 8:04 pm

eTaticul wrote:Salut,
Am gasit Str Zebrei (sector 4) care de fapt duce pana la o poarta de la o proprietate privata (am fost azi acolo si am vorbit cu portarul) iar pe harta arata ca facand legatura intre Zetari si Firută. Nu o pot edita ca nu am nivel. Rog un editor cu 'ciocan mai mare' sa faca un update.
Multumesc

Un permalink?
dacianova
Waze Global Champs
Waze Global Champs

Has thanked: 68 times
Been thanked: 286 times

Postby etaticul » Fri May 08, 2015 7:59 pm

Salut,
Am gasit Str Zebrei (sector 4) care de fapt duce pana la o poarta de la o proprietate privata (am fost azi acolo si am vorbit cu portarul) iar pe harta arata ca facand legatura intre Zetari si Firută. Nu o pot edita ca nu am nivel. Rog un editor cu 'ciocan mai mare' sa faca un update.
Multumesc
etaticul

Next

Return to Romania [română]