Get a sneak peek at whats next for Permanent Hazards on our April 7th Office Hours!
Post by cuculea
@RobertBP

Am vazut ca , in orasul Ploiesti, ai facut foarte multe modificari peste ceea ce am creat eu, dar m-am uitat atent si de fapt modificari fizice nu sunt, nu inteleg ce ai modificat, apare "modify yesterday by RobertBP"....dar si denumirile si formele si tot, sunt identice. Care e faza?

PS. Acum am vazut, de exemplu , la Str. laboratorului care eu am adaugat-o, tu ai modificat ceva, nu imi dau seama ce, dar la o intersectie cu o alta strada fara nume, ai lasat-o ca neavand accest pe acea strada, dar strada cu pricina nu ai pus-o cu sens unic, deci care a foat modificarea ta ? Ma refer la zona asta:
https://world.waze.com/editor/?lon=25.9 ... TTTTTTTTFT

La fel, la podul de peste calea ferata din dreptul Coca Cola, ai adaugat la forma lendmark-ului , niste puncte si ai mai tras putin de el (poate eu nu il pusesem exact in locul bun), am vazut ca ai modificat si pozitia magazinului Selgros (merci, acolo nu eram ferm convins ca e locul bun, unde il pusesem eu)...
cuculea
Posts: 57
Been thanked: 1 time
Send a message

Post by cuculea
Aaaa...ok Robert...m-am lamurit acum. Ma tot uitam la strazile modificate si nu intelwgeam ce era modificat.merci de lamuriri. Imi cer scuze...sper ca nu ai perceput comentariul meu ca pe o acuza...nicidecum nu am vrut sa para asa ci pur si simplu vrut sa ma lamuresc.

Si inca o intrebare care inca nu o am lamurita...pana la urma ne chidam dupa gps points sau dupa strazile din bing, la editarea sau/si crearea strazilor?

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 2
cuculea
Posts: 57
Been thanked: 1 time
Send a message
Last edited by cuculea on Thu Mar 07, 2013 7:26 am, edited 1 time in total.

Post by cuculea
Si inca o intrebare care inca nu o am lamurita...pana la urma ne ghidam dupa gps points sau dupa strazile din bing, la editarea sau/si crearea strazilor?
cuculea
Posts: 57
Been thanked: 1 time
Send a message

Post by cuculea
Ok...e clar acum...voi instala acel script.

Multumesc frumos de lamuriri.


Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 2
cuculea
Posts: 57
Been thanked: 1 time
Send a message

Post by cuculea
@RobertPB, te rog sa fii mai atent cu editarea, am descoperit ca, in urma modificarilor tale ,ai lasat foarte multe strazi fara sensuri puse, multe le-am repus eu, plus ca , in unele cazuri, nu inteleg de ce ai modificat, dar ai facut modificarile aiurea, de exemplu asta:
https://world.waze.com/editor/?zoom=6&l ... TTTTTTTTFT
Strada Paris este in continuarea strazii Romane in Ploiesti, locuiesc in zona, trec in fiecare zi pe acolo, nu pricep de ce ai modificat , inteleg ca s-au modificat pozele de pe bing, dar ce ai facut tu nu este nici pe departe real. Plus....tot in acea zona, str. Constantei, nu este asa de dusa spre stanga cum ai modificat-o tu. Macar ai fi putut sa intrebi cum este....

Zona asta...toate strazile le-ai lasat pe sens unic...ce naiba, frate, ai facut o harababura totala....scuza-ma ca iti zic, dar ai dezordonat multe chestii care erau bine facute.
https://world.waze.com/editor/?zoom=6&l ... TTTTTTTTFT

Inca o chestie care nu o inteleg de ce ai facut-o...peste calea ferata care era declarata ROADREIL, ai pus LANDMARK si ai scri Cale Ferata...asa se face????

Daca facem modiifcari doar de dragul de a le face, doar sa capatam niste puncte pe waze...atunci eu renunt la aceasta activitate si dezinstalez si softul....

Ce propuneti sa facem in continuare, Rober a stricat multe zone din ploiesti, eu chiar nu am chef sa stau sa muncesc dupa el, am gasit foarte multe zone lasate anapoda in urma modificarilor sale....nu vreau sa jicnesc pe nimeni, dar chiar nu imi place ce s-a intamplat...foarte mare dezordine si facute modificarile fara simt de raspundere.
cuculea
Posts: 57
Been thanked: 1 time
Send a message

Post by cuculea
Robert...iti garantez ca ai modificat si sensurile si ai lasat legaturile anapoda. Exemplul care ti l-am dat eu cu strazile alea aliniate cu sens unic garantat nu erau asa inaintea modificarii tale. Plus ca am gasit cateva strazi puse de mine si care sigur aveau sensurile bune iar acum sunt pe interzis. Imi pare rau ca nu am variantele vechi dar de acum o sa fac capturi de ecran daca se pune asa problema.
Imi aduc foarte bine aminte de ce am facut si ce am vazut. In aceleasi locuri am gasit dupa modificari alte structuri ale strazilor.
Cu privire la landmark pus peste linia ferata...o fi script facut dar personal nu mi se pare corect odata ce poti declara roadrail...ce rost mai are landmark...la pod inteleg ca exiwta landmark cu atributul de bridge..

Plus primul exemplu...eu cu mana mea am facut sensurile la cele doua str paris si romana si sigur nu erau in aceasta pozitie. Locuiesc la doua strazi de acolo si stiu zona bine....

