Get a sneak peek at whats next for Permanent Hazards on our April 7th Office Hours!
Post by twist3r
E screenshot din Map Apps - Bing Maps World Tour de la http://maps.bing.com
twist3r
Map Raider
Map Raider
Posts: 732
Has thanked: 59 times
Been thanked: 124 times
Send a message

Post by twist3r
De obicei imaginile de la Bing sunt mai curate decat la Google. Ei foloseau pt Romania cel putin doar Digitalglobe care erau imagini mult mai clare decat cele de la GeoEye. Intre timp DigitalGlobe s-a unit cu GeoEye asa ca nu stiu cum vor sta lucrurile de acum inainte.

Exceptie face imaginea din Bucuresti cu acei nori care e prezenta si la Google de altfel.
twist3r
Map Raider
Map Raider
Posts: 732
Has thanked: 59 times
Been thanked: 124 times
Send a message

Post by twist3r
Cele de la Google ar trebui sa devina mult mai bune curand, poate chiar la urmatorul update. In toate orasele care au imagini la 45 de grade au pus si imagini ortogonale de cea mai inalta rezolutie. Dintre orasele care au imagini la 45 de grade, cele ortogonale lipsesc momentan doar in Bucuresti si Constanta.

Dar cum Waze nu foloseste Google, nu ne prea intereseaza aici. Partea proasta pt Bucuresti este ca Bing face update de imagini cam odata la 3 luni daca se pastreaza trendul si nu exista nicio garantie ca la urmatorul update vor actualiza si in Bucuresti. Asa ca momentan cei care editeaza in Bucuresti ramn cu acei nori pt cel putin 3 luni.
twist3r
Map Raider
Map Raider
Posts: 732
Has thanked: 59 times
Been thanked: 124 times
Send a message

Post by twist3r
Te referi presupun la editor (WWE). Cateodata poate dura cateva minute pana ce iti apar traseele facute iar alteori poate dura 24h+. Mie mi s-a intamplat sapt. trecuta cand mi-au aparut traseele facute intr-o zi abia dupa o zi. E de la ei si nu prea ai ce face decat sa astepti.
twist3r
Map Raider
Map Raider
Posts: 732
Has thanked: 59 times
Been thanked: 124 times
Send a message

Post by twist3r
Din ce moment ce inca nu exista inca o optiune separata pt ele nu stiu ce valoare ar aduce hartii. Ar fi de folos daca ai avea optiune de a face trasee pe rute fara astfel de camere. Daca esti deja pe drum si iti apare in Waze o astfel de camera nu prea ai ce sa faci. Ce faci ? Te opresti si iti murdaresti placutele de inmatriculare ca sa nu ti le vada ? :) De obicei camerele sunt puse pe DN-uri unde nu prea ai alte posibilitati de ocolire. Cel mult ar putea fi puse ca si Fake cams ... dar nu gasesc inca o motivare pt a le pune. Poate ne ajuta altcineva.
twist3r
Map Raider
Map Raider
Posts: 732
Has thanked: 59 times
Been thanked: 124 times
Send a message

Post by twist3r
Da, dar era probabil pt Streetview. Masinile Google pt Streetview au tot fost vazute in ultimii 3 ani in diverse locatii din tara dar imaginile sunt inca cele din 2009 adica cele din prima tura. In Timisoara de ex si acum 2 ani si anul trecut am vazut zilnic masinile Google streetview in oras timp de mai multe zile. Dar din pacate rezultatele inca nu sunt disponibile. Dar pe noi in Waze asta nu ne ajuta prea mult oricum asa ca nu e o problema majora.
twist3r
Map Raider
Map Raider
Posts: 732
Has thanked: 59 times
Been thanked: 124 times
Send a message

Post by twist3r
Are careva idee care e logica ca sensurile giratorii sa dea indicatii cu "A x-a iesire" in functie de unghiuri ? De ce nu toate sensurile giratorii facute ca si sensuri giratorii sa aiba acelasi comportament si nu sa existe sensuri giratorii normale si anormale cum spune in Wiki. Am tot cautat explicatii de ce nu toate se comporta la fel si nu am gasit pe nicaieri.
twist3r
Map Raider
Map Raider
Posts: 732
Has thanked: 59 times
Been thanked: 124 times
Send a message