Eu unul nu ma mai apuc sa remodific ce inainte era bun. Deci...ma adresez tuturor...acum in orasul Ploiesti e cam varza anumite zone care erau bune...ma refer la sensuri si nu la pozitia strazilor neaparat....cum facem...se va circula ca pixu.

Repet...daca se modifica strazile doar de dragul punctelor...eu renunt. Am venit aici sa dau o mana de ajutor cu simt de raspundere.

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 2
cuculea
Posts: 57
Been thanked: 1 time
Send a message

Post by cuculea
Repet intrebarea, in special pentru administratorii cu rang mai mare...

CE FACEM CU ORASUL PLOIESTI???

Sunt multe zone stricate , care au fost bune.....personal nu imi vine sa le refac, e o munca mult prea mare si va fi facuta practic de doua ori. In Ploiesti, la ora actuala, Waze este VARZA....

Nu vreau sa fac pe plangaciosul dar ce s-a intamplat zilele trecute chiar m-a scos din pepeni....personal nu imi convine, stiind ca eu mi-am dat tot interesul sa iasa bine.

Veniti cu o propunere va rog. Sookxy ...ma asteptam sa te implici ceva mai mult in astfel de probleme.
cuculea
Posts: 57
Been thanked: 1 time
Send a message
Last edited by cuculea on Sat Mar 16, 2013 4:05 pm, edited 2 times in total.

Post by cuculea
twist3r wrote:Refacut + blocat. Singura optiune viabila daca exista editori care ori din necunoastere ori din reavoință fac stricăciuni in oras. Alta solutie nu cred ca exista.
Pai si ce sa fac??? Sa blochez tot orasul?

Robert degeaba zice, dar a stricat multe pe acolo, chestii care eu le facusem cu mana mea si sunt sigur ca erau bine facute, zone pe unde am trecut personal. Nu zic ca le-a facut din rea vointa, Domane fereste, dar a facut niste "balarii" pe acolo de chiar m-am ofticat, .... nu mai vrea sa intru in detlii acum.

Mie chiar nu imi convine, muncesc, fac, ma straduiesc sa iasa totul ca la carte, si apoi vine orice gigel si face ce vrea pe acolo. Daca chiar asa se pune problema, nu pot decat sa zic ca Waze e o mare porcarie.....sper sa ma insel in cele din urma.
cuculea
Posts: 57
Been thanked: 1 time
Send a message

Post by cuculea
twist3r wrote:Ok, daca deja e vorba de un editor care din cate stiu eu nu e deloc incepator atunci degeaba blochezi segmentele pt ca le poate edita. In acest caz cred ca cel mai bine e sa ajungeti la un numitor comun.

E clar ca pe undeva aveti pareri diferite dar incercati sa va puneti de acord. Inteleg ca e frustrant ca altcineva sa iti strice munca dar nu stiu daca in cazul de fata e corect sau nu sa dai vina pe Robert.

Din pacate in Waze noi nu putem vedea istoricul complet al modificarilor unui segment. Putem vedea doar creearea si ultima editare. Din acest motiv inclin sa cred ca e destul de greu sa dai vina pe el, chiar daca apare ultimul la editare.
Ok...imi pare foarte rau ca nu am facut capturi de ecran, dar data viitoare voi face, fara doar si poate. De dovedit, in momentul de fata, nu am cum sa dovedesc si nu mai vreau sa insist pe asta, dar faptul ca e vechi pe waze si e editor, asta nu il scuza de niste prostii pe care le-a facut in Ploiesti.

Nu aveti decat....faceti borsh cu acest oras, imi pare rau ca m-am implicat in aceast program, chiar am crezut in el, dar daca asa se pune problema, ca daca esti vechi nu ai voie sa faci tampenii si se pune problema de cuvantul meu contra cuvantului lui...imi pare rau dar va doresc sa calatoriti prin Ploiesti dupa Waze asa cum este el acum....sper sa nu faceti accidente.

Poate ar fi o idee buna sa intru si eu peste alte orase mari sa le fac varza si apoi sa zic...vaaiii...cum nu ma credeti, eu doar am mutat niste strazi pe acolo, nimic mai mult....chiar ar fi fun. Si chiar e funy, muncesti ca prostu si vine orice gigel si face PP pe munca ta, chiar misto. Foarte fain organizat.
cuculea
Posts: 57
Been thanked: 1 time
Send a message

Post by cuculea
Inca odata, nu zic ca Robert a facut-o cu rea vointa, nicidecum, sunt sigur ca a vrut sa ajute, dar a facut-o in dorul lelii complet...multe strazi lasate fara sensuri, cu sensuri unice cand ele nu erau asa , etc. Nu iti cer nici tie, si nimenui , sa ma credeti pe mine, eu stiu ce stiu si de aceea sunt frustrat. Nu faceam atata tam-tam daca nu eram ferm convins de aceste fapte.

Repet, nu cer la nimeni sa ma creada, nu as avea de ce odata ce nu am dovezi. Hai sa o lasam asa cum e si sa o terminam cu asta. Nu mergem nicaieri cu toata povestea asta.

Nu stiu inca daca voi mai reveni cu editarea pe Waze....personal chiar nu imi place sistemul. Poate daca astazi refac tot , maine vine altu , nu neaparat Robert, si strica dupa bunul plac. E cam frustrant, nu?
cuculea
Posts: 57
Been thanked: 1 time
Send a message