Post by twist3r
Nu m-ai înțeles :) eu întreb de ce nu fac ca toate sensurile giratorii sa aibă același comportament. Mecanismul prin care waze îți oferă indicațiile în sens l-am înțeles. Ce nu am înțeles este de ce acest comportament diferit în funcție de unghiuri. În toate sensurile giratorii ma aștept sa primesc indicații de genul "a x-a ieșire" dar nu e asa și sunt sensuri giratorii care din cauza configurației lor reale nu permit în waze sa primești indicații corecte.

Sent from my HTC Desire XS using Tapatalk 2
twist3r
Map Raider
Map Raider
Posts: 732
Has thanked: 59 times
Been thanked: 124 times
Send a message

Post by twist3r
http://www.waze.com/wiki/index.php/Crea ... structions

Aici se explica cum proceseaza Waze sensurile. Am intalnit destule sensuri corect facute dar din cauza unghiurilor ciudate dar reale in teren nu imi dadeau indicatiile corecte. Nu pot intelege de ce nu toate sensurile giratorii facute cu unealta pt sensuri giratorii sa fie considerate ... sensuri giratorii si sa dea indicatii corecte indiferent de unghiuri. De multe ori am primit indicatii de continua inainte desi era abia a 3-a iesire cea pe care trebuia sa imi urmez traseul. Asta doar pt ca strada pe care ma aflam eu si cea pe care trebuia sa ies din giratoriu erau practic o linie continua intrerupta de sensul giratoriu. Cand ai astfel de sensuri giratorii in orase pe care nu le conosti e foarte rau. Din cauza asta nici nu folosesc Waze ca navigator principal pt ca nu ma pot baza pe indicatiile lui.
twist3r
Map Raider
Map Raider
Posts: 732
Has thanked: 59 times
Been thanked: 124 times
Send a message

Post by twist3r
In urma cu cateva zile am adaugat intr-un tabel Google Docs numele unor localitati care nu dispareau de pe harta chiar daca nu mai exista niciun segment care sa le cuprinda. Acel tabel a fost pana la urma blocat ca urmare a unor vandalizari. Dar ce am apucat sa introduc vad ca a fost procesat si localitatile respective au disparut din Editor. Nu au disparut insa si din Client si am primit si un oarecare raspuns care are logica.

http://world.waze.com/forum/viewtopic.p ... 30#p392784

Exemplul este Dumbrăvița din jud. Timiș care se intinde pana undeva prin Maramureș. Acum o saptamana poligonul era continuu din TM pana in MM dar acum este intrerupt. Mai exista totusi bucati din acel poligon care sunt foarte mari si care fac din acest sat Dumbrăvița sa apara in client ca o megametropola :)

Solutia conform postarii din linkul de mai sus ar fi trasarea in acele locuri unde acel poligon inca mai exista a unei cai ferate care sa forteze regenerarea acelor tile-uri si sa nu mai cuprinda acel poligon.

Din pacate nu pot sa fac asta pe tot traseul pt ca nu am drept de editare. Pot sa fac acest lucru pt o bucata din poligon care inca este in jud. Timis. Pt restul as ruga pe cineva cu drept de editare general sa faca acelasi lucru.

Parerea mea este sa incerc sa fac acest lucru pt un segment din vechiul poligon astazi si sa vad daca a functionat metoda maine cand se va face un nou refresh. Daca a functionat putem face acelasi lucru pt alte localitati care au aceeasi problema.

Am sa fac aceea cale ferata si am sa-i pun numele de "CF - TEST -NU-STERGE!" si am sa-i dau si nivelul -5 si am sa o blochez pe nivelul meu (3). Sper ca editorii care au un nivel =>3 sa citeasca acest forum si sa nu stearga acel segment de cale ferata pana maine. Am sa va anunt maine rezultatul experimentului.
twist3r
Map Raider
Map Raider
Posts: 732
Has thanked: 59 times
Been thanked: 124 times
Send a